Субсидія: що, як, кому. Покрокова інструкція

Субсидія: що, як, кому. Покрокова інструкція

Все, що треба знати про призначення субсидії, причини відмови у ній та верифікацію субсидіантів

Оформити субсидії в Україні можна практично на будь-який вид комунальних послуг. Наприклад, субсидіями на послуги ЖКГ торік уже користувалися майже 3,3 млн українських домогосподарств, на купівлю скрапленого газу для приватних будинків – трохи менше 450 тис. А ще є на утримання прибудинкових територій, оплату послуг ОСББ, для придбання твердого палива.

Але як це зробити?

Дисклеймер: Цей матеріал підготовлено завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю VoxUkraine та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

VoxCheck підготував для вас інструкцію, яка допоможе розібратись з оформленням субсидії, причинами відмови у їх призначенні і призупиненні виплат. На додачу ми розібрались у новому законі про верифікацію, яким так люблять залякувати українців деякі (переважно опозиційні) політики. Одразу заспокоюємо: якщо ви справді маєте право на субсидію (і не намагаєтеся обдурити державу, приховуючи доходи), то хвилюватися нема чого.

Чи можу я отримати субсидію?

Так, якщо плата за житлово-комунальні послуги більше визначеного для вас обов’язкового платежу.

Обов’язковий платіж розраховується індивідуально для кожної сім’ї за конкретною формулою і залежить виключно від доходів сім’ї.

Спочатку обчислюється середньомісячний сукупний дохід сім’ї. Далі ця сума ділиться на кількість членів домогосподарства – так визначається середньомісячний дохід на одну особу. Розмір цього доходу ділиться на розмір прожиткового мінімуму (з липня 2019 року – 1936 грн). Отриманий результат ділиться на 2, а потім множиться на 15% (з 1 травня 2020 року – на 20%).

Ось так визначається відсоток від середньомісячного сукупного доходу.

Після цього розраховується розмір обов’язкового платежу: обов’язковий відсоток платежу множиться на середньомісячний сукупний дохід домогосподарства.

Розмір субсидії – це різниця вартістю комуналки в межах соціальних нормативів та обсягом обов’язкового платежу.

Чи можуть мені відмовити у субсидії?

Так, якщо ви хочете отримати її:

  • на житлове приміщення, в якому ніхто не зареєстрований – бо нікому буде отримувати субсидію;
  • або ж якщо ваша квартира більше 120 кв. метрів, а будинок – 200 кв. метрів;
  • якщо в оселі зареєстровані діти, що мають батьків, але живуть не з ними – щоб більшою кількістю людей не розмивати дохід на особу, від якого і рахують субсидію;
  • якщо маєте авто, якому менше 5 років з дати випуску. При цьому не враховуються подаровані авто або машини-гуманітарна допомога;
  • якщо будь-хто із зареєстрованих в оселі за останній рік купував земельну ділянку, житло, будматеріали тощо на суму понад 50 тис гривень – тобто здійснив велику довгострокову покупку.

Та це не стосується витрат на лікування та медикаменти.

Коли я можу почати оформлювати субсидію?

Субсидію можна отримати в будь-який час року. 

Якщо ви подаєтеся на неї з початку неопалювального сезону, то дивитимуться на ваші доходи за III-IV квартали попереднього календарного року.

Якщо з початку опалювального сезону, то за I-II квартали поточного календарного року.

Якщо ж оформлення не прив’язане до сезону, то дивитимуться на квартали, що були за два місяці до оформлення.

Якщо я можу претендувати на субсидію, то які потрібні документи і куди звертатися?

Вам потрібна заява про призначення житлової субсидії і декларація про доходи і витрати сім’ї – форми для цих документів можна скачати на сайті Мінсоцполітики чи заповнити на місці.

Якщо у декларації є доходи, про які не знає податкова чи Пенсійний фонд, то потрібно третій документ – довідку про доходи. Це як довідка про ваші заробітки з місця роботи, але за встановленою формою. Якщо субсидію оформлюєте не на власне житло, то четвертий – договір його оренди.

Все це потрібно віднести до Управління соцзабезпечення за місцем реєстрації.

Або ж подати документи в інтернеті – на сайті Міністерства соціальної політики в розділі «субсидії» є кнопка «оформити онлайн». Для цього вам знадобляться електронний цифровий підпис або ж рахунок у банку, який підключений до системи BankID – наприклад, це Приват чи Ощадбанк.

Що робити, якщо можу претендувати на субсидію, але мені її не дають?

Таке може статися з кількох причин.

Наприклад, у вас вдома зареєстрований, але не живе з вами, родич із вищими доходами. Це за законом підвищує ваш середньомісячний дохід і в субсидії можуть відмовити або призначити нижчу суму. Вихід – родича треба «виписати».

Або ж якщо у вас є борг за комуналку більше ніж за 2 місяці на понад 340 грн.

Близько 200 тисяч субсидіантів за підсумками минулого сезону мали борги за комунальні послуги. Їм відмовили в наданні субсидії. Міністерство соціальної політики рекомендує їм погасити заборгованість (якщо сума невелика) або домовитися про її реструктуризацію з компанією-постачальником (якщо сума велика) і повторно подати заявку на отримання субсидії.

Якщо людина не має можливості погасити борг, але без субсидії не зможе обігріти своє житло, вона може звернутися до спеціальної комісії при місцевих органах влади. Там детально вивчають кожен випадок і можуть вирішити, що субсидію таки варто надати.

Чому можуть призупинити виплату субсидії?

Субсидію оформлюють тільки на один сезон.

Субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується на неопалювальний сезон (з 1 травня по 30 вересня) та опалювальний сезон (з 1 жовтня по 30 квітня).

Для домогосподарств з індивідуальним опаленням субсидія розраховується на опалювальний сезон з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Інша причина – у вас змінився майновий стан, і за новим законом про верифікацію це побачили державні органи. Тому важливо регулярно повідомляти управління соцзабезпечення про:

  • зміну кількості зареєстрованих у житловому приміщенні осіб;
  • зміни у складі комунальних послуг, наприклад, повідомити, що ви відмовились від постачання гарячої води чи газу;
  • здійснення покупки на понад 50 тис. грн або авто, якому менше 5 років з дати випуску.

Повідомити про ці зміни треба у 30-денний строк.

Через закон про верифікацію держвиплат субсидію буде отримати складніше?

Ні, закон про верифікацію ускладнить життя тільки шахраям. Закон про верифікацію державних виплат дозволяє перевірити, чи дійсно державні виплати – пенсії, допомоги, субсидії – отримують ті, хто цього потребує.

Там буде 3 рівні перевірок – превентивна, поточна і ретроспективна. Втім, їх здійснюватимуть автоматично в спеціальній інформаційно-аналітичній системі через реєстри.

Превентивна верифікація відбувається, коли ви звертаєтеся по субсидію. Управління соцзабезпечення автоматично відправляє запит до реєстрів, щоб перевірити, чи відповідає надана вами інформація дійсності. Поточна – це коли після призначення вам субсидії держорган автоматично через реєстри перевіряє, чи не змінився ваш майновий стан. Рестроспективна аналізує інформацію після того, як ви вже припинили отримувати субсидію.

Тому ніхто не стукатиметься до вас додому подивитися, чи купили ви нову ванну, як лякають деякі політики.

Автор: Анастасія Іванцова;, аналітик VoxCheck; VoxUkraine 

You may also like...