Що вони собі нарозслідували: керівник Харківської місцевої прокуратури №2 Олександр Фільчаков

Відомою практикою в часи президентства Віктора Януковича було вимагання у підприємців так званих «відкатів» працівниками прокуратури. Використовуючи своє службове становище, правоохоронці або «допомагали» бізнесу успішно працювати, або ж, навпаки, унеможливлювали його роботу. В обох випадках вони вимагали для себе певну суму грошей або ж певний відсоток доходу підприємця.

 Але така практика збереглася і після Революції Гідності, а прокурори, яких пов’язують із вимаганням хабарів, не тільки не звільнені, а й отримали суттєві підвищення на посаді.

Знайомтесь, Олександр Васильович Фільчаков – керівник Харківської місцевої прокуратури №2. 

Про кар’єру Олександра Васильовича ми знаємо небагато. Відомо, що 9 вересня 2010 року його наказом Генерального Прокурора України Олександра Медведька призначено прокурором Дергачівського району Харківської області. Саме на цій посаді Олександр Фільчаков став фігурантом відразу декількох журналістських розслідувань.

Через 4 роки, а саме 20 листопада 2014 року, Олександра Фільчакова було призначено на нову посаду – прокурора Київського району м. Харкова.

 

Свою нинішню посаду 38-річний Олександр Васильович отримав зовсім нещодавно. На посаду керівника Харківської місцевої прокуратури №2 Харківської області він був призначений 30 січня 2017 року відповідним наказом Генпрокурора.

 

До речі, у Державному реєстрі судових рішень ми дізналися, що інший претендент на посаду керівника Харківської місцевої прокуратури №2 Харківської області Щербань Олександр Миколайович подав до суду проти Олександра Фільчакова, де вимагає скасувати наказ про його призначення.

 

Така швидка і успішна кар’єра прокурора видається дивною, якщо взяти до уваги оцінку його роботи журналістами. У 2013 році у сюжеті програми «Гроші» йшлося про корупційну оборудку із грошима, призначеними на ремонт шкіл у Дергачівському районі, прокурором якого був Олександр Фільчаков. Утім, за словами журналістів, саме Олександр Васильович дозволив районній міліції закрити стовідсоткову кримінальну справу про владне злочинне угруповання та особисто «опікувався» питанням вилучення компрометуючих документів із сейфів міліції та СБУ. І саме після цього прокурор почав їздити на своєму новенькому автомобілі BMW X5, яким і досі користується, хоча власником авто є його батько. За оцінкою журналістів, на ремонтах шкіл було вкрадено близько 3 млн грн.

Ще один сюжет програми «Гроші» про Олександра Фільчакова вийшов у 2011 році. У розслідуванні йдеться про те, що прокурор Фільчаков вимагав із підприємців гроші – по 150 тисяч гривень для прокурорського фонду «Правопорядок». Якщо вірити офіційним реєстрам, цей фонд і досі працює, а очолює його Юрій Шрамко. Саме Шрамко звертався до засновників цього фонду, щоб придбати прокурору Олександрові Фільчакову автомобіль Skoda Octavia A5. Ми публікуємо фрагмент цього документу, де вказано, що цей автомобіль коштує 178 тис. грн. І, що найцікавіше, саме таке авто зараз перебуває у приватній власності батька прокурора.

Придбання цього автомобіля в прямому сенсі оплатив підприємець Скрипка, який спочатку погодився заплатити 150 тисяч на нову іграшку для прокурора, однак, коли до нього прийшли знову вимагати вже 200 тисяч гривень, він вирішив звернутися за допомогою до журналістів. За це підприємець близько місяця провів у СІЗО. Натомість прокурора не тільки не звільнили, а й почали підвищувати на посадах.

Такі способи заробітку, схоже, стали до вподоби і молодій 27-річній дружині прокурора – Юлії Ігорівні Фільчаковій. Відомо, що до сьогодні вона працює на посаді прокурора прокуратури Дергачівського району, тобто там же, де нещодавно трудився її чоловік.

Ми також проаналізували декларації прокурора за 201020142015 та 2016 роки. За цей час Олександр Васильович заробив 546 тис. грн. Його дружина Юлія Ігорівна за цей період задекларувала 124 тис. грн доходу.

Вже традиційно найціннішим задекларованим майном прокурора володіють його батьки. Так, матір Ганна Михайлівна Фільчакова володіє будинком у Харкові та землею під ним. Площа цього житла складає 211 м² і отримала його пані Ганна на підставі договору-дарування у 2013 році.

Попри низькі доходи у 2011 році 27-річна Юлія Ігорівна придбала квартиру в Харкові площею 144 м². Придбала її вона за 490 тис. грн (61 тис. дол).  Однак нам не вдалося ідентифікувати місцезнаходження житла через відсутність його у Реєстрі прав на нерухоме майно.

У власності самого Олександра Фільчакова є лише земельна ділянка в смт. Солоницівка, що у Дергачівському районі, де він раніше працював. Також із 2009 року він отримав право користування кімнатою в Малій Данилівці, що теж у Дергачівському районі. Власником кімнати є Харківська державна зооветеринарна академія. У самих Дергачах ще 10 соток землі має і батько прокурора – Василь Іванович Фільчаков.

Не має прокурор і власного авто. Він тільки користується вищезгаданим батьківським BMW X5 2010 року випуску.

Цікаво, що в момент зйомок прокурорського будинку на подвір’ї була не одна BMW X5, а й ще одне авто цієї ж марки і з майже ідентичними номерами. Однак підтвердити чи спростувати інформацію про наявність ще одного автомобіля у власності прокурора ми, на жаль, не змогли.

Також батько має менш вартісний автомобіль Skoda Octavia A5 2008 року випуску, про який ми писали вище. Така кількість автомобілів у батька-пенсіонера, схоже, не йде йому на користь. У 2017 році Фільчакова Василя Івановича (або його повного тезка) було затримано п’яним за кермом. Однак через те, що строки притягнення до адміністративної відповідальності сплинули, справу проти Василя Фільчакова закрили. Чи можливо було таке закриття без допомоги сина-прокурора – актуальне питання для відповідних правоохоронних органів.

Крім того, батько прокурора був серед засновників уже припиненого ТОВ «Прометей100». Ця компанія займалася нотаріальною діяльністю, хоча ні нотаріусом, ні адвокатом Василь Фільчаков не є. Натомість серед співзасновників ТОВ «Прометей100» є Скляренко Григорій Андрійович. Людина з таким же ПІБ була членом Дергачівської районної ради від Партії регіонів.

Отже, як бачимо, навіть після Революції Гідності прокурори із знанням напрацьованих схем отримання «відкатів» від бізнесменів знаходять місце в нинішній прокуратурі. Навіть більше, Олександр Фільчаков з 2011 року зробив стрімку кар’єру і сьогодні займає важливу посаду в уже обласному центрі Харківської області. Такі кадри в прокуратурах ще раз демонструють, що очищення цього органу повністю провалилося. Тож ми і надалі будемо уважно слідкувати за електронними деклараціями прокурора Фільчакова та стежитимемо за його кар’єрним злетом.

Розслідування «PROSUD»

You may also like...