Паводок-2010 – затопление неизбежно! Расчеты

Паводок-2010. Стартует новое национальное шоу – антидедмазаи. Народ на лодках будет плавать по Конче-Заспе под Киевом и веслами добивать всплывающих депутатов и прочих «хозяев жизни»? Как это будет на самом деле.

Сьогодні зранку на Київському водосховищі (КВС) воду спущено до позначки 101 метр, Дніпро біля Києва – до 360 см (87метрів + 360см). 

Меньше навряд чи можливо. Та вже й часу нема. В неділю по Білорусі +8+12 з дощами. 

Прогноз робився 4-5 березня, з розрахунку на посуповий нормальний режим танення з 10 березня по 10 квітня. Зараз вже очевидно, що до 10 квітня сніг зійде по вьому басейну. 

Площа басейну КВХ – 200 000 кв км, запас вологи у снігу – 87 мм на 10 березня; зараз, після останніх снігопадів, десь 100мм.

Таким чином, ми маємо 20 кубічних кілометрів води, що потраплять у КВХ впродовж трьох тижнів – з 20 березня по 10 квітня.

Це, звичайно, ну його нафіг…

 
Тепер позитивні фактори: грунт по басейну переважно сухий і немерзлий, так що половину можна прибрати. Виходить 10 кубічних кілометрів; це дорівнює вільній ємності ВСЬОГО ДНІПРОВСЬКОГО КАСКАДУ, і це БЕЗ ВРАХУВАННЯ СТОКУ ДЕСНИ та нижчих притоків. Для Києва актуальна лише нерегульована Десна… 

Поклавши кригу на грунт, зараз КВХ має десь на 2 куб. кілометри додаткової ємности, так що лишилося +8, і два до максимуму +6 

Аналіз цієї інформації + прогноз ГМЦ від 4-5 березня вказують на те, що кожен день затримки початку танення від 5 березня додає +8 см максимального рівня на посту «мост Метро» у Києві. Раніше ми не знали термінів, тепер знаємо: – +16, тобто початок процесу – 21-го березня… 

У реальному часі за рівнями перед КВХ можна слідкувати на ГМЦ Білорусі (www.pogoda.by) – у понеділок там вже буде напрочуд цікаво. Тоді зробимо уточнення 

Загальний висновок: до максимуму за прогнозом ГМЦ України треба додати 16х8, ну хай буде 140 см… 

 Дивимось прогноз: +720-800 см (від 87 метрів над рівнем моря); згадаємо: максимум минулого року був +546см. Тобто прогнозний ГМЦ був до 87+8 = 95 метрів (а тепер до того, що нижче написано, треба додати 140 см) , тому:

– підтоплення територій та об’єктів, що розташовані на заплаві вздовж Канівського водосховища на відмітках, нижчих за 94.0 – 94.5 м Балтійської системи (район Корчуватого, дачні масиви Осокорки – Вишеньки), у Бортничах, селах Вишеньки, Гнідин Бориспільського району Київської обл.; 

– затоплення ділянок та споруд, побудованих на заплавних територіях без урахування багаторічних даних про найвищі рівні Дніпра; 

– досягнення відміток часткового підтоплення в межах неодамбованих територій на Воскресенських та Русанівських Садах; 

– затоплення переливних дамб місцевого значення, які слугують шляхами сполучення через протоки, затоки, стариці в межах приватної та садово-дачної забудови на лівобережній заплаві Дніпра (в районі Південного мосту та південніше нього); 

– затоплення місцевих сільських доріг, що проходять через лівобережну заплаву (між селами Вишеньки і Гнідин, від дамби до с.Вишеньки і т.п.); 

– тривалий перелив води через переливні ділянки лівобережної дамби Бортничі-Вишеньки та ускладнення (до припинення) проїзду транспорту; тривале затоплення лівобережної заплави між дамбою та корінним схилом долини Дніпра. 

 Що таке рівень в 940 см? Абсолютний максимум був 1973 році, у 1970 році – на метр меньше; тобто вірогідно – це третій за рівнем паводок за історію гідрологічних спостережень басейну Дніпра. 

Тепер все залежить від того, наскількі реально пропустити 6 куб кілометрів через намивні звуження. По 1970 року відомо, що через створ моста Патона велика вода проходить нормально. 

Але чи приберуть намивний острів на будівництві моста «імені Кірпи»? Навряд, бо він підійме рівні вище нього, зате знизить у Кончі. Такий собі перекат вийде…

Отож, факторів багато. 

Що ще важливо: чи співпаде максимум по річці Десна з моментом переповнення КВХ і закінченням, таким чином, можливостей регулювання сбросу. 

Якщо співпаде, паводок буде відносно короткий з максимумом 940-950 см, якщо ні – відносно довгий з максимумом 850-870 см… Якщо ДУЖЕ ПОЩАСТИТЬ – 800 см.

Тепер можете взяти карту з відмітками висоти від рівня моря (хоч Гугл) і порівняти із значенням 87м + наведені рівні.

 
Далі – буде…
 
P.SГМЦ треба передивитись прогноз, бо з 4 березня снігу додалось, а танення практично припинилось. Тобто, процес в часі скоротиться… 

А 4 березня снігозапаси були такі (в відсотках до середнього багаторічних спостережень; загалом – ті самі 87мм, про які вище):
– у басейні Верхнього Дніпра до замикального створу Річиця 139%;
– у басейні Сожу до замикального створу Гомєль 163%;
– у басейні Прип’яті до замикального створу Мозир 168%;
– у басейні Десни до замикального створу Чернігів 175%;
– загалом у басейні Дніпра до замикального створу Київ 87 мм (158%).

 
Для розуміння ситуації також рекомендуємо ресурси meteo.com.ua и www.pogoda.by.
 
Сергій SV,  forum.pravda.com.ua

You may also like...