Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

 Аферисты з «Демосу»

 Аферисты з «Демосу»
 Аферисты з «Демосу»

Наприкінці 2019 року у Запоріжжі сталася гучна подія. Правоохоронці провели низку обшуків і затримали власника відомого у місті ювелірного будинку  «Демос» і повідомили про підозру в шахрайстві. Йшлося про оборудки на рекордні для Запорізької області майже 100 мільйонів гривень.

На таку суму, за даними слідства, керівництво «Демосу» ошукало запоріжців, зазначає  «Судовий репортер».

Родинний бізнес

«Демос» – це бренд розгалуженої мережі ювелірних магазинів, ломбардів та обмінних пунктів, які ведуть діяльність у Запоріжжі. Їх яскрава реклама давно заполонила вулиці міста. Ломбарди були у кожному районі Запоріжжя, їх налічувалось близько 18. У приміщеннях з ломбардами зазвичай працювали і ювелірні магазини. Головний офіс «Демосу» знаходився в самому центрі міста по вулиці Лермонтова, 10, навпроти відомого у Запоріжжі ТЦ «Україна».

У ломбардах мережі мешканцям міста пропонували кредити під заставу й, зокрема, у вигляді золотих прикрас. У магазинах «Демосу» золоті прикраси продавали. Окремо існував кредитний союз, де всіх заохочували робити вклади на вигідних умовах.

Наразі відомо, що всю діяльність під брендом «Демосу» здійснювало декілька товариств: ПТ «Дяченко, Скрипка». Ломбард «ЮК «Демос»,  КС «ЮК Демос»ТОВ «ЮК Демос»« та ТОВ «ТД «ЮК «Демос».

Найдавніше з них – це ПТ «Дяченко, Скрипка. Ломбард ЮК «Демос», було зареєстроване 2003 року і стало правонаступником ПТ «Дяченко. Скрипка». Його заснували Геннадій Дяченко та Ігор Скрипка, а сукупний статутний капітал фірми станом на 2005 рік складав близько 17 тисяч гривень, – значиться у державних реєстрах. Наразі Дяченко та Скрипка залишаються засновниками підприємства, статутний капітал якого зріс до 2 млн.грн.

Інші названі фірми, а саме «ЮК «Демос» та «ТД «ЮК «Демос», були створені на декілька років пізніше. Офіційно ними співволодіють Тамара Скрипка та Ольга Перетятько.

Всі згадані засновники «Демосу» мають родинний зв’язок. Зокрема, Тамара та Ольга, відповідно до відкритих даних, є сестрами, а Геннадій Дяченко та Ігор Скрипка – це їхні сини. Так, Геннадій Дяченко при реєстрації однієї з фірм вказав своєю адресою будинок у селі Петро-Свистунове Вільнянського району (Запорізька область), який, за даними реєстру нерухомості, із 2008 року належить його матері Ользі Перетятько.

Мільйонні оборудки

Навколо діяльності «Демосу» в Запоріжжі довгий час панувала відносна тиша. Але 2018 року в інформаційному просторі міста почали виринати заяви вкладників, які повідомляли про шахрайство з боку ювелірів. Ці заяви стосувались інвестування коштів до підприємств «Демосу», зокрема й до його кредитної спілки.

Фото – zabor.zp.ua

Одну із таких гучних заяв у серпні 2018 року зробили одразу семеро запорізьких бізнесменів. Вони розповіли, що власник «Демосу» Геннадій Дяченко фактично створив фінансову піраміду.

Постраждалі повідомили, що вклали кошти до «Демосу» в іноземній валюті під значний відсоток (2-5% в місяць). Власник мережі Геннадій Дяченко гарантував їм щомісячне отримання відсотків за вкладами. Проте гроші не виплачувались. Спочатку це пояснювали тим, що коштів просто не вистачає, а згодом пообіцяли віддати гроші із більшим відсотком. Надалі власник «Демосу» взагалі став ухилятися від розмов про повернення інвестицій, – зазначалось у колективному зверненні.

Мова йшла про чималі суми. Тоді один із бізнесменів розповів, що йому винні 72 тисячі доларів, а сукупно всім семи запоріжцям – майже 382 тисячі доларів.

На той час вже існувало зареєстроване кримінальне провадження стосовно діяльності «Демосу». Ще наприкінці 2017 року правоохоронці відкрили кримінальну справу за статтями про шахрайство в особливо великих розмірах (ч.4 ст. 190 КК), збут майна, отриманого злочинним шляхом (ст. 198 КК), відмивання доходів (ч. 3 ст. 209 КК) та зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки (ч.2 ст. 364 КК).

До розслідування цієї справи на одному з етапів долучилися правоохоронці Головного слідчого управління Національної поліції України, а наприкінці 2019 року навколо «Демосу» почали розгортатися події.

Кримінальна справа «Демосу»

11 грудня 2019 року Геннадію Дяченку повідомили про підозру за статтею про шахрайство в особливо великих розмірах, або вчинене організованою групою (ч.4 ст. 190 КК).

За попередніми даними слідства, він організував групу з метою систематичного заволодіння коштами мешканців Запорізької області не пізніше 2011 року. У цей період вже надавав вказівки підлеглим здійснювати пошук серед клієнтів пунктів обміну валют підприємців, щоб пропонувати їм інвестувати в діяльність «Демосу». Мова про вже згадані вклади під 2-5% в місяць в іноземній валюті. Повертати гроші інвесторам він нібито наміру і не мав.

За оцінками правоохоронців, сукупні збитки інвесторів «Демосу», починаючи з 2011-го і до кінця 2019 року, складають 96 мільйонів гривень.

Фото – wikimapia.org/

26 грудня 2019 року головного фігуранта цієї справи затримали. Сталося це під час обшуків у Запоріжжі в одному із приміщень «Демосу». Через 9 годин після початку обшуку, Дяченка виявили у потаємній кімнаті за дзеркалом вітрини ювелірного магазину.

Через кілька днів Печерський районний суд Києва обрав йому запобіжний захід. Зокрема, суд ухвалив помістити чоловіка в СІЗО до 24 лютого 2020 року. Разом з тим, визначив можливість звільнення під заставу –  в розмірі майже 10 мільйонів гривень.

Варто додати, що фігурантами цієї справи стали ще троє осіб, яким повідомили про підозру також в грудні 2019 року. Одним із них виявився Віталій П., який безпосередньо отримував кошти від вкладників, – розповідають адвокати ошуканих запоріжців.

На отримані кошти у такий спосіб, за версією слідства, керівництво «Демосу» купувало нерухомість, яку оформлювали на Ольгу Перетятько – матір Геннадія Дяченка та рідну тітку Ігоря Скрипки.

Відповідно до судових ухвал, на жінку зареєстровано 51 нежитлове приміщення, 19 квартир, 2 булинки, 1 гараж, 1 кафе. Всього – понад 10 000 кв.м. нерухомості, розташованої у Запоріжжі та області. При цьому Ольга Перетятько виявилась зареєстрованою підприємницею. Втім, протягом 2012-2018 років подавала нульові декларації, тобто без будь-яких офіційних доходів.

Вказану нерухомість наприкінці 2019 року за ухвалою Печерського районного суду Києва заарештували. А ухвалою від 28 грудня 2020 року передали в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Слідчі дії у справі про шахрайство тривали майже весь 2020 рік. Весь цей час засновник «Демосу» Геннадій Дяченко перебував у СІЗО.

Що зараз?

«У листопаді 2020 року матеріали слідства стосовно всіх чотирьох фігурантів справи виділили в окреме кримінальне провадження. У ньому досудове розслідування завершили, а матеріали справи відкрили учасникам процесу. Далі до суду повинні передати обвинувальний акт. Приблизно до кінця цього місяця очікуємо, що обвинувальний акт у справі скерують до суду», – розповідає Ігор Гребнєв, адвокат юридичної компанії «Ярослав Гришин та партнери», яка здійснює захист інтересів постраждалих запоріжців і наразі представляє понад 45 вкладників.

«До нас і сьогодні продовжують звертатись постраждалі від діяльності «Демосу», з’являються нові епізоди протиправної діяльності його керівництва. Люди припиняють вірити у обіцянки, що їм повернуть гроші. Насправді загальні суми збитків постраждалих можуть бути в рази більшими, ніж дотепер відомо», – говорить правник.

Реклама «Демосу» у Запоріжжі – 08.02.2021. Фото авторки

Стосовно самого Геннадія Дяченка наразі відомо, що напередодні 2021 року Печерський районний суд Києва відмовив у черговому клопотанні правоохоронців про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання в СІЗО. Зі слів адвокатів, таке рішення у лютому цього року було оскаржене у Київському апеляційному суді, який обрав Дяченку запобіжний захід у вигляді домашнього арешту. Відомо, що до нього наразі позиваються запоріжці, щоб повернути борги. З такими вимогами звертаються і до кредитної спілки «ЮК Демос».

Захист Геннадія Дяченка наполягає на відсутності щодо нього обґрунтованої підозри. Так, на одному із засідань адвокат Паламарчук говорив, що немає доказів, що його підзахисний та інші учасники справи не планують повертати вкладникам кошти. Єдиним доказом, яким прокуратура обґрунтовує утворення організованої групи начебто є два тотожні за змістом рапорти оперативного співробітника. На думку захисту, основною причиною заяв потерпілих є невдоволення через зупинення обслуговування їх інвестиційних внесків.

Адвокат підкреслив, що група підприємств «Демос» працювала досить тривалий час, а вилучення ювелірних виробів призвело до зупинки господарської діяльності. Ми зверталися до адвоката Паламарчука за додатковими коментарями, зокрема запитали, чому все ж таки «Демос» не виплачує людям гроші, але відповідей так і не отримали.

Фото авторки

Деякі з ломбардів «Демосу» у Запоріжжі наразі зачинені. Наприклад, одна із точок по вул. Новокузнецькій, 27а станом на 8 лютого не працювала. На вході є записка: «Відділення ломбарду тимчасово не працює!». Втім, поруч із вибаченнями за тимчасові незручності громадянам рекомендують звернутися до інших найближчих відділень.

А ось пункт обміну валюти «Демосу» за адресою пр. Соборний, 89, розташований разом із ювелірним магазином, був відчинений. В місті все ще розміщується дороговартісна реклама скандального ювелірного дому.

Автор: Ольга Приходько,   «Судовий репортер» 

Exit mobile version