«Операція 88»: італійські фашисти в лавах бойовиків на Донбасі

Розслідування, яке триває з 2013 року, нарекли «Операцією 88» — через фашистське привітання «Хайль Гітлер!», яким підозрювані обмінювалися в телефонних розмовах. Більшість затриманих причетні до ульраправих правих сил Італії. Зокрема, до асоціації, пов’язаної з партією «Ліга», яка нині є частиною італійського уряду. У деталях справи, яка може сколихнути Італію, розбиралося Громадське.

У ніч на 1 серпня італійські карабінери заарештували трьох людей і оголосили в розшук іще трьох. Їх звинувачують у вербуванні та фінансуванні найманців для проросійських сил на Донбасі.

43bf2447e30b9a2ff

Італійські найманці та бойовики так званої «ЛНР» у Луганську, 2015 рік Фото: Facebook

«Платять копійки»

6 ордерів на арешт, троє затриманих, інші троє переховуються — ймовірно, на території окупованого Донбасу. У будинках іще семи підозрюваних провели обшуки. Так італійська поліція полює на членів злочинного угруповання, яке займалося вербуванням найманців для участі у війні на Донбасі на боці сепаратистів. Із 15 підозрюваних частина особисто брала участь у бойових діях проти українських військ.

Найманці, на відміну від контрактників, в Італії поза законом. Тепер їм загрожує від 4 до 15 років ув’язнення.

У тому, що вони були саме найманцями, карабінери сумнівів не мають. З перехоплених телефонних розмов випливає, що підозрювані отримували гроші за свою роботу, вони навіть скаржилися, що платять надто мало. В інтерв’ю вони називали цифру — 400 євро щомісяця, однак італійська преса пише, що найманці, які працюють на передовій, отримують до 50 тисяч євро. Хто оплачує їхні послуги, слідство ще повинно встановити.

За «гарячими слідами» в соцмережах

Як італійським слідчим удалося вийти на банду, що займалася вербуванням найманців? Усе почалося у 2013 році, коли поліція Генуї розслідувала геть іншу справу — малолітніх скінхедів. Прослуховування телефонів привело до голови неонацистської організації, який підшукував охочих за гроші воювати на боці підтримуваних Росією сил на Донбасі.

Ідентифікувати підозрюваних допомогли українські дипломати. Як стверджують італійські ЗМІ, два роки тому українське посольство передало місцевим правоохоронцям список із 30 імен італійських найманців на Донбасі.

«Починаючи з 2016-го, посольство передавало відповідним органам інформацію про італійських громадян, які воювали на боці «ДНР» та «ЛНР», — підтвердив у коментарі Громадському Євген Перелигін, посол України в Італії. — Сподіваємося, що слідство доведуть до результативного кінця».

Допомогли слідству й журналісти, які протягом останніх двох років говорили про італійських найманців на Донбасі. За даними видання L’Espresso, розслідування просувалося завдяки свідченням інформатора — товариша одного із затриманих. Він поїхав воювати на Донбас на боці сепаратистів, а після повернення розповів деталі військовим НАТО й італійським прокурорам.

Нарешті, самі найманці не надто приховували факт участі в конфлікті на боці так званих «ДНР» та «ЛНР». Один із оголошених у розшук, Андреа Пальмері на прізвисько «Генералісимус», активно роздає інтерв’ю та публікує фотографії з окупованого Луганська у Facebook.

Остання на сьогодні публікація з’явилася 1 серпня — Пальмері виклав фото, де він роздає продукти мешканцям окупованих територій, із підписом «так, я терорист і визнаю це». Утім, спроби показати себе добродієм не повинні вводити в оману — в Італії його засудили за вбивство, він переховується від поліції.

Андреа Пальмері на прізвисько «Генералісимус», оголошений в італійський та міжнародний розшук, Луганськ, 1 серпня 2018 року Фото: Andrea Palmeri

Хто ці люди?

Пальмері відкрито називає себе фашистом, на його плечі — татуювання зі свастикою. Прокурори підозрюють, що на Донбасі він є головним зв’язковим між італійськими найманцями й путінськими командирами. Утім, казати, що на боці «ЛНР» та «ДНР» воюють лише ультраправі не можна — серед підозрюваних є й прихильник крайньолівих поглядів. Найманців об’єднує радше відданість євроазійській ідеології Олександра Дугіна, ідеям «великої Росії», яка протистоїть «занепалому» Заходу.

Андреа Пальмері на Донбасі,  2014 рік Фото: Andrea Palmeri

Крім Пальмері, на Донбасі переховується ще щонайменше двоє звинувачених у найманстві. Це Габріеле Каругаті, син колишньої голови місцевого осередку партії «Північна Ліга» в регіоні Ломбардія (до цієї партії ми ще повернемося), та ще один мешканець цієї області Массіміліано Каваллері. В одному з інтерв’ю він розповів:

«Перш ніж приїхати сюди, в «ЛНР», я був у «ДНР», у Донецьку. Я воював за аеропорт протягом п’яти місяців. Там стріляли щодня, з гвинтівок, артилерії, танків… з усього».

Серед тих, кого карабінерам таки вдалося заарештувати в Італії, — професійний військовий Антоніо Катальдо. Він воював у Лівії, брав участь у військових навчаннях у Росії та Казахстані, а в Україні був снайпером на боці так званої «ЛНР».

Професійний італійський військовий, снайпер на боці так званої «ЛНР» Антоніо Катальдо (ліворуч) у Луганську, 2015 рік Фото: Facebook

Іще один затриманий — албанець Олсі Крутані, ветеран Чечні. У Мілані він володів спортзалом, де тренував і вербував найманців для донбаських сепаратистів. Третій заарештований — молдаванин Володимир Вербитчий, який пройшов тренування на парашутиста в Італії, перш ніж поїхати на Донбас.

У списку підозрюваних є жінка — італійка Романа Менгацьол, власниця агенції, яка офіційно надає послуги з безпеки «у міжнародних кримінальних і терористичних контекстах».

У матеріалах справи згадують іще одну жінку — росіянку Ірину Осипову. Саме вона може дати ключ до її розв’язання. Осипова — близька до ультраправих кіл палка прихильниця Путіна, голова організації «Російсько-італійська молодь» (РІМ) та екс-кандидатка на місцевих виборах у Римі.

Вона — донька Олега Осипова, голови італійського представництва організації Россотрудничество. Організація отримує щедре фінансування з Кремля і, на думку політолога Антона Шеховцова, має на меті поширювати російський вплив на політику європейських країн.

screenshot

Зв’язки з політиками

Саме навколо фігури Осипової зав’язано клубок, нитки якого ведуть до політичних верхівок Росії та Італії. На її сторінці у Facebook, поміж курортних фото, — світлини з лідерами італійських крайньоправих сил. У 2015 Осипова бере участь у конференції європейських неофашистів у Санкт-Петербурзі. Італію там представляє Лука Бертоні, представник асоціації «Ломбардія — Росія», соратник Маттео Сальвіні — на той час лідера партії «Ліга», а нині — впливового міністра внутрішніх справ Італії.

Після повернення учасники конференції скажуть, що їх приймав «російський олігарх, друг Путіна, який фінансує рухи націоналістів та антиглобалістів в Європі».

Осипова супроводжувала Сальвіні щонайменше в одній поїздці до Москви. За інформацією L’Espresso, тоді його партія могла домовитися про фінансування з Кремля. Достеменно відомо, що Сальвіні має угоду про співпрацю з «Єдиною Росією», виступає проти санкцій щодо Росії та не визнає анексію Криму.

Ірина Осипова Фото: Facebook

Про близьку до «Ліги» асоціацію «Ломбардія — Росія» йдеться в матеріалах справи щодо найманців. Її голова Джанлука Савоїні в липні супроводжувавСальвіні під час візиту до Москви.

На думку Андреа Кастанья, експерта з європейських справ центру Вілфріда Мартенса в Брюсселі, між асоціацією «Ломбардія — Росія» та найманцями існує зв’язок. Чи займалася асоціація вербуванням найманців для так званих «ЛНР» та «ДНР», наразі відкрите питання. Однак у матеріалах «Операції 88» є докази контактів між асоціацією і мережею рекрутерів. А це свідчить, що представники чинного італійського уряду, зокрема, де-факто лідер країни Маттео Сальвіні, можуть бути причетними до «справи найманців».

 

Автор: Ольга Токарюк; Громадське

You may also like...