Комп’ютерне ворожіння. Як «розводять на гроші» у діагностичних центрах

Словосполучення «комп’ютерна діагностика» має майже магічний вплив на свідомість «пересічного» українця. Не треба вистоювати ні в яких чергах, носити аналізи у баночках та сірникових коробочках, а потім ще раз бігти за результатами. Більше того, розумна машина всього за годину обстежить одразу весь організм! Але чи можна довіряти комп’ютеру більше, ніж обстеженню у поліклініці? Відбувши три комп’ютерних діагностики, наш кореспондент отримала три різні діагнози: від численних патологій до «ви цілком здорові».

Магічний амперметр

Про «Оздоровчо-профілактичний центр» на Чорновола, 11а я почула з розмови жінок у магазині. Одна радила іншій, мовляв, там працює дуже досвідчений лікар і є найновіша апаратура. Отже, йдемо туди.

Словосполучення «комп’ютерна діагностика» має майже магічний вплив на свідомість «пересічного» українця

Центр виявився типовим офісом дистриб’юторської компанії, яка займається розповсюдженням БАДів: зал для проведення семінарів, маленька приймальня, обвішана оголошеннями про новинки, бонуси для консультантів та майбутні тренінги. Запам’яталася фраза: «Ваша проблема не в тому, що ви не досягаєте мети, а в тому, що у вас немає мети, яку треба досягти!» А мета у дистриб’юторів, як відомо, лише одна – заробити гроші. Все ж, не втрачаю надії, що тут таки працює кваліфікований лікар, який зробить мені якісну діагностику.

Обстеження коштує 90 гривень. Погодьтеся, зовсім небагато за правдиву інформацію про стан вашого здоров’я. А в тому, що цій діагностиці можна довіряти, я засумнівалася, щойно переступила поріг кабінету лікаря. Чудодійна «найновіша апаратура» виявилася звичайним амперметром, який показують школярам на уроках фізики! Лікар повідомила, що буде обстежувати мене за методом Фолля, який ще називають електроаккупунктурною діагностикою.

«Методика Фолля полягає в тому, що я з допомогою амперметра знімаю показники з точок на пальчиках рук чи ніг. Ці точки пов’язані з вашими внутрішніми органами, і діагностика показує, що в них відбувається», – пояснила лікар Ольга Аніськовцева. В ліву руку мені дали мідну трубку, яка дротиками кріпилася до амперметра, і діагностика розпочалась. З допомогою електрода лікар «знімала показники з точок» на моїх руках і ногах. Щоразу, коли електрод торкався шкіри, стрілка на амперметрі відхилялася. Чим більше відхилення – тим сильніше виявляється захворювання.

Більше патологій – більше грошей

Можливість дізнатися про себе все з допомогою амперметра заінтригувала. Я вирішила перевірити диво-апарат і заодно кваліфікацію лікаря. На запитання «на що скаржитесь?» збрехала про сильні головні болі та проблеми із серцем. Буквально за кілька секунд пролунав перший діагноз: «Функція щитовидки порушена». Ще за мить – запальний процес у нирках, дискінезія жовчних шляхів, міокардит та запалення правого яєчника. Дізналася я і про причину своїх проблем: «Головні болі та біль у серці у вас пов’язані з лямбліями». Це такі глисти.

Після закінчення діагностики лікар сказала: «Все, патологій у вас більше немає». Перелік моїх «патологій» мене прикро вразив, бо здавалося, що особливих проблем зі здоров’ям не було. Але лікар виписала рецепт і відразу заспокоїла, мовляв, поп’єте оці препарати і вже за місяць будете здорові. Чудодійні препарати – це БАДи із загадковими назвами «Моринда», «Келп», «По де арно» та інші виробництва компанії «Nature Sunshine Products», у дистр謬б’юторському центрі якої я й проходила обстеження. Щоб стати абсолютно здоровою, треба було придбати БАДів майже на 600 гривень!

Чи справді я така хвора, як переконувала мене «кваліфікована» лікарка з дистриб’юторського центру? Виглядало на те, що ця діагностика проводиться лише для того, щоб «втюхати» побільше БАДів, і не має нічого спільного з медициною. Переконатися в цьому було неважко: я здала всі необхідні аналізи, в тому числі на лямблії, і пройшла обстеження у гінеколога, ендокринолога, терапевта та на апараті УЗД у приватній клініці «Медсервіс». Висновок традиційної медицини заспокоїв: ні лямблій, ні запалення нирок, ні проблем зі щитовидною, ні міокардиту, ні запалення правого яєчника у мене не виявили. Так звана діагностика методом Фолля в «Оздоровчо-профілактичному центрі» – звичайнісіньке шахрайство?

«Оберон» чи лохотрон?

Не втрачаючи надії на унікальність та ефективність новітніх методів діагностики, я вирішила пройти обстеження в інших центрах. Оголошення на стовпі від загадкового «Ігоря Борисовича» обіцяло «якісний діагноз стану всього організму за півтори години, виявлення захворювання на початкових стадіях (в тому числі онко), виявлення мікробів, вірусів та паразитів плюс індивідуальний підбір методів лікування». Все це діагностували в «Інформаційно-консультативному центрі» на вулиці Дністровській, 4, офіс 7.

«Ви чули про апарат «Оберон»? Він був розроблений в 1996 році в російському Омському університеті біофізики. Але до 2000 року на ньому проводили обстеження тільки відомих російських діячів, а тепер він став доступний і для звичайних громадян!», – захоплено розповідає молодий чоловік, який відрекомендувався Павлом Івановичем.
Він одночасно спілкується зі мною і допомагає дівчині заповнювати анкету на роботу з фармацевтичною продукцією, іншій видає запрошення на семінар. На стінах офісу численні сертифікати якості біологічно-активних добавок фірми «Тяньши», майже всі – китайськими ієрогліфами.

Лікар з апаратурою буде лише наступного дня. Його треба спеціально «замовляти», бо він надзвичайно зайнята людина і працює завідувачем кафедри медичного університету. Ця інформація обнадіяла, бо не віриться в те, щоб завкафедри медуніверситету займався сумнівними діагностиками. Наступного дня виявилося, що «лікар-консультант» Юрій Калініченко не завідує жодною кафедрою, а є лише асистентом однієї з них. А зайнятий він здебільшого тому, що в Івано-Франківську є ще 5 таких центрів, де люди записуються на комплексне обстеження.

«Можете мені нічого не казати, що у вас болить. Цей апарат сам все покаже!» – запевнив Юрій Миколайович, одягаючи на мене навушники і направляючи на мою голову якийсь ліхтарик з червоною лампочкою. Навушники з датчиками мали зчитувати сигнали з мого головного мозку, у якому записана абсолютно вся інформація про стан організму «аж до рівня ДНК». У навушниках почулося легеньке потріскування, і на моніторі ноутбука, до якого був приєднаний «Оберон», замерехтіли кольорові картинки внутрішніх органів та застрибали синьо-червоні стовпчики.

Диво-апарат віднайшов у мене катаральний гастрит, дискінезію жовчного міхура, дискінезію 12-палої кишки, дифузний зоб, анемію та радикуліт. Я зауважила, що в програмі на кожне захворювання закладений перелік БАДів компанії «Тяньши». Треба віддати належне лікарю: повідомивши мені діагноз, він не нав’язував мені лікування з допомогою БАДів, лише порадив мені їх. Також порадив попити біо-кальцій, упаковка якого коштує 160 грн. За дослідження я заплатила 150 гривень.

Перевірка діагнозів від «Оберона» традиційними методами заперечила наявність гастриту, зобу, радикуліту та анемії. А щодо дискінезії, то, як запевнила терапевт, це незначне порушення функцій жовчного міхура та кишки, яке є практично у всіх людей.

Нетрадиційний кабінет у офіційній установі

Заради експерименту я записалася також на комп’ютерну діагностику у клініку медичного університету на вулиці Короля Данила. Тут працює кабінет «нетрадиційної медицини», яким завідує фізіотерапевт Ігор Гонський – лікар із понад 20-річним стажем. Директор цієї клініки Марія Семотюк зізналася, що спочатку сумнівалася, чи можна у державній клініці запроваджувати нетрадиційну діагностику, але потім її результати перевірили з допомогою традиційних методів і виявилося, що ця діагностика дає результат з точністю до 80%.

Серед різноманітних апаратів, з допомогою яких діагностував Ігор Ярославович, був і вищезгаданий «Оберон». В руках цього лікаря пристрій показав цілком інші результати: наявність солей у нирках, дискінезія жовчного міхура та вегето-судинна дистонія. Навмисне перепитала, чи немає гастриту, лямблій та анемії. «Ні, немає. Загалом, можна вважати, що ви здорові», – зробив висновок лікар. А я зробила висновок, що результати діагностики залежать не тільки від чудо-машини, а й від фаховості лікаря, який обробляє інформацію і ставить діагноз. До слова, діагностика коштувала 100 гривень і включала обстеження на кількох різних апаратах.

Останній діагноз є найбільш правдивим, але також далеко не ідеальним. Обстеження на УЗД згодом підтвердило наявність солей, а вегето-судинна дистонія у мене з дитинства. Втім, жодна з пройдених діагностик, так і не виявила кілька моїх хронічних захворювань, які насправді потребують лікування. Таким чином, ні кожне обстеження зокрема, ні всі три разом узяті не змогли показати реальний стан мого здоров’я. Повіривши цим результатам, я би витратила купу грошей на лікування неіснуючих хвороб і пропустила би повз увагу значно серйозніші захворювання, які не побачили ніякі амперметри чи «Оберони».

Коментар

Володимир Кметюк, головний спеціаліст з променевої діагностики обласного управління охорони здоров’я:
— Діагнози, які ставляться шляхом нетрадиційного діагностування, ні я, ні мої колеги, не беремо до уваги. Чому? Бо сотні разів доводилося зіставляти діагнози, скажімо, по Фоллю, з тим, що я бачу з допомогою УЗД чи рентгена. Я категорично переконався, що спеціалісти з нетрадиційної діагностики, які проводили обстеження у Трускавці, Львові чи Івано-Франківську, не зауважували пухлин і раків, які я бачив під час традиційного обстеження.

Серйозність цих «комп’ютерних ворожінь» є вкрай сумнівною. Такі методи діагностики – хороший варіант бізнесу. Я переконаний, що 98% цих спеціалістів займаються нетрадиційною діагностикою з комерційною метою. Стосовно методики Фолля, то якось у Львові на виставці медичного обладнання я почув від продавців цих апаратів, що ліцензовані програми, з якими можна працювати і результати яких можна брати до уваги, коштують від 10 000 до 20 000 доларів. А ці «спеціалісти» працюють на простих, часто переписаних рекламних програмах. Я радив би людям не витрачати свій час і гроші. Як правило, нетрадиційні діагностики є лише варіантом заробити і пов’язані з розповсюдженням БАДів чи інших лікарських препаратів.

Наталка Голомідова, Івано-Франківськ, «Галицький Кореспондент»

Читайте также: