Що вони собі насудили: заступник Голови Вищого господарського суду України Могил С.К.

Запровадження електронного декларування та відкриття доступу до майнових реєстрів значно полегшило процес контролю за статками чиновників. Щодо суддів, то важливим інструментом стало також заповнення ними «декларації родинних зв’язків», де судді зобов’язанні вказати усіх родичів, що з 2011 року працювали на державних посадах, адвокатами чи нотаріусами.  

Ми продовжуємо аналізувати усі можливі декларації та реєстри, аби виявити недоброчесних суддів. Знайомтесь, заступник Голови Вищого господарського суду України – Могил Сергій Костянтинович. Сергій Костянтинович висунув свою кандидатуру на посаду судді у Верховному суді та вже незабаром проходитиме тестування та співбесіди, що вирішать його спроможність посісти місце у новому судовому органі.

 

Перевіряючи «декларацію родинних зв’язків» судді Сергія Могила, ми звернули увагу на присутність в ній однієї одіозної особи – народного депутата, екс-регіонала, колишнього члена Вищої ради юстиції та «куратора суддівської системи» часів президентства Януковича – Сергія Ківалова, який є рідним дядьком судді Могила.

 

Тож ми захотіли перевірити, чи вплинула наявність такого родича на кар’єру чи статки судді Сергія Могила.

Отже, суддівську кар’єру Сергій Могил розпочав у 28 років. 2002 року його призначають суддею Господарського суду Одеської області терміном на п’ять років. Уже за рік, у 2003-му, Сергія Могила призначають заступником голови Господарського суду Одеської області, а 2009-го Верховна Рада обирає Сергія Костянтиновича суддею  найвищої інстанції – Вищого Господарського суду. Таким чином він «проскочив» апеляційну інстанцію і попав одразу у ВГСУ, де на Сергія Могила також чекав швидкий кар’єрний ріст. У 2010 році він стає секретарем судової палати Вищого Господарського суду, а 2014-го його обирають заступником голови ВГСУ. Цю посаду він займає й нині.

Проаналізувавши декларації Сергія Молила за 2013, 2014 та 2015  роки, ми зауважили, що основними доходами Сергія Костянтиновича є його заробітна плата судді та доходи від викладання у Національному університеті «Одеська юридична академія», засновником та президентом якої є його дядько – Сергій Ківалов. Має Сергій Могил також і успішну дружину, саме її доходи складають більшу частину коштів родини. Так в 2014 та 2015 роках Наталія Могил заробила майже мільйон гривень. Однак, такі прибутки були в неї не завжди. З декларації за 2013 рік випливає, що доходів від діяльності вона не мала взагалі (лише від відчуження майна). За нашими даними протягом попередніх років дружина судді також не мала значних прибутків.

Що ж принесло такі доходи дружині судді у останні два роки? Згідно декларації Наталія Могил є частковим власником та кінцевим бенефіціаром ряду регіональних Одеських ЗМІ, які відносять до цілком підконтрольної Сергію Ківалову групи медіа.

За інформацією ЗМІ партнерами Наталії Могил є працівники Одеської юридичної академії Анна Писаренко та Катерина Мажаровська, а також Ірина Орехова, яку називають позашлюбною дочкою Сергія Ківалова.

Розуміючи, що більшість медіа в Україні, особливо ж регіональні, є мало прибутковими а то й збитковими, ми вирішили зупинитися на цьому питанні детальніше. Завдяки системі Youcontrol ми побачили, що найбільший прибуток з усіх активів за останні роки показує ТОВ Редакція газети «Слово». Інші ж активи дружини судді скромніші, а Інформаційне агентство «Репортер» взагалі перебуває в стадії припинення діяльності. Тому у нас є сумнів, що основним джерелом прибутків є саме бізнес дружини судді.

За даними реєстрів та декларації родина судді Могила забезпечена елітною нерухомістю. При цьому, складні для більшості два останніх роки стали найвдалішими для рідних судді з точки зору набуття нової нерухомості.

Спершу Сергій Могил та дві його дочки набули у власність квартиру площею 112 кв. м. в новобудові на Печерську. Свідоцтво про власність отримали 2014-го, але зареєстрували у реєстрі лише у 2016-му. До речі, у цьому їм допомогла дружина іншого судді ВГСУ та кандидата до Верховного суду Олександра Сибіги – нотаріус Сабрина Сибіга. На сьогодні вартість квартири подібною площею складає від 112 000 $ або близько 3 млн. грн.

Очевидно, це службова квартира, яку суддя Могил з часом успішно приватизував.

 

 

Дружина судді Могила також має нерухомість на Печерську – в 2016 році вона придбала чималу квартиру площею 182 кв.м. в елітному ЖК «Преміум». Вартість квартири такої площі складає щонайменше 355 000 $ або більше 9 млн.грн.

 

 

Ця квартира вже зазначалася в декларації судді Могила минулих років як така, що нею дружина судді користується безоплатно.

 

 

Належала квартира Дмитрові Д’ячкову, прокурору Одеської місцевої прокуратури, який, за інформацією порталу «Наші гроші», придбав її в 20 років.  До речі, за даними е-декларації за 2015 рік самого Д’ячкова, живе він у квартирі, що належить дочці Сергія Ківалова – Тетяні.

Ми переконані, що сім’я Могила уже давно була фактичним власником цієї квартири та мала документи, що надавали їм відповідні повноваження. А от переоформили на себе це майно лише зараз, бо інакше не могли б отримати та приватизувати службову квартиру.

Щодо рухомого майна, то й тут 2014 та 2015 роки для родини судді вдалися. У власності дружини судді Могила – недешевий JEEP Grand Cherokee 2013 року, вартістю на сьогодні понад 30 000$.

 

 

Дочка судді володіє автомобілем Fiat Cinquecento 2013 р.в., яке, згідно декларації, вона придбала в 2015 році за 148 тис.грн. Сам же суддя Могил користується автомобілем BMW 520i 2013 р.в., що перебуває в лізингу.

 

  

 

Має родина судді Могила також і чималі фінансові активи, так сума задекларованих Сергієм Могилом готівкових коштів у 2015 році становить 262 500 $ та 23 500 Євро, що становить майже 8000000 грн.

 

 

Відзначимо, що ані в 2013, ані в 2014 роках коштів на рахунках та вкладів у судді та його сім’ї не було.

 

 

Яким же чином родині Могилів вдалося накопичити такі величезні суми коштів, придбавши водночас ще й елітні автомобілі та нерухомість? Питання, на яке декларації відповіді не дають.

Як бачимо, суддю Сергія Могила пов’язують із його дядьком Сергієм Ківаловим не лише кровні узи, але й, щонайменше, бізнес його дружини, а також уміння набувати неабияких статків перебуваючи практично усе життя на державній службі. Чи може людина, до джерел походження майна якої є велика кількість запитань та яка тісно пов’язана із особою, що зіграла пряму роль у побудові судової системи такою, якою ми бачимо її зараз, претендувати за посаду судді Верховного суду? На нашу думку – ні. Однак зовсім скоро ми дізнаємося чи згодні в цьому з нами Вища кваліфікаційна комісія суддів та Громадська рада доброчесності.

Розслідування «PROSUD»

 

You may also like...