На березі озера Світязь частина кварталу місцевого лісгоспу відійшла у приватну власність. На ньому виросли будинки людей з близького оточення багаторічного головного лісівника Волині Олександра Кватирка. Таким чином один з найпривабливіших пляжів озера став недоступним для загалу. Ворота державної бази відпочинку закрили – пройти можна лише з дозволу Любомльського лісгоспу і приватних власників.
Заради кого порушують закон, який гарантує вільний доступ до водойм, з’ясував Центр журналістських розслідувань «Сила правди».
«Приватизований» пляж
На березі волинського озера Світязь ще з 70-х функціонує однойменна державна база відпочинку лісівників. Кілька років тому її відремонтували, а сільський пляж, що знаходиться поруч, оновили – облаштували доріжки, встановили альтанки. Якщо раніше відпочивати тут міг будь-хто з місцевих чи туристів, то з літа 2023-го доступ обмежили.
Потрапити до озера місцеві жителі могли лише в обхід. Однак, згодом зникла й така можливість.
«Вони вирили з однієї сторони пляжу рів, щоб люди не могли пройти до свого ж сільського пляжу, а з іншої сторони встановили паркан. Потім люди його вибили. Після скандалу директор Любомльського лісгоспу Туревич (директор філії «Любомльське лісове господарство» Володимир Туревич – авт.) сказав мені забирати пляж поблизу, і, що можу вже туди пісок завозити. Якесь болото людям запропонували, ми відмовилися. Я був шокований, у нас є сільський пляж! Тоді Туревич сказав, що на пляж біля бази ми будемо ходити тільки по перепустках. Та мені від цього гидко, я на тому пляжі виріс», – розповідає житель села Світязь Павло Ганжала.
У 2024 році жителі села Світязь зверталися у Шацьку селищну раду, аби прохід на пляж відкрили.
«Звертаємось до вас з проханням вирішити питання вільного доступу до берега озера Світязь в районі бази відпочинку «Світязь» Світязького лісгоспу по вулиці Набережна. Так як на цю дорогу наклали сервітут, і вона має бути загальнодоступною. Як і берегова лінія озера, яку віднедавна перекрили біля бази «Світязь», – йшлося у зверненні.
У Шацькій селищній раді обіцяли все владнати. До того ж, право людей на вільних доступ до водойми вже закріплене чинними законами України.
«Громадянам забезпечується безперешкодний та безоплатний доступ до узбережжя морів, морських заток, лиманів та островів у внутрішніх морських водах у межах пляжної зони, до берегів річок, водойм та островів для загального водокористування. У цьому випадку це база із загальним доступом, обмежень бути не може. В іншому випадку за це передбачена як кримінальна, так і адміністративна відповідальність», – зазначив адвокат Юрій Терещук.
Однак, навіть по завершенні туристичного сезону база «Світязь» – під замком.
– Ми б хотіли пройти до озера Світязь, – звертаємося до охорони.
– Не можна. Ми не пропускаємо зараз, – каже чоловік.
– Там ж озеро Світязь, ми маємо право пройти до нього.
– Не можна. Це вказівка керівництва. У нас зараз база закрита, все закрито. Мені сказали нікого не впускати.
Виявилось, що так охороняють зовсім не комунальне майно чи майно державного підприємства «Ліси України». Завідувач господарства бази відпочинку «Світязь» Олександр Положевець каже, що ми можемо потрапити на територію лише у супроводі власника приватних ділянок, які знаходяться за ворітьми.
«Якщо власник приватної ділянки вас проведе на територію, то будь ласка. Без власника зайти не вийде», – зазначив Олександр Положевець.
Однак, звідки на території державної бази ще й приватна, про яку згадує адміністрація закладу? Та й чому охорона узагалі дбає про комфорт приватних осіб?
Відповідь не забарилася: за парканом бази відпочинку «Світязь» саме добудували розкішний таунхаус.
Друзі – під одним дахом
Таунхаус на березі Світязя розташований на восьми земельних ділянках. Імена їхніх власників виявилися для Центру журналістських розслідувань «Сила правди» не новими, бо часто фігурують в процесах розподілу мисливських чи лісових угідь, або ж у справах про приватизацію майна колишніх лісгоспів.
Перший щасливий власник землі у райському куточку на березі Світязя за брамою лісівничої турбази – колишній прокурор, а нині адвокат Сергій Степанюк.
Він є другом донедавна директора Поліського лісового офісу, а нині операційного директора Державного підприємства «Ліси України» Олександра Кватирка. Саме Сергій Степанюк представляв у Волинській обласній раді підприємство «Мисливство Волині», якому у 2019 році віддали у користування 36 тисяч гектарів мисливських угідь в лісах Маневиччини. Згодом з’ясувалося, що ця організація була пов’язана з головним лісівником Волині Кватирком. Також Центр журналістських розслідувань «Сила правди» неодноразово фіксував авто Степанюка на подвір’ї, де мешкає сім’я Кватирків.
Сергій Степанюк не заперечує дружніх і бізнесових зв’язків з посадовцем лісової галузі. Каже, землю і дах таунхауса ділитимуть тільки «зі своїми».
«У кожного є своя ділянка. Це приватні дачі для відпочинку, питання про готельний комплекс ніколи не стояло. Я не хотів, щоб там були чужі люди, тож ми домовилися: якщо хтось захоче продати, то ми це маємо узгодити. Комфорт перш за все. Ми маємо розуміти, хто у нас сусіди», – розповідає Сергій Степанюк.
Ще однією ділянкою за ворітьми лісівничої бази «Світязь» офіційно володіє Алла Куренда. Це дружина бізнесмена Станіслава Куренди, сина колишнього першого заступника прокурора Волині Василя Куренди. Наразі Куренда-молодший є власником підприємства «Емоушен груп», яке займається наданням в оренду нерухомого майна. У 2022 році був співвласником підприємства «Казкова оселя».
Куренди і Кватирки товаришують сім’ями. До прикладу, Алла Куренда і Мар’яна Кватирко спільно відвідують ресторани. Це видно зі світлин у їхніх соціальних мережах.
А Станіслав Куренда і Олександр Кватирко разом ходять в лазню. Адже обох ще у 2018 році застали у замаскованій під пресцентр лазні Лісівничого молодіжного центру.
Нещодавно «Сила правди» розповідала, що Станіслав Куренда зводить котеджі на землях держлісфонду – в заказнику «Зубр» поблизу Луцька. Поліський лісовий офіс не коментує ситуацію. Водночас правоохоронці розслідують самочинне будівництво і захоплення землі.
Станіслав Куренда погодився прокоментувати будівництво на світязькому пляжі.
«Сергієві Степанюку сподобалась ідея розташування там житлового маленького комплексу. Він не знав, чи використовувати його в бізнесовому плані. Ви ж знаєте, Світязь – це здача в оренду, це готелі… Він запропонував мені спільно зробити якийсь проєкт. Згодом ми вирішили, що там таки будуть приватні дачі. Наразі там вісім приватних маєтків. Вони вже введені в експлуатацію, проводяться деякі фасадні роботи, облагороджується територія і заїзд», – каже Станіслав Куренда.
Однак, насправді на березі Світязя немає окремих приватних будинків. Фактично на восьми земельних ділянках знаходиться один суцільний таунхаус із кількома заїздами та місцями для паркувань.
Частиною нерухомості володіє і мисливець Сергій Тимощук. У 2018 році його також бачили на вже згаданій вечірці у пресцентрі держзаказника «Воротнів». Про його зв’язки в лісовій галузі може свідчити й те, що нещодавно Ківерцівське лісове господарство відмовилось від 10 тисяч гектарів мисливських угідь на користь приватної фірми «Мисливське господарство Відродження», яка належить саме Сергієві Тимощуку.
«Десять років я шукав собі ділянку на Світязі, поки не дійшов до цієї. Там росли кущі і люди ходили пісяти з пляжу. Це буде дача, де я буду відпочивати. Якби там був готельний комплекс, він би не окупився ніколи. Порахуйте рентабельність», – зазначив Тимощук.
Ще один власник комплексу – столичний бізнесмен Олексій Веселовський. У перші місяці існування новоствореного державного підприємства «Ліси України» він очолював філію «Одеське лісове господарство». Нещодавно «Сила правди» вже розповідала про цього любителя розкішних маєтків. У 2018 році Веселовський володів котеджем посеред державного заказника «Воротнів», який дивним чином вибув у приватну власність й перетворився на віллу, а звичайним відвідувачам тим часом заїзд у заказник обмежили.
«Придбав, щоб зробити дачу. Є всі дозвола на будівництво. Там йде декілька квартир чи правильніше назвати будиночків. Буду радий, якщо всі будуть біля мене, або я буду біля них», – каже про нерухомість на Світязі Олексій Веселовський.
Також частиною таунхауса на березі Світязя володіє Оксана Комарова. Вона не вперше фігурує в лісівничих історіях. У 2017 році жінка була власницею того самого котеджу у заказнику «Воротнів», що й Веселовський, а точніше – вона йому його й продала. А в 2021 році саме за поданням Олександра Кватирка Комарова отримала у користування на 49 років 2,5 гектара лісу у Боголюбах неподалік Луцька. «Сила правди» з’ясувала, що жінка працює в компанії «Автодімсервіс», яка торгує автомобільним приладдям.
Ще сусід – Володимир Басюк – володіє підприємством «Деметра Стандарт», що рік тому за майже 22 мільйони придбало колишній державний готельний комплекс для мисливців «Звірів» поблизу Луцька.
А у 2021 році Юрій Погуляйко передав фірмі Басюка «Еко Простір» у платне користування на 49 років 8,5 гектарів землі поблизу сіл Гаразджа і Лище.
«Це для сім’ї, діти будуть їздити з друзями, тусуватися. Це те, про що я мріяв, коли був бідним студентом. Хочу, щоб на Світязі було гарно і чисто, щоб на той таунхаус було не соромно глянути. Сподіваюсь, святкуватимемо там з друзями перемогу України», – каже Володимир Басюк.
Ще двоє власників – Сергій Дворецький та Олександр Шевченко. За словами співрозмовників, вони є товаришами Олексія Веселовського.
Про комфорт друзів під одним дахом дбатиме спеціально створений обслуговуючий кооператив «Проект 0525», зареєстрований у жовтні 2024 року. Очолює його згаданий Сергій Тимощук.
Як лісгосп відмовився від землі на світязькому пляжі
До 2011 року територія відпочинкової бази «Світязь» була державною землею. На постійній основі нею користувався Шацький лісгосп (нині філія «Любомльське лісове господарство»).
Однак, у березні 2011 року Волинське державне лісогосподарське об’єднання «Волиньліс» (нині Поліський лісовий офіс) добровільно відмовилося від частини землі і передало її у резервний фонд Світязької сільради.
Чому лісівникам раптом стала непотрібною частина території бази відпочинку? Саме це запитання зацікавило правоохоронців у 2015 році. Відтак вони відкрили кримінальне провадження. На той час земельна ділянка вже була поділена і привласнена.
За версією слідства, Волинське державне лісогосподарське об’єднання «Волиньліс» з порушеннями відмовилося від постійного користування земельною ділянкою на Світязі. Керівником «Волиньлісу» на той час був Богдан Колісник. Пояснити журналістам «Сили правди», чому було прийняте таке рішення, колишній посадовець відмовився.
Ця земельна ділянка мала рекреаційне призначення – для будівництва та обслуговування бази відпочинку працівників Шацького лісгоспу. На неї розповсюджувався закон України «Про мораторій на зміну цільового призначення окремих земельних ділянок». Попри це, у лютому 2012 року цільове призначення змінили з рекреаційного на сільськогосподарське й затвердили проєкт детального планування індивідуальної дачної забудови. Однак, за версією слідства, зробили це без погодження Державного агентства земельних ресурсів України.
«Раніше там був дуже красивий парк. Росли червонокнижні дерева. Вони то все вирізали, а територію роздерибанили», – пригадує житель села Світязь Павло Ганжала.
У 2012 році Світязький сільський голова Микола Цвид виніс на розгляд сесії питання щодо безоплатної передачі земельної ділянки восьми приватним особам. Згідно з державними актами, у листопаді того ж року її розділили на вісім частин й передали у приватну власність.
«Лісгосп відмовився від цієї землі. Її віддали громадянам, які прийшли в сільраду, написали заяви. Тоді черги з охочих отримати землю не було, тому віддали тим, хто перший звернувся», – зазначив колишній голова Світязької сільради Микола Цвид.
Однак, цікаво те, що під час приватизації і 12 років після, лісівники вказували ці землі у матеріалах лісовпорядкування як 52 квартал Шацького лісгоспу.
«Квартал, в якому знаходяться приватизовані ділянки, включений в матеріали лісовпорядкування. Тобто, самі лісівники визнають, що ця територія належить їм. В даний момент розробляються нові матеріали лісовпорядкування. Вони вже на фінальній стадії затвердження. Там йдеться, що 52 квартал змінив нумерацію на 139, а також зменшився у площі на 0,6 гектара. Тобто на ту площу, яка вже була передана в приватну власність. Схоже, після скандалів «дерибан» землі вирішили трішки узаконити», – каже керівник експертного відділу ГО «Українська природоохоронна група» Петро Тєстов.
«Сила пради» звернулася до директора Любомльського лісгоспу Володимира Туревича, аби зрозуміти, чому земельна ділянка, яка до кінця 2024 року вважалася 52 кварталом лісгоспу, вибула у приватну власність. Посадовець пообіцяв розібратися й пояснити ситуацію після письмового журналістського запиту, однак відповіді так і не надійшло.
Ділянки для прокурорів і людей лісгоспу
Починалась ця історія дещо інакше. У листопаді 2012 року вісім земельних ділянок передали у приватну власність. Так вже склалося, що серед щасливчиків опинилися прокурори і люди з лісової галузі. Зокрема, дружина на той час заступника прокурора Волинської області Валерія Невірця – Олена Невірець, тодішній прокурор прокуратури Рожищенського району Максим Гудков, Наталія Саковець, яка є викладачкою Шацького лісового коледжу, двоє підприємців, які роками співпрацювали з місцевим лісгоспом – Катерина Гедз та Галина Козак.
Земельні ділянки, на яких тепер знаходиться розкішний таунхаус, Світязька сільська рада у 2012 році безоплатно віддала підприємиці Катерині Гедз, яка надавала лісгоспам послуги зі заготівлі лісу, Володимирові Соколюку і Наталії Саковець – викладачці Шацького лісового коледжу.
У 2018 році їх усі викупив уже згаданий адвокат Сергій Степанюк. Згодом він об’єднав їх в одну суцільну і розділив на вісім частин, якими зараз володіє ціла компанія друзів донедавна директора Поліського лісового офісу Олександра Кватирка.
«Про ці ділянки я дізнався десь у 2015 році, коли працював прокурором. Я знав, що правоохоронці проводили перевірку щодо виділення цих земельних ділянок. Я не дотичний до цього. Через рік відпочивав поблизу, з’явилася нагода придбати там будинок, але ціна була зависока, тож почав дивитися інформаційні довідки по ділянках поблизу, щоб придбати», – пояснив Сергій Степанюк.
«У проєкт увійшли я, тобто, юридично, моя дружина, Сергій Степанюк, Олексій Веселовський зі своїми друзями з Києва. В меншій частині цього проєкту – Сергій Тимощук і Володимир Басюк. Одна земельна ділянка була продана Оксані Комаровій. Там мав бути мій товариш, але він відмовився», – розповів Станіслав Куренда.
Ще одна земельна ділянка у 2012 році від Світязької сільради перейшла у власність на той час прокурора Рожищенського району Максима Гудкова. У 2014 році він продав її засновнику і керівнику громадської організації «Любомльське мисливське господарство» Миколі Власюку. Тоді ж його дружина Наталія викупила сусідню ділянку у Галини Мах.
Тепер там знаходиться сімейний бізнес – база відпочинку «Перша хвиля», яку власники переконливо називають дачним будинком.
«Нам знайомі порадили, що можна там купити землю. Тож одна на мене оформлена, друга – на дружину. Тепер там дачний будинок», – каже Микола Власюк.
Варто зазначити, що у 2014 році ділянкою Наталії Власюк володів на той час прокурор Любомльського району Володимир Лебедюк. Щоправда, лише один день – 30 вересня, а тоді продав нібито своєму сусідові Володимиру Завадському.
«У Світязі у мене ніколи не було ділянки. Завадський – мій колишній сусід у Любомлі. Він ще тоді був хлопчиною, я не розумію як так трапилося. Може, хтось на мене записав?» – припускає Володимир Лебедюк.
Це не перша козирна земельна ділянка на Світязі, власником якої був Володимир Лебедюк – у 2003 році він отримав від держави ділянку під садівництво на північному березі Світязя, на якому розташований елітний дачний масив.
У 2012 році ділянку від сільради на території бази «Світязь» отримала й Олена Невірець – дружина на той час заступника прокурора Волинської області Валерія Невірця.
«Сила правди» сконтактувала із пані Оленою, яка до 2021 року займала посаду начальника відділу сімейної політики департаменту соцзахисту Волинської облдержадміністрації.
«Не знаю, де ви це взяли, може вам це приснилося? Я не пам’ятаю, що в мене там було. Я була власницею навіть Лексуса, то що?» – відповіла жінка.
Тепер ділянкою, яку у свій час отримала Олена Невірець, володіє Олена Вальчук.
Землю від Світязької сільради у 2012 році отримав і керівник Острозького цукрового заводу Ростислав Козакевич. Там нині знаходиться чималий житловий маєток. Тепер ця ділянка належить Володимиру Герасимику.
Ще одну земельну ділянку безоплатно у 2012 році отримала Галина Козак, яка є підприємицею й неодноразово надавала лісгоспам послуги із вирубок лісу на Ковельщині.
У 2020 році там господарював директор компанії «Західні лісові ресурси» Володимир Карпюк, а тепер – Володимир Басюк – власник підприємства «Деметра Стандарт», яке рік тому за майже 22 мільйони гривень придбало колишній державний готельний комплекс для мисливців «Звірів» поблизу Луцька. Також він володіє частиною вже згаданого таунхауса, який будується на сусідніх земельних ділянках.
«Це моя приватна справа. Можливо, зроблю там бізнес, або просто лежаки поставлю. Мені подобається вкладати гроші в Україну, а не купувати віллу в Іспанії», – зазначив Володимир Басюк.
Головний лісівник країни пляж зацінив, проблем не помітив
Державне бюро розслідувань вже майже рік розслідує кримінальне провадження щодо ймовірного незаконного збагачення колишнього директора Поліського лісового офісу Олександра Кватирка.
За версією слідства, набуте майно головний лісівник Волині та Рівненщини записував на друзів та родичів, а зберігав – на вже згаданій комунальній земельній ділянці, де розташована база відпочинку «Світязь», куди й обмежили прохід людям. Тож, ймовірно, від зайвих очей ховають не лише приватний таунхаус.
Його будівництво, до речі, стартувало у 2023 році. Тоді ж розпочалися конфлікти із жителями села Світязь, яким обмежили прохід на пляж. Влітку того ж року, коли на території бази вже з’явився перший поверх таунхаусу, на Волинь у службове відрядження прибув директор Державного підприємства «Ліси України» Юрій Болоховець. Виїзна нарада з представниками місцевого самоврядування і фахівцями галузі відбулася саме на базі відпочинку «Світязь».
З опублікованих згодом прес-релізів більшість волинян довідалася, як гарно облаштували рекреаційну базу лісівники. На фото нижче поруч з головним лісівником країни ми бачимо голову обласної ради Григорія Недопада, колишнього директора Поліського лісового офісу Олександра Кватирка, директора Любомльського лісгоспу Володимира Туревича, депутатів Вячеслава Рубльова, Валерія Стернійчука, Ірину Констанкевич та голову Шацької громади Сергія Карпука.
Однак, вочевидь, нікого з гостей не зацікавило ні приватне будівництво на території державної бази, ні обмеження доступу до сільського пляжу.
«Після наших спроб надати розголосу мали прикрити це все, злякатися чогось. Як почали про того Кватирка говорити, воно ще більше почало будуватися. Бетон завозиться, басейни будуються… Їм море по коліна. Ніхто нікого не боїться», – каже житель села Світязь Павло Ганжала.
Отож, на березі Світязя, де колись могли відпочивати всі охочі, тепер знаходиться приватний таунхаус, який належить друзям колишнього директора Поліського лісового офісу Олександра Кватирка. Тим часом для жителів Світязя потрапити на свій пляж – завдання із зірочкою.
Більше того, віднедавна Олександра Кватирка перевели на нову посаду. Тепер він – операційний директор у центральному офісі державного підприємства «Ліси України». Цьому не завадило навіть кримінальне провадження за статтею про незаконне збагачення. Чи означає це, що посадовець на новій посаді буде масштабувати свої волинські практики на всю Україну, покаже час.
Автор: Ірина Кравчук
Джерело: Центр журналістських розслідувань «Сила правди»