Кілька днів тому заступник міністра оборони Дмитро Кліменков похвалився, що закупівельна агенція Міністерства оборони України “Державний оператор тилу” заощадила 2,26 млн грн під час закупівлі мастильних матеріалів для потреб Збройних сил України на 2025 рік.
Аналіз останніх закупівель ДОТ по оливах свідчить, що найбільші тендери виграла компанія ТОВ “Ресурс Ойл А”, і вона фактично на одному тендері забезпечила ДОТ ці два мільйони економії.
Здавалось би, можна радіти, але річ у тому, що компанія-переможець минулого року стала причиною для скандалу та звинувачень ДОТ, що вони підіграли одному постачальнику.
Що це за постачальник і чи має він відношення до бізнесу, звинуваченого в держзраді депутата Олександра Пономарьова, спробували розібратись у виданні Цензор.НЕТ.
В грудні минулого року на 1+1 вийшов сюжет про постачання пального для армії.
В ньому розповідалось, як тендер на 28 мільйонів провели під одну компанію. Тому що ДОТ неправильно поставив класифікатор торгів — замість “олив” вказали категорію “нафта та дистиляти”.
“Ця нібито невеличка помилка, неправильне зазначення коду, призводить до того, що постачальники олив, яких насправді багато, не бачать цього оголошення у системі, шукаючи його за кодом “оливи””, йшлося в сюжеті.
В результаті тендер виграла компанія ТОВ “Ресурс Ойл А”, яка єдина на нього подалася.
Після виходу сюжету в ДОТ заявили, що це була технічна помилка.
“В ситуації із закупівлею Оливи моторної для автотракторних дизелів М-10Г2к, уповноваженою особою ДОТ, було допущено людську помилку, а саме некоректно вказаний код ДК в електронному полі. Слід зазначити, що в назві предмета закупівлі та наскрізно в тендерній документації код ДК вказано вірно. Таку помилку було виявлено після того, як відбувся аукціон. Оскільки ця закупівля була оголошена в електронній системі Prozorro та, відповідно, є публічно доступною для всіх зацікавлених учасників ринку, скасування зазначених торгів розглядалося б як порушення прав учасника, який подав свою пропозицію”, – сказано в заяві “Державного оператора тилу”.
Втім, в цій історії цікавіше дещо інше – зв’язки вказаної компанії.
Річ у тому, що компанія “Ресурс Ойл А” розташована в селі Гребінки на Київщині, за тією ж адресою, що і потужності компанії “Агрінол”, пов’язаної з депутатом Олександром Пономарьовим, який два роки тому отримав підозру у держзраді.
“Ресурс Ойл А” створена 29 років тому. Її власниками значаться Юлія Слободян та Юрій Цапенко. Слободян стала власницею лише в січні 2024.
До цього бенефіціаром компанії був Тарас Потійко.
Юлія Слободян є дружиною Сергія Слободяна, який своєю чергою є директором ТОВ “ВС Трейд 22”. Другий власник цієї компанії – Сергій Валентиров, був директором ТОВ “Торговий дім Агрінол”.
Як стверджують автори розслідування “Хапуга”, саме компанія ТОВ “ВС Трейд 22” перепродує оливи “Агрінол” для “Ресурс Ойл А”, про що свідчать документи податкової.
Втім Валентиров у коментарі до сюжету це заперечив.
“Не треба шукати того, чого немає. Я вже відповідав неодноразово на питання, ми проходили необхідну ідентифікацію, перевірки. Немає жодних причин зараз таку стурбованість вам проявляти”, – заявив ексдепутат.
Пономарьов отримав підозру за співпрацю з окупаційною владою Бердянська.
Після окупації Бердянська “Агрінол” вивіз обладнання до Грузії і там відкрив завод, первинні ж матеріали він отримував з РФ. Але компанія втратила можливість постачати оливи для Міноборони.
Влітку 2023 представники компанії навіть пробували контактувати з членами громадської антикорупційної ради, щоб повернутись до списку постачальників. Тоді ж представники ГАР МО в спілкуванні з тодішнім керівником департаменту ресурсного забезпечення МО Максимом Гриценком дізнались, що міністерство отримало попередження від СБУ щодо того, що виробник може бути пов’язаний з росією.
Слід нагадати, що багато років поспіль компанії з групи Пономарьова були монопольними постачальниками частини олив для ЗСУ.
“Продукція фірм з орбіти депутата ОПЗЖ Олександра Пономарьова роками утримує виняткові позиції, бо тільки їхня продукція відповідає затвердженим технічним умовам для бронетехніки Збройних сил України”, – йшлося в розслідуванні “Схем”.
Лише під тиском народних депутатів перед повномасштабним вторгненням цю монополію вдалось здолати.
“Щонайменше два рази, за моєю інформацією, це питання було на розгляді у Раді національної безпеки і оборони, коли на РНБО звертали увагу Міністерства оборони на те, що фактично закупівля мастил залежить від одного-єдиного постачальника, що створює відповідні ризики”, – зазначив тоді в розмові з журналістами член оборонного комітету Сергій Рахманін.
Судячи з аналізу тендерної документації, група Пономарьова знайшла спосіб повернутись у гру.
Відповідно до даних сайтів Youcontrol та Опендатабот, за останні роки компанія “Ресурс ойл А” різко збільшила кількість участі в тендерах. Якщо в 2023 році вона заробила лише 26,4 мільйона, то в 2024 – вже 99 мільйонів. При цьому лише ДОТ уклав з компанією контрактів на 66 мільйонів гривень.
Як ідеться у відповіді ДОТ на запит НАКО (Незалежної антикорупційної комісії) ТОВ “РЕСУРС-ОЙЛ-А” очолює список постачальників олив для Міноборони, з нею укладено 9 державних контрактів, з них 8 – за результатом проведення спрощених закупівель, а також 1 – державний контракт, укладений без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу.
Факти зміни строку постачання товару відсутні. Оперативно-господарські санкції до даного постачальника не застосовувались.
Відповідно до аналізу торгів ДОТ на Прозорро, серед іншого компанія постачає Міноборони оливу моторну для автотракторних дизелів М-10Г2к.
ДОТ двічі проводив торги на дану оливу – в січні та серпні 2024 року. В січні очікувана вартість закупівлі становила 14,4 млн за 200 тонн. У серпні – 28, 8 млн за 400 тонн.
У січні в торгах узяли участь три компанії:
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “РЕСУРС-ОЙЛ-А” (з пропозицією 12 498 000,00)
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “ЕВРО ОЙЛ ПРОДАКШН” (з пропозицією 12 500 000,00)
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “АРІАН-ТРЕЙД” (14 380 000,00)
Різниця між найнижчою і найвищою ціною становила 1,8 млн грн. Ціна за тонну – 62 490,00.
Водночас на торги у серпні вийшла лише одна компанія – переможець перших торгів – “РЕСУРС-ОЙЛ-А”. Оливу було закуплено за ту ж ціну, що і в січні – 62 490,00.
Тобто наче все нормально.
Але тут є одна важлива деталь. Це саме той тендер, через який вийшов скандальний сюжет на 1+1. Так ось, на сайті висить зауваження ДОТ про усунення неточностей до компанії. І одне з них вказує, що “у складі пропозиції надано файл з назвою “10_ДПС.pdf” який не відповідає вимогам Додатку №8 до Оголошення, а саме документ датований ДО оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі”.
Звісно, що в документах бувають різні технічні помилки. Але в контексті того, що через “людську” помилку на торги подалась тільки одна компанія, а ціна збереглась попередня, наявність документу з датою ранішою за час торгів, може бути свідченням того, що в компанії знали про їхнє проведення завчасно.
У січні ДОТ провів закупівлі 600 т оливи МТ-16П з очікуваною вартістю 21,6 млн грн.
В тендері взяло участь 2 учасники:
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “ЕВРО ОЙЛ ПРОДАКШН”
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “РЕСУРС-ОЙЛ-А”
Пропозиція “ЕВРО ОЙЛ ПРОДАКШН” була на 10 тисяч дешевшою, але її відхилили через відсутність документів, що підтверджували досвід виконання аналогічних робіт. Перемогла “РЕСУРС-ОЙЛ-А” з ціною 19 390 000,00 (ціна за тонну відповідно 64 633,00).
У червні ДОТ провів ще одну закупівлю даної оливи. Цього разу закупалось 100 тонн продукції.
В тендері взяли участь дві компанії:
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “РЕСУРС-ОЙЛ-А” (з пропозицією 6 900 000,00)
ТОВ “ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ “АВЕКС”” (з пропозицією 7 640 000,00)
Перемогу отримала компанія “РЕСУРС-ОЙЛ-А”. Ціна за тонну становила 69 000,00.
Слід зауважити, що при закупівлях у 2021 році даний вид оливи маркувався як (олива моторна “Агрінол МТ-16П”) https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2021-11-16-003809-a.
В тендерах на закупівлю інших видів олив можна побачити цікаві нюанси в конкуренції компаній “РЕСУРС-ОЙЛ-А” та “ЕВРО ОЙЛ ПРОДАКШН”.
Наприклад, на травневому тендері на постачання 200 тонн олив СІ-4/SL; 10W-40, ціна “РЕСУРС-ОЙЛ-А” була аж на гривню дешевша ніж в “ЕВРО ОЙЛ ПРОДАКШН”.
Але пропозицію компанії “РЕСУРС-ОЙЛ-А” відхилили через відсутність низки документів.
У лютому ДОТ провів тендер на 70 тонн олив СІ-4/SL; 5W-40. В тендері взяли участь 5 компаній. Пропозиції “РЕСУРС-ОЙЛ-А” та “ЕВРО ОЙЛ ПРОДАКШН” різнились в 100 гривень.
Пропозицію “РЕСУРС-ОЙЛ-А” з нижчою ціною було відхилено.
Серед причин вказано: “У складі пропозиції Учасника ТОВ “РЕСУРС-ОЙЛ-А” (ЄДРПОУ – 23532573) в складі пропозиції учасника надав паспорті якості на моторну оливу VIPER FULLY SYNT.MOTOR OIL 5W40 CI-4/SL (Додаток №3 Паспорт якості.pdf), в якому не зазначені фактичні показники, які визначаються в ході лабораторних випробувань.
Також Учасником ТОВ “РЕСУРС-ОЙЛ-А” (ЄДРПОУ – 23532573) у складі пропозиції не був наданий сканований паспорт якості виробника продукції (викладений мовою оригіналу), який засвідчує якість запропонованої продукції, що містить дані для ідентифікації та фактичні значення показників якості.
Учасники ринку на умовах анонімності висловили думку, що подібні речі можуть траплятись, коли між компаніями є певні домовленості на торгах, коли вони дають заробити “своїм”.
Наприклад, такі ж дії характерні для постачальників харчів для армії, коли певні компанії роками зберігають за собою певні регіони.
Директор з управління ризиками та комплаєнс ДОТ Дмитро Бігунець в розмові з Цензор. НЕТ зауважив, що аналіз власників компанії “РЕСУРС-ОЙЛ-А” не вказує на прямі зв’язки з групою Пономарьова.
Втім, можливо, цією історією варто поцікавитись уважніше правоохоронцям. А то може вийти ,як в 2017 -2018 роках.
Нагадаю, що в 2017 20 українських танків вийшли з ладу. Однією з версій, було неякісне пальне “Агрінолу”. Хоча компанія це заперечувала.
А в 2018 році представник фірми з орбіти народного депутата Олександра Пономарьова надавав хабар 1,49 млн грн за забезпечення перемоги у тендері з поставки моторної оливи для Збройних сил України начальнику служби пального та пальних матеріалів Тилу Командування Сухопутних військ ЗСУ. Начальника звали Олександр Заярний.
Вгадаєте, як звали начальника Центрального забезпечення пально-мастильними матеріалами Тилу Командування Сил логістики Збройних Сил України у 2023? Правильно, Заярний.
До речі, минулого року КСЛ замовило 170 тонн відновника оксиду азоту AdBlue – спеціалізованої рідини, створеної для зниження рівня шкідливих викидів в атмосферу, які відбуваються в результаті роботи дизельних двигунів.
На тендер подались дві компанії. Їхні пропозиції різнились на 510 грн, але дешевша пропозиція ТОВ “Альхім” була відхилена, і переміг “РЕСУРС-ОЙЛ-А”.
26 грудня 2024 ДОТ купив у “РЕСУРС-ОЙЛ-А” ще 100 тонн AdBlue, відхиливши дешевшу пропозицію через відсутність перекладу ліцензії з німецької. Джерело: https://censor.net/ua/r3528878
Автор:
Джерело: Цензор.НЕТ