Знешкоджено ОЗУ, яке налагодило транснаціональний тіньовий обіг валюти до $35 мільйонів щомісяця

Службою безпеки України спільно з європейськими партнерськими спецслужбами завершено безпрецедентну операцію з ліквідації міжнародного організованого злочинного угруповання, яке налагодило транснаціональний „тіньовий” обіг товарів та валютних цінностей на території України, Польщі, Литви, Латвії, Чехії та Німеччини.

Вжитими Службою безпеки України заходами викрито багатоланкову схему проходження коштів через державний кордон України та накопичення їх на рахунках підконтрольних злочинцям комерційних структур в банках країн Балтії, розроблену з метою фінансування контрабандних потоків з Китаю до країн Європейського Союзу та СНД.

Документування протиправної діяльності угруповання, до якого входили громадяни В’єтнаму, Польщі, Литви та України (загальною чисельністю 28 осіб), проводилось у тісній взаємодії з Агенцією внутрішньої безпеки (АВБ) Республіки Польща. Впродовж восьми місяців з партнерами проведено шість робочих нарад, в ході яких сплановано комплекс спільних заходів для затримання злочинців „на гарячому”.

Контрабанда валюти здійснювалась членами злочинного угруповання через автомобільний та залізничні пункти пропуску „Ягодин” та „Чоп”. Особи, залучені до переміщення валютних коштів, користувались схованками, гроші перевозились щоденно. Місячний обсяг валюти складав 30 – 35 млн. доларів США. В подальшому валюта виводилась на рахунки в закордонних банках через ‘‘конвертаційні центри’’ України, клієнтами яких були понад 2,5 тисячі суб’єктів підприємницької діяльності — резидентів України.

Після встановлення всіх учасників угруповання та виявлення каналів контрабанди було проведено спецоперацію, в ході якої на території України затримано лідера злочинної організації (громадянин В’єтнаму) та 15 активних членів угруповання, проведено 18 обшуків в офісних приміщеннях та приватних помешканнях. При спробі контрабандного ввезення вилучено понад 1 млн. доларів США (в схованках на залізничному каналі – 420 тис. доларів США, на автомобільному каналі – 600 тис. доларів США). В офісах „конвертаційних центрів” і місцях проживання зловмисників вилучено готівки в еквіваленті на суму понад 5,5 млн. грн. та 26 печаток іноземних компаній, які використовувались для легалізації злочинних коштів, 6 мобільних пристроїв для керування банківськими рахунками через систему „клієнт-банк”.

Одночасно польськими правоохоронцями затримано п’ять осіб, вилучено 1 млн. дол. США та 1,5 млн. польських злотих. Литовськими партнерами затримано три особи та накладено арешт на відкриті у литовському банку рахунки підконтрольних злочинцям компаній.

Спільними діями вдалось припинити функціонування злочинної схеми на всіх її ланках, Службою безпеки України порушено три кримінальні справи:  за статтею 201 (контрабанда), 205 (фіктивне підприємництво),
209 (легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом), 212 (ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів) Кримінального кодексу України. Відповідні кримінальні справи порушені також правоохоронцями Польщі, Литви та Чехії.

Слід зазначити, що документування злочинної діяльності ускладнювалось через конспірування членами угруповання своїх дій, у т.ч. шляхом зміни номерів мобільних телефонів, транспортних засобів, місць розташування офісів, схем контрабандного перевезення та незаконного виведення валютних коштів за кордон.

За таких обставин тільки з українського боку на завершальному етапі спецоперації було задіяно майже 300 співробітників СБ України.

Високий професіоналізм, ефективність використання наявних сил та засобів протягом усього періоду підготовки та проведення СБ України спецоперації належним чином оцінені європейською правоохоронною спільнотою, а її результати засвідчили здатність нашої держави протистояти сучасним викликам транснаціональної організованої злочинності.

Прес-центр СБУ

Читайте также: