Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

Дві сотні компаній-учасників держзакупівель мають засновників з Росії та Білорусі

Аналітики центру R&D YouControl дослідили дані щодо державних закупівель з початку повномасштабної війни росії проти України. Як виявилося, більше 190 компаній-переможців тендерів на загальну суму понад 985 млн. грн. мають зв’язки із російською федерацією та республікою білорусь. Деталі — в новому дослідженні.

Що та як аналізували? 

Аналітики YouControl дослідили масив даних про участь українських компаній у державних тендерах за період з березня по кінець серпня 2022 року. Під аналіз потрапили підприємства із наступними видами пов’язаності з країнами-агресорами:

Кількісна та якісна динаміка тендерів з ворожим “слідом”

З березня по липень 2022 року 191 українська компанія, що має повязаність з країнами-агресорами, виграла понад 1 800 державних тендерів на загальну суму понад 985 млн грн.

Близько 50% від досліджуваних компаній, що мають ворожий слід та виграли в держтендерах за півроку війни, працюють у сфері роздрібної та оптової торгівлі різними товарами. Трохи більше 20% підприємств — за КВЕДом “переробна промисловість”. Основними напрямками діяльності близько 10% підприємств є професійна, наукова і технічна діяльність.

Хто наживається на українських тендерах?

21 компанія, що має російсько-білоруські зв’язки та взяла участь у державних тендерах у період березень-серпень, входить або має відношення до Фінансово промислових груп (ФПГ), доданих до системи YouСontrol. Зокрема, це російські групи “Катрен” та “Татнафта”, Group DF Дмитра Фірташа та інші.

Понад 75% від загальної суми переможних тендерів виграли компанії, що входять до міжнародних холдингів (груп), учасники котрих працюють за законодавством рф. Зокрема, це фармацевтичні дистриб’ютори ТОВ “Рош Україна”, ТОВ “Ново Нордіск Україна” та ТОВ “Байєр”. Сума заключених державних контрактів за півроку склала майже 671 млн грн.

Компанії, що мають в своїй структурі власності учасників/бенефіціарів із російської федерації та республіки білорусь, стали переможцями тендерів на загальну суму понад 151 млн грн.

Українські компанії, які прямо чи опосередковано володіють частками у статутних капіталах російських компаній, за період з березня по серпень включно 2022 року, отримали державних замовлень на суму понад 87 млн грн. Серед них:

Як бачимо, навіть під час повномасштабної війни продовжився процес фінансування  за рахунок державного бюджету України бізнес-груп, пов’язаних з країнами-агресорами. Цей факт має привернути увагу влади в межах забезпечення єдиної та комплексної санкційної політики. Також сподіваємося, що відсутність “кривавих” тендерів у серпні виявиться не винятком, а стійкою тенденцією. Адже співпраця з контрагентами із росії та білорусі  є  неприйнятною у будь-якій формі чи спосіб.

Артем Сереженок, internetua.com

Exit mobile version