«Ты шо, долбо…б?!» ГАИшники напали на журналиста RIA, отобрав телефон. Милиция деградирует в банду

За то, что журналист сделал замечание милиции за нарушение закона, его задержали, составили протокол «за злостное неповиновение», забрали смартфон и пробили колесо велосипеда.

 Журналіст Олександр Столяров вирішив «обкатати» новенький велосипед. Проїхавши близько 20 кілометрів, він побачив машину ДПС, яка стояла з порушенням. На зауваження велосипедиста, ДАІшник викликав своїх колег. Ті затримали журналіста та викрали його телефон

Хотів випробувати нового «коня»

12 травня журналіст їхав до селища Тиврова, випробовуючи велосипед на дальній відстані. Гарний день, «попутній вітер» — нічого не віщувало біди. І тут раптом — «дорожні пірати». Велосипедистів, зазвичай, працівники ДАІ не зупиняють. Останній зупинився сам, адже побачив, що патрульна машина з номером 0227 стояла з порушенням. А саме: правила дорожнього руху, пункт 15.10 — «стоянка забороняється ближче 10 метрів від виїздів з прилеглих територій і безпосередньо в місці виїзду»; Наказ МВС №111 від 27.03.2009 пункт 12.3.3 — «дислокація патрульного автомобіля має бути в місцях його найкращої видимості для усіх учасників дорожнього руху».

ДАІшик при зверненні не представився, показати службове посвідчення відмовлявся та безпідставно вимагав у велосипедиста надати особисті дані. Олександр таки вказав ДАІшнику на порушення, з яким стояв патрульний автомобіль та попрохав, щоб той припинив правопорушення. Проте ДАІшник не погоджувався з порушенням, назвав журналіста провокатором та сказав, що викличе оперативну групу. Після чого почав кудись телефонувати.

 

Вирішили затримати, адже не знали, як звуть

Через кілька хвилин після телефонного дзвінка ДАІшника під’їхала «Шкода Октавія» сірого кольору, з державним номером АВ 5992 АА. З неї вийшов чоловік, одягнений у форму ДАІшника. Автомобіль був не службовий, а приватний. Згідно пункту 17.1.12 наказу МВС №111, працівникам ДПС забороняється нести службу на приватних автівках.

— Ви несете службу на приватному транспорті, — сказав журналіст. — Ви тут як працівник міліції при виконанні, чи як громадянин?

ДАІшник зі «Шкоди» сказав, що він міліціонер, та почив вимагати у журналіста назвати особисті дані, не озвучивши підстави для такої перевірки.

— Тобі що, немає що робити? — запитує чоловік у формі ДАІ. — Я міліціонер, а ти хто такий?

Так як у громадян України немає обов’язку пред’являти першому-ліпшому документи, то журналіст не бачив сенсу проводити далі розмову.

На зауваження журналіста ніхто не реагував. Люди в формі працівників міліції не представлялися та посвідчень не показували, тому він вирішив продовжити поїздку далі.

Але не так сталося, як гадалося.

Під’їхала ще одна машина міліції. З неї вийшли двоє. Один з них в формі працівника міліції. Не представившись, вони почали вимагати від журналіста пред’явити документи. Вже після його зауваження, назвали себе та показали службові посвідчення на ім’я Андрія Корчевського та Олексія Говорова. Одразу після цього знову почали вимагати від журналіста назвати себе. Не розібравшись по суті та ставши на сторону своїх колег, почали погрожувати затриманням. Сказали, що складуть протокол «за злісну непокору». На питання журналіста, у чому суть непокори, правоохоронці сказали, що той не називає себе.

«Ти шо, довб..об?!»

Оперативники Корчевський та Говоров почали хапати Олександра за руки, щоб затягнути у свою машину. ДАІшник «на Шкоді» також вирішив відзначитися.

— Ти шо, довб..об, — каже «шкодний» ДАІшник.

Журналіст зрозумів, що адекватності від міліції чекати не потрібно та почав побоюватися за себе. Дістав смартфон та включив відеозйомку для фіксації дій міліції. Тут розпочалося найцікавіше: ДАІшник зі «Шкоди», накинувшись та заламавши руку журналісту, відібрав смартфон. Інші міліціонери спочатку спостерігали, а потім теж почали заламувати журналісту руки.

В цей момент на дорозі зупинився автомобіль. Чоловік за його кермом крикнув, що все знято на його відеореєстратор і він все бачив. Олександру вдалося вирватися та записати його контактні дані. Водій червоної автівки — Віталій, сказав міліціонерам, щоб вони віддали Олександру смартфон та не порушували закону. З цими словами і поїхав.

Міліція тільки цього й чекала. Почали крутити руки та запихати у автомобіль. Смартфон не віддали.

— А як же мій велосипед, що ви робите? — казав журналіст. — Віддайте мій смартфон, ви не маєте права забирати мої речі.

Міліціонери тільки сміялися. ДАІшник, який відібрав смартфон, віддав його через вікно старшому сержанту Говорову.

— На ось смартфон, — каже ДАІшник-злочинець. — Тільки там ще карточка.

В цей момент стало зрозуміло, що відео нападу швидше за все видалять, аби не було доказів злочину.

 

Шукали травичку та вліпили «злісну непокору»

Доставили журналіста у Гніванський відділ міліції. Склали протокол затримання. Прискіпливо оглядали особисті речі, перевертаючи кожен папірець. Старший сержант Говоров дуже зрадів, коли побачив у рюкзаку складену фольгу. Мабуть, думав, що там конопля. Але його спіткала невдача. То була зім’ята фольга від шоколадного батончика.

Далі журналіст попрохав викликати йому адвоката з Вінницького центру безоплатної вторинної правової допомоги. Поки адвокат їхав до Гнівані, журналіст встиг написати заяву про розбійний напад та крадіжку смартфона. Також дав додаткові пояснення по неналежному зберіганню майна — його велосипеда, про долю якого він нічого не знав.

Коли Олександр писав заяву про напад та крадіжку, старший слідчий Вадим Міляновський покинув на хвилину кабінет, а його автомат Калашникова залишився під стіною без нагляду, за метр від журналіста.

На журналіста склали протокол за статтею 185 КУпАП «Злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівника міліції…», за що суд може дати до 15 діб арешту.

— Після цього мені сказали, що мій смартфон знайшли в траві, — каже журналіст. — В тому місці, де мене затримували. А Говоров заперечував, що йому передавали мій смартфон. Казав, що людина давала йому його телефон, який випав на дорозі.

 

Пробили колесо та почистили картку пам’яті

Вже вечоріло. Журналіста привезли на місце затримання, для проведення огляду місця затримання. Цікаво, що увесь цей час з 13.00, коли Олександра затримали, збоку в патрульній машині сидів ДАІшник Гуцал, який, мабуть, охороняв велосипед. З Тиврова приїхали двоє прокурорських слідчих. На годиннику — близько 20.00.

Старший слідчий Гніванського відділу міліції Вадим Мілявський, проводив огляд місця затримання, фіксував усе на фото та занотовував у протокол усі зауваження Столярова.

— Ось ця потертісь на сідлі та невелика вм’ятина на рамі, — каже журналіст. — Їх не було до цього. Зверніть увагу, заднє колесо — пробите!

Міліціонери збоку прокоментували, що то на сонці спустило. Олександр дістав з рюкзака насос та спробував накачати колесо. Все марно. Було чути характерний для пробитого колеса свист.

Під колесом лежав смартфон — HTC Explorer. Він був вимкнений. При включенні виявилося, що дата та годинник — «збиті». Значить, в ньому певний час була витягнута батарея. При слідчих прокуратури Олександр зайшов у папку, де зберігаються фотографії та відео. Там було пусто. Не було не тільки відеофайла з нападом, але і взагалі усіх фотографій, які були зроблені більше ніж за рік. Смартфон опечатали та вилучили як речовий доказ. Велосипед журналіст залишив у незнайомих людей, які жили на вуличці біля місця подій. Адже з пробитим колесом нікуди не поїдеш.

Близько 22.00 годин Олександра привезли у Тиврівський медпункт, «продувати» на алкоголь. Драгер показав три нулі. Виявилося, що прокурорські сказали і «операм», які затримували Сашу, «продутися» на алкоголь. У них також були нулі.

— На годиннику було майже 11 година вечора, — каже журналіст. — Добре, що у Тиврові в мене рідня. Інакше не знав би, де заночувати, чи як дістатися до Вінниці.

 

На якому етапі знаходиться «пригода»

Прокуратура взяла пояснення у журналіста. Також прокуратурою за фактом нападу та відбирання смартфона було відкрито кримінальне провадження за ст.365 Кримінального Кодексу України — «Перевищення влади та службових повноважень». За цією статтей ДАІшнику Олександру Пахольчаку «світить» — позбавлення волі від двох до п‘яти років.

Перевірки проводять СБУ, Відділ внутрішньої безпеки міліції та Обласне управління міліції.

Слідчий каже, що в прокуратурі чекають рішення суду, який встановить, чи правомірно затримали і притягнули до відповідальності Олександра Столярова. Вже на основі рішення суду, будуть дивитися, чи відкривати кримінальне провадження на інших міліціонерів.

 

 

ДАІшник Пахольчак під’їхав на приватному транспорті

Розмова з Пахольчаком

Автор: Олександр Столяров,  RIA

Читайте также: