Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

Суддю звільняють за матюки до обвинуваченого, який мав підроблене водійське посвідчення і попадався пʼяним за кермом

Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя ухвалила притягнути суддю Жашківського районного суду Черкаської області Романа Шимчика до дисциплінарної відповідальності та застосувати до нього стягнення у виді подання про звільнення судді з посади.

Про це йдеться у рішенні від 6 листопада.

Суддя Шимків одноособово розглядав справу за обвинувачення чоловіка в використанні підробленого посвідчення водія. Декілька засідань довелося відкласти через наявку обвинуваченого, який, зрештою, попросив призначити йому захисника із Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, оскільки сам грошей на адвоката не мав.

17 листопада 2022 року в судовому засіданні суддя Шимчик із використанням ненормативної лексики висловився про необхідність застосування фізичної сили до обвинуваченого. З офіційного відеозапису судового засідання чутно, як суддя спочатку звертається до дівчини-секретаря: «Закрий вуха, будь ласка…», а потім нецензурно лає підсудного і додає: «Вибачте, вийшов з себе трохи…».

Другій Дисциплінарній палаті ВРП Шимчик пояснив, що дійсно не зміг стримати емоції і допустив певні висловлювання на адресу обвинуваченого. Про це він щиро шкодує та визнає, що така поведінка не відповідає стандартам поведінки судді.

Шимчик повідомив, що розглядав стосовно чоловіка дві справи — про предʼявлення поліції підробленого водійського посвічення і незаконну рубку лісу. Обвинувачений злісно ухилявся від явки до суду і зривав засідання. У другій справі було багато свідків, які доїжджали з села автобусом і, якщо судове засідання не відбувалося, то відмовлялися зʼявлятися повторно. Іноді свідки говорили, що їхали з обвинуваченим в одному автобусі, але до суду він не приходив.

Судді відомо також, що цей чоловік неодноразово притягувався до адмінвідповідальності за водіння у нетверезому стані і був позбавлений права керувати авто.

17 листопада підсудний пояснював, що, не маючи водійських прав, возив у машині «по приколу» календарик із зображенням посвідчення водія, який йому подарував чи то син, чи то племінник. Така поведінка підсудного, включаючи керування авто у стані алкогольго спʼяніння і його постійні неявки на засідання, дуже обурювали суддю. Крім того, він зіслався на загальну напруженість у державі через збройну агресію Російської федерації, оскільки за кілька тижнів до цього їздив із місцевими волонтерами на схід країни і в нього залишилося гнітюче враження від побаченого на деокупованих територіях. Все це в сукупності, начебто, призвело до того, що суддя не стримався і в нецензурній формі висловився, що до обвинуваченого треба застосувати фізичну силу, але тут же вибачився.

У подальшому, як наголошував суддя, йому навіть не заявили відводу і питання вважалося вичерпаним. Про скаргу суддя не здогадувався. За пару місяців після засідання обвинувачений помер. А ще через 10 місяців до ВРП надійшла скарга на суддю за підписом покійного обвинуваченого.

Зʼясувалося, що у 2024-му родичі померлого знайшли цю скаргу за його підписом.

Адвокат від Центру безоплатної правової допомоги, який раніше готував цю скаргу для клієнта, надіслав її у Вищу раду правосуддя.

Через пару тижнів, повернувшись на роботу із чергової відпустки, суддя побачив на YouTube відео під назвою «Суддя відчув себе Богом перед простим людом». Це відео містило частину запису судового засідання від 17 листопада 2022 року і пізніше було видалене. У грудні 2022-го копію відеозапису засідання отримував, начебто, лише адвокат. Тому суддя припускає, що за появою цього відеоролика стоїть адвокат. Шимчик поскаржився до Вищої ради правосуддя, також місцева прокуратура за його заявою завела кримінальне провадження про втручання у дільність судді.

Сам адвокат пояснював, що раніше готував цю скаргу для свого клієнта, а особисто до Шимчика претензій не має, бо в інших засіданнях суддя подібної поведінки не допускав. Диск із відеозаписом зберігався у його кабінеті та не використовувався, чи міг це відео переглянути його асистент він не знає.

Шимчик звертав увагу, що скаргу на нього адвокат надіслав через понад 10 місяців після смерті обвинуваченого і більш ніж через 1 рік і 7 місяців із часу судового засідання. Адвокат зробив це після припинення його повноважень із надання безоплатної вторинної правової допомоги. Тож судді незрозуміло, яку мету переслідує адвокат, що через такий тривалий термін, «не маючи повноважень від Мельника В.А. чи членів родини останнього, подав вказану скаргу та, цілком можливо, передав невстановленій особі відеозапис судового засідання, який отримав ще у грудні 2022 року».

Суддя просив зважити на всі ці обставини і те, що він особисто засуджує свою неетичну поведінку, щиро шкодує про те, що сталося, і переконував не звільняти його з посади.

Аде Дисциплінарна палата вирішила, що висловлювання судді Шимчика були неприпустимими та принижували гідність обвинуваченого. Такі дії кваліфікуються як істотний дисциплінарний проступок, що є несумісним зі статусом судді.

У подальшому Вища рада правосуддя має остаточно вирішити: звільнити суддю чи скасувати це подання.

Шимчик працює суддею із 2006 року і раніше до дисциплінарної відповідальності не притягувався. // Судовий репортер

Exit mobile version