Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

Як у Первомайській виправній колонії № 117 зустрічають новоприбулих: «Гаряча кава» або 10 ударів по сідницях гумовим кийком

117
117
Усі новоприбулі мають мити туалет під запис на камеру. Засуджені, яких було опитано на умовах анонімності, назвали прізвища двох найжорстокіших осіб, які застосовують побиття і заходи психологічного приниження. Деякі готові отримати додатковий строк, аби тільки виїхати з цієї установи за будь-яких умов.

Історична довідка

Історія розвитку Первомайської виправної колонії №117 почалася у травні 1983 року, коли наказом МВС УРСР №070 від 04.05.1983 року на території колишнього села Водяне Первомайського району було створено чоловічу виправно-трудову колонію №65 загального режиму утримання. У червні 1985 року ВТК-65 загального режиму утримання було реорганізовано в колонію суворого режиму. 29 вересня 1985 року установа прийняла перший етап засуджених. У вересні 1991 року було створено Первомайську спецкомендатуру, основним завданням якої на той час було виконання вироків судів щодо тримання чоловіків, звільнених з місць позбавлення волі з обов’язковим залученням їх до праці. У такому вигляді Первомайська спецкомендатура проіснувала до листопада 1992 року.

З листопада 1992 року Первомайську спецкомендатуру було реорганізовано в колонію-поселення з присвоєнням умовного найменування “УВПП-117” (установа виконання покарань — поселення №117). Наказом МВС України №559 від 3 серпня 1998 року колонію-поселення УВПП-117 перепрофільовано в колонію загального виду режиму. Сьогодні Первомайська виправна колонія №117 — це кримінально-виконавча установа мінімального рівня безпеки з загальними умовами тримання (для тримання чоловіків, засуджених до позбавлення волі на певний термін).

Загальна інформація

Перше, що ріже вухо, це назва установі в контексті декомунізації, а саме — “Первомайська виправна колонія”. Вважаємо, “первомайські” мають відійти в минуле.

На вході в установу відсутній пандус для осіб з обмеженими фізичними можливостями.

За офіційними даними, наданими керівництвом установи, штатна чисельність персоналу складає 218.5 штатних одиниць, фактична — 184.5. Протягом 2023 року до закладу прибула 171 особа. На час візиту в установі утримувалось 199 осіб. Установа розрахована на 480 осіб. В установі функціонують п’ять відділень СПС. У 2022 році померло троє засуджених. Працевлаштовано 37 засуджених за трудовими договорами. Середньомісячний заробіток складає 2903 гривень.

У медичній частині перебувало 11 осіб. На обліку ВІЛ/СНІД — 11 осіб, схильні до членоушкодження — сім осіб, до втечі — вісім осіб, злісних порушників режиму утримання — дев’ять осіб. Інвалідність II гр. має одна особа, III гр. — також одна особа.

Протягом 2022 і 2023 років не зафіксовано жодної скарги від засуджених осіб щодо неналежних умов утримання, неналежного надання медичної допомоги. Така практика викликає занепокоєння.

Протягом 2022 року було звільнено 197 осіб, з них 126 — умовно-достроково. У 2023 році звільнено 102 особи, з них 76 — умовно-достроково, одній особі змінено режим тримання на більш м’який. У 2022 році зафіксовано п’ять викликів швидкої допомоги, у 2023 році — чотири виклики. У 2023 році зафіксовано три випадки тілесних ушкоджень під час перебування в установі. У власному користуванні троє засуджених мають планшети.

У 2022 році відбулося три тривалі побачення і 65 короткострокових через скло. Протягом 2023 року — 37 тривалих побачень, 71 короткострокове через скло, п’ять контактних. Некомплект персоналу складає 34 співробітники. Протягом 2023 року реалізовано 14877 телефонних дзвінків.

Під час візиту опитано 63 засуджених. Монітори спостерігали, що засуджені залякані, а в установі відсутня практика оскарження дій (бездіяльності) адміністрації. В установі існує практика приниження людської гідності. Під час прибуття останнього етапу в кількості восьмі осіб, всіх їх по черзі примушували в присутності адміністрації мити туалет: весь процес знімався на відео. До осіб, які відмовлялись це робити, були застосовані репресивні заходи. Зі слів опитаних засуджених, всі без винятку новоприбулі засуджені мають мити туалет під запис на камеру.

Засуджені, яких було опитано на умовах анонімності, називали оперуповноваженого Верьовкіна нрайжорстокішою особою, яка застосовує побиття і заходи психологічного приниження. Зі слів засуджених, прийманням етапів і побиттями керує Сергій Горбунов — перший заступник начальника колонії. До осіб, які сперечаються або повільно рухаються, Горбунов застосовує “Гарячу каву” — 10 ударів по сідницях гумовим кийком.

Засуджені скаржаться на погане харчування. В установі наявна практика використання засуджених з-поміж помічників адміністрації, які наділені невластивими для засуджених повноваженнями.

Під час візиту моніторинговою групою було досліджено документацію, яка стосується життєдіяльності колонії, оглянуті господарські, дисциплінарні, виробничі, житлові приміщення, медична частина на їхню відповідність до вимог законодавства України та міжнародних стандартів. Начальник установи — полковник внутрішньої служби Козич Костянтин Володимирович. Моніторингову групу супроводжував виконуючий обов’язки першого заступника начальника установи — підполковник внутрішньої служби Мікунін Олександр Сергійович.

Медична частина №117 філії Державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Харківській та Луганській областях

Завідувач Харківської міської медичної частини №117 філії ДУ “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” в Харківській та Луганській областях — Андрій Шкалета.

Під час відвідування моніторинговою групою було виявлено недоліки в роботі медичної частини №117, що призводять до порушення прав засуджених та осіб, які тримаються під вартою у Первомайської виправної колонії №117, зокрема:

1. Порушення права засуджених осіб на захист від катування або нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження або покарання (стаття 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод) та Порушення права на охорону здоров’я та медичну допомогу (стаття 49 Конституції України)

1.1 У медичній частині не організовано проведення замісної підтримувальної терапії (далі — ЗПТ) осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів.

Наркозалежним особам не забезпечується соціально-психологічний супровід, когнітивно-поведінкова терапія (КПТ), профілактика рецидивів, мотиваційне інтерв’ю, групи взаємодопомоги тощо.

1.2 У профілактичному медичному огляді обов’язково беруть участь лікар-терапевт (або лікар загальної практики — сімейний лікар), лікар-психіатр, лікар-стоматолог. Разом з тим, вакантна посада лікаря-психіатра свідчить про неповноту проведення медичного первинного та профілактичного огляду, внаслідок чого засуджені та ув’язнені не отримують належну медичну допомогу.

1.3 Відсутній журнал обліку результатів проходження профілактичного медичного огляду.

1.4 У медичній частині не заведена “Контрольна карта диспансерного нагляду за ВІЛ-інфікованою особою №030-5/0”.

1.5 Відповідно до журналу тілесних ушкоджень, в установі у 2023 році було зафіксовано три випадки. Необхідно зауважити, що всі три випадки аналогічні, а саме — “Стороннє тіло у шлунково-кишковому тракті”, та не являються тілесним ушкодженням. Записи в журнал тілесних ушкоджень були зроблені тому, що даних осіб було госпіталізовано до загальнохірургічного відділення КНП Первомайської ЦРЛ, а про даний факт повідомлено Прокуратуру.

Водночас згідно з медичною документацією, у 2020-2022 роках не було зафіксовано жодного випадку тілесних ушкоджень. Такий низький рівень фіксації травматизму, враховуючи фактичну чисельність засуджених, свідчить про відсутність звернень засуджених до медичної частини Первомайської виправної колонії №117 при отриманні тілесних ушкоджень та формальний підхід до фіксації тілесних ушкоджень медичними працівниками при медичному огляді засуджених осіб.

Відсутність фіксації тілесних ушкоджень належним чином не відповідає пункту 60 рекомендацій Європейського комітету з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (CPT/Inf(93)12-part) (далі — Стандарти КЗК), де зазначено, що медичні служби у місцях позбавлення волі можуть зробити свій внесок у запобігання насильству проти осіб, яких тримають під вартою, шляхом систематичної реєстрації тілесних ушкоджень, а також, якщо це необхідно, через інформування відповідних органів влади. Крім того, під час конфіденційної бесіди з засудженими, моніторинговій групі було повідомлено, що самоушкодження, як то проковтування небезпечних сторонніх предметів, є наслідком фізичного і психологічного тиску одних засуджених на інших.

1.6 Встановлено відсутність у медичних картах стаціонарного хворого № 003/о підписаній пацієнтом інформованої добровільної згоди на проведення діагностики та лікування, що може свідчити про відсутність добровільної згоди пацієнтів для застосування щодо них методів діагностики, профілактики та лікування, та є порушенням статті 43 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” та пункту 47 Стандартів КЗК.

1.7 Під час перевірки дільниці ДІЗО моніторами було встановлено, що при поміщенні засудженого в дисциплінарний ізолятор практикується долучення до справи медичної довідки, яка містить інформацію про стан здоров’я, діагноз і згідно з висновком з якої засуджений за станом здоров’я може утримуватися в ДІЗО, ПКТ, карцері. Виявлені факти свідчать, що працівники установи володіють конфіденційною інформацією щодо стану здоров’я засуджених, які перебувають в дільниці ДІЗО. Зазначене порушує вимоги статті 39-1 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” щодо права осіб на таємницю про стан здоров’я. Крім того, Європейський комітет з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню, неодноразово рекомендував, щоб лікарі не посвідчували, що стан здоров’я засуджених дозволяє поміщення в ДІЗО/ПКТ. Медичні працівники, які працюють в установах виконання покарань, є особистими лікарями ув’язнених, що забезпечує наявність позитивних стосунків між лікарем і пацієнтом. Зазначене вище підриває позитивні відносини між засудженими та лікарями. На додаток, воно суперечить п. 43.3 Європейських в’язничних правил.

1.8 Під час відвідування моніторинговою групою виявлені факти, які свідчать, що працівники установи та засуджені володіють конфіденційною інформацією щодо стану здоров’я засуджених, які перебувають в установі. Зокрема, в Журналі попереднього запису на амбулаторне приймання у медичній частині в дільниці відділення СПС №7 медичним працівником вносилося інформація щодо стану здоров’я засуджених та їхнього діагнозу. Доступ до журналу мали як співробітники, так і засуджені, які згідно з пунктом 2 глави 4 розділу II Порядку, особисто записуються у журналі попереднього запису на амбулаторне приймання. Зазначене порушує вимоги статті 39-1 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” щодо права осіб на таємницю про стан здоров’я.

1.9 Через відсутність у засуджених осіб укладених декларацій з лікарем первинної медичної допомоги, вони не мають можливості отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, що призводить до порушення вимог абзаців 4 та 5 статті 4 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.

1.10 Моніторингова група зафіксувала відсутність особистих медичних книжок у трьох працівників їдальні та результатів обстеження в медичній документації, що проводяться лікарями-спеціалістами (у тому числі лабораторних, клінічних та інших досліджень), які необхідні для допуску до роботи на об’єктах харчування.

1.11 У медичній документації (медичній карті № 025/о або № 003/о) відсутні заяви від родичів засуджених або інших осіб про передачу ліків, виробів медичного призначення, що порушує п. 23 Загальних положень Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі в якому зазначено, що отримані від родичів засуджених або інших осіб лікарські засоби та медичні вироби зберігаються у закладах охорони здоров’я ДКВС в окремих шафах та знаходяться на обліку, який відображається в карті обліку лікарських засобів, медичних виробів, технічних та інших засобів реабілітації, отриманих від родичів засудженого та інших осіб, за формою, визначеною у додатку 2 до цього Порядку, де засуджений ставить підпис після закінчення курсу лікування.

1.12 Під час проведення візиту моніторами було встановлено, що у медичній частині цілодобово перебувають двоє засуджених, які виконують функцію днювальних. Під час конфіденційного спілкування вони повідомили, що працюють без укладених трудових договорів та водночас отримують амбулаторне лікування. Керівництво установи та медичний персонал делегували днювальним права щодо здійснення постійного нагляду за засудженими в стаціонарі, контролю за дотриманням ними внутрішнього розпорядку дня та роботи пов’язані з наданням медичної допомоги. Разом з тим, Європейський комітет з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню, неодноразово рекомендував припинити практику використання засуджених у медичних частинах як помічників та санітарів. (Доповідь Комітету за результатами візиту в Україну у 2005 році (132.CPT/Inf (2007) 22), у 2013 році (151.CPT/Inf (2014) 15), у 2017 році (86. CPT/Inf (2018) 41).

2. Порушення права на належну психіатричну допомогу

2.1 Згідно зі штатним розписом вакантною є посада лікаря-психіатра, що призводить до порушення вимог статті 25 Закону України “Про психіатричну допомогу” та пункту 41 Стандартів КЗК через що засуджені, хворі на психічні та неврологічні розлади, не отримують необхідної медичної допомоги.

2.2 В стаціонарі відсутній ізолятор для осіб із розладами психіки, які становлять небезпеку для оточення.

3. Незабезпеченість медичної частини обладнанням, виробами медичного призначення та лікарськими засобами

3.1 У медичній частині відсутній дентальний рентген апарат, що унеможливлює проведення поглибленого стоматологічного обстеження засуджених та не забезпечує своєчасне надання належної стоматологічної допомоги.

3.2 Під час перевірки справності дефібрилятора було встановлено відсутність електродів.

3.3 Засуджені особи не отримують госпітальне майно (костюм, халат та капці госпітальні). Засуджені перебувають у стаціонарі у повсякденному одязі, іноді зі своєю постільною білизною.

3.4 У кабінетах лікарів відсутнє гаряче водопостачання, робочі місця медичних працівників не відповідають вимогам чинного законодавства та порушують статтю 19 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” статті 13 Закону України “Про охорону праці”.

3.5 Лікарські засоби зберігаються без урахування температурних режимів, зазначених виробниками. У приміщеннях, де зберігаються лікарські засоби, відсутня можливість підтримання температури повітря відповідно до вимог інструкцій про застосування лікарських засобів у літній період (відсутній кондиціонер). Крім того, в шафі було зафіксовано лікарський засіб “Вітаксон”, умови зберігання якого не можуть перевищувати температуру вищу ніж 8°С та “Дексаметазон”, умови зберігання якого не можуть перевищувати температуру вищу ніж 15°С.

3.6 У порушення Порядку організації медичної допомоги з застосуванням телемедицини, затвердженого наказом № 681 Міністерства охорони здоров’я України від 19.10.2015, лікарі позбавлені можливості здійснювати запити на телемедичне консультування та отримувати консультацію для надання медичної допомоги засудженим особам через відсутність доступу до мережі інтернет в медичній частині.

3.7 Приміщення медичної частини не відповідають вимогам пункту 53 Стандартів КЗК, потребують проведення ремонтних робіт з заміною санітарно-технічного обладнання. Присутній наявний неприємний запах, антисанітарія, на стелі деяких камерних приміщень надмірна вологість, стіни вкриті пліснявою, постільні речі вологі, матраци потребують заміни.

Зазначені порушення не відповідають пункту 38 рекомендацій Стандартів КЗК, де вказується, що медичні служби в місцях позбавлення волі повинні бути в змозі забезпечити медичну допомогу та лікування, а також відповідну дієту, фізіотерапію, реабілітацію чи будь-який інший спеціальний догляд на такому ж рівні, який пропонується пацієнтам у цивільних медичних закладах. Має бути передбачена забезпеченість лікарським, допоміжним медичним і технічним персоналом, а також надані відповідні приміщення, обладнання і устаткування.

4. Порушення правил пожежної безпеки

4.1 Приміщення медичної частини не обладнані системами пожежогасіння та пожежної сигналізації.

4.2 Приміщення кабінету лікарів та рентгенкабінету не забезпечені вогнегасниками. Зазначене не забезпечує безпечних умов перебування пацієнтів в умовах стаціонару та може становити загрозу їхньому життю та здоров’ю.

5. Порушення права осіб з інвалідністю (стаття 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю)

У порушення вимог Державних будівельних норм України В.2.2-17:2006 “Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення”, в медичній частині не створено умов щодо утримання людей з інвалідністю (відсутні пандуси, поручні тощо).

Виробництво

Основним виробництвом є швачне.

Також виготовляють вироби з деревини (піддони та інші вироби).

Порушення форми та строків укладання трудових договорів

Стаття 21 КЗпП України щодо визначення трудового договору поширюється на засуджених з-поміж осіб, що працюють. Зокрема, це угода згідно з якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи та передбачені законодавством про працю.

На день моніторингового візиту встановлено, що засуджені, які були залучені до праці, працюють згідно зі строковими трудовими договорами, які зареєстровані в журналі реєстрації трудових договорів.

Трудові договори з засудженими, що працюють, системно укладаються строком на неповні місяці. Зокрема, моніторинговій групі пред’явлено строкові трудові договори: №172, укладений з 20 жовтня 2023 по 15 листопада 2023, №168, укладений з 17 жовтня 2023 по 15 листопада 2023, №293, укладений з 28 листопада 2023 по 09 грудня 2023, №268, укладений з 13 листопада 2023 року по 17 листопада 2023 року, №277, укладений з 16 листопада 2023 року по 09 грудня 2023 року, №205, укладений з 18 вересня по 16 жовтня 2023 року, №289, укладений з 16 листопада по 09 грудня 2023 року.

Метою заключення трудових договорів на неповні місяці є уникнення сплати ЄСВ у мінімальному розмірі за таких засуджених, що працюють, згідно з ч. 5 ст. 8 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (якщо працівника прийнято не з першого робочого дня та звільнено не останнім робочим днем звітного місяця).

Такий підхід до оформлення трудових договорів засуджених порушує їхні трудові та соціальні права, оскільки таким особам не нараховується мінімальний страховий внесок. Відповідно даний період роботи до страхового стажу не зараховується в повному розмірі.

Засуджені отримують заробітну плату нижче мінімальної заробітної плати, що порушує їхні трудові та соціальні права, зокрема, засуджені не отримують страховий стаж.

На момент візиту у швачному цеху виробляли капці для готелів. Засуджені залякані і відмовилися повідомити, які кошти вони отримують за свою роботу.

Засуджений Ч. працює близько року на упаковуванні капців, згідно з відомістю №23 з заробітної плати засуджених, за вересень 2023 року на особистий рахунок Ч. нараховано 419 гривень, 97 копійок. Згідно з відомістю №29 за жовтень нараховано 490 гривень, 81 копійок. Згідно з відомістю №29 за листопад нараховано 490 гривень, 49 копійок.

Засуджений К. працює на виготовленні капців, у вересні він займався окантовкою деталей верху. Згідно з відомістю №15 з заробітної плати засуджених, за жовтень на особистий рахунок засудженого К. нараховано 1213 гривень, 50 копійок. У жовтні засуджений застрочував заготовку верху з заготовкою сліду. Згідно з відомістю №19 на особистий рахунок отримав 815 гривень, 73 копійок.

Засуджений Т. у вересні 2023 року шив головні убори. Згідно з відомістю №22 отримав 1299 гривень, 66 копійок. У жовтні засуджений займався пошиттям курток утеплених і заробив 1532 гривні, 10 копійок. У листопаді виготовляв капці. Згідно з відомістю №28 отримав 1132 гривні, 52 копійки.

Засуджений К. виготовляє капці. Згідно з відомістю №12 за вересень заробив 1213 гривень, 50 копійок. У жовтні — 815 гривень, 63 копійки. У листопаді — 1132 гривні, 36 копійок.

Засуджений Т. виготовляє піддони протягом шести місяців. Згідно з відомістю №5 за вересень заробив 575 гривень, 63 копійки. У жовтні виготовляв лотки хлібні. Згідно з відомістю №6 заробив 1046 гривень, 60 копійок. У листопаді виготовляв лотки хлібні. Згідно з відомістю №7 заробив 402 гривні.

Засуджений І. працює п’ять місяців на виготовленні лотків хлібних. Згідно з відомістю №1 за жовтень заробив 1046 гривень, 28 копійок. За листопад, згідно з відомістю №1 заробив 428 гривень, 82 копійки.

ДІЗО/ПКТ/ДПК

Розклад дня в дільниці дисциплінарних покарань визначається керівництвом установи. Підйом о п’ятий ранку, як елемент дисциплінарного покарання, є пережитком минулого радянського репресивного ГУЛАГУ і не має нічого спільного з метою кримінального покарання — ресоціалізацією і соціальною адаптацією, а створюється для залякування і тиску на засуджених. У камерах ведеться відеоспостереження.

Засуджений С. за рішенням суду переведений в ПКТ на один місяць за те, що відмовився прибирати в камері, а потім у прогулянковому дворику в присутності адміністрації.

Засуджений Л. за рішенням суду переведений до ПКТ на два місяці за те, що відмовився прибирати в прогулянковому дворику в присутності адміністрації.

Засуджений Д. отримав 14 діб ДІЗО за куріння.

У ДІЗО в камері були підняті ліжка. Хоч вони і не були закриті на замок, але монітори спостерігали, що на момент візиту засуджені в ДІЗО не мали можливість вдень сидіти і лежати на ліжках.

Засуджені ДІЗО/ ПКТ не володіють інформацією про можливість отримувати послуги адвоката під час ухвалення рішення про дисциплінарне правопорушення, а також жоден з засуджених не оскаржив дисциплінарне покарання, навіть якщо з ним не згоден.

Засуджені в ДІЗО настільки залякані, що навіть під час конфіденційної розмови в окремому приміщенні відмовилися присісти на стільці і перевести руки з положення “руки назад”. Засуджені тільки повторювали, що їм не можна ані сідати, ані відводити руки з положення “руки назад”. Коли засуджений ДІЗО проходить коридором, перед кожним представником адміністрації він має зупинитися і голосно промовити: “Громадянин начальник, дозвольте пройти”. Проходячи коридором близько 30 метрів, засуджений може зупинитися і промовити такі слова декілька разів.

Поширена практика застосування до засуджених звинувачень по статті 391 КК. Опитані засуджені, які звинувачуються по  статті 391 ККУ, свідчать, що отримали звинувачення за дрібні правопорушення. Деякі обвинувачені готові отримати додатковий строк, попри незгоду з обвинуваченням, аби тільки виїхати з цієї установи за будь-яких умов. Навіть з додатковим строком до трьох років позбавлення волі.

У ДПК відсутній телевізор, холодильник.

Харчоблок

У варильному цеху працюють п’ять котлів. У рукомийниках наявне мило, рушників немає. Усі засуджені, що виходять з їдальні, підлягають обшуку на предмет заборони виносити харчові продукти.

Житлові приміщення

Житлові приміщення охайні, є бачки для питної води.

Деякі приміщення потребують ремонту.

Усі засуджені, навіть у відділеннях СПС, перебувають у форменому одязі.

У так званій секції №8 утримуються засуджені відторгнуті загалом, хоча адміністрація заперечує наявність такої категорії засуджених в установі.

Двогодинні відпрацювання

Усі засуджені, які не працюють на виробництві, підлягають щоденним двогодинним відпрацюванням. Засуджені скаржилися, що ці так звані “двогодинні відпрацювання” можуть тривати цілий день. Під час двогодинного відпрацювання засуджених змушують в промисловій зоні заносити в цех колоди.

У відділенні №7 засуджені здебільшого не залучені на виробництві. Усі без винятку засуджені мусять кожен день відпрацювати до двох годин безкоштовно. Під виглядом двогодинного відпрацювання засуджених використовують для виконання найбруднішої роботи на системній основі. Засуджені, які перебувають у відділенні КДіР також залучаються до двогодинних відпрацювань. У відділенні №7 висіть графік відпрацювань. Згідно з цим графіком кожен засуджений (а у відділенні близько 100 засуджених) кожен день має відпрацювати.

Відповідно до 5 частини статті 118 КВК (Залучення засуджених до позбавлення волі до суспільно корисної праці) зазначено, що “засуджені можуть залучатися без оплати праці лише до робіт з доброустрою колонії і прилеглих до неї територій, а також поліпшення житлово-побутових умов засуджених або до допоміжних робіт із забезпечення колонії продовольством. До цих робіт засуджені залучаються в порядку черговості, в неробочий час і не більше, ніж на дві години на день.” Адміністрація установи активно зловживає цим положенням, коли засуджених кожного дня примушують відпрацьовувати дві години. У порядку черговості, це означає не кожен день, а у порядку графіку у зазначений для засудженого час і день.

Зауваження та рекомендації:

1. Міністерству юстиції України: Ініціювати перейменування установи.

2. Забезпечити можливість отримання замісної підтримувальної терапії на підставі діагнозу психічних та поведінкових розладів внаслідок вживання опіоїдів.

3. Укомплектувати штат лікарні лікарями-спеціалістами відповідно до потреби надання медичної допомоги засудженим та ув’язненим особам.

4. Забезпечити доступність будівель установи відповідно до Державних будівельних норм України В.2.2-17:2006 “Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення”.

5. Забезпечити засуджених осіб угодами з лікарями, які надають первинну медичну допомогу в закладах охорони здоров’я Міністерства охорони здоров’я України.

6. Забезпечити проведення повного первинного та профілактичного медичного огляду засуджених.

7. Забезпечити доступ до мережі інтернет для здійснення запитів на телемедичне консультування.

8. Забезпечити своєчасну та належну фіксацію тілесних ушкоджень у засуджених.

9. Забезпечити медичну частину госпітальним майном (костюм, халат та капці госпітальні).

10. Забезпечити проведення належного медичного огляду осіб, які працюють з харчовими продуктами.

11. Провести заміну накладок до зовнішнього автоматичного дефібрилятора.

12. Забезпечити дотримання вимог пожежної безпеки в лікарні.

13. Забезпечити контроль за дотриманням належних санітарно-гігієнічних умов в стаціонарі.

14. Забезпечити обладнання ізолятора для осіб із розладами психіки та поведінки відповідно до вимог.

15. Забезпечити лікарню необхідним діагностичним обладнанням, у тому числі дентальним рентген-апаратом.

16. Забезпечити належне зберігання лікарських засобів та медичних виробів засуджених та ув’язнених, які отримані від родичів або інших осіб.

17. Забезпечити отримання інформованої згоди пацієнтів на обстеження та лікування у встановленій формі.

18. Припинити практику використання засуджених у медичних частинах як помічників та санітарів.

19. Припинити практику посвідчування лікарями стану здоров’я засуджених та ув’язнених при поміщенні їх у дільницю ДІЗО/ПКТ.

20. Змінити розпорядок для в ДІЗО/ ПКТ/ ДПК: підйом з п’ятої години ранку перенести на шосту годину.

21. Припинити практику примушення публічного прибирання туалету новоприбулих засуджених в дільниці КДіР.

22. Провести інформаційну роботу з засудженими про їхні права, в тому числі і право на оскарження дій (бездіяльності) адміністрації.

Превентивний моніторинговий візит до Первомайської виправної колонії №117 реалізований представниками ГО “Харківська правозахисна група” та ГО“Захист в’язнів України”. Моніторингова група у складі помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, а також члена громадської ради при Міністерстві юстиції Олега Цвілого. Візит здійснено в рамках проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данський інститут проти катувань. Мета візиту: аналіз дотримання прав людини в місцях несвободи під час війни.

Дата візиту: 22 грудня 2023 року

Автор: Андрій Діденко

Джерело: Харківська правозахисна група

Exit mobile version