Чорнобаївський районний суд Черкаської області виправдав співробітника поліції від звинувачень у вимаганні та одержанні неправомірної вигоди.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 22 травня.
Слідчий розумів, що підозрюваний підлягає звільненню від кримінальної відповідальності. Однак нібито вимагав у нього 4000 гривень за закриття справи.
2 і 4 березня 2016 року гроші були передані двома рівними частинами. Перший раз чоловік нібито поклав гроші тумбочку під умивальником в туалеті у приміщенні чергової частини. Подальша цих коштів не встановлена, вони не були визнані речовими доказами, хоча інкримінувалися обвинуваченому як отримана ним неправомірна вигода. У підсумку суд визнав цей епізод злочину недоведеним.
Вдруге гроші були покладені під шифер у жіночому туалеті. Слідчий відвідав туалет і коли вертався до свого кабінету до нього підійшли працівники СБУ.
У суді працівник поліції провину не визнав. Розповідав, що це заявник пропонував віддячити прокурору, а за необхідності — судді, але він йому говорив, що не потрібно. 2 березня у чоловіка відібрали відбитки пальців і він водив його в туалет помити руки. При цьому, запевнив, що ніяких грошей не отримував.
4 березня громадянин знову хотів йому віддячити. Обвинувачений переконував, що нібито заради сміху сказав віднести гроші в туалет, аби співрозмовник нарешті від нього відчепився. Пізніше він зайшов у туалет і побачив на підлозі гроші. Подумав, що їх загубили та хотів віднести їх начальнику. Однак, коли вийшов із туалету, його затримали і просили показати, що у нього в кишенях, цікавилися, в якій кишені гроші, які він взяв у туалеті. Затриманий виклав лише телефон, ключі та власні кошти. Тоді співробітник СБУ сам витягув 2000 гривень з його лівої кишені.
Фактично відбувся особистий обшук без ухвали суду. Слідчий після такого обшуку мав звернутися до суду для його узаконення, але цього зроблено не було. Тому вилучені гроші були визнані недопустимим доказом і суд вирішив, що одержання хабара недоведено.
У телефонних розмовах фігурантів не зафіксовано домовленості або вимоги слідчого поліції про передачу йому коштів. Поліцейський тільки запитував, чи приніс чоловік гроші, на що той відповідав, що приніс 2000 гривень та запитував куди їх покласти, на що отримав відповідь покласти у тумбочку. 4 березня чоловік знову приніс до відділення поліції аналогічну суму і слідчий сказав покласти гроші під шифером в жіночому туалеті.
Суд вважає, що не доведена така кваліфікуюча ознака злочину як вимагання неправомірної вигоди. Повноваження слідчого у кримінальному провадженні припинилися після оголошення про завершення розслідування і передачі матеріалів до місцевої прокуратури, що сталося ще наприкінці лютого 2016-го. Не встановлено будь-якого позапроцесуального впливу обвинуваченого на прокурора, який мав приймати рішення про направлення до суду клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності. Зібрані докази не містять інформації про спроби обвинуваченого якимось чином вплинути на рішення прокурора чи суду та про контакти з ними з цього приводу.