Що вони собі насудили: суддя Господарського суду Харківської області Попович Ірина Миколаївна

Електронні декларації чиновників та суддів показали нам багато з того, що раніше приховувалося. Більше того, е-декларування стало чудовим засобом покрашення пам’яті чиновників – багато хто з них згадав про майно та членів родини, про яких раніше не зазначав у звичайних деклараціях. Однак, ми також виявили суддів, майно яких «зникло» в порівнянні з попередніми роками.

Знайомтесь, суддя господарського суду Харківської області – Попович Ірина Миколаївна. Призначена суддею терміном на 5 років указом президента Віктора Януковича від 29 вересня 2010 року. 

Як і всі судді, призначенні в 2009-2010 роках зараз Ірина Попович не може виконувати свої повноважень із здійснення правосуддя у зв’язку з закінченням 5-річного терміну. Однак  в 2016 році Вища Кваліфікаційна комісія суддів надала рекомендацію щодо призначення Ірини Миколаївни Попович суддею господарського суду Харківської області безстроково. Спробуємо розібратися чи дійсно заслуговує Ірина Миколаївна на це призначення.

Зазвичай з подружжям наших героїв ми знайомимо дещо пізніше, але в даному випадку чоловік судді Попович є невід’ємною частиною цього розслідування. Тому, знайомтесь, чоловік судді Ірини Миколаївни, а також екс-прокурор Харкова протягом семи років (з 2007 по 2014 рр) – Попович Євген Миколайович.

А це будинок площею 623 м2 в рекреаційній зоні поблизу Харкова, де проживають Поповичі.  Цього будинку ви не знайдете в електронній декларації судді Ірини Попович за 2015 рік.

Однак, згідно реєстру майнових прав,  одноосібне право власності на цей будинок з 2010 року належить Поповичу Євгену Миколайовичу. Більше того, даний будинок фігурує в декларації судді Попович за 2014 рік. А отже, невнесення будинку до електронної декларації є прямим порушенням закону про запобігання корупції. За таку “забудькуватість” суддя Ірина Попович може стати отримати покарання – 2 роки позбавлення волі.

Ділянка площею 0,75 Га на якій розташовано будинок пана Поповича раніше належала йому, однак з 2015 право власності на неї має ТОВ «АІА ІНТЕРНЕЙШНЛ ГРУП ІНК». Згідно з декларацією судді Попович її чоловіку належить 98% даної компанії.

Варто зазначити, що в реєстрі юридичних осіб власниками даної компанії до сьогодні значаться Тетяна Потапова, яка є партнером  Поповича по ТОВ «Кор-П», та Микола Кириченко, який є тестем пана Поповича. Саме частину розміром 98% власником, якої був батько судді Ірини Попович вона задекларувала як таку, що належить її чоловікові.

Окрім ділянки, на якій розміщено будинок, в довгостроковій оренді (терміном на 50 років) у чоловіка судді Попович знаходяться також і дві сусідні ділянки розмірами 1,8 та 0,55 ГА.

А отже, загалом у розпорядженні родини Попович прямо чи опосередковано знаходиться більше 3 га землі рекреаційного призначення.

Загальна ціна оренди двох ділянок землі складає більше 185 тис.грн на рік, а це практично весь річний задекларований заробіток родини Попович.

Знімаючи на відео будинок,  де проживає суддя Попович, ми також  зафіксували частину елітного автопарку, який належить її родини. Родина Ірини Попович володіє найдорожчим автопарком серед суддів господарського суду Харківської області. У власності родини Попович 5 елітних авто, орієнтовна загальна вартість яких складає щонайменше 164 тис.дол: Lexus LX 570 2013 року випуску (від 80 тис.дол), Hyundai  h-1 2014 р.в. (від 37 тис.дол), Mitsubishi L 200 2008 р.в. (12 тис.дол), Mercedes-Benz ML 320 cdi 4 matic 2008 р.в. (від 20 тис.дол), Mercedes-Benz GL 320 cdi 2007 р.в. (від 15 тис.дол).

Враховуючи задекларовані доходи судді та екс-прокурора, який попрацював в органах прокуратури більше 22 років, для того, щоб заробити на такий автопарк родині Попович потрібно було щонайменше 20 років.

Звідки ж такі кошти у прокурорсько-суддівської родини? Можливо, частково пояснити це може, так звана, кооперативна схема Кернеса-Добкіна та участь у ній Євгена Поповича.

Якщо коротко, то з 2008 року в Харкові працювала схема  безкоштовного виділення землі людям наближеним до тогочасного мера Михайла Добкіна та секретаря міської ради Генадія Кернеса. Для того, щоб отримати землю під будівництво достатньо було зареєструвати  обслуговуючий кооператив в назві якого є словосполучення «житлово-будівельний», являтися таким при цьому було необов’язково. За такою схемою міська влада безоплатно передала в приватну власність 900 га землі вартістю 4.3 млрд.грн. При цьому багато кооперативів мали одних та тих самих засновників. Саме за такою схемою ЖК «Тріумф» вдалося отримати частину рекреаційного лісу де зараз знаходиться славнозвісний будинок Михайла Добкіна. Детальніше про це можна прочитати на порталі «Наші гроші».

Розслідувати законність цієї схеми мала прокуратура міста, яку на той час очолював Євген Попович. Але, як виявилося, пан Попович дуже добре знайомий з даною схемою та сам є її учасником. Так в списку ЖК, які безкоштовно отримали  землю від міської ради значиться  «Гаражно-будівельний кооператив «Перспектива-2012» засновниками якої є сам Євген Попович, бізнесмени Олексій Кошарний та Сергій Чирва.

Також, в схемі безкоштовного виділення землі прийняли участь і тогочасні водії прокуратури Поповича – Максим Сивінський, Олег Радченко та Олександр Губін. Останній, до речі, зараз є депутатом харківської обласної ради від партії «Опозиційний блок». Їм трьом було виділено 0,26 га землі як учасниками ЖБХ «Околиця» та 0,3 га в елітному районні Харкова – Лісопарку як засновникам ЖБК «Наша будівля».

Екс-водії прокуратури також мали частки в ряді компаній, зокрема, ТОВ «Сігма-1», ТОВ «Артес-П», ТОВ «Прем’єра С», ТОВ «Світфранс» та ін. Сьогодні одноосібним власником ТОВ «Сігма-1» є екс-прокурор Євген Попович, що підтверджується в декларації його дружини судді. Цей факт знімає сумніви щодо того, що пан Попович міг бути необізнаний про дії своїх підлеглих.

Окрім «Сігма-1» Євген Попович має частки в таких компаніях як ТОВ «Вайт 7», ТОВ «Кор-П» та є співзасновником ЖБК «Троян» де його партнером являється Ігор Аріх депутат Харківської міської ради та активний учасник процесу отримання землі по «кооперативній схемі».

Така активна участь екс-прокурора Євгена Поповича в схемах виділення землі та тісні бізнес-стосунки з депутатами Харківської обласної та міської ради можуть говорити про «кришування» даної схеми прокуратурою.

До речі, справи щодо повернення незаконно виділених земельних ділянок зараз активно розглядаються в господарському суді Харківської області, саме там, де працює суддею Ірина Попович. Але саме через відсутність вчасної реакції з боку тодішнього прокурора міста та чоловіка Ірини Попович суд часто відмовляє в поверненні землі мотивуючи це закінченням строку позовної давності.

Як бачимо суддю Ірину Попович навряд чи можна назвати гарним кандидатом на посаду судді безстроково. Тому, ми будемо вимагати від Вищої ради юстиції відмовити у призначенні Ірини Попович. А також активно слідкувати за розслідуванням відповідних органів щодо внесення суддею Попович недостовірних відомостей до декларації, а також можливих факт незаконного збагачення її родини.

. Розслідування «PROSUD»

You may also like...