Атаки терористів ХАМАС на Ізраїль: чому “Залізний купол” пропускає ракети

ЦАХАЛ об’єктивно вважається однією з найбільш боєздатних армій у світі, але і він виявився не готовим до реалій сучасного поля бою, зазначає видання DEFENSE EXPRESS.

Перші ж години масованої атаки ХАМАС по Ізраїлю вже дозволяє зробити перші висновки з поля бою, яке роками вважалось вкрай специфічним й спиралось на тотальну перевагу ЦАХАЛ над усіма можливими противниками, тим більше над бойовиками з Сектору Гази.

Але відверта бійня, яку влаштували терористи, разом із масованим ракетним обстрілом, вже дозволяє зробити перші висновки.

Ціллю наземних атак групами бойовиків, які прорвались через блокпости стали містечка Сдерот, Нетівот та Офакім де, за інформацією ізраїльських ЗМІ захоплені заручники, також у мережі є фото та відео з розстріляними цивільними.

Image 0

Для інфільтрації ХАМАС використав мобільні групи на пікапах та мотоциклах, які швидко пересуваються по дорогах.

Окрім того, бойовики використали й параплани, як мінімум є декілька відео з їх прольотом під час атаки. Також бойовики висаджувались з води на північ від Сектора Гази.

Атака ХАМАС стала для ЦАХАЛ об’єктивною несподіванкою, й сили, які знаходили на кордоні з Сектором Гази, не впорались з поставленою задачею. Відомо про втрати на блокпостах, ХАМАС повідомляє про захоплених у полон військових, а також демонструє знищену бронетехніку, включно з танком Merkava.

Також бойовики захопили позиції ЦАХАЛ, включно з бронетехнікою, зокрема бронетранспортерами M113, мінімум ще одним танком Merkava, важким БТРом Namer та іншим озброєнням.

Паралельно з наземною атакою ХАМАС здійснює ракетний обстріл міст Ізраїлю, активно працює система “Залізний Купол”. Але кількість запущених ракет, а мова йде за заявою бойовиків про 5000 (за даними ЦАХАЛ – 2200), дозволяє, попри загальну ефективність ізраїльської системи протиракетної оборони, все ж таки уражати житлові будинки.

Провал розвідки

І почати треба з того, що теперішні події вочевидь стали несподіванкою для силових структур Ізраїлю. Й на першому місці – невдача розвідки. Попри те, що Ізраїль десятиріччями створював свою мережу, яка дозволяла йому попереджати атаки та заздалегідь нівелювати загрози терактів – система дала збій.

Сама атака ХАМАС була підготовлена заздалегідь та відрізнялась масовістю та координованістю. У прорив через укріплений кордон Сектору Гази ринулись мобільні групи на автомобілях та мотоциклах, які прямували до найближчих населених пунктів. Використовувались параплани та катери. Паралельно був здійснений масований ракетний обстріл, який також означає концентрацію, як самих ракет, так й пускових.

Тобто підготовка до цієї атаки потребувала довготривалого прикладання значних сил. Але це не було помічено розвідкою Ізраїлю, або рішення щодо прийняття превентивних заходів не було прийнято.

Таким чином, навіть маючи вкрай потужну розвідувальну службу, яка об’єктивно вже багато років вкрай успішно працює, завжди залишається можливість “прогледіти” навіть очевидну загрозу.

Перевантажений “Залізний купол”

Попри наявність у Ізраїлю розвинутої системи протиракетної оборони та спеціалізованого на перехопленні реактивних снарядів “Залізного купола“, який має доведену ефективність на рівні у 80-90%, ХАМАС зміг атакувати ракетами міста та уразити критичні об’єкти інфраструктури, на кшталт електростанції Рутенберг на яку припадає 20% генерації країни.

Причини цього – масовість. Будь-яку зенітну систему можливо перевантажити шляхом концентрації удару. І саме це було зроблено ХАМАС, який запустив, як сам заявляє 5000 ракет. Водночас й оцінки ЦАХАЛ більш ніж показові – 2200 випущених ракет.

І якщо навіть з 2200 ракет було перехоплено 90%, то все одно 220 з них прорвалось через протиракетний щит. Водночас при такому масованому запуску мова йде не лише про можливість комплексів перехопити частину цілей, а про наявність самих протиракет, після використання яких пускові мають бути перезаряджені і на цей час стають безпорадними.

Підбита з дрона Merkava

Об’єктивно один з найбільш захищених у світі танків Merkava Mk 4 був знищений бойовиками ХАМАС з дрона. “Скид” з дрона потрапив у район моторного відділення, яке у цьому танку знаходиться у передній частині й викликав пожежу, що призвело до втрати танка.

При цьому Merkava Mk 4 штатно оснащується комплексом активного захисту Trophy, який має перехоплювати на підльоті снаряди, ракети та реактивні гранати, але не бачить та не може зреагувати на небезпеку у вигляді атаки з зеніту.

Таким чином вкотре було доведено, що сучасний танк на полі бою потребує захисту й від такого типу загроз. А провести адаптацію Trophy під протидію цій загрозі в Ізраїлю час був, бо використання бойовиками дронів для ударів був більш ніж логічним.

І мова йде не про одинокі випадки для атаки бронетехніки. ХАМАС використовує дрони й для скидів для ураження бійців ЦАХАЛ.

Тобто те, що дрони дійсно змінили поле бою, що було очевидно на прикладі війни в Україні, ігнорувалось армією, яка вважається однією з найбільш боєготових у світі.

You may also like...