«Жовтневий» міхопереворот. Як це було

Події 17 грудня у Києві підвели риску під «мирними протестами за імпічмент». Те, чим завершиться черговий «Марш за імпічмент» Михайла Саакашвілі, на початку цієї акції було важко уявити. Зазвичай недільна процесія протестувальників завершувалась виступами на Майдані про «бандитів у владі», «бариг» і т.п. Вчора ж хода та стояння на центральній площі столиці отримали несподіваний фінал: прихильники Саакашвілі рушили на штурм Жовтневого палацу.

У передноворічний час там проводяться численні заходи, і на момент штурму біля палацу опинилось багато людей. Вони прийшли на виступ оркестру Гленна Міллера, який мав розпочатися о 15 годині.

Захоплення Жовтневого палацу в столиці України. 17 грудня 2017 року

Як і минулої неділі, прихильників лідера «Руху нових сил» скликали до пам’ятника Шевченка. Звідти маршем протестувальники планували пройтися до Майдану та висловити невдоволення владою.

Десь за 30 хвилин до полудня площа перед пам’ятником була ще напівпорожня. Люди із синьо-жовтими та чорно-червоними прапорами (також зрідка майоріла символіка «Руху нових сил», «Свободи», «Автомайдану») сходилися без поспіху, з імпровізованої сцени лунала патріотична музика. Поспішав лише продавець кави: погода прохолодна, а клієнти все прибували і прибували. Натовп потроху збільшувався – до учасників маршу долучалися представники різних регіонів (Одеса, Бердичів, Чигирин, Полтава, Миколаїв тощо).

Мітинг у центрі Києва

Мітинг у центрі Києва

В прихильники Міхо «записалася» і «смерть» – чоловік у масці і з косою, що хапав чи не кожного зустрічного за рукав та просив «ловити і віддавати йому Порошенка і Яценюка».

На мітинг у центрі столиці прийшла "смерть"

На мітинг у центрі столиці прийшла «смерть»

Найпоширенішою вимогою на табличках у людей був імпічмент. Ставку на це гучне слово організатори протесту зробили після того, як попередні вимоги, висунуті ще всередині жовтня, про антикорупційний суд, відкриті списки та відміну недоторканості не знайшли відгуку у масах.

Одна із головних вимог протестувальників - це імпічмент президента

Одна із головних вимог протестувальників – це імпічмент президента

Рівно о дванадцятій, як було заплановано, акцію не розпочали. Організатори ще якийсь час просили почекати на киян, що от-от долучаться до маршу. О пів на першу нарешті розпочали формуватися колони. Тоді ж до публіки підійшов і Саакашвілі. В парку Шевченка він був небагатослівним.

«Я чув ваші голоси з камери, куди мене закрив Порошенко. Ви мене звільнили. А я зобов’язаний разом з вами звільнити Україну від бариг і корупціонерів, – будив чи то натовп, чи то себе у мікрофон Саакашвілі. – Сьогодні марш наступу. Марш за імпічмент і за наступ народу України»».

Колона розпочала рух у напрямку Володимирської. На чолі її стали Саакашвілі із дружиною та сином, народні депутати попередніх скликань Степан Хмара, Олесь Доній, діючий нардеп Юрій Дерев’янко, екс-голова СБУ та лідер громадсько-політичного руху «Справедливість» Валентин Наливайченко. Голова колони йшла в оточенні охорони. Учасники ж маршу за вказівкою ватажків скандували: «Банду геть!», «Руки геть він НАБУ!», «Порошенку – імпічмент, Луценку – відставку!».

Мітингувальники прямують вулицею Хрещатик

Мітингувальники прямують вулицею Хрещатик

Здолавши шлях до Хрещатика, колоні довелось трохи розтягнутись вздовж: рухатися до Майдану потрібно було лише по одній вільній смузі, оскільки іншу, незважаючи на вихідний день, залишили проїжджою для руху автомобілів. Увесь цей час деякі з особливо затятих мітингувальників пенсійного віку, спритно працюючи ліктями, пробирались поближче до «самого» Саакашвілі.

На Майдані – знову майже півгодини очікування.

Вже близько другої дня очільники колони почали виголошувати промови зі сцени. На той момент кількість учасників маршу сягала вже кількох тисяч.

До початку вчорашньої ходи лідер партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко підтверджував інформацію про написання Саакашвілі приватного листа президенту Петру Порошенку з пропозицією примирення. Проте вчора автор листа був не менш різким, ніж завжди. Колишній президент Грузії та губернатор Одеської області зауважив, що до переговорів із представниками влади готовий, але лише про відставку президента, і заявив, що олігарх Ринат Ахметов – ворог України.

«За ці дні ми показали, що українці не будуть терпіти, ми будемо зносити їх будку. Собачої будки більше не буде у владі, – кричав Саакашвілі. – У нас немає СБУ, у нас служба безпеки бариг. Це була спецоперація ФСБ проти мене руками СБУ. У нас немає Нацгвардії, це група особистих гвардійців кардинала». Він пообіцяв добитися, що рахунки влади «заморозять, що їм не будуть подавати руки на заході, а ФБР буде їх ловити».

«Ми готові до переговорів, але домовлятися тільки про одне – про відставку (президента. – «Главком»). Я пропоную Порошенку зустріч: поговорити про те, як вони повернуть гроші, припинять корупційні схеми і заберуться», – пояснив натовпу Міхо.

Саакашвілі також повідомив, що Україна «в полоні у олігархів». «Провал олігархату – наша мрія. Наша революція  – антиолігархічна. Ворог України – Ахметов. Я бачив його один раз – на футбольному матчі, у нього холоднокровні очі вбивці. Ця людина вбила багато людей на Донбасі в 90-х, зараз він вибиває кожного в Україні через тарифи і екологію», – пояснював лідер «Руху нових сил» хто ж справжній ворог українців.

Протягом всієї акції Саакашвілі також не стомлювався закликати своїх прихильників не вестись на провокації… Але не склалося.

Коли вже здавалося, що нічого від цього маршу, окрім чергових палких промов, очікувати не варто, учасники «Маршу за імпічмент» спробували штурмом взяти Жовтневий палац.

Це сталося після заклику Саакашвілі облаштувати у цій будівлі «координаційний штаб». Саме у цей момент у палац сходилися люди на концерт всесвітньовідомого оркестру Гленна Міллера. Якийсь час глядачів не пропускали в середину. Врешті, концерт розпочався, хоча не всі глядачі зважились пройти до зали, зважаючи на те, що відбувалось на вулиці. Мітингувальники запалили димові шашки, жбурляли каміння у двері палацу, лунали вибухи, відбулось декілька сутичок.

Радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко оцінив ситуацію, як завжди, не шкодуючи темних фарб і жорстких епітетів. «Саакашвілі закликав групу своїх бойовиків захопити Міжнародний центр культури і мистецтва (Жовтневий палац) на вулиці Героїв Небесної сотні, – стверджував він у себе в Facebook. – Там зараз проходить новорічний дитячий ранок. Усередині сотні дітей і їхніх батьків. Міністр МВС Арсен Аваков і глава Національної поліції Сергій Князев доручили забезпечити безпеку дітей, а також зберегти громадський порядок, використовуючи силу закону. З цією метою будівлю Центру культури оточено правоохоронцями».

Тим часом на місці інциденту Саакашвілі через гучномовець намагався вгамувати агресивний натовп і не піддаватися на провокації. Проте попри всі суттєві зусилля політичні втрати вже були понесені.

Навіть прихильники Саакашвілі поспішили відмежуватися від нього і, тим паче, від того, що трапилося біля Жовтневого.

«Як людина, що приходила на сьогоднішнє віче в якості рядового учасника і знаходилась серед людей, я, м’яко кажучи, здивований таким закінченням, – поспішив повідомити на своїй сторінці у Facebook народний депутат Сергій Лещенко. – Сподіваюсь, Михайлу Саакашвілі або людям, які прикриваються його іменем, вистачить політичного інстинкту швидко передумати і залишити Жовтневий палац. Цим вчинком можна зруйнувати залишки довіри серед політичних однодумців та відштовхнути суспільство». «Ну а штаб-квартира Ахметова, проти якого був оголошений сьогодні «хрестовий похід», знаходиться на Михайлівський площі», – нагадав депутат.

На спробу захоплення Жовтневого палацу оперативно відреагувати дипломати дружніх країн. Посол Канади в Україні Роман Ващук засудив цей інцидент, зазначивши у своєму Twitter, що «спроби захоплення і нищення публічних будівель – це зловживання правом на мирний протест». Його підтримала посол Великої Британії Джудіт Гоф.

За словами радника голови МВС Зоряна Шкіряка, у результаті спроби захоплення учасниками акції будівлі постраждали понад 30 правоохоронців. Поліція відкрила кримінальне провадження.

Спроба захоплення Жовтневого палацу у Києві. 17/12/2017 (Фото: Vyacheslav Abroskin)

Спроба захоплення Жовтневого палацу у Києві. 17/12/2017 (Фото: Vyacheslav Abroskin)

Сам Міхо також довго не вагався і відмежувався від штурму Жовтневого.

«Нам сказали, що там можна зняти кімнату і зробити там штаб… Коли ми прийшли, замість адміністрації, яка там повинна була нас зустріти, там нас зустріла озброєна до зубів Національна гвардія, у величезних кількостях, тобто це спеціально готувалося, з газом, з кийками, і вони спровокували зіткнення. Як тільки почалися зіткнення, я закликав людей відійти. Я засуджую будь-які насильницькі дії, я засуджую будь-які спроби, захопити будь-які будівлі, адміністративні чи неадміністративні. Прийшло повідомлення, що там можна було б зробити тимчасовий штаб… від наших депутатів, які там розмовляли», – зазначив він в ефірі телеканалу Zik.

«Я категорично відмежовуюсь від будь-яких спроб силових сценаріїв. Мій сценарій тільки мирний», – підкреслив Саакашвілі.

Станом на момент, коли у Жовтневому мав відбутись вечірній концерт Гленна Міллера, протестуючі вже відступили. Під будівлею проводяться слідчі дії. Всіх причетних до спроби штурму, як повідомив заступник голови Нацполіції В’ячеслав Аброськін, встановлять і притягнуть до відповідальності.

Проте політичному іміджу Саакашвілі після вчорашнього вечора завдано удару. Таким проколом вже скористались його опоненти. У БПП вчорашні події швидко визнали підставою для екстрадиції опозиціонера. Таку ідею озвучила депутат від БПП Ірина Фріз, яка входить до найближчого кола президента.

«Я за екстрадицію цієї особи куди завгодно аби подалі від України, адже вона (особа, – «Главком») нищить нашу державу, зневажає наше минуле, нівелює майбутнє», – переконує Фріз.

«Штурмувати палац культури під час новорічної вистави для дітей, знущатись та бити захисників та правоохоронців, утворювати псевдосупротив у палатках одночасно проживаючи в апартаментах класу люкс, перетинати в незаконний спосіб кордон, лобіювати під час перебування у виконавчій владі корупційні закони для Одеської митниці, радити давати інтерв’ю московським ЗМІ …. що ще має зробити особа, яка прагне як наркоман дози, лише одного – влади, вбиваючи й руйнуючи всі державні інститути», – сказала Фріз. Вона також висловила переконання, що українська влада щодо Михайла Саакашвілі повністю дотримується усіх правових норм.

Автор: Катерина Пешко, «Главком»

You may also like...