Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області визнав громадянина РФ Михайла Шадріна винним у пособництві в готуванні диверсії.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 16 жовтня.
Офіційно чоловіка затримали в квітні 2022-го. За версією слідства, ще в грудні 2021 року ФСБ РФ доручила йому відзняти дроном узбережжя біля Очакова і дамбу, яка перекриває гирло річки Березань.
Окупанти не встигли підірвати міст із шлюзом на дамбі. У балці на березі Березанського лиману правоохоронці знайшли «схрон», в якому була вибухівка: 8 протитанкових мін типу, 11 тротилових шашок типу і два підривачі.
За місцем проживання затриманого знайшли блокнот, в якому було зображення карти із умовними позначками і поясненннями до відеозаписів, зокрема щодо відстаней та маршрутів слідування з села Осетрівка до дамби, технічних дамби, а також зручних ділянок місцевості для подальшого облаштування схованок.
У травні 2022-на ТСН вийшов сюжет про «сплячого агента «Міхалича», в якому Шадрін розповів, що до нього прийшли з ФСБ РФ – чоловік та жінка. Від них прозвучало кодове слово — «Міхалич», позивний, присвоєний йому багато років тому. Шадрін зізнався, що шукав будинок для розміщення 20-30 диверсантів із РФ під виглядом біженців, будинок мав бути поруч із пляжем, для висадки десанту. Чоловік розповів про шантаж ФСБ РФ: «Вообщем дали понять, что дочка и внучка в России, что у них все хорошо, но может быть нехорошо». Також пригадав, як його завербували: «В 89-ом году у меня дома, пришел сотрудник КГБ тогда и убедил подписать соглашение о сотрудничестве». Наприкінці сюжету він говорить: «Я глубоко раскаиваюсь в том, что я сотворил».
У судовому засіданні чоловік вину не визнав і стверджував, що попередні показання вигадав, випробувати на собі заходи фізичного впливу. Його, нібито, затримали на місяць раніше, ще. в березні, помістили в підвал, погрожували і били. Але зі скаргами до правоохоронних органів щодо застосування до тортур він не звертався, своєму захисникові про це розповідав.
Адвокат повідомив, що зйомка відеосюжету велася під тиском оперативних працівників і слідчого СБУ. Але суд ці доводи відхилив. Після зйомки журналістського сюжету Шадрін мав особисті зустрічі зі своїм захисником та мав можливість повідомити йому про тиск з боку правоохоронців. Разом із тим, матеріали справи не містять жодних таких звернень або заяв, що виключає версію сторони захисту щодо тиску на обвинуваченого.
Шадрін народився в Росії, у сімʼї військового, полковника в відставці. Закінчив Горьківське військове училище та проходив військову службу в Московській області. У 1989 році Шадріна звільнили з військової служби, як він каже, «за дискримінацію».
Мати обвинуваченого натомість розповідала, що син звільнився з армії через малу зарплату, займався бізнесом, в сімʼї були скандали і дружина його вигнала з дому,
У 2014 році Шадрін переїхав в Україну, до Львова, де мешкали його батьки, і оформив собі дозвіл на постійне проживання. У 2018 році переїхав в село Осетрівка Миколаївської області, де батьки мали дачу. Працював в місті Очакові на « Новій пошті », а потім охоронцем в магазині «Золотий вік», з 2019-го був головою садового товариства «Простор».
Обвинувачений пояснював, що до нього, як до голови садового товариства, зверталися люди в інтернеті, які хотіли купити дачні ділянки. У листопаді 2021 року він, начебто, за власні кошти придбав квадрокоптер, щоб знімати дачні ділянки, що продавались, а також для огляду дачних ділянок задля попередження крадіжок. Але після 24 лютого 2022 року зйомки квадрокоптером припинилися у звʼязку з початком війни.
У Telegram Шадрін був підписаний на низку каналів проросійської спрямованості, у тому числі «Работайте, братья!» (з прапором РФ), «Россия 2.0», «Путин в Telegram». Крім того, в цьому месенджері він переписувався із родичами і знайомими, які не завжди підтримували його погляди. «Если нацики, в порыве бессильной злобы, что нибудь не натворят… Все будет хорошо», «Может дамбу взорвут… Рыба в лимане появится», — писав Шадрін.
Чоловік підтвердив у судовому засіданні, що спілкувався з донькою, яка проживає в РФ: телефонував їй або переписувався за допомогою SMS-повідомлень. Дійсно писав, що можуть підірвати дамбу поблизу Осетрівки, оскільки почалась війна, могло таке статися і тоді було би більше риби. Не заперечував, що в SMS-повідомленнях українців називав «бандерівцями» та «нацистами», однак чому так робив не знає, при цьому в судовому засіданні наголошував, що дуже любить Україну.
Диверсія карається позбавленням волі на 10-15 років.
Але оскільки йдеться про готування до злочину, то покарання не може перевищувати половини максимального строку передбаченого санкцією статті.
Шадріна засудили до 7 років вʼязниці із конфіскацією майна.