Он появился давно и привел к очередному скандалу, который впрочем, быстро сошел на нет. Сегодня этим трупом никто не интересуется. Или почти никто. Вчера, 9 апреля Григорий Омельченко, председатель парламентской комиссии по расследованию гибели Гонгадзе обратился непосредственно к Генпрокурору Святославу Пискуну с требованием выяснить принадлежность трупа, чьи останки два года назад проходили экспертизу в ФРГ и установить причины смерти этого человека, а при наличии должных оснований возбудить уголовное дело. А еще у Григория Омельченко есть вопросы к друзьям Георгия Гонгадзе, в частности – к Олене Притуле. Они будут вызваны в парламентскую следственную комиссию и, вероятно – на допрос в прокуратуру. Как следует из письма депутата Омельченко на имя генпрокурора Пискуна, происхождение останков, которые прошли германскую экспертизу в 2001 году до сих пор не выяснено. Что крайне удивительно. По словам Омельченко, коль экспертиза подтвердила, что эти останки не принадлежат Гонгадзе, значит речь идет об ином трупе. Но кто был этот человек и при каких обстоятельствах умер? Не правда ли, странно, что следователей Генпрокуратуры не заинтересовал этот вопрос?
Также странно, что Олена Притула не захотела назвать имя человека (друга Георгия Гонгадзе), который упаковывал эти останки. Более того, исходя из свидетельств эксперта Воротынцева, почти не вызывает сомнений, что тот материал, который он передал в морге Малазонии и тот, что был передан Притулой Ивасюку для немецкой экспертизы, не имеют между собой ничего общего. Подмена могла произойти, в частности, на балконе в квартире Притулы, когда некий друг Гонгадзе разделил полученный материал на две части. Олена на заседании парламентской комиссии заявила, что не может без согласия последнего назвать его имя. Но ведь это очень важно для установления истины в деле об убийстве журналиста, чьим другом был неизвестный.
Как заявил «УК» Григорий Омельченко, в настоящий момент Алена Притула находится за границей. Но сразу после возвращения в Украину – на следующей неделе – ее пригласят в Комиссию. Очевидно, есть необходимость и для получения показаний от неизвестного следствию друга Гонгадзе. Возможно, он сам проявит эту инициативу. Со своей стороны представитель «УК» готов встретиться с этим человеком, чтобы попытаться разобраться: кто, с какой целью и на каком этапе подменил останки, прошедшие экспертизу в ФРГ? Быть может, это даст ответ и еще на один вопрос: кому принадлежит второй труп в деле Гонгадзе?
ОСОБИСТО
Генеральному прокурору України
Піскуну С.М.
Про встановлення особи,
фраґменти тіла якої досліджувалися
у ФРН та призначення експертизи для
встановлення причин її смерті
Шановний Святославе Михайловичу!
У заяві, наданій 26 грудня 2000 року Тимчасовій слідчій комісії Верховної Ради України третього скликання головним редактором Інтернет-видання “Українська правда” Оленою Притулою, вказано, що при передачі експерту Комісії В.Івасюку фраґментів тіла, знайденого в Таращанському районі, вона передала фраґменти м’яких і кісткових тканин, які отримала разом з К.Аланія, Л.Малазонією і Л.Добровольською від експерта І.Воротинцева 15 листопада 2000 року. Це був цілісний шматок тканини, упакований в кілька целофанових пакетів, вкладених один в один. Через кілька днів один із друзів Г.Гонгадзе розділив цей шматок на дві приблизно рівні частини.
Одна частина, за словами О.Притули, знаходиться в “надійних руках”, а другу вона зберігала вдома в холодильнику, і 22 грудня 2000 року передала В.Івасюку. Сам шматок тіла вона ніколи не розглядала і не знає, з якої частини тіла взято цю тканину.
Відповідаючи на уточнюючі запитання на засіданні Комісії 25 жовтня 2001 року О.Притула засвідчила, що поділ цілісного фраґмента тканини здійснила особа (за її словами, була близьким приятелем Г.Гонгадзе) на балконі без присутності інших осіб, і повернувшись на кухню, ця особа повідомила, що там була кістка. На прохання назвати ім’я цієї особи О.Притула відповіла, що не може цього зробити без її дозволу.
На засіданні Комісії 15 листопада 2001 року, відповідаючи на запитання, що саме ця особа передала О.Притулі і за яких обставин ці рештки тіла у неї з’явилися, експерт І.Воротинцев засвідчив, що після зникнення трупа з моргу, він разом з Л.Малазонією зайшов туди, щоб переконатися у цьому. Л.Малазонія запитав, чи залишилося щось від тіла. І.Воротинцев відповів, що при підготовці до експертизи кісток (яку здійснював Ю.Шупик), він обрізав м’які тканини, але, якщо їх комусь передасть, то буде мати неприємності. Л.Малазонія запевнив, що про це ніхто не дізнається, і тоді І.Воротинцев поклав ці м’які тканини у поліетиленові кульки і віддав Л.Малазонії.
На уточнююче запитання І.Воротинцев ще раз підтвердив, що це була гнила маса обрізаних м’яких тканин, кісток там не було.
На запитання, чи могли ці шматки бути з іншого тіла, І.Воротинцев відповів, що у нього інших тіл на той час не було, тим більше в такому стані.
В акті, який був направлений до ФРН для проведення експертизи, члени Комісії зазначили, що вміст пробірок з кров’ю матері Г.Гонгадзе О.Гонгадзе та контейнер з фраґментами тіла, які передала О.Притула, члени Комісії не оглядали. На експертизу також була передана медична картка Г.Гонгадзе, на якій була суха пляма, схожа на кров.
17 березня 2001 року у Мюнхені (ФРН) була проведена молекулярно-біологічна експертиза зазначених об’єктів, яка встановила, що передані О.Притулою фраґменти м’яких і кісткових тканин невідомої особи, не можуть належати Г.Гонгадзе. Експертиза крові на медичній картці Г.Гонгадзе та зразка крові його матері О.Гонгадзе показала відсутність розбіжностей за системою PCR TROX, що може розглядатися як підтвердження наявності алелей можливої матері.
26 березня 2001 року висновки зазначеної експертизи були направлені Генеральному прокурору України М.Потебеньку (лист № 06-46/130) для долучення до матеріалів кримінальної справи, порушеної за фактом вбивства Г.Гонгадзе.
За свідченням О.Притули та експерта Комісії В.Івасюка, у них (у знайомого О.Притули та В.Івасюка) залишилися і знаходяться на збереженні фраґменти тіла невідомої особи, які були направлені на експертизу до ФРН.
На підставі викладеного, керуючись ст. 16, 17, 19 Закону “Про статус народного депутата України”, Регламентом Верховної Ради України Тимчасова слідча комісія ухвалила:
– доручити Генеральній прокуратурі України встановити особу, фраґменти тіла якої були досліджені у ФРН та призначити судово-медичну експертизу для встановлення причин смерті цієї особи;
– встановити, яким чином і від кого зазначені фраґменти тіла потрапили до О.Притули;
– за результатами перевірки прийняти рішення згідно зі ст. 97 КПК України (порушити кримінальну справу або винести постанову про відмову в її порушенні).
Про результати виконання ухвали повідомити Тимчасову слідчу комісію.
Додаток: копія заяви О.Притули на 3 аркушах.
З повагою
народний депутат України,
голова Тимчасової слідчої комісії Г.Омельченко