Виїзд за кордон чоловікам в теорії та на практиці з точки зору закону

Виїзд за кордон чоловікам в теорії та на практиці.

Обмеження конституційних прав, зокрема заборона виїзду за кордон чоловікам, може бути встановлена тільки законом, вважає адвокатка Дар’я Тарасенко і додає, що “жодного нормативно-правового акту, де було би прямим текстом написано, що певній категорії заборонено виїжджати за кордон – немає”. Зараз прикордонники при виїзді чоловіків віком від 18 до 60 років вимагають від них довідку про оформлення відстрочки.

Про правила перетину кордону в умовах воєнного стану, про проблемні питання виїзду за кордон, зокрема військовозобов’язаними, та тими, хто має відстрочку або є обмеженопридатними та про зміни у процедурі перетину після ухвалення законопроєкту №10449 розповідає в ефірі Українського Радіо адвокатка Дар’я Тарасенко.

Заборона виїзду за кордон може бути встановлена тільки законом

Чи встановлено на сьогодні обмеження такого права, як виїзд за кордон, згідно з нинішньою ситуацією і згідно з тими нормативними актами, які діють?

Конституція України передбачає, що у період дії воєнного стану можуть запроваджуватися певні обмеження прав і свобод людини і громадянина, але формулювання “можуть” не означає, що вони автоматично запроваджуються. В указі президента України про оголошення мобілізації, запровадження воєнного стану також написано, що можуть запроваджуватися певні обмеження. Жодного нормативно-правового акту, де було би прямим текстом написано, що певній категорії заборонено виїжджати за кордон – немає.

Таке обмеження конституційних прав може бути встановлено тільки законом. Підзаконні нормативно-правові акти, наприклад, постанова Кабінету Міністрів України, не може запроваджувати таку заборону. На сьогодні в нас Конституцією передбачений механізм такого обмеження, але держава належним чином цим механізмом не скористалася. Ті нормативно-правові акти, на які зараз посилається Державна прикордонна служба України і навіть суди, обґрунтовуючи, чому не можна чоловікам виїхати за кордон, належним чином обмеження не встановлюють.

Діють правила перетинання державного кордону, які і раніше діяли?

Саме так. У нас нормативно-правовий акт, який ретельно описує, яким вимогам необхідно відповідати громадянам України і документам, які з ними (мають бути – ред.) при перетині кордону – це правила перетинання державного кордону громадянами України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України. І до цієї постанови протягом дії воєнного стану неодноразово вносили зміни, які прописуються для кожного випадку, коли чоловікам дозволено перетинати кордон – які це випадки і які документи необхідно пред’явити, щоб їх пропустили через кордон.

Що змінилося останнім часом? 

В правила перетину кордону останнім часом зміни не вносились. Але з кінця грудня ситуація кардинально змінилась і на кордоні почали у чоловіків вимагати не тільки ті документи, які передбачені правилами перетину кордону, а додаткові документи, які підтверджують, що ці особи оформили відстрочку від прозову на військову службу. Зараз ситуація стала трохи кращою, але все одно це лотерея – пропустять чи не пропустять, і я наполягаю на тому, що вимога надати такі документи, як документ, який підтверджує право на відстрочку є незаконною, оскільки це не передбачено навіть в правилах перетину кордону.

Документи для перетину кордону

Які базові документи мають бути? 

Базовий пакет документів – це закордонний паспорт громадянина України. Всі інші документи залежать від того, якою є підстава для перетину кордону. І всі ці ситуації відрізняються. Майже в кожному випадку прикордонники вимагають документ, який підтверджує  оформлення відстрочки від призову. І проблема в тому, що чинним законодавством, в принципі, такий документ не передбачений.

Тобто якби додатком до правил військового обліку в нас була форма довідки про оформлення відстрочки і кожний мав право вимагати таку довідку – її отримати було б простіше. Але навіть ті, хто відстрочку оформили, на сьогоднішній день мають проблеми з отриманням відповідного документа, оскільки це питання не врегульовано. При оформленні відстрочки працівники ТЦК та СП вносять інформацію до реєстру військовозобов’язаних. Проте вони не зобов’язані жоден документ у відповідь надавати. І коли людина просить і каже: “Дайте мені, будь ласка, документ. Він мені потрібен на кордоні”, – хтось надає довідку, а хтось відмовляє і каже, що нічого не передбачено. І цю проблему також люди вимушені вирішувати якимось чином.

Я своїм клієнтам пропоную, щоб я подала адвокатський запит з проханням підтвердити, що мій клієнт дійсно оформив відстрочку від призову і ця відповідь є документом, який підтверджує оформлення відстрочки. Але не у всіх є гроші звернутись до адвоката, не у всіх є час дочекатись отримання цієї відповіді. Тому підхід треба міняти і необхідно запровадити процедуру, яка б дозволяла і кожному було б зрозуміло, яким чином він цей документ може отримати.

Які документи – оригінали, завірені копії, ксерокопії – наскільки це важливо? 

Ксерокопія – це не документ. Забудьте про ксерокопію: або оригінал, або нотаріально посвідчена копія. При перетині кордону документи жодні не забирають, вони завжди залишаться у людей, які перетинають кордон. Прикордонники їх подивляться, можливо сфотографують, але документи залишаться у вас. Тому якщо у вас є оригінали і ви можете їх взяти з собою – будь ласка, беріть. Звичайно, якщо це не ваш документ – це там свідоцтво про народження дружини, бо ви супроводжуєте тещу, а дружина залишається, свідоцтво їй потрібне – то тоді беріть з собою нотаріально посвідчену копію.

Є чоловіки, які можуть перетнути кордон безперешкодно у 2024 році? Як це визначається? 

На жаль, зараз ми граємо в лотерею: пощастить чи не пощастить. Ніколи не можна гарантувати, що результат буде точно позитивний, тому що Державна прикордонна служба керується тим, що всі рішення ухвалюються на місці – якщо конкретний прикордонник вирішить не пропустити, то він так і зробить.

Якщо прикордонник посилається на інформацію в розділі про перетинання державного кордону під час правового режиму воєнного стану, яка розміщена на сайті Державної прикордонної служби, чи завжди це буде аргументом і відповіддю тому, хто перетинає кордон? 

Я дуже критично ставлюся до цієї інформації на сайті Державної прикордонної служби України. Останнім часом там з’явилося віконце, в якому написано, що це не є нормативно-правовим актом і ця інформація надана суто як інформаційний матеріал, а не джерело права. І так воно і є. Ми маємо посилатися саме на  нормативно-правовий акт, а не на інформацію, яка надана на сайті Державної прикордонної служби. На практиці прикордонники здебільшого керується оцією інформацією на сайті і вона для них має більш вагомий аргумент, що насправді не є правильним підходом.

А який тоді аргумент у того, хто виїжджає?

Пропозиція про те, що давайте разом відкривати нормативно-правовий акт правила перетину кордону і читати разом саме його.

Якщо відмовляють у перетині кордону

А якщо відмовляють у перетині кордону…?

Законодавством передбачено, що якщо прикордонники відмовляють в перетині кордону, то вони видають рішення про відмову – є спеціально передбачена для цього форма – і якщо на початку повномасштабного вторгнення було проблемою домогтися такого офіційного рішення, то зараз всім його оформлюють, всім його видають.

Зараз тенденція така, що ці рішення всі, як під копірку. Так не має бути. У нас законодавство вимагає, що всі рішення суб’єкта владних повноважень – а прикордонники діють, як суб’єкти владних повноважень – мають бути чіткими та зрозумілими.

Нині із загальних фраз у рішеннях про відмову незрозуміла причина і це, власне, і ускладнює процедури оскарження цього рішення. І яку позицію займе Державна прикордонна служба, якщо справа дійде до суду – ми заздалегідь не знаємо. А оскарження цього рішення також передбачено чинним законодавством, є можливість або оскаржити до вищих посадових осіб відносно тієї, яка винесла це рішення, або одразу до суду. На моїй практиці оскарження до вищого органу в жодному випадку не мало позитивного результату. Завжди відповідають, що ця відмова є законною.

Є сенс звертатися одразу до суду, але ситуація така, що згідно процесуального законодавства ми не можемо до суду звернутися з питанням, а чому мене не пропускають? Ми можемо оскаржити тільки конкретне рішення, яке в нас є на руках. Довести, що рішення видали незаконно. І суд в кращому випадку скаже: так, дійсно, незаконне. Але це рішення суду не дозволить перетнути кордон. І в цьому нонсенс.

Навіть ті люди, які виграють судові справи, не факт що вони зможуть виїхати за кордон. Це один момент. Інший момент:  такий спір може тривати півроку. Як можна казати про ефективний спосіб захисту порушеного права, коли людині терміново треба їхати на операцію. Якщо суд виніс рішення, що незаконно відмовили, тоді можна в судовому порядку просити компенсувати відшкодування шкоди, наприклад. Але зобов’язати пропустити не можна.

Гаряча лінія допоможе вирішити екстрене питання, перебуваючи на кордоні? 

Є дійсно гаряча лінія Державної прикордонної служби України “Довіра”. І я знаю позитивні результати звернення на цю гарячу лінію. Можна попередньо подзвонити і сказати про вашу сімейну ситуацію, назвати пакет документів і на гарячій лінії скажуть, чи зможете ви проїхати чи не зможете? І якщо не пропускають, то є можливість дзвонити і казати, що в такій ситуації з такими документами мене не пропускають. Якийсь шанс є, що це допоможе.

Законопроєкт про мобілізацію

В законопроєкті про мобілізацію № 10449, який ухвалили в першому читанні, є окрема частина про виїзд за кордон…

Говорячи про цей законопроєкт, ми не знаємо, якою буде кінцева редакція. Пропонують прописати в законі, що у період дії воєнного стану обмеження може встановлювати Кабінет Міністрів України своєї постановою. І я наполягаю на тому, що це антиконституційно. Кабінет Міністрів України не може встановлювати обмеження конституційних прав. Тим не менш пропонують прописати це прямо в законі. Крім того пропонують надати повноваження прикордонникам вимагати у чоловіків у віці від 18 до 60 років пред’явити військово-обліковий документ. На даний момент у прикордонників таких повноважень немає. Це все, що стосується напряму перетину кордону. Але ми маємо розуміти, що щойно змінюються підстави для відстрочки від призову, то наступним кроком буде зміна підстав для перетину кордону.

Немає опису світлини.

Дар’я Тарасенко. Фото з особистої ФБ-сторінки

Категорії громадян, які мають право виїзду за кордон. В теорії і на практиці

Які документи потрібні багатодітному батькові, щоб поїхати на тиждень за кордон, не беручи із собою дітей?

Тут також є складнощі. У нас в правилах перетину кордону є випадки, які прописані детально, в якому випадку які документи треба надати. І є якісь загальні фрази. І це та ситуація в пункті 2-6 правил перетину кордону, де написано, що чоловіки, які мають право на відстрочку від призову, можуть перетинати кордон, крім певних випадків. І багатодітні батьки – це той самий випадок.

Тобто норма про те, що багатодітний може перетнути кордон і має надати такі і такі документи – в правилах перетину кордону, на жаль, немає. Якби було – нам би було простіше. Його немає. Тому підхід прикордонників в кожній конкретній ситуації буде різним і він змінюється. Якщо раніше достатньо було пред’явити три свідоцтва про народження дітей і пропускали через кордон, то сьогодні майже у всіх чоловіків в цій ситуації вимагають документ про оформлену відстрочку.

В правилах перетину кордону написано, що той, хто має право на відстрочку, той має право на виїзд за кордон. І не написано, що разом з тими, через кого він отримав це право на відстрочку. Практика ж буває дуже різна: здебільшого пропускають і без дітей, але бувають випадки, коли кажуть, що тільки з дітьми. Через те, що оця ситуація прямо не прописана в правилах, виникають додаткові проблеми на практиці.

Перетин кордону тим, хто здійснює постійний сторонній догляд за родичем

Це дійсно ситуація, коли те, що прописано в чинних нормативно-правових актах кардинально відрізняється від реальної ситуації на кордоні. Обмеження у виїзді за кордон мають ті, хто потенційно можуть бути призвані на військову службу. Ті, хто мають підстави для відстрочки від призову, теоретично могли б і скористатись можливістю перетнути кордон, тому всі ці ситуації перетинаються з переліком підстав для відстрочки від призову.

Говорячи про онука і бабусю, ми згадуємо таку підставу для відстрочки від призову, як здійснення постійного стороннього догляду військовозобов’язаним за своїм родичем, який потребує постійного стороннього догляду або є особою з інвалідністю. В правилах перетину кордону написано, що в такому випадку онук може супроводжувати свою бабусю, якщо бабуся потребує постійного стороннього догляду і потрібен документ про це, а онук такий постійний сторонній догляд здійснює. І потрібен документ про це.

Це може бути або довідка про те, що онук отримує компенсацію за надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі, або це може бути акт встановлення факту здійснення догляду. Це те, що написано в правилах перетину кордону. Тобто два закордонні паспорти, документ або про інвалідність бабусі або висновок ЛКК про потребу в постійному сторонньому догляді плюс документ про здійснення такого догляду. І цього достатньо.

На практиці, на превеликий жаль, додатково вимагають документ про те, що онуку оформлено відстрочку від призову. Цих документів, які я назвала, недостатньо для оформлення відстрочки від призову, бо умови супроводу і умови відстрочки для такої ситуації різні. Тому висока ймовірність, що онук відстрочку оформити не зможе і, відповідно, перетнути кордон не зможе. Хоча документи, які передбачені, в нього є. Потрібен додатково плюс документ від ТЦК та СП про те, що онук оформив відстрочку від призову на військову службу.

Якщо супроводжуючий призовник

За визначенням така особа не може принести довідку про відстрочку, тому що станом на сьогодні призов призовників на строкову військову службу не здійснюється, тому і відстрочка їм не оформлюється і призовник при всьому бажанні не може отримати документ про те, що йому оформлено відстрочку. Прикордонники, на превеликий жаль, не захотіли з ним навіть говорити про це, і сказали, що без довідки про відстрочку не пропустимо, а її отримати неможливо згідно законодавства.

Тобто варіантів виїзду тоді немає…

Пробувати ще раз і, можливо, в іншому пункті буде більш лояльний представник Державної прикордонної служби.

Якщо чоловік з інвалідністю… 

Згідно правил перетину кордону достатньо тільки пред’явити документ про інвалідність. Це не може бути довідка МСЕК, а має бути один з тих трьох документів, які ми озвучили. І більше нічого не потрібно. На практиці був період кінець грудня, початок січня, коли взагалі не пропускали без документів про відстрочку. Сьогодні коли інвалідність очевидна – пропускають, не вимагають документ про відстрочку. Якщо є сумніви в тому, чи не куплений документ про інвалідність – то часто не пропускають. І дійсно вимагають документ про те, що оформлена відстрочка.

Дружина має інвалідність, чоловік супроводжує її на лікування за кордон. Як підтверджуються підстави, який пакет документів? 

У нас всі ситуації, які описані в правилах перетину кордону, майже всі не мають прив’язки до мети перетину кордону. Коли чоловік супроводжує за кордон свою дружину з інвалідністю – немає значення, а навіщо вони їдуть за кордон: чи то на лікування, чи то в гості, чи то у відпустку, чи то пожити в мирних умовах. Немає значення. Відповідно і немає потреби документально підтверджувати, що вони їдуть саме на лікування. Ситуація супроводу чоловіком своєї дружини з інвалідністю також передбачена прямо в правилах перетину кордону. Необхідно пред’явити документ про інвалідність.

Для всіх випадків, коли кордон перетинає особа з інвалідністю або коли супроводжують особу з інвалідністю, довідка МСЕК не вважається документом, який підтверджує інвалідність. Потрібно або пенсійне посвідчення, в якому прямо буде написано, що особа має інвалідність певної групи, або посвідчення особи з інвалідністю, видана Соцзахистом – якщо людина отримує соціальну допомогу від держави, або це довідка про право на пільги особам з інвалідністю, які не мають права на державну допомогу чи пенсію. Один з цих трьох документів обов’язково має бути для підтвердження інвалідності. Коли чоловік супроводжує дружину з інвалідністю, отакий документ про інвалідність дружини плюс свідоцтво про шлюб. Згідно правил перетину кордону цього достатньо. На практиці плюс довідка про оформлення відстрочки.

На який строк можна виїхати і повернутися? 

Обмеження по строку перебування за кордоном є в декількох випадках: коли виїжджають волонтери, авіаційний персонал і моряки – для них дійсно прямо встановленні обмеження, які прив’язані або до певного строку, за який волонтер має встигнути свою задачу виконати або строк контракту авіаперсоналу. Але для людей, звичайних українців, які виїжджають по своїх сімейних питаннях, для них немає обмеження в строки. Але є правила, що людина, яка виїжджає в якості супроводжуючого, зобов’язана повернутись не пізніше, ніж той, кого вона супроводжувала. Що це означає?

Якщо чоловік супроводжує свою маму з інвалідністю, він може повернутися раніше, він може повернутися одночасно із мамою і все це буде ок, навіть якщо вони 10 років будуть за кордоном. Але оцю послідовність повернення не порушать. Якщо ж мама повернеться раніше, буде вважатися, що оцю вимогу цей чоловік порушив, навіть якщо мама повернеться на один день за документами і знову виїде за кордон – все одно порушення буде. А відповідальність?

У нас кодексом України про адмінправопорушення є порушення правил перетину кордону. Але якщо ретельно прочитати, в чому саме полягає це порушення, то це порушення, яке дійсно саме в момент перетину кордону. А в момент перетину вони нічого не порушували. Тому оцю статтю не можна застосувати до цього випадку.

Тобто сам факт несвоєчасного повернення на сьогодні нічим не карається. Якщо отакий виїзд за кордон – це спосіб ухилення від призову, дійсно є ризик, що в майбутньому будуть спроби притягнути чоловіка до відповідальності саме за ухилення від призову. До мами питань не буде, якщо вона перетнула кордон. У нас діє принцип, що кожен відповідає за свої дії. Мама не може відповідати за те, що там собі вирішив її син. Питання буде тільки до нього, коли він буде повертатись.

Є кримінальний карний злочин ухилення від призову на військову службу і ухиленням від призову вважається ситуація, коли чоловік прийшов всю підготовку до призову, пройшов всі етапи і на фінальному етапі десь подівся. Якщо людина не отримала повістку про направлення вже на службу, то не можна казати про ухилення від призову на військову службу.

За порушення правил військового обліку передбачений адміністративний штраф.

Чи реально виїхати за кордон на тиждень під час відпустки, якщо є бронь від критичної інфраструктури? 

У відпустку ні. Заброньовані можуть виїхати тільки у відрядження від того роботодавця, який їх забронював і, відповідно, потрібні документи про бронювання плюс наказ на відрядження. У відпустку ні.

Якщо особа знята з військового обліку, виключена

Є багато випадків, коли людина знята з військового обліку, але на такій підставі, на якій тепер знову ставлять на військовий облік. Якщо людину дійсно виключили з обліку на тій підставі, що він визнаний непридатним для військової служби, то ця людина перестала бути військовозобов’язаною і до неї немає застосовуватися жодне обмеження, хоча це ніде не написано, в правилах перетину кордону такої норми немає, але це логічно. І на практиці у такої людини вимагають висновок військово-лікарської комісії про те, що її визнали непридатною і військово-обліковий документ, в якому стоїть позначка про визнання непридатним та виключення з військового обліку. На практиці з цим бувають проблеми: кого визнають непридатним зараз, вони вже знають, що треба взяти цей висновок ВЛК. Люди, яких визнали непридатними 10 років тому, ніхто не знав, що це знадобиться і цих висновків ВЛК майже ні у кого немає. Таким людям цю проблему треба вирішувати.

Особа 15 років є громадянином Америки, але з українського громадянства не вийшов. Перед війною прилетів в Україну, в’їхав за українським паспортом, тепер не може виїхати. 

Подвійне громадянство заборонено. Коли у людини є два паспорти громадянства двох держав, то з точки зору України він тільки громадянин України. До цього чоловіка держава Україна ставиться, як виключно до громадянина України з усіма відповідними правами та обов’язками. Тому виїхати, як громадянин іншої держави, він не зможе, оскільки виїзд громадянам України – чоловікам – має обмеження.

Але якщо чоловік перебуває на постійному консульському обліку за кордоном і має в паспорті відповідний штамп, або якщо чоловік тут в Україні отримав дозвіл на виїзд на постійне місце проживання і має відповідний штамп в своєму закордонному паспорті, то він може перетнути кордон. І на практиці таких пропускають. Але в правилах перетину кордону цього не написано. І в мене завжди є побоювання, що сьогодні пропускають, а завтра перестануть. В законопроекті пропонують прописати норму, що такі чоловіки можуть безперешкодно в’їжджати та виїжджати за межі України.

З якого віку юнаків не випускають за кордон 

З 18 років. Навіть за один день до 18-річчя пропускають.

Студенти, які вчаться за кордоном…

Станом на сьогодні студентів не пропускають. В правилах перетину кордону є пункт 2-6, де написано, що ті, хто мають право на відстрочку від призову, можуть перетинати кордон, крім таких випадків… І там наведена декілька підстав для відстрочки, в тому числі студентства. Тому сам факт студентства не дозволяє перетнути кордон.

Джерело: Українське Радіо

You may also like...