Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

30 справ щодо війни, за якими можна стежити цього тижня: Сутички в Лаврі, шпигунство і “Мотор Січ”

30 справ щодо війни, за якими можна стежити цього тижня: Сутички в Лаврі, шпигунство і “Мотор Січ”
30 справ щодо війни, за якими можна стежити цього тижня: Сутички в Лаврі, шпигунство і “Мотор Січ”

Сутички в Лаврі. Вікторія Кохановська брала активну участь у протестах проти виселення УПЦ МП з Києво-Печерської Лаври. За версією слідства, 19 квітня 2023 року вона та ще троє підозрюваних проникли до одного з корпусів Лаври, зламали захисні ролети та двері будівлі. Ці дії кваліфікували як хуліганство. Її обвинувачують у пропаганді війни. Засідання призначене на 29 січня о 10:30 у Голосіївському районному суді міста Києва.

“Сябри Волині” та Ленінська комуністична спілка. Нагадуємо про справу Михайла й Олександра Кононовичів — братів із Луцька, активних учасників антиукраїнських і проросійських акцій. Вони поширювали інформацію про “фашизм” в Україні, особливо на Волині. Їздили в так звану “ЛНР” роздавати дітям “гуманітарку” та провели там пресконференцію разом, де Михайло заявив, що “саме київська влада йде на ескалацію конфлікту на Донбасі”. СБУ встановила, що вони тісно співпрацюють зі спецслужбами Росії та Білорусі для розхитування ситуації в Україні. Олександр Кононович є керівником Волинської обласної організації Ленінської комуністичної спілки молоді України, російської общини Волинської області, волинського осередку Антифашистського комітету України, білоруської общини “Сябри Волині”. Михайло теж причетний до “Сябрів Волині”, керує обласною організацією Ленінської комуністичної спілки України, молодіжною ГО “Авангард”. Їх обвинувачують у діях, спрямованих на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу. Засідання призначене на 31 січня об 11:15 у Солом’янському районному суді міста Києва.

Власник “Мотор Січ”. В’ячеслав Богуслаєв і Олег Дзюба — директор і начальник департаменту зовнішньоекономічної діяльності заводу “Мотор Січ”. Богуслаєв — колишня довірена особа Януковича, Кучми, позаштатний радник Кравчука. Голосував за “Харківські угоди” у 2010-му та “диктаторські закони” у 2014-му. Бізнес Богуслаєва в окупованому Сніжному, каже слідство, фінансував так звану “ДНР”. СБУ підозрює Богуслаєва в тому, що він разом із начальником департаменту організував незаконне постачання в Росію двигунів для військової авіації. Тепер він просить обміняти його на когось, кого утримує РФ. Їх обвинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначене на 31 січня о 12:00 у Солом’янському районному суді Києва.

Снайпер. Олег Ільїн — російський снайпер, служив  у 15 окремій мотострілецькій “Олександрійській” бригаді 2-ї гвардійської загальновійськової армії Центрального військового округу Росії. Як встановила СБУ, у лютому під час окупації села Перемога Броварського району Ільїн убив 53-річного беззбройного місцевого, який повертався додому. Куля влучила йому в голову. Ще девʼять днів росіяни не давали селянам забрати та поховати тіло. Ільїна обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 1 лютого о 10:00 у Солом’янському районному суді Києва.

Полковник харківської СБУ. Юрій Рябуха — колишній заступник голови управління СБУ в Харківській області. У Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого він керував Інститутом підготовки юридичних кадрів для СБУ. Як каже слідство, Рябуха готував інститут до “здачі”, вчасно не вивіз майно та співробітників, схиляв курсантів не чинити спротив росіянам і співпрацювати з ними. Очільник СБУ Василь Малюк розповідав, що на телефоні Рябухи гімн Росії був мелодією будильника. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 30 січня об 11:00 у Шевченківському районному суді Києва.

Керівник Харківської СБУ. Роман Дудін — колишній голова Управління СБУ в Харківській області. У 2022 році Володимир Зеленський звільнив Дудіна і сказав, що той “не працював на захист міста з перших днів повномасштабної війни, а думав лише про себе особисто”. СБУ повідомила йому про підозру у державній зраді та самовільному залишенні місця служби без поважних причин. Він провину не визнає. Засідання призначене на 2 лютого о 11:30 у Шевченківському районному суді Києва.

“Фільтраційні заходи” росіян. Василь Полтінін — російський сержант, який брав участь в окупації Київщини. За даними слідства, Полтінін у березні 2022 року в селі Катюжанка Вишгородського району проводив обшуки, аби знайти українських військових і правоохоронців. Він ув’язнив у підвалі школи двох чоловіків, які служили в АТО, і вимагав від них інформацію про розташування позицій ЗСУ, місцеперебування правоохоронців і колишніх атовців. Погрожував розстрілом за те, що чоловіки служили у 2014 році, не давав їм пити та їсти. Пояснював це “фільтраційними заходами”. Полтініна обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 29 січня о 11:00 у Вишгородському районному суді Київської області (in absentia).

Полювання на дівчат. Магомет Ісаєв — російський військовий, який брав участь в окупації села Жміївки, що на Київщині. Разом із побратимами він переслідував дівчат, щоб зґвалтувати. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 31 січня 15:00 в Іванківському районному суді Київської області (in absentia).

Розстріл авто. Григорій Бірюков — військовий розвідувальної роти 173-го окремого гвардійського розвідувального батальйону 106-ї гвардійської повітряно-штурмової дивізії. Його підозрюють у розстрілі цивільних авто на Київщині ― 6 березня росіяни відкрили вогонь по евакуаційній колоні. Бірюкова обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 29 січня о 10:30 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Планував захоплення аеродрому Гостомеля. Вадим Паньков — російський командир 45 окремої бригади спеціального призначення Повітрянодесантних військ. Прийняв присягу на вірність народу України у 1992 році, але вже за рік став військовим РФ. У 2001 році отримав звання Героя Росії за виконання завдань на території Північного Кавказу. Планував і керував захоплення аеродрому в Гостомелі та спроби прориву на Київ. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 30 січня о 10:00 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Розстріл вдома. Амангельде Бекентаєв, Ербол Абільхаіров і Зафар Собиров — російські військові  64-ої окремої мотострілецької бригади Сухопутних військ РФ, яка окупувала Київщину у 2022 році. Вони влаштовували незаконні обшуки у жителів Бучі. У березні прийшли до будинку, де перебували двоє місцевих. За даними обвинувачення, розстріляли цих чоловіків. Росіян обвинувачують у порушенні  законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 30 січня о 15:10 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Вбивства у Бучі. Саян Ільяров — старший навідник 5-ої танкової бригади 36-ої загальновійськової армії Східного військового округу Збройних сил РФ. Під час окупації Київщини, як заявляє слідство, закатував і застрелив цивільного, разом зі співучасником заховав тіло в каналізації. Саян Ільяров разом з іншими росіянами розстрілював цивільних, які ходили вулицями або їхали в авто. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 1 лютого о 13:45 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Сільський староста з Харківщини. Микола Чашка-Ратушний десять років очолював село, а згодом громаду з центром у Лісній Стінці. Він був членом Партії регіонів. Слідство вважає, що у 2022 році перейшов на бік росіян, отримав “чиновницьку посаду” і наводив обшук на директорку місцевого навчального закладу, яка була проти окупації. У 2023 Чашку-Ратушного затримали. Його обвинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначене на 29 січня о 14:00 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Маскування під ЗСУ. Ігор Онуфрієв видавав себе за військового ЗСУ. Слідство вважає, що він збирав дані про переміщення підрозділів ЗСУ, які задіяні в контрнаступі на східному фронті, інформацію про маршрути залізничних ешелонів з військовою технікою, озброєнням і боєприпасами. Також він нібито намагався виявити в районі обласного центру позиції ППО. Чоловік регулярно їздив містом, фотографував об’єкти, які цікавлять ворога. Отримані дані за гроші передавав куратору. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 29 січня о 14:30 в Індустріальному районному суді міста Дніпро.

Пропагандиський блогер. Василь Муравицький — антиукраїнський журналіст і блогер. Його заарештували в серпні 2017 року й обвинувачують у написанні замовних статей антиукраїнського змісту за гроші російських кураторів для російських сайтів. Спочатку він перебував під вартою, проте надалі йому послабили запобіжний захід. У січні 2024-го у клопотанні до суду Муравицький поінформував, що перебуває на території Європейського Союзу. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 2 лютого об 11:00 у Корольовському районному суді Житомира (in absentia).

Блогерка і Каховська ГЕС. Крістіна Ножкіна — 23-річна блогерка із Запоріжжя. Вона заперечувала воєнні злочини Росії, наприклад, що Бучанська різня була нібито “вкидом”, щоб зірвати домовленості в Стамбулі. Заявила, що Києву було набагато вигідніше підірвати Каховську ГЕС, ніж росіянам. Наразі сторінку блогерки видалено. Вона записала відеовибачення перед Україною. Її обвинувачують у виправдовуванні російської агресії. Засідання призначене на 30 січня о 12:00 у Комунарському районному суді Запоріжжя.

Соратниця Медведчука. Інна Іваночко — очільниця Львівської облорганізації ОПЗЖ та громадського руху Медведчука “Український вибір — право народу” у регіоні. Іваночко обвинувачують в антиукраїнській діяльності та просуванні ідеї федералізації України. Прокуратура встановила, що вона організовувала конференції, семінари та вуличні акції з вимогами надати особливий економічний і культурний статус Галичині, від’єднати її і дати автономію. В інтерв’ю російським медіа жінка як “політична експертка” поширювала вигадки пропаганди про русофобію, фашизм, нацизм та бази НАТО в Україні. Її обвинувачують у держзраді. Іваночко майже рік перебуває в СІЗО без можливості внесення застави. Її справу до суду скерували минулоріч у березні. Засідання призначене на 31 січня об 11:00 у Галицькому районному  суді Львова.

Апеляція виправдувального вироку. Вячеслав Артюхов — колишній працівник української міліції, засновник аграрного підприємства. Слідство встановило, що під час окупації Харківщини він добровільно надавав росіянам адреси учасників АТО, негативно налаштованих до окупації людей, поліцейських і допомагав облаштовувати блокпости. Крім того, пропонував місцевим бути посередником між ними й окупантами. У суді Артюхов не визнав свою вину і сказав, що правоохоронці тиснули на нього фізично й морально. Його обвинувачують у пособництві державі-агресору. Суд першої інстанції виправдав чоловіка, але обвинувачення оскаржує це рішення. Засідання призначене на 29 січня о 13:30 у Полтавському апеляційному суді. 

Списки тероборони Сум. Володимир Артюх колись був головою держархіву Сумської області, балотувався до міської ради від партії “За майбутнє”. Станом на 2022 рік був почесним головою обласної Спілки ветеранів Афганістану. СБУ затримала його під час спроби передати списки тероборонівців росіянам, які планували викрадати, катувати та вбивати цих людей. Артюха обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 30 січня об 11:00 у Зарічному районному суді Сум.

Шлях окупантів в Ізюм. Анатолій Фомичевський — колишній депутат Ізюмської міської ради від ОПЗЖ, очолював місцевий осередок партії. Прокуратура встановила, що він показав окупантам шлях у місто, про який російські військові не знали. Так вони змогли обійти українську оборону. Також він нібито зливав солдатам РФ місця розташування волонтерів, які допомагали ЗСУ, та ветеранів, доносив на правоохоронців, тероборону Ізюма та членів їхніх сімей, поширював серед ізюмчан брехню, нібито влада здала Київ і Харків і закликав співпрацювати з окупантами. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 1 лютого об 11:30 у Дзержинському районному суді міста Харків (in absentia).

“Ревнощі”. Олександр Меделяєв — заступник командира взводу у 3-ій танковій бригаді, яка окуповувала Ізюм. В окупації жителька Ізюма познайомилася з Жучковим, військовим РФ із 245-го мотострілецького полку. У них зав’язалися стосунки, чоловік обіцяв вивезти її до РФ. У червні 2022 року жінка прийшла до будинку, де розташовувалися російські військові, серед них був Меделяєв. Слідство вважає, що через ревнощі та нетерпимість до україномовних людей він вистрілив жінці в груди. Вона загинула. Меделяєва обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 2 лютого о 14:30 у Дзержинському районному суді Харкова (in absentia).

Харківські велосипедисти. Дмитро Пєнцов та Едуард Ісінов — безробітні харків’яни, що, як вважає слідство, збирали для РФ дані про ЗСУ в місті й області. Вважають, що вони їздили на велосипедах, ставили геомітки на карту та надсилали скриншоти російському куратору. Наразі доводять їх причетність до ударів дронами по Харкову 1 серпня минулоріч. Обох обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 2 лютого о 12:00 у Київському районному суді Харкова.

Викрадене насіння. Анжела та Володимир Катасонові — подружжя з села Вільхуватки на Харківщині. Володимир — колишній сільський голова, Анжела ― власниця фермерського підприємства. Слідство вважає, що вони організували вивезення насіння, зокрема соняшника, вівса та кукурудзи, до РФ. Обох затримали за підозрою у колабораціонізмі. Засідання призначене на 2 лютого о 9:45 у Червонозаводському районному суді Харкова.

Депутатка з Харківщини. Валентина Іванова була депутаткою Великобурлуцької селищної ради від ОПЗЖ. Після окупації, за даними слідства, перейшла на бік росіян, зайняла керівну посаду в адміністрації. Її обвинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначене на 1 лютого о 10:30 у Чугуївському міському суді Харківської області.

Постріли у цивільних. Нагадуємо про справу Олексія Улецького — російського військового 74-ї окремої мотострілецької бригади, яка окупувала село Сибереж на Чернігівщині. Він, як заявляє слідство, хаотично стріляв у цивільних і по їхньому будинку. Його обвинувачують у порушенні законів і злочинів війни. Судове засідання призначене на 31 січня о 10:00 в Чернігівському районному суді (in absentia).

Напад на родину. Микола Будаєв і Файзибек Нематов — військові 55 окремої мотострілецької бригади тактичного сполучення Сухопутних військ РФ. Навесні 2022 року вони окупували село Іванівка на Чернігівщині. Шостого березня Будаєв і Нематов, як йдеться у матеріалах слідства, напали на родину — прийшли до їх обійстя, обшукали, погрожували вбити, застрелили собаку. Чоловіку та дружині вдалося обдурити росіян і разом із дітьми втекти. Будаєва і Нематова обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 1 лютого о 10:00 у Чернігівському районному суді (in absentia).

Розстріл через білизну. Сат Аржаан служить у 55-й окремій мотострілецькій бригаді. Слідство вважає, що він розстріляв двох українських військових у селі Слобода на Чернігівщині. Коли до села зайшли росіяни, місцевий сховав двох українських військових, що випадково там опинилися. Він дав їм цивільний одяг, але вони не переодягнули білизну. В один із днів росіяни вивели всіх із підвалу й наказали роздягнутися ― так зрозуміли, що серед цивільних двоє мають стосунок до ЗСУ. Їх розстріляли. Сата Аржаана обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 29 січня о 14:00 у Деснянському районному суді Чернігова (in absentia).

Чернігівський залізничник. Нагадуємо про справу Юрія Донцова, якого обвинувачують у державній зраді. Він керував підрозділом Укрзалізниці. Слідство вважає, що Донцов передавав росіянам інформацію про критичну інфраструктуру Чернігова, той вину заперечує. Засідання призначене на 29 січня о 14:30 у Новозаводському районному суді Чернігова.

Посилки в Росію. Євген Мурзінцев — військовий РФ, який брав участь в окупації Київщини. Із Білорусі він надіслав награбоване майно на Київщині у Рубцовськ посилкою вагою 24,34 кг. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 1 лютого о 10:30 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).

Шпигунство. Подружжя Володимира Семеніхіна з Одеси та Марії Большакової з РФ обвинувачують у шпигунстві на користь Росії. За даними слідства, їх завербували раніше в Росії і розконсервували з початком вторгнення. Вони втерлися в довіру до військового повітряно-ракетних сил і вивідували інформацію. Засідання призначене на 29 січня о 15:30 у Приморському районному суді Одеси.

Джерело:  Медійна ініціатива за права людини

Exit mobile version