Злочинна організація, яку створив 39-річний полтавець зі статусом суб’єкта злочинного впливу, складалася з двох злочинних угруповань. До підконтрольних ланок входили вісім чоловіків. Учасників кримінальної діяльності підозрюють у незаконному позбавленні волі, вимаганні грошей та майна від підприємців і забезпечених мешканців обласного центру під загрозою насильства, спричинення шкоди та інших негативних наслідків. Спільникам також інкримінують крадіжки, пошкодження та знищення майна шляхом підпалу, спричинення тілесних ушкоджень та заволодіння транспортними засобами. Про це повідомив т.в.о. начальника поліції Полтавщини Сергій Рекун.
Угруповання викрили працівники Слідчого управління обласної поліції спільно з регіональним управлінням стратегічних розслідувань, за процесуального керівництва Полтавської обласної прокуратури.
Полковник поліції розповів: «Від протиправних дій учасників злочинної організації постраждали щонайменше 14 осіб. Суми, які зловмисники вимагали у потерпілих, коливалися від тисячі до 20 тисяч доларів США. Для шантажу фігуранти використовували фізичне насильство та погрози. Для переконливості своїх намірів незаконно позбавляли людей волі, забирали автомобілі та вдавалися до пошкодження чи спалення майна».
Слідчі з’ясували, що рекетири також виконували замовлення, що надходили від знайомих – бралися за вибивання уявних боргів та залякували бізнес-конкурентів. Окрім того, вони промишляли крадіжками грошей та цінностей. Так, за наведенням пособника, фігуранти проникли до квартири полтавки, звідки викрали понад 2 000 доларів США, 3 000 ЄВРО та 20 тисяч гривень.
Як зазначив Сергій Рекун, злочинні епізоди учасників угруповання задокументовані не тільки у Полтаві, але й за межами області.
«Жертвами» кримінальників, окрім підприємців та людей з достатком, були й випадкові перехожі. Так, у січні 2024 року у Полтаві учасники злочинної групи спрямували свою агресію на чоловіка та військового, який став на його захист.
Фігуранти напали на полтавця прямо на пішохідному переході на вул. Сакко. У бійку втрутився військовий, якому вдалося витягнути перехожого з натовпу та забігти з ним до крамниці. Однак нападники не зупинилися і продовжили свої агресивні дії, використовуючи ніж та бейсбольну биту. Ситуація загострилася у закладі торгівлі, коли один зі зловмисників завдав військовому кілька ударів битою по голові. Швидка реакція приватної охоронної фірми та поліції допомогла припинити напад та затримати порушників.
«Усім фігурантам вручили підозри у вчиненні тяжких та особливо тяжких злочинів. Організатор та сім співучасників перебувають під вартою, один – під домашнім арештом», – прокоментував Сергій Рекун.
Слідчим управлінням обласної поліції, за процесуального керівництва групи прокурорів Полтавської обласної прокуратури, здійснюється досудове розслідування за наступними статтями Кримінального кодексу України:
- ч. 1, 2 ст. 255 (Створення та керівництво злочинною організацією, створеною з метою вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, та участь у злочинах, вчинюваних такою організацією)
- ч. 4 ст. 28 ч. 4 ст. 189 (Висунення вимоги передачі чужого майна з погрозою насильства над потерпілим (вимагання), пошкодження майна, вчинені з погрозою заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, повторно, в умовах воєнного стану, злочинною організацією)
- ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 289 (Незаконне заволодіння транспортним засобом, вартість якого у двісті п’ятдесят і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, вчинене повторно, злочинною організацією)
- ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 185 (Таємне викрадення чужого майна (крадіжка), поєднане з проникненням у житло, вчинене повторно, в умовах воєнного стану, злочинною організацією)
- ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 194 (Умисне пошкодження чужого майна, шляхом підпалу)
- ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 146 (незаконне позбавлення волі людини з корисливих мотивів, що супроводжувалося заподіянням потерпілому фізичних страждань, вчиненому злочинною організацією)
- ч. 4 ст. 296 (Грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю та винятковим цинізмом, вчинені групою осіб, пов’язані з опором громадянину, який припиняв хуліганські дії, вчинені із застосуванням предмета, заздалегідь заготовленого для нанесення тілесних ушкоджень).
Відділ комунікації поліції в Полтавській області
(За матеріалами Слідчого управління ГУНП)