Розподіл мультиплексів: крок до цифровізації України чи просування родинного бізнесу?

17 червня 2015 року – до цього часу всі телеканали мають перейти на цифрове мовлення. Реформа – не з простих, та її реалізація викликає більше запитань, ніж відповідей. Втім, Нацрада з питань телебачення i радiомовлення продовжує розподіляти місця у цифрових мультиплексах. Після скандального першого конкурсу по розподіленню 89 телечастот, проведеного 27 січня 2009 року, Нацрада зробила другу спробу.

Оголосила ще два конкурси для загальнонаціональних, а також для регіональних і місцевих мовників. Телевізійники також раді старатися. Подали по декілька заявок, сподіваючись отримати своє місце у цифровому телепросторі.

Втім, говорити про чесну конкуренцію не доводиться. У той час, коли одні телеканали покращують і розширюють свій продукт, аби бути достойними місця у мультиплексі, інші – використовують «дієвіші» методи. Отримавши досвід у витісненні конкурентів з кабельних мереж, продовжують практику вже у розподілі регіональних цифрових частот.

Зокрема, як відмічає видання «Власти.нет», телеканал UBR, заручившись підтримкою у Нацраді, активно просуває свої інтереси в усіх регіонах країни. Підтримка першого заступника голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Оксани Головатенко ставить телеканал поза конкуренцією.

Зловживання службовим становищем і лобіювання інтересів «сімейного бізнесу» (власник ESG та телеканалу UBR Юрій Каплуненко за сумісництвом є чоловіком пані Головатенко, щоправда у цивільному шлюбі) – не новинка для чиновниці. Скарги кабельних операторів на примусове включення UBR до своїх пакетів лунають постійно. 

Стаття 6. Обмеження щодо використання службового становища
1. …Забороняється використовувати свої службові повноваження та пов’язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди або у зв’язку з прийняттям обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб, у тому
числі: … неправомірно надавати перевагу фізичним або юридичним особам у зв’язку з підготовкою проектів, виданням нормативно-правових актів та прийняттям рішень, затвердженням (погодженням) висновків. (З-н України «Про засади запобігання і протидії корупції»)

Втім, свавілля не припиняється. За неповних два роки роботи у Нацраді Оксана Анатоліївна добре навчилася просувати інтереси свого чоловіка. Та чи для цього вона обиралася та і весь новий склад Нацради? Адже реальних кроків на покращення умов роботи на телевізійному ринку – жодного. Нечесні правила гри залишилися в дії.

Члени Нацради продовжують керуватися власними інтересами і корупційними схемами у прийнятті важливих для держави рішень. Напевно, такий порядок речей влаштовує владну верхівку, адже таких чиновників, як пані Головатенко не перевіряють, не позбавляють посади, не карають. А вони продовжують реалізовувати свої схеми тиску на залежні від них структури за для досягнення власних корисних цілей.

Діяльність Національної ради ґрунтується на принципах законності, незалежності, об’єктивності, прозорості, доступності для громадськості, врахування культурної, ідеологічної та політичної багатоманітності в суспільстві, врахування загальновизнаних міжнародних норм та стандартів у галузі телерадіомовлення, повноти і всебічного розгляду питань та обґрунтованості прийнятих рішень. (З-н України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення»)

Результати конкурсу оголосять наприкінці серпня. Та щонайменше на одне місце у мультиплексі учасники телепростору вже можуть не розраховувати, або ж шукати собі більш впливового покровителя, ніж UBR. В Нацраді є ще шгсть членів…

Автор: Андрій Доронін

 

 За матеріалами «Власти.нет»

Читайте также: