Позиція прокуратури і особисто прокурора Закарпатської області у справах пов’язаних із наркоторгівлею чітка: особам, які підозрюються чи обвинувачуються у наркоторгівлі запобіжний захід має обиратись у вигляді тримання під вартою, а вироки у справах постановлятись у найбільш розумні строки.
Саме на це орієнтує прокурор слідчих суддів при розгляді відповідних клопотань. Про це порталу Закарпаття онлайн в контексті резонансної ситуації зі звільненням з-під варти 9-ти наркоторговців повідомили у пресслужбі прокуратури Закарпатської області.
Так, майже всіх провадженнях, підозрювані у наркоторгівлі є непрацюючими і це є їх єдиним джерелом прибутку. Тобто, звільнившись «під заставу» чи домашній арешт, вони, найімовірніше, продовжать займатись тим же злочинним промислом.
Важливим у цій категорії справ є і те, що після звільнення наркоторговця з під варти, потенційний свідок, який все ж заявив про злочинця правоохоронцям, найімовірніше, не захоче у подальшому свідчити у суді.
Наразі, саме завдяки активній і принциповій позиції прокуратури області, упродовж останнього року, судами області, з посиланням на відповідне рішення Європейського суду з прав людини формується практика, яка дозволяє обирати за такими злочинами або дуже великі суми застави, або взагалі призначати виключно тримання під вартою. Такі рішення вже виносились неодноразово, і, сподіваємось, на подальшу таку позитивну практику суду.
Наголошуємо, що правоохоронцями області, вживаються максимально можливі заходи задля ЗАПОБІГАННЯ ВИТОКУ ІНФОРМАЦІЇ про усі такі спецоперації. Саме у зв’язку з цим відповідні експертизи, у окремих випадках, проводяться вже за результатами затримання підозрюваних, а не до того.
Стосовно справи дев’яти підозрюваних у наркоторгівлі:
– всі ці дев’ять рішень слідчих суддів Ужгородського міськрайонного суду про обрання затриманим застави оскаржені прокуратурою у апеляційному порядку;
– у судовому засіданні прокуратура проситиме скасувати ухвали слідчих суддів Ужгородського міськрайонного суду стосовно підозрюваних та постановити нові, якими обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави в розмірі не менше 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає близько 960 тис грн;
– стосовно двох підозрюваних, яким слідчим суддею обрано домашній арешт, правоохоронцями проведено так звану, «оперативну закупку», але її результати суддею не взято до уваги посилаючись, при цьому, на відсутність результатів експертизи, хоча остання не проводилась саме задля запобігання витоку інформації;
– у матеріалах справи наявні результати експрес-тестів, які, власне, підтвердили, що вилучені у підозрюваних під час обшуків речовини є психотропами і наркотиками;
– один із затриманих – гр. Ф. (Ярослав Федаско – ред.), є обвинуваченим у двох інших, аналогічних, кримінальних провадженнях, які слухаються у судах. Про це прокурором наголошувалось у суді при обранні йому запобіжного заходу, однак, не взято уваги слідчим суддею, з посиланням на відсутність постановлених вироків у вказаних справах.
Одна справа слухається з 2017 року. Тоді, після його затримання, суд теж визначив близько 60 тис грн застави, яку ужгородець сплатив наступного дня. Інша аналогічна справа з червня 2018 р. Тоді альтернативна застава склала близько 75 тис грн, яку, так само, сплатили наступного дня.
Обидва ці рішення оскаржувались прокуратурою, проте судом було відмовлено у задоволенні апеляційних скарг прокурора і залишено в силі рішення судів першої інстанції. Наразі, один із обвинувачених, який є також фігурантом обох справ – переховується від суду. За отриманою нещодавно інформацією, він виїхав за межі території України. (Нагадуємо, що розгляд справи навіть без одного із обвинувачених є неможливим, оскільки це є порушення права на захист. Крім того, будь які клопотання обвинувачення на цій стадії, можуть розглядатись виключно під час судового розгляду справи).
Відтак, прокуратурою, на наступному судовому засіданні, буде ініційовано питання, щодо виділення матеріалів справи у окреме провадження, що дозволить продовжити розгляд стосовно інших учасників ОЗГ.
Також, вже тільки після цього, буде можливо розглянути у суді клопотання про звернення застави обвинуваченому гр. Ф. у дохід держави і власне, його взяття під варту,повідомляють в пресслужбі прокуратури Закарпаття. // zakarpattya.net.ua