Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

Як рівненчан катували у селі бурштинокопачів на Поліссі, а поліція боїться селян

У суді, під час якого оскаржують закриття кримінального провадження щодо важких тілесних ушкоджень, мати постраждалого березнівчанина Дмитра Рощука емоційно показує слідчій сліди поранень на тілі її сина

У суді, під час якого оскаржують закриття кримінального провадження щодо важких тілесних ушкоджень, мати постраждалого березнівчанина Дмитра Рощука емоційно показує слідчій сліди поранень на тілі її сина. Фото: «Четверта влада»

У суді, під час якого оскаржують закриття кримінального провадження щодо важких тілесних ушкоджень, мати постраждалого березнівчанина Дмитра Рощука емоційно показує слідчій сліди поранень на тілі її сина

В січні 2017-го року кілька чоловіків з Березнівського району приїхали до знайомих у Старе село, що в Рокитнівському районі поруч з кордоном Білорусі. Чимало чоловіків села заробляють на нелегальному бурштиновидобутку. Поїздка завершилася тим, що по березнівчанах стріляли, їх били, погрожували відрубати руку і закопати.

До поранених чоловіків кілька годин не пускали швидку. А один з постраждалих після цієї події три місяці лікувався у психіатра.

Зрештою чоловіки опинилися в лікарні з вогнепальними пораненнями різної тяжкості.

У тому що по хлопцях стріляли, поліція злочину не бачить і спробувала у березні 2019-го закрити одне з кримінальних проваджень, яке стосується нанесення березнівчанам важких тілесних ушкоджень.

Скасувати заяву про закриття провадження березнівчани змогли лише через апеляційний суд.

«Нас возили по дворах і товкли»

Березнівчанин Дмитро Рощук  каже що роками працює далекобійником, переважно в Польщі.

Він – один з тих, хто постраждав через стрілянину. Отримав постріл картеччю з мисливської рушниці у спину, частина з яких пройшлася тілом наскрізь.

Потрапив у реанімацію.

Березнівчанин Дмитро Рощук каже що після того як його підстрелили, возили машиною по дворах і били, бо ще зламали ніс коли він вихопив руку товариша, яку хотіли відрубати старосельці

Переповідає, зі слів лікарів, що коли його оперували то двічі зупинялося серце. Вважає що вижив дивом. А потім ще кілька місяців лікувався.

Про події у Старому селі розповідає, що приїхали, разом зі знайомими старосельцями, на їхнє запрошення, щоб продовжити святкувати Старий Новий рік. Мовляв, спочатку старосельці приїхали до них, а потім запросили до себе.

Приїхавши у село, один зі старосельців, а разом з ним і один з березнівчан пішли до себе додому через якийсь двір.

– В них там нормальна справа піти через город чи через двір, я пішов ззаду, – розповідає Дмитро Рощук.

–  Потім чую якісь крики, вереск. Йду, підходжу до воріт. Вибігає якийсь дядько, з рушницею, і починає кричати що я вас постріляю. Я дивлюся на все це в шоці. Що ви робите? Він наводить на мене. Семенович (один з березнівчан, який ішов першим – авт.) вже лежить. Я розвертаюся, тікаю, а він зразу по мені пах-пах. Наскрізь прострелив мене.

Дмитро демонструє сліди від картечі.

Картеччю в спину Дмитро Рощук отримав коли втікав від наведеної рушниці господаря двору, через який пішли його знайомі
Дріб пробив тіло наскрізь і вийшов спереду. Дмитро Рощук кілька місяців лікувався після цього поранення

Дмитро каже, що потім він побіг. Що далі відбувалося в дворі – не знає.

– Біжу-біжу, бачу що починаю втрачати свідомість, – пригадує чоловік. – Почав снігом себе обтирати. Втратив частково зір. Бачу, хлопці якісь біжать. Думав, що то мої. Кажу «Хлопці, поможіть». Бачу, піднімається якась тінь. Я впав, почали по мені далі стрілять. Я бігав-бігав по тому селі, бачу що вже сил немає.

Чоловік розповідає що не міг нікому зателефонувати, бо через погіршення зору не міг розблокувати телефон. Але зрештою йому зателефонував знайомий товариш, то Дмитро попросив його викликати у Старе село поліцію і швидку допомогу. Після цього вирішив повернутися і з’ясувати чому таке сталося.

– Я прийшов до них, прикладом по голові получив, почали бити ногами. Бачу, брат мій (який був серед березнівчан, котрі приїхали у Старе село – авт.) без свідомості лежить, уже тоже пристрелений. І нас кинули у бус, багажник, завезли до когось на подвір’я.

– Викидають з цього буса, витягують. Бачу, Ігор (ще один з березнівчан, який приїхав сюди – авт.) – в одних трусах і якась накидка. Йому прикладом зуби вибили. І він щось там кричить. І нас товчуть ногами. Я якось блокував ті удари щоб хоч не вбили, голову захищав.

– Таке «щастя» тривало годин шість, ми просто валялися як собаки на снігу. Потім в нас забрали телефони, ланцюжки, гроші. А потім нас возили по дворах і товкли. Завезуть в один двір – потовчуть, в другий. Як якесь середньовіччя.

Потім нас кинули в пікап, повезли. Один каже – що, потопим їх чи повішаєм?. Ну я кажу – як хочте, хлопці, але двоє втікло, будуть свідки.

– То вони щось думали, думали, і каже один давайте хоч руку відрубаємо Ігорю. Та й поклали руку, я думав що вони жартують. Бачу, замахується. Я руку його вихопив, а той цокнув по пікапу. Тобто він дійсно рубав йому руку. За це мені носа зламали.

На Ігорю бензопилою розрізали одяг. Заставляли казати що ми крадемо мотоцикли.

Дмитро каже, що в село тричі приїжджала швидка допомога. Старосельці дозволили забрати двох поранених березнівчан тільки на третій раз, і то коли до швидкої приєднався представник поліції. Третього березнівчанина, Дмитрового брата Стаса, старосельці не відпускали  ще кілька годин.

«Казали що спалять мене, кричали вилазь, почали у вікна стріляти»

Березнівчанин Ігор Натяжко – теж серед постраждалих. Це про нього Дмитро розповідає, що той стояв на холоді в одній білизні, і йому ледь не відрубали руку.

«Четверта влада» вже показувала фрагмент знущань над Ігорем Натяжком. Відео передали в редакцію ще у 2017-му уроці.

Обережно: на відео сцени насильства та нецензурна лайка

Конфлікт для Ігоря також розпочався після приїзду у Старе село. Хлопець розповідає що коли їхні знайомі вийшли з автівки і пішли кудись, він залишався сидіти в машині. Однак скоро почув постріли і тому побіг до двору.

– Забіг у двір, побачив Діму, який лежав біля хвірточки, держався за спину, а потім побіг кудись в сторону. І я забіг, просив щоб він відпустив просто [чоловіка, якого тримав підприцілом]. Він не відпускав. Потім я вибіг і мені хтось дав муляж [гранати], просто щоб я налякав, щоб він не застрелив просто.

Після цього у двір забіг хтось з місцевих їхніх знайомих і забрав з-під прицілу третього березнівчанина. І всі разом кинулися бігти з двору. В цей час по них почали стріляти.

Після цього Ігор ще деякий час втікав, сховався у якійсь хатині, по цій хатині стріляли.

– Казали що спалять мене, кричали вилазь, почали у вікна стріляти, – розповідав Ігор ще у 2017-му році.

– Я вийшов на двір, вони прострелили по нозі. Я забіг у хату знов, сів за кутком, вони мені стрельнули у ребро, через двері якось. Сказали що будем палити. Що бензин несуть. Кричать, стріляють по вікнах. Я виліз, кажу що вилажу, вони мене схопили, почали бути по голові, я втратив свідомість.

Частину з того що відбувалося після цього, можна побачити на відео вище.

Дружина власника господарства у 2017-му році розповідала журналістам, що вважає нібито березнівчани увірвалися у їхній двір. А її чоловік захищався.

– Одного кинув на землю. Вони там почали, в двір прибіг один з гранатою, почав погрожувати що відпусти цього, бо взірвемо всю сім’ю. Показував, тримав у руці гранату.

Подружжя не визнає, що власник обійстя стріляв. Мовляв, чули постріли, а звідки – не знають.

«Приблизно о п’ятій годині ранку до мене в кімнату зайшов [мій] чоловік та збудив мене, сказав що в господарстві хтось є, тобто перебувають невідомі особи…

Ввійшовши на подвір’я, я помітила що мій чоловік штовхнув невідомого із ганку, невідомий впав на землю, на нього накинувся Іван та почав тримати. Далі я швидко побігла в будинок, щоб взяти свій мобільний телефон, щоб викликати когось із близьких родичів та друзів на допомогу», – витяг зі свідчень дружини власника з протоколу допиту.

Частково зрозуміти що відбувалося у дворі, можна з цього відео:

Відео «Четвертій владі» передав Дмитро Рощук. З його слів, знімала це відео дружина власника господарства.

Поліція боїться їхати в Старе село

Поліція спочатку порушила два кримінальні провадження: хуліганство – за фактом дій гостей з Березнівщини (за скаргою власника двору, куди зайшли березнівчани, і який, зі слів березнівчан, і стріляв з рушниці – авт.) та нанесення тяжких тілесних ушкоджень – стосовно дій мешканців Старого Села.

Пізніше нанесення тілесних ушкоджень розподілили на дві справи: одну розслідували у Рівному – стосовно подій, які сталися безпосередньо у дворі старосельця. Під час цих подій, нагадуємо, по чоловіках стріляли і поранили. Поліція тут розслідувала нанесення важких тілесних ушкоджень.

Другу частину справи – події, що відбувалися поза межами подвір’я, під час яких березнівчан возили селом, залякували і катували, розслідують в Рокитному. Але не як катування, а як нанесення тілесних ушкоджень.

У травні рівненська слідча Ірина Старовецька, за погодженням з прокуратурою закрила кримінальне провадження стосовно подій у дворі старосельця.

Її висновок – що дії власника двору були необхідною самообороною, оскільки до нього в двір зайшла група сторонніх чоловіків.

Заступниця начальника відділу розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров’я особи слідчого управління Національної поліції Рівненщини Ірина Старовецька закрила кримінальне провадження щодо стрілянини в дворі старосельця, бо зробила висновок що це була самооборона

Постраждалі березнівчани з таким рішенням слідчої не згодні, тому оскаржили його до суду. Серед їхніх претензій – слідча не провела усіх необхідних слідчих дій, щоб з’ясувати хто кого захищав при тих подіях.

Зокрема, навіть слідчий експеримент проводили у Рівному, за участі лише потерпілих березнівчан.

– Тому що там повбивали би, в Старому селі, – емоційно реагує в суді слідча Ірина Старовецька на скарги березнівчан.

Скарги щодо закриття кримінального провадження подали окремо Ігор Натяжко та Дмитро Рощук з братом. Рівненський міський суд наразі розглянув лише скаргу Ігоря Натяжка і відмовив йому у претензіях на дії слідчої.

Однак Апеляційний суд Рівненської області, 3-го липня, став на бік березнівчан і погодився з аргументом, що у цій справі не з’ясовані як слід усі обставини, і вона потребує доопрацювання.

Своєю ухвалою суд скасував рішення суду першої інстанції та скасував постанову про закриття кримінального провадження.

Далі буде.

Автор: Антоніна Торбіч; «Четверта влада»

Exit mobile version