Как Степа Черновецкий обманул ГАИ и Украину (журналистское расследование, документы)

Схильність до безмежної розкоші у Черновецьких – від матері сімейства, Аліни Айвазової. Люди, що допомагають родині по господарству, стверджують, що пані Аліна часто повторює: "багатство – це від Бога, його має бути видно, воно має бути ззовні".

В 1997-у році Леонід Кучма вручав у Маріїнському палаці державні нагороди "Заслужений юрист України". Поруч з Віктором Медведчуком (тоді – просто нардепом) та Інною Богословською (кандидатом в нардепи), стояв і Леонід Черновецький. Представники закордонних медіа довго мучилися здогадками: ким може бути цей чоловік у блискучому "хвостатому" фраку, шкарпетках червоного кольору і лакованих декадентських штиблетах.
 
Витончений смак Черновецьких розвивався і видозмінювався відповідно до зростаючих статків. У 2008-у, в переддень світової кризи, родина спромоглася продати свій банк "Правекс" інвесторам з апеннінського півострова. Вже за місяць-два переважна більшість підприємств знецінилися в рази, а Нацбанк України заморозив депозити. Оскільки продаж відбувався в офшорній зоні, Черновецькі в той складний час виявилися людьми з купою мішків, туго набитих готівкою. Виторг за "Правекс" склав €483 млн.
 
Тоді ж родина помітно захопилася масовою скупкою коштовних автомобілів. Оскільки це відразу привернуло увагу деяких ЗМІ, сьогодні можна достатньо точно стверджувати: вартість автопарку Черновецьких поступово наближається до $10 млн.
 
 
Сам мер Києва сьогодні їздить на чорному Rolls-Royce Phantom вартістю $670 тис. Його дружина Аліна – на чорному Mercedes SLR McLaren за $1 млн. Христина тривалий час їздила на чорній Lamborghini Gallardo Spyder, але автомобіль був проданий і близько місяця тому донька Леоніда Михайловича пересіла на токсично-червону Ferrari Italia за $330 тис.
 
 
Степан Черновецький має в своєму розпорядженні кілька автомобілів:
– BMW 7 Alpina – $300 тис.
– Porsche 911 TechArt – близько $300 тис.
– Porsche Panamera Turbo – $200 тис.
– Porsche Carrera GT – $500 тис.
 
Крім цього, Черновецькі придбали три Rolls-Royce Drophead різного кольору, якими може користуватися будь-який член родини. Офіційна вартість кожного – $660 тис. Відомо також, що в їх гаражі стоїть п´ять Mercedes S-klasse (по $150 тис.) і п´ять Mercedes G-klasse (по $100 тис.), якими користується охорона.
 
 
Що ж, Черновецькі – вільні люди і мають повне право на такі карнавалоподібні звички. Однак тільки за однієї умови – якщо, завозячи автомобілі, вони чесні з державою. А вони не чесні.
 
***
 
Без розмірковувань. Тільки докази.
В червні поточного року автомобільні папарацці з інтернет-сайту topgir.com.ua сфотографували вже згадуваний Porsche Carrera GT Степана Черновецького впритул.
 
 
В техталоні на лобовому склі зазначено:  державний номер АА2277МР, встановлений на автомобілі, насправді зареєстрований за Porsche Carrera S. Різниця – одна літера.
 
Але якщо Carrera GT коштує півмільйона доларів, то Carrera S – трохи більше $100 тис. А розмір ввізного мита, як відомо, напряму залежить від задекларованої вартості автомобіля. Відтак, ряд ЗМІ припустили: син Леоніда Черновецького або…
 
– переставив на Carrera GT номерні знаки від іншого автомобіля марки Porsche;
– подав митному інспектору неправдиві документи і провіз машину через кордон як Carrera S.
 
І в першому, і в другому варіанті, держава недораховується певної суми. В первшому – реєстрація Carrera GT не проводилася взагалі. У другому – скарбниця отримала реєстраційні платежі як за автомобіль Carrera S.
 
***
 
22 червня Міністра внутрішніх справ Анатолія Могильова на прес-конференції спитали прямо: чи відомо йому про ситуацію, що склалася з автомобілем Степана Черновецького та як її можна пояснити? Могильов пробуркотів, що вони фіксють всі подібні випадки і "обов´язково розберуться". Оскільки для встановлення істини календарного місяця МВС не вистачило, журналісти все зробили самі. Свідченням тому – документи, що вдалося знайти за результатами власного розслідування.
 
Перший документ – копія технічного паспорту на автомобіль з номерами АА2277МР. В ньому зазначаються реєстраційні дані.
 
 
ВЛАСНИК: Черновецький Степан Леонідович
МАРКА: Porsche
МОДЕЛЬ: Carrera S
ТИП: легковий
НОМЕР КУЗОВА: WP0CA29845L001463
РІК ВИПУСКУ: 2005
ПОВНА МАСА: 2100 кг.
ОБ´ЄМ ДВИГУНА: 5,7 л.
КОЛІР: жовтий
 
З цього отримуємо підтвердження наступного:

Державний реєстраційний номер АА2277МР зареєстрований за сином Леоніда Черновецького офіційно; Номер реєструвався саме за автомобілем Carrera GT, до якого він прикріплений, оскільки об´єм двигуна в 5,7 літрів властивий тільки для Porsche Carrera GT. Модель Carrera S із таким об´ємом не виробляється.

Тобто варіант номер один відпадає: це не було примітивне перевішування номерів з одного автомобіля на інший. Якимось чином Степан Черновецький переконав суб´єктів владних повноважень, що Porsche, який він ввозить – не Carrera GT, а щось значно дешевше.

Тут варто навести наш другий документ. Це – Вантажна Митна Декларація (ВМД), яка на підставі поданих ввізником документів заповнюється митним інспектором. Саме у ВМД зазначається вартість автомобіля та сума митних платежів, які повинні йти державі. Чому МВС все це ігнорує – залишімо за дужками.
 
 
Отже, згідно з копією ВМД автомобіль завозився для Степана Черновецького  комерційним підприємством Сократ-М, зареєстрованим у м. Києві у квартирі на бульварі Лесі Українки. Митна вартість транспортного засобу, згідно з декларацією, складає 1,438,200 грн. Поруч з нею зазначений курс валют на день ввезення – $7,99 за ₴1. Таким чином, суперкар Porsche Carrera GT, вироблений в обмеженій кількості, чия вартість оцінюється у $500-600 тис., на Україні був оцінений у $180 тис. – майже втричі дешевше.
 
Виходячи із задекларованої вартості в 1,438,200 грн., Степан Черновецький перерахував за розмитнення наступні платежі:
 
– 10% від задекларованої вартості – загальне ввізне мито на транспортні засоби (143,820 грн.)
– 20% від задекларованої вартості – податок на додану вартість (357,307 грн.)
– €3 за кожний кубічний сантиметр двигуна – 204,519 грн.
 
Отже, всього за розмитнення Porsche Carrera GT Черновецьким було викладено 705,646 грн. На перший погляд – не така маленька сума. Але насправді – не така й велика. Адже навіть наявність пробігу та 2005-й рік випуску не здатні знецінити авто такого класу аж настільки.  Тож мінімум, який у вас попросять за такий Porsche – 3,200,000 грн. Якщо порахувати всі митні платежі виходячи саме з цієї мінімальної суми, отримуємо наступне:
 
– Загальне ввізне мито на транспортні засоби – 320,000 грн.
– Податок на додану вартість – 640,000 грн.
– €3 за кожний кубічний сантиметр двигуна – 204,519 грн.
Загалом: 1,164,519 грн.
Отож, збиток держави: 458,873 грн.
 
Ввезення за заниженою вартістю стало можливим через те, що працівники митниці у графі "опис товару" зазначили просто Porsche Carrera, без специфікації. Це – пряме порушення правил митного контролю, яке призвело до нанесення державному бюджету України збитків у особливо великих розмірах.
 
В нинішніх реаліях обман держави на якихось там 458 тис. грн. якогось серйозного обурення ні в кого об´єктивно не викликає. Бо привласнюють і розкрадають мільйони, мільярди…
 
Але якщо замислитис:  на 458 тис. грн. бюджет міг би протягом року додатково утримувати 20 хірургів, кожний з яких за чотири сезони здатний провести понад дві тисячі операцій. Тобто на кошти,  недоотримані від одного Porsche Черновецьких, можна було б надати медичну допомогу 40,000 українців.
 
І це тільки один випадок, про який стала відома правда…
 

You may also like...