Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

Моніторинговий візит до Софіївської виправної колонії №45: скарги вʼязнів що їх примушують до безоплатної праці

Моніторинговий візит до Софіївської виправної колонії №45: скарги вʼязнів що їх примушують до безоплатної праці
Моніторинговий візит до Софіївської виправної колонії №45: скарги вʼязнів що їх примушують до безоплатної праці
Державна установа Софіївська виправна колонія №45 — заклад середнього рівня безпеки для утримання чоловіків засуджених до позбавлення волі на певний строк, які визнані інвалідами I або II групи. Двоє засуджених скаржилися, що їх примушують до безоплатної праці. Один з них намагався порізати собі вени через те, що адміністрація колонії не дозволяла йому поспілкуватися з моніторинговою групою.

Історична довідка

Софіївська виправна колонія була заснована в листопаді 1956 року, коли було утворено лікувально-трудовий профілакторій для утримання осіб, яким призначено примусове лікування від алкоголізму. На той час, як свідчать колишні працівники установи, колонія являла собою чотири пристосовані житлові приміщення барачного типу, де розміщувалися 250 засуджених, які працювали на будівництві греблі Макортівського водосховища.

Восени 1959 року розпочалось інтенсивне будівництво установи закритого типу для утримання засуджених за тяжкі злочини. Вже на початку 1961 року установа мала необхідні атрибути колонії: основне загородження, системи охорони, транспортний КПП, комунально-побутові об’єкти. Софіївська виправна колонія суворого режиму для утримання засуджених розпочала функціонування з 1962 року, на той час у ній утримувалось у середньому 950-1000 осіб. У системі місць позбавлення волі колишнього СРСР установа суворого режиму була спеціалізованим закладом для утримання засуджених-інвалідів практично з усіх регіонів України.

З самого початку існування колонії розпочалася повномасштабна робота щодо будівництва її основних об’єктів, розширення соціальної інфраструктури селища, в якому мешкали співробітники установи, які складали майже 95% усього населення. У 1969 році було споруджено 12 житлових будинків для співробітників на 56 квартир, приміщення військової казарми для військовослужбовців роти охорони. Разом з питаннями будівництва житла для співробітників, не менш активно вирішувалися питання поліпшення комунально-побутових умов для засуджених.

Так, у 1979-1986 роках було побудовано практично нову установу. У 1980 році було введено в дію приміщення адміністративної споруди, медико-санітарну частину на 150 ліжок, кімнати побачень для засуджених. Відповідно до вимог КВК України та наказу ДДУПВП від 10.10.2003 року №187, установі надано статус середнього рівня безпеки, вона реформована в спеціалізований заклад з плановим наповненням 1300 осіб для утримання інвалідів І-ІІ груп, які потребують стороннього догляду та реабілітації.

Загальна інформація

Державна установа Софіївська виправна колонія №45 — заклад середнього рівня безпеки для утримання чоловіків засуджених до позбавлення волі на певний строк, які визнані інвалідами I або II групи. Також в установі наявні відділення для чоловіків, які не є інвалідами.

На момент візиту в установі перебувало 345 осіб. Було оглянуто акти прокурорського реагування, журнал реєстрації рапортів про застосування фізичної сили, спеціальних засобів та гамівної сорочки до засуджених, журнал обліку рапортів про порушення режиму та інших повідомлень про правопорушення, журнали обліку роботи з засудженими відділень СПС. Інформацію стосовно структури виробництва і відомості розрахунку заробітної плати, наряди виконаних робіт.

За даними, отриманими від керівництва установи, протягом поточного року до установи прибули 202 особи. У 2022 році в установі померло п’ять осіб, у 2023 — сім.

В установі працює три психологи. Працевлаштовано 30 осіб за договорами ЦПХ. Середньомісячний заробіток складає 5231,84 гривень. У ДІЗО утримувалася одна особа. У медичній частині перебувало 35 осіб, на обліку ВІЛ/СНІД — 78, схильні до самогубства — 14, до членоушкодження — 18, до втечі — одна особа. Одну особу протягом 2023 року звільнено через важку хворобу. Від засуджених протягом 2022 року не надійшло жодної скарги щодо неналежних умов утримання та неналежного надання медичної допомоги. На обліку за інвалідністю перебувають 26 осіб — I гр., 39 — II гр. і чотири особи — III гр..

Протягом 2022 року звільнено 88 осіб, з них — дві особи умовно-достроково. Протягом 2023 року звільнено 74 особи, з них — 12 осіб умовно-достроково. У 2022 році зафіксовано п’ять випадків викликів швидкої допомоги, у 2023 році — дев’ять випадків. Протягом 2022 року зафіксовано п’ять випадків тілесних ушкоджень під час прибуття до установи і 34 випадки під час перебування в установі.

Протягом 2023 року — один випадок під час прибуття і 37 випадків під час перебування в установі. У поточному році зафіксовано один випадок застосування спецзасобів — кайданки. У власному користуванні 16 засуджених мають планшети з підключенням до мережі інтернет. Протягом 2023 року відбулося 21 тривале побачення. Короткострокових у поточному році: через скло — 105, контактних — 99 побачень. У поточному році було здійснено 2121 телефонний дзвінок. В установі наявний некомплект персоналу у кількості 16 співробітників.

Напередодні візиту до керівництва закладу спрямовано запит на отримання публічної інформації з запитаннями: кількість звернень від засуджених протягом 2022-2023 року, направлених в запечатаному виді на адресу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, прокуратури, правозахисних організацій та інших державних органів, а також кількість відповідей на ці звернення отримано засудженими в закритому виді.

В отриманій відповіді на запит за підписом начальника установи зазначено, що протягом 2022 року до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в запечатаному виді не було відправлено жодного звернення. У 2023 році — одне звернення. Отримано з секретаріату Уповноваженого Верховної Ради у 2022 році — п’ять, у 2023 році — нуль відповідей.

У прокуратуру протягом 2022 року відправлено в запечатаному вигляді — п’ять звернень, у 2023 році — одне звернення. Отримано з прокуратури у 2022 році — сім листів, у 2023 році — два листи. В інші державні органи було відправлено у 2022 році — 181 звернення, у 2023 році — 61 звернення. До правозахисних організацій у 2022 і 2023 роках не відправлено жодного звернення.

Виробництво

В установі є дробильна ділянка. Засуджені, які працювали в цьому цеху, повідомили, що працюють по дві години безоплатно.

У швейному цеху працювали 30 засуджених. Опитані робітники повідомили, що також працюють безоплатно по дві години на добу.

Дільниця СІЗО

ДІЗО

Прогулянковий дворик.

Засуджені копають городи. Представники адміністрації повідомили, що засуджені роблять це за власною ініціативою.

Скарги засуджених

Засуджений М. перебував у ДІЗО як дисциплінарно покараний за членоушкодження. Під час особистого спілкування з засудженим на умовах анонімності, засуджений повідомив, що він намагався порізати собі вени через те, що адміністрація колонії не дозволяла йому поспілкуватися з нашою моніторинговою групою. Також засуджений скаржився, що його примушували працювати без оплати праці, а саме змушували здійснювати ремонтні роботи в різних відділеннях СПС. Також його змушували розбивати кувалдою каміння. Засуджений О., який перебував в у шостому відділенні СПС, також скаржився на те, що його примушують до безоплатної праці.

Лазня/пральня

Куточок фельдшера не огороджено.

Кабінки огороджені, наявні гуморові килимки.

Житлові приміщення

Кімната для відпочинку.

Кімната для зберігання речей.

Кімната для зберігання харчів.

Харчоблок

Рушники повісили під час моніторингового візиту.

Зал для приймання їжі великий і світлий, їжа видається через рухому стрічку.

Варочний цех.

Електрокотли для приготування їжі.

Рекомендації:

  1. Припинити практику, коли засуджених використовують на виробництві під час двогодинних відпрацювань.
  2. Сприяти практиці відправляння кореспонденції в запечатаному вигляді на адресу Уповноваженого ВРУ з прав людини, прокуратуру .
  3. Сприяти роз’ясненню серед засуджених їхнього права на оскарження дій (бездіяльності) адміністрації установи.

Превентивний моніторинговий візит з питань дотримання прав людини в пенітенціарній системі до ДУ Софіївська виправна колонія №45 здійснено ГО “Харківська правозахисна група” спільно з ГО “Захист в’язнів України” у складі: помічника народного депутата Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції Сергія Зуйкова, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Олега Цвілого, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина Андрія Діденка і лікаря, спеціаліста з судово-медичної експертизи Костянтина Запорожцева .

Візит здійснено в рамках проєкта “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данський інститут проти катувань. Мета візиту: аналіз дотримання прав людини в місцях несвободи під час війни. Начальник установи підполковник внутрішньої служби Цибулько О. Ю.

Дата візиту: 20 жовтня 2023

Автор: Андрій Діденко

Джерело: портал Харківської правозахисної групи

Exit mobile version