Що таке тиреотропний гормон та коли рекомендується визначення рівня ТТГ

Захворювання щитоподібної залози є досить поширеними у всьому світі. Згідно з оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 1 із 20 людей страждає від якогось розладу, пов’язаного з щитоподібною залозою.

Жінки частіше страждають від розладів щитоподібної залози, ніж чоловіки. Ризик зростає також з віком. Своєчасна діагностика та лікування мають вирішальне значення для подолання наслідків цих захворювань.

Як зазначають експерти лабораторії IQLab, ключовим гормоном, який виробляється гіпофізом і відіграє центральну роль у регуляції функції щитоподібної залози  є – тиреотропний гормон, також відомий як тиреотропін або тиреостимулювальний гормон (ТТГ).

тиреотропний гормон

Основні відомості про тиреотропний гормон

ТТГ синтезується і вивільняється з передньої частки гіпофіза під контролем гіпоталамуса. Цей гормон стимулює вироблення і вивільнення гормонів щитоподібної залози – трийодтироніну (Т3) та тироксину (Т4).
Він регулює ріст і розвиток щитоподібної залози, бере участь у метаболічних процесах організму.

Рівні ТТГ регулюються за принципом негативного зворотного зв’язку тиреоїдними гормонами Т3 і Т4. Високі рівні Т3/Т4 пригнічують вироблення ТТГ, а низькі – стимулюють. Порушення рівнів ТТГ пов’язані з різними розладами функції щитоподібної залози, такими як гіпотиреоз (занадто високий ТТГ) та гіпертиреоз (занадто низький ТТГ).

Визначення рівня ТТГ у крові є одним з найважливіших тестів для діагностики стану щитоподібної залози.
Таким чином, тиреотропний гормон відіграє ключову роль у підтримці нормального функціонування щитоподібної залози і регуляції метаболічних процесів в організмі.

Визначення рівня ТТГ

Аналіз на рівень тиреотропного гормону (ТТГ) є одним з ключових обстежень для оцінки функції щитоподібної залози, – зазначають експерти лабораторії. Він широко використовується в клінічній практиці як скринінговий та діагностичний тест для виявлення порушень щитоподібної залози.

Визначення рівня ТТГ рекомендується у таких випадках:

  1. Скринінг на порушення щитоподібної залози при наявності симптомів, таких як стомлюваність, зміни ваги, запори/діарея, депресія тощо.
  2. Моніторинг пацієнтів з уже діагностованими захворюваннями щитоподібної залози (гіпотиреоз, гіпертиреоз) для контролю ефективності лікування.
  3. Обстеження вагітних для виключення гіпотиреозу, який може вплинути на розвиток плода.
  4. Регулярний моніторинг у людей з підвищеним ризиком розвитку патології щитоподібної залози (наприклад, при аутоімунних захворюваннях, радіаційному опроміненні, лікуванні препаратами літію тощо).

Визначення рівня ТТГ є високочутливим тестом, який дозволяє виявити навіть незначні відхилення функції щитоподібної залози на ранній стадії, – відзначають експерти. Часто його поєднують з вимірюванням рівнів гормонів Т3 і Т4 для уточнення діагнозу. Аналіз на ТТГ є важливим інструментом діагностики та контролю стану щитоподібної залози в клінічній практиці.

Захворювання щитоподібної залози

Захворювання щитоподібної залози

Захворювання щитоподібної залози часто мають аутоімунну природу і частіше зустрічаються у жінок.

Ось деякі цифри та факти:

  • Гіпотиреоз (зниження функції щитоподібної залози) вражає близько 5% світового населення. Найчастішою його причиною є аутоімунне захворювання – тиреоїдит Хашимото.
  • Гіпертиреоз (підвищення функції щитоподібної залози) зустрічається приблизно в 1% населення. Найпоширенішою формою є дифузний токсичний зоб або хвороба Грейвса.
  • Вузловий зоб, який характеризується утворенням вузлів у щитоподібній залозі, спостерігається приблизно у 4-7% населення.
  • Рак щитоподібної залози, хоча і менш поширений, але його частота зростає в багатьох регіонах світу.
  • Йодна недостатність, що може призводити до зобу та когнітивних порушень, залишається проблемою у деяких регіонах, особливо там, де немає достатнього споживання йодованої солі.

Тому своєчасна діагностика та лікування дуже важливі для запобігання ускладненням та підтримання нормального метаболізму організму.

You may also like...