Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області виправдав посадовця поліції від звинувачень у перевищенні службових повноважень.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 18 вересня.
Близько 7 ранку 27 червня 2019-го до чергової частини Костянтинівського відділу поліції у Донецькій області надійшло повідомлення про пограбування жінки незнайомцем. О 10 годині патрульні затримали на вулиці схожого чоловіка, який розбив вікно у «Євромаркеті».
У відділку поліції чоловікові сказали, що доказів проти нього достатньо, потерпіла його впізнала, напад зафіксували відеокамери і сторож бачив його з жіночою сумкою. Але затриманий вину не визнавав і, як згодом розповідали поліцейські, поводився неадекватно. Адвокат із центру безоплатної правової допомоги мав конфіденційну бесіду із затриманим. Дізнавшись, що він уже мав умовний строк, розʼяснив, шо його візьмуть під варту. Підзахисний був дуже знервований, поспілкувався по телефону бабусею і кричав, що сидіти він не буде, нечемно поводився зі слідчим. Водночас адвокат повідомив, що тілесних ушкоджень у чоловік не помітив, на працівників поліції він не скаржився. Адвокат поїхав і через пару годин того ж дня чоловік помер. а
За офіційною версією, близько 18 години в службовому кабінеті поліції затриманий, маючи на руках кайданки, вихопив у оперуповноваженого пістолет і застрелився. На камерах відеоспостереження у будівлі поліції, зафіксовано, що чоловіка конвоювали в кайданках, завівши руки за спину. У звʼязку з інцидентом зареєстрували кримінальне провадження, що працівниками Костянтинівського відділку поліції «вчинено дії, які явно виходять за межі наданих їм прав та повноважень, які завдали тяжкі наслідки».
Зʼясувалося, що в будівлі поліції у цей час таємно записувалися розмови в рамках негласних слідчих дій по іншому кримінальному провадженню щодо незаконного обігу наркотиків.
Через місяць самогубства затриманого в іншому кримінальному провадженні склали протоколи негласних слідчих дій і помітили, що у них потрапили події від 27 червня 2019-го. Записами зафіксовано, що того дня об 11 годині заступник начальника сектору кримінальної поліції Костянтинівського відділку поліції спілкувався із затриманим у своєму службовому кабінеті і при цьому ображав його, нібито застосовував фізичний та психологічний тиск. Відео відсутнє, є тільки аудіо, на якому чутно, що поліціянт нецензурно висловлюється до затриманого, вимагає, щоб він розповідав, як забрав гроші у жінки, а потім про наркотики. Працівники поліції дають затриманому ліки, обговорюють проведення впізнання. Далі затриманий висловлює намір втекти. Поліціянт нецензурними словами запитує, чи довго чоловік буде так себе вести і чується звук удару. Затриманий нецензурно лається у бік поліцеського, скаржиться, що він бʼє його в вухо, просить цього не робити, запитує, навіщо він це робив, скаржиться на біль у вусі.
У подальшому підозру вручили саме заступнику начальника сектору кримінальної поліції за те, що він чинив фізичний і психологічний тиск на затриманого.
У судовому засіданні цей працівник поліції свою провину заперечував. Покійний, за його словами, був у стані наркотичного спʼяніння і раніше притягувався до кримінальної відповідальності за наркотики. Правоохоронець визнав, що через специфіку роботи міг висловлюватись нецензурною лайкою, але це не було по відношенню до затриманого. Звернув увагу суду, що під час «хлопків», які зафіксовані НСРД звучало не лише його мовлення, при прослуховуванні НСРД чутно 35 «хлопків», але йому інкримінують чомусь лише пʼять. Сам він сидів у положенні нога на ногу і, можливо, бив долонею по нозі, але не більше двох разів. Затриманого не били, навпаки, всі поліцейські його заспокоювали, давали води, щоб він краще себе вів. Розтин трупа показав, що окрім вхідного та вихідного отвору від кулі інших тілесних ушкоджень на тілі немає.
Начальника відділу поліції № 2 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області через той випадок із самогубством зняли з посади. У судовому засіданні він, як і інші поліцейські розповів, що затриманий був пʼяний. Від родичів стало відомо, що напередодні чоловік ужив алкоголь у поєднанні з наркотичною речовиною і це звична реакція його організму. Близько 17-18 години працівники збиралися на нараду в актовому залі і стало відомо, що затриманий скоїв самогубство. Свідок як начальник поліцї особисто спілкувався з рідними загиблого, які підтвердили, що чоловік постійно вживав наркотики, мав проблеми в родині. Свого колегу, який є обвинуваченим, свідок може охарактеризувати тільки з позитивного боку як професійного опера, порядну та ввічливу людину яка завжди відповідає за свої слова. Критичних нарікань по службі в його бік не було та навіть після цього інциденту обвинуваченого було призначено на вищу керівну посаду, а саме на ту посаду, яку обіймав свідок. На сьогодні обвинувачений є тимчасово виконуючим обовʼязки начальника відділу поліції № 2 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області.
Експерт, який досліджував аудізапис, повідомив, що звуки є характерні для ляпасу долонею по тілу людини, можливо і тильною частиною долоні руки по відкритій ділянці тіла. Однак силу удару визначити на слух не можна. Для плескання в долоні ці звуки не характерні. Методики для визначення ляпасів немає і при дослідження експерт керувався власним досвідом та прийшов до висновку, що звуки на звукозаписі характерні для ляпасів по тілу людини. Експерт допускає, що людина могла нанести ляпаси сама собі, на звук їх відрізнити було б важко.
Прокурор у судових дебатах просила визнати поліцянта винуватим і призначити йому 6 років тюремного покарання. Але суд у підсумку його виправдав.
Аналізуючи показання сімох співробітників поліції і адвоката загиблого суд дійшов висновку, що вони не мають самостійного доказового значення, оскільки загалом підтверджують лише факт спілкування обвинуваченого та потерпілого, що не оспорюється сторонами.
Висновок експерта по звукозапису суд визнав неналежним доказом. У висновку експерт зазначив, що діалог трьох-чотирьох осіб супроводжувався звуками, що характерні для звуку ударів, схожих на «ляпаси долонею» по тілу людини. Такий висновок по суті є припущенням. Крім того, експерт сам повідомив, що проводив своє дослідження за відсутності науково-дослідної методики для визначення звуку ляпасів.
Насамкінець суд погодився із доводами захисту про те, що всі докази стосовно обвинуваченого збиралися без внесення відомостей до Реєстру досудових розслідувань, а отже зібрані неуповноваженою особою, у непередбачений законом порядок і з порушенням процедури.
Початково до ЄРДР внесли відомі про те що 27.06.2019 приблизно о 18 год. у кабінеті № 22 Костянтинівського ВП ГУНП в Донецькій області затриманий підозрюваний, на якому були одягнені кайданки, вихопив у оперуповноваженого пістолет і вистрелив у себе, внаслідок чого помер.
Через місяць із матеріалів НСРД стало відомо про запис розмови в кабінеті № 25 Костянтинівського ВП ГУНП в Донецькій області. А саме, що заступник начальника сектору кримінальної поліції нецензурно говорив до затриманого і останній скаржився, що той бʼє його в вухо.
До моменту складення цього протоколу справі ніякі інші докази, як-то медичні документи чи показання працівників поліції, не вказували на неправомірні дії посадовця, які ображали б особисту гідність підозрюваного чи супроводжувались насильством. Самогубство і розмова потерпілого з обвинуваченим відбувалися у різний час, у різних кабінетах і у присутності інших поліцейських. Суд дійшов висновку, що йшлося про два різні правопорушення, виявлені у різний час, що мали реєструватись окремо. Натомість правоохоронці відредагували відомості в по раніше зареєстрованому кримінальному провадженню і розслідували все в одному.