Проти першого заступника львівського мера Олега Синютки УБОЗ порушив кримінальну справу

Коли під час нещодавнього брифінгу начальник ГУ МВС у Львівській області Михайло Цимбалюк відповідав на одне з запитань, присутні несподівано довідалися, що за фактом нецільового використання коштів працівники Львівської міськради порушили кримінальну справу і навіть вилучили якісь документи. 

Передовсім, слід повідомити вельмишановних читачів, що бути фігурантом кримінальних справ у Львівській міській раді — справа звична, і особисто мера Андрія Садового такі співробітники мерії не лякають. Ба більше — він має до них якийсь особливий пієтет. Щойно начальник «Львівелектротрансу» пан Федоренко фігурував у кримінальній справі про підозрілі чеські трамваї, а пан Садовий уже узяв його своїм радником, щойно пан начальник управління культури і туризму Сидор «засвітився» у нецільовому використанні бюджетних коштів у Шевченківському Гаю, як теж потрапив у когорту радників львівського бургомістра. Тобто невдовзі, аби отримати право радити щось Садовому, потрібно буде переступити якісь обмеження Кримінального кодексу України.

Ось, наприклад, якась малознана стаття ККУ 211, ч.2.: «Стаття 211. Видання нормативно-правових або розпорядчих актів, які змінюють доходи і видатки бюджету всупереч встановленому законом порядку 2… Ті самі дії, предметом яких були бюджетні кошти в особливо великих розмірах або вчинені повторно, караються позбавленням волі на строк від двох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років».

Так, ситуація зрозуміла. Йдеться про величезні бюджетні кошти, і хтось із міських чиновників може реально сісти за них «від двох до шести» або, борони Боже, йому заборонять займатися певним видом діяльності, і він ніколи не зможе стати радником міського голови Львова!!!

Заступник обласного прокурора Львівщини Володимир Гураль у своєму коментарі був небагатослівним: «Після реорганізації УБОЗу, такими справами може займатися їх власне слідче управління. Отже, всі питання — туди, бо справу порушило слідче управління УБОЗу. Я наразі лише можу підтвердити те, що справу справді порушили за 211 статтею Кримінального кодексу України (прокуратура з цими матеріалами ознайомилась), і мова там йде про кошти, які мали використати на побудову євростадіону, але використали їх не зовсім за призначенням».

Начальник Управління боротьбі з організованою злочинністю ГУ МВС у Львівській області полковник Василь Телиця відмовився повідомити «Ратуші» перипетії кримінальної справи, мотивуючи свою відмову тим, що це може перешкодити самому слідству, однак деякі факти усе ж оприлюднив.

«7 червня 2010 року слідче управління УБОЗ порушило кримінальну справу проти одного з чиновників Львівської міської ради, через дії якого було змінено цільове призначення коштів, котрі повинні були піти на «Євро-2012». Наразі йдеться про понад шість мільйонів гривень. Кошти пішли на будівництво доріг, зокрема, для фірми «Балтом», саме тому документи вилучали не лише в ЛМР, а й у структурах, пов’язаних із цієї фірмою. Більше, вибачте, нічого пресі сказати не можу».

Однак світ не без добрих людей. І деякі з них працюють в КРУ. Вони й підказали репортерові «Ратуші», що у цьому випадку йдеться про першого заступника міського голови Олега Михайловича Синютку. Саме він, будучи виконувачем обов’язків міського голови м. Львова, грубо порушивши вимоги ухвал ЛМР від 16 лютого 2009 № 2317 та від 19 березня 2009 № 2517 і діючи всупереч Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» («міський голова є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою»), видав два, на думку правоохоронців, неправомірні рішення. З-під його пера вийшли розпорядження від 30.06.2009 №258 та від 21.07.2009 №305, які змінюють видатки бюджету розвитку спеціального фонду міського бюджету м. Львова всупереч встановленому Львівською міською радою порядку, що передбачає використання коштів запозичень (300 мільйонів грн ) лише на будівництво стадіону по вул. Стрийській — кільцевій дорозі.

Андрій Стецьків, депутат ЛМР, голова бюджетної комісії: «Спробую бути максимально коректним. Можливо, не зовсім було дотримано процедури, це факт. Але оскільки на той момент ще не було за що платити за будівництво стадіону, то частина коштів до Євро була використана на заміну каналізацій і ремонт доріг по вулицях Стрийській, Науковій і Володимира Великого. Та говорити, що це нецільове використання коштів — це занадто. Про те, що справу порушено конкретно проти Олега Синютки, я знаю».

Тобто, тепер правоохоронці, аби визначити міру провини Олега Синютки, будуть робити все можливе, аби довести, що в результаті видання цих неправомірних розпорядчих актів не за цільовим призначенням було використано коштів запозичень (залучених до бюджету розвитку в червні 2009 року) в загальній сумі 6 млн 871 тис. грн., що спричинило важкі наслідки для міського бюджету м. Львова. Основою цього звинувачення, до речі, стала довідка обласного КРУ від 14 квітня 2010 року.

Прокуратура, до слова, вже опитала деяких депутатів ЛМР, які, здебільшого… підтвердили обґрунтованість звинувачень! Чи пригадують львів’яни, як наприкінці листопада 2009 року на вул. Стрийській несподівано почали на «алярм» неякісно стелити асфальт перед приїздом комісії з УЄФА? Так от, про це ж, власне, і йдеться! Якщо доводити ситуацію до абсурду, то можна було б тоді зробити перекидку коштів зі стадіону на, скажімо, будівництво будинку розпусти чи підземного переходу для жаб, лише приписавши: «З метою виконання програми до «Євро-2012».


Коллаж газети «Ратуша»

Поза всяким сумнівом, Олег Синютка, очевидно, завзято боронитиметься (якщо йому дадуть таку можливість), як один із аргументів використовуючи те, що всі кошти йшли через казначейство, яке фактично служить форпостом в обороні державних інтересів, і домагатиметься, аби ця справа вмерла.

Наразі самого Синютку «убозівці» не заарештували, він — у відпустці. Якщо б справу було порушено «за фактом», то першому заступнику міського голови було б значно легше, але оскільки головний підозрюваний у цій справі, власне, сам Синютка, то тепер мер Садовий мав би відсторонити його від виконання службових обов’язків принаймні до завершення слідства. Або допомогти йому викрутитися чи стати радником.

У коментарі ZAXID. NET мер Львова Андрій Садовий заявив: «Жодного нецільового використання коштів не було. Було цільове використання коштів на ремонти доріг. Ці кошти перевіряли різноманітні інстанції, кошториси чітко відповідають. Кожна гривня була використана за призначенням. Я думаю, що ми вступили у такий цікавий період, де таких справ може бути дуже багато. І ми до цього готові. Але я б хотів, щоб ми розуміли саму суть справи.

Минулого року міська рада випускала облігації, і ці облігації ми випускали під фінансування об’єктів «Євро-2012». Частину коштів ми витратили на ремонт доріг. Міліція вважає, що це нецільове використання. Що це означає?! Нехай правоохоронці візьмуть чинне законодавство і добре його вивчать. Коли у державі — криза, і нема грошей, і ми випускаємо облігації, щоб ремонтувати дороги, а потім нам ставлять це у вину, це не по-державному».

Борис Колесніков (віце-прем’єр-міністр України з питань «Євро-2012»: «Щодо тієї кримінальної справи, яку порушили проти Львівської міськради за нецільове використання коштів, питання дуже специфічне. Це своєрідні особливості українсько-радянського законодавства… Не треба ж нам робити з Андрія Івановича Юрія Дєточкіна, щоб потім ходити і кричати: «Свободу Юрію Дєточкіну!».

Якщо ж без жартів, то сьогодні я дам доручення міністру внутрішніх справ, і завтра вже ми матимемо відповідь. Зрозумійте, що під нецільове використання коштів можна підвести будь-що. Наприклад, вам дали на зошити, а ви купили блокноти. Але тим не менше, ніхто не знімає адміністративної відповідальності з міської ради. Треба було все зробити згідно з буквою закону!»

Теодор Дяків, депутат ЛМР: «Чиновник (у цій ситуації Олег Синютка) не мав і не має жодного права самостійно, без рішення сесії Львівської міської ради скеровувати бюджетні кошти, виділені на певні цілі. Якщо службовець бере на себе таку відпо-відальність і почне брати на себе самостійне прийняття рішень, якій фірмі «ікс» чи «ігрек» виділяти кошти на проблемні питання (а коштів зараз бракує всім і на все!), то він, звичайно, буде давати кошти тій структурі, котра пообіцяє йому більший «відкат». Тобто, ця кримінальна справа порушена цілком обґрунтовано, бо маємо яскраве і майже не завуальоване порушення фінансової дисципліни. Наскільки справа перспективна — покаже життя».

Микола САВЕЛЬЄВ, газета «Ратуша», для УК

Читайте также: