Аферисти-роботодавці

“Легкий заробіток? Гнучкий графік? Залюбки! Нема досвіду – не страшно: допоможемо!” Такими спокусливими пропозиціями рясніють стовпи та під’їзди майже на кожній вулиці Івано-Франківська. На одне з таких запрошень натрапила і автор цього матеріалу. “Заробіток для кожного, гнучкий графік, вік необмежений”.

І декілька номерів різних операторів, щоб кожна “наївна душа” могла додзвонитися.

Вхід у лабіринт

Я зателефонувала за одним із номерів. Не пройшло і трьох хвилин, як мені призначили співбесіду того ж дня на 5-ту годину вечора, вказавши адресу фірми, а також ім’я та по-батькові її керівника. Прізвища чомусь там принципово не говорять.

Потрібна мені фірма знаходилася на вул. Грушевського, 22А, навпроти “білого дому”, але про таку компанію, як “Євростар”, ніхто не чув. Дивно, чи не так?

Не так жага отримати додатковий заробіток, як бажання довідатися більше про компанію, що обіцяє добрі гроші, гнучкий графік і все це без досвіду роботи, спонукала продовжити пошуки. Нарешті на вхідних дверях однієї з багатоповерхівок я побачила ледь примітний жовтий аркуш формату А4, на якому була вказана назва фірми.

Фірма розмістилася на шостому поверсі новобудови. Незважаючи на пропозиції їхати ліфтом, я вирішила піднятися сходами. І, як виявляється, недарма: жодної нормальної кімнати на кожному з п’яти нижніх поверхів не побачила. Чому солідна компанія запрошує працювати в недобудований будинок?

Зате на шостому поверсі, де розмістилася фірма, – затишні кабінетики, стильний ремонт, достатньо місця. В одній із зал лунала повільна музика, на екрані крутилася нарізка з якихось незрозумілих кадрів, співбесіди очікувала група людей різного віку – від студентів до пенсіонерів. Подумалося, що, напевно, з десяти претендентів на роботу візьмуть двох-трьох після співбесіди, бо, принаймні, так чинять у відомих та успішних фірмах. Але, як згодом виявилося, роботу отримають всі, та ще й із обіцянкою постійного, стабільного заробітку.

Спочатку ж усі заповнили анкету. Дивно, що серед стандартних запитань не було графи про попередні місця роботи. Виходить, те, що вміє людина, та її досвід зовсім не цікавлять компанію “Євростар”. Проте цікавить, чи є закордонний паспорт… Можливо, це такий спосіб змусити людину повірити у серйозність майбутньої роботи: ВАУ! І за кордон поїхати можна?!

На мої настійливі запитання, в чому полягає робота та що це за компанія, у секретаря фірми була одна відповідь: “Про все довідаєтеся на співбесіді”.

 IMG_0004

Туманна співбесіда

Після заповнення анкети претендент потрапляє на співбесіду в інший кабінет, де багато невеличких столиків. За кожним із них сидить у костюмі, з посмішкою на обличчі та готовністю “допомогти” працівник компанії. Таке враження, що це не прості люди, а якісь роботи, спеціально налаштовані говорити завчені фрази.

На розмову про перспективи працювати у фірмі “Євростар” мене запросив  молодий чоловік віком 20-25 років. З перших слів було чути, як важко йому говорити українською. І справді, невдовзі він попросив: “Можна, я перейду на російську?” І защебетав, наче вдруге на світ народився, про те, що “ето одна із самих успєшних холдінгових кампаній”, що “ви самі прєдлагаєтє, какую зарплату хотелі би получать”, що “одін юноша начал работать у нас с 17-ті лєт і уже чєрєз полгода сам стал руководітєлєм одной із фірм”.

Клерк додав, що можна працювати в той час, який вас влаштовує. А якщо працівник себе добре зарекомендує, то може  навіть стати помічником керівника фірми! Уявляєте, який стрімкий кар’єрний ріст! Потрібно лише пройти навчання. “Абсолютно  безкоштовне, – запевнив керівник. – Декілька днів – і зможете починати працювати”.

У чому ж полягає робота в компанії “Євростар”? Приймати дзвінки, ходити на зустрічі і продавати продукцію. Яку саме? Цього просто не сказали. Керівник не говорив про конкретні завдання, а все сипав загальними фразами і обіцяв щоденний заробіток.

Цікаво, що і його теж зовсім не цікавили ні досвід людини, ні її професійні навички. Він лише запитував, чого претенденту хотілося б від роботи та на що той розраховує у цій фірмі. Потішив керівник і тим, що початкова зарплата становить від 1500 гривень. Хіба не привід порадіти?

Після співбесіди керівник сказав, що якщо людина підходить компанії, то їй  зателефонують в кінці робочого дня. І, звичайно, подзвонили о 9-ій вечора і запропонували роботу. Потрібно лише п’ять днів ходити на “абсолютно безкоштовний” тренінг, слухати лекції, навчатися. Правда, чого саме навчатися, не сказали. Мовляв, про все довідатися можна буде на самому навчанні.

IMG_0002

Гучна слава

Наступного дня після “вдалої” співбесіди вже треба було йти на лекції. Однак все виглядало аж надто легко й просто, тому я вирішила довідатися більше про цю фірму. Ввела назву компанії в інтернет-пошук і одразу ж натрапила на сотні негативних відгуків. Це був справжнісінький шок!

По-перше, в мережі пишуть, що фірма приховує свою справжню назву – корпорація “Тянь-Ши”! Головна назва її – “TIENS”, але є ще й інші: «Інформаційно-сервісний центр», «Тянь-Ши», «Welness». По-друге, стверджують, що фірма заробляє гроші, ошукуючи людей. Буцімто в неї відпрацьована така схема: спочатку приймають на роботу всіх, хто тільки бажає, відтак запрошують на “цілком безкоштовний тренінг”, забуваючи вказати, що за методички потрібно буде платити, і врешті-решт змушують купити продукцію компанії на суму від 700 грн., мотивуючи це тим, що вам потрібно знати, що ви будете пропонувати покупцям.

Якщо людина від чогось відмовляється – вилітає з цієї системи, і на її місце приходить наступна “наївна душа”. Отримати зарплату в “Євростарі” при такому підході можна і не мріяти. Щастям буде не “влетіти в мінус”, накупивши непотрібних товарів.

Дізнавшись про таке, я не пішла на лекцію, а вирішила поспілкуватися з потерпілими від цієї компанії. Тренінг мав розпочатися об 11.00. Не пройшло і півгодини, як телефонує керівник, переживаючи, чому мене немає на навчанні. Пояснюю, що прочитала відгуки про “Євростар”, і запитую, чому вони так дурять людей. Керівник запитання ігнорує і солодким голосом каже: “На заборах тоже разноє пішут, но ето нє всєгда правда. Может, пєрєдумаєтє – пріходітє, будєм вас ждать”.

Цікаво, скільки часу керівники “Євростару” готові очікувати на рибку, що зістрибнула з їхньої наживки?

IMG_0003

Фірма віників не в’яже

У соціальних мережах є декілька груп, створених для обговорення цієї фірми. Одна з них – “Чорний список роботодавців Івано-Франківська”. “Євростар” посідає тут перше місце серед аферистів-роботодавців Івано-Франківська!

Всі люди, які побували в цій системі, пишуть, що це звичайнісінький “лохотрон”, де гроші просто неможливо заробити. На лекціях зомбують, як стати успішним і що для цього потрібно робити, та, зрештою, майже ніхто з людей не залишається до кінця тренінгу. Адже вони розуміють: різнокольорові оголошення просто шукали тих, хто зможе задарма віддати свої гроші.

Але більшість людей, які написали негативні відгуки про “Євростар”, відмовилися спілкуватися з представником преси. Декілька екс-працівників фірми розповіли про компанію, але не дозволили свої коментарі опублікувати в газеті. Не побоялися висловити свою думку тільки двоє людей.

Анастасія Шевченко сказала, що працівники її фірми говорили про “Євростар”, що “це маска “Форекса” (“FOREX CLUB” – один з провідних світових брокерів – авт.), вони ж Центр біржових технологій”, що “це не робота, а розвідняк, вони просять гроші зразу внести”.

Роман Костюк, який побував на двох їхніх лекціях, повідомив, що книжку йому не пропонували купити, але пропонували залишити паспорт або водійські права як завдаток за літературу. Але то була якась маленька методичка на кілька сторінок, і чоловік вирішив не залишати документ. Тоді керівничка запропонувала залишити гроші. “Мені з самого початку видалося це підозрілим, – зауважив він. – Ніде не просять паспорт як завдаток за якусь методичку”.

Чоловік згадує, що на співбесіду його покликали в якусь тісну кімнату, де вже сиділо 10-12 людей. “Всі дуже гучно розмовляли, як я зрозумів, це робилося спеціально, щоб за цим шумом важко було щось розчути. “Євростар” – так вони назвали свою фірму. Однак коли я попросив повторити назву, бо хотів дізнатися про неї більше в інтернеті, керівник сказала, що я неуважний і що вона вже говорила назву компанії. Це теж мене насторожило”, – розповів він.

Зарплату ж обіцяли 3500 грн., і це лише на початку роботи! “Я був здивований таким окладом, адже в Івано-Франківську середня зарплата становила 2-2,5 тисячі”, – додає Костюк.

“Після другої лекції мені стало дуже підозріло, – продовжує він. – Єдине місце, де я знайшов назву фірми, – це була вивіска при виході з ліфта, на якій писало латинськими літерами “Evrostar”. Тому я вирішив “загуглити” і знайти хоч якісь дані про цю компанію, і недарма!”

Чоловік “нарив” безліч поганих відгуків у соцмережах. Виявилося, що компанія  працює в багатьох містах України і називає свою діяльність мережевим маркетингом. Хоча під час його першого дзвінка обіцяли роботу в офісі з мережею товаропостачання, що забезпечує продукцією супермаркети. Називали це також “оборотом товарів широкого вжитку”.

Крім того, Роман Костюк знайшов відгуки особи, яка змогла дійти аж до шостої лекції. Вона розповіла, що після п’ятого чи шостого дня тренінгу його учасникам пропонують купити товари на певну суму для того, щоб, як їм кажуть, почати заробляти і стати менеджером вищого рівня. На п’ятій лекції закликали залучити своїх знайомих та родичів до купівлі товарів, зареєструвавши їх з паспортними даними в їхній системі нібито для кращого заробітку. Це дуже схоже на таку собі піраміду аферистів: ми залучили тебе, а ти потягни за собою ще когось.

А ось що вони продають – так і залишилося загадкою. “Не можу сказати, які товари вони пропонують – я не добув до тієї стадії”, – завершив розповідь чоловік. 

Свій вибір

Насамкінець я спробувала отримати коментар у керівництва фірми. Зателефонувавши за одним із номерів з оголошення, дізналася від працівниці офісу, що, виявляється, не всі люди підходять компанії, не всі проходять відбір, тому і пишуть погані відгуки.

На запитання: “Чи правда те, що ви змушуєте людей купувати книжки та продукцію фірми?” співбесідниця відповіла: “Ніхто не купує методички” і обірвала розмову. Довідатися, хто саме говорив по телефону, на жаль, не вдалося.

Але, зателефонувавши за іншим номером, мені вдалося поспілкуватися з чоловіком, який назвався Артуром Вікторовичем Цокуром. Він ввічливо і терпляче відповів на всі запитання, пояснив, що “в Україні занепад, а ми розвиваємося, це дратує людей”.

“Я чотири роки вже працюю у цій фірмі і завдяки їй побував в десяти країнах по роботі, – запевнив він. – Ніхто не змушує купувати методички чи продукцію,  люди просто так сприймають. Ну, як можна змусити? Прикувати до батареї із словами “купуй”?! Кожен робить свій вибір”.

Ганна БАНДУРА, директор Івано-Франківського міського центру зайнятості:

“Більшість вакансій, що блокуються модераторами порталу, припускають роботу за схемою мережевого маркетингу. Це класика обдурювання при пошуку роботи, яка процвітає не менше 25-ти років. Людей запрошують на роботу секретарями та адміністраторами, а в результаті відправляють торгувати зубною пастою.

Під час співбесіди претендентам не говорять про справжні обов’язки, робота не виправдовує очікувань щодо зарплати й умов та часто вимагає матеріальних вкладень… Сигнал, що час втікати, – коли вас просять до початку роботи оплатити підручники гривень на 400-600, навчальні курси або залишити заставу за продукцію. Це найпопулярніший спосіб обману…

Що стосується мережевого маркетингу, то при бажанні можете ризикнути. Але спочатку уважно ознайомтеся з усіма правилами і договорами, дізнайтеся, скільки років торгова марка присутня на ринку. Поцікавтеся, скільки потрібно буде вкладень, чи передбачена якась мінімальна ставка, який відсоток від продажу необхідно віддавати роботодавцю. Прямі запитання допоможуть уникнути неприємностей та непорозуміння в майбутньому.

Прислухайтеся до своєї інтуїції: оголошення шахраїв серед десятка подібних відрізняються зарплатою вище середньої, і у них зазвичай зазначено, що набір працівників обмежений і скоро припиниться.

Щоб розпізнати шахраїв на ринку праці, не треба бути ні психологом, ні юристом. Досить лише не дозволяти власній спокусі затьмарити здоровий глузд і пам’ятати просте правило: ніяких передплат”.

Автор: Мар’яна ГНОТ , Галицький Кореспондент

Читайте также: