За процесуального керівництва Новобаварської окружної прокуратури м. Харкова повідомлено про підозру трьом чоловікам за фактом незаконного переправлення осіб через державний кордон України, вчиненого за попередньою змовою групою осіб (ч. 3 ст. 332 України), та 49-річній жінці — за ч. 1 ст. 332 КК України.
За даними слідства, 33-річний харків‘янин, який нелегально залишив територію України та наразі перебуває за кордоном, організував схему незаконного переправлення чоловіків призовного віку через державний кордон України з Республікою Молдовою поза пунктами пропуску.
Спочатку з потенційними «клієнтами» спілкувалась 49-річна жінка, яка у подальшому передавала всю необхідну інформацію організатору.
Він, у свою чергу, обговорював заходи безпеки і конспірації з «втікачами». Ціна «побігу» складала 5000 доларів США: з них 500 доларів США спочатку відправлялись на банківську карту, що надавав 33-річний організатор. Іншу частину суми необхідно було передати довіреній особі після перетину кордону.
Далі військовозобов’язані приїжджали до Чернівецької області, де їх зустрічали спільники харків‘янина — 29-річний та 22-річний чоловіки. Обидва — мешканці цієї області, тому добре розумілись, як на місцевості уникнути контролю українських прикордонників. Крім того, 29-річний чоловік є державним службовцем ГУ Держпродспоживслужби в Чернівецькій області та здійснює діяльність на прикордонному пункті.
3 березня 2023 року під час нелегального переправлення ще одного військовозобов‘язаного правоохоронці затримали 29-річного та 22-річного ділків в порядку ст. 208 КПК України.
Під час обшуку у держслужбовця виявлено та вилучено румунське водійське посвідчення та паспорт громадянина Румунії. Зазначимо, що відповідно до статті 4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство. Статтею 2 Закону України «Про громадянство України» передбачено, якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Легітимність вказаних документів встановлюється.
Наразі вирішується питання про обрання їм запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Організатору повідомлено про підозру заочно.
Досудове розслідування проводить СВ ВП №2 Харківського РУП №3 ГУНП в Харківській області. Оперативний супровід — другий оперативний відділ ТУ ДБР у м. Полтаві.
Примітка: відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Харківська обласна прокуратура