Як заблукав та загинув турист, якого три доби шукали на полонині Руна в Карпатах

ДСНС Підпис до фото, Пошуки зниклого тривали три доби

Рятувальники разом з волонтерами знайшли тіло Івана Когута — туриста, який заблукав 4 грудня на полонині Руна Ужгородського району, коли катався на снігоході.

Його знайшли в снігу за 200 метрів від перевернутого снігохода. Про це ВВС News Україна повідомила речниця ДСНС області Наталія Батир.

50-річного чоловіка шукали 90 людей — рятувальників та волонтерів — а також 33 одиниці техніки, зокрема гелікоптер МІ-8.

Як він заблукав

рятувальни операція

ФОТО,ДСНС

4 грудня чоловік разом із двома ужгородцями вирушив кататися на снігоходах, однак через погану видимість відірвався від групи.

Наступного дня двоє його знайомих самотужки дісталися турбази у Лумшорах, що за кількадесят кілометрів від полонини.

Кожна ніч, проведена у горах у снігу та морозі без спорядження — це справжнє випробування для людини, яке дуже небезпечне для життя.

гори

ФОТО,ДСНС. Зниклого шукали і рятувальники, і волонтери

Снігохід заблукалого туриста рятувальники знайшли майже одразу, але слідів самого чоловіка не було. Пошуки ускладнювала хуртовина: снігу в горах намело зо 20-45 сантиметрів, сліди вмить замітало. До того ж у високогір’ї Карпат утворився ризик лавин.

«5 хвилин і все…»

фото

ФОТО, ІВАН КОГУТ  

Один з врятованих чоловіків, друг зниклого — Роман, розповів ВВС News Україна деталі ситуації: «Він поїхав вниз, погодні умови різко помінялися, 5 хвилин і все… Ми загубили одне одного».

Вони залишили один снігохід із увімкненою фарою і пішли шукати допомогу, але дорогою застрягли і лишилися ночувати у горах.

Вночі робили зарядку, розминалися, щоб не замерзнути, а вже зранку вийшли до села Лумшор. До пошуків Івана ввечері суботи долучилися усі чоловіки з його родини: зять, племінник та чоловік сестри — Віктор Веселовський.

У коментарі BBC News Україна Віктор розповів, що Іван часто їздив у гори, ландшафт полонини знає добре. Що могло збити його зі шляху — не знає.

Щозими до закарпатських рятувальників надходить з десяток повідомлень про заблукалих туристів.

Більшість із них вдається знайти упродовж першої доби.

З початку року було вже 362 таких виїзди, кажуть в ДСНС.

Як вижити взимку в горах

Аби зимовий туризм не перетворився у масштабну пошуково-рятувальну операцію, досвідчені туристи та рятувальники радять дотримуватися низки правил:

Не йдіть непідготовленими

«Перша порада — не йти в гори взимку, коли є висока лавинна небезпека та погані погодні умови. Треба цінувати своє життя і не наражати на небезпеку інших людей», — наголошує керівник гірського рятувального підрозділу Василь Кобилюк.

«Треба завчасно до цього готуватися, мати добру екіпіровку, фізичну підготовку, мати з собою GPS, топографічні карти, а також потрібно мати навички і досвід перебування в горах», — каже рятувальник.

Він радить туристам, які планують похід у гори, обов’язково звертатися до гірських пошуково-рятувальних служб.

«У рятувальній службі розкажуть про рівень лавинонебезпеки, дадуть прогноз погоди, повідомлять про стан снігу на схилах і нададуть всю потрібну інформацію», — каже пан Кобилюк.

Також варто зареєструватися у рятувальників, залишити свої контакти і маршрут, щоб у разі необхідності фахівці знали, де вас шукати.

Реєстрація та GPS

Необхідно мати з собою GPS, топографічні карти, а головне — навички і досвід перебування у горах.

Також треба звернутися до гірських пошуково-рятувальних служб та зареєструватися: залишити свої контакти і маршрут, щоб у разі необхідності фахівці знали, де вас шукати.

Гірські пошуково-рятувальні підрозділи ДСНС розташовані по всій території Карпат, а їхні контакти є на сайтах обласних управлінь ДСНС — зокрема у ЗакарпатськійІвано-Франківській та Львівській областях. Або ж просто зателефонуйте на лінію 101, і диспетчер підкаже контакти місцевої служби.

Якщо ж в Україні мандрівник проігнорує попередження рятувальників про несприятливі умови і втрапить у халепу, його врятують безкоштовно. В Європі туристу виставлять рахунок за пошуково-рятувальну операцію.

Одяг, сірники та ніж

Екіпірування має вкрай важливе значення. Одяг має відштовхувати сніг і захищати від вітру. А рукавиці краще зігрівають руки, ніж рукавички з окремими пальцями. Досвідчені туристи радять обирати яскравий одяг, здалеку його буде видно краще.

Є набір найнеобхідніших речей, які треба мати із собою. Серед них — герметично запаковані сірники, хороший ніж («такий, яким можна рубати гілки»), ліхтарик, кажуть фахівці.

Для їжі у короткий похід можна взяти із собою шоколад. «Він поживний, а з фольги можна зробити склянку і розтопити в ній сніг для пиття», — пояснює інструктор.

Він радить прихопити із собою і кілька презервативів. Вони займають мало місця, і в них можна також зігріти води, або запакувати в них телефон та сірники, щоб не промокли.

гори

ФОТО,ДЕРЖАВНА СЛУЖБА З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ. Досвідчені люди радять обирати яскравий одяг для походів у гори

Триматися разом, більше рухатися

У жодному разі не можна йти в гори самому, кажуть фахівці. За їхніми словами, мінімальна група для походу в гори — четверо людей. У разі необхідності хтось може піти по допомогу, а хтось — лишитися з тим, в кого немає сил.

Йти слід лише в тому разі, якщо ви можете орієнтуватися на місцевості. Якщо ні — варто зупинитися, облаштувати укриття і повідомити рятувальникам свої координати. У Карпатах в ущелинах часто немає зв’язку. Спіймати мобільне покриття можна ближче до вершин, але слід враховувати погодні умови: взимку на хребтах може бути сильний вітер і завірюха.

Такі поради можуть допомогти лише якщо у вас є досвід та потрібні навички перебування в горах. Йти в похід, нехтуючи попередженням рятувальників та не маючи потрібного екіпірування — небезпечно для життя, застерігають фахівці.

І звісно, не слід йти без досвідченого супровідника, який має досвід у горах і знає місцевість, наголошують фахівці.

Погода в горах може різко змінитися впродовж півгодини, і можна легко збитися з маршруту, який здавався безпечним.

Порятунок людини, яка провела взимку в горах кілька днів і вижила, — скоріше, виняток, попереджають рятувальники.

Джерело: ВВС News Україна 

Читайте также: