Пандемія COVID-19 і пов’язані з нею карантинні обмеження впливає на всіх. Скорочення зайнятості та доходів населення призвело до того, що багато громадян вказали вже у квітні 2020 року, що їм було важко або дуже важко жити на поточні доходи. Різні політичні та бюджетні заходи, прийняті урядом, не допомогли пом’якшити удар, в тому числі для сімей з низькими доходами.
Економічні та фінансові наслідки, пов’язані з карантинними обмеженнями при боротьбі з поширенням COVID-19, були серйозними в більшості країн, що розвиваються, тому багато мікрофінансових організацій, ввели нові види кредитування з простроченнями, оскільки великі банки не почали надавати кредити для позичальників які мають борги з простроченням.
Багато людей і підприємства малого бізнесу, які лежать в основі економіки покладаються на фінансові продукти та послуги для задоволення основних потреб, таких як ощадні депозити, отримання та відправка платежів, мікропозики і т.д. Однак в країнах, що розвиваються такі послуги часто доступні тільки від спеціалізованих постачальників, таких як мікрофінансові організації, кооперативи, ощадні асоціації або групи самодопомоги.
Недавнє дослідження FDC показало, що більшість позичальників і мікропідприємств зверталися до МФО за пільговим періодом або продовженням терміну погашення кредиту. Дивно, але мало хто просив часткове або повне списання боргу.
Стабільні й стійкі МФО мають важливе значення для мільйонів домашніх господарств і підприємств на базі економіки, які покладаються на МФО, відзначають фахівці компанії AlexCredit.
Хоча COVID-19 надав руйнівний вплив на життя і засоби до існування, він також виявив важливі уроки:
- Уряди усвідомлюють цінність великих мереж МФО, які обслуговують деякі з найбільш уразливих і необслуговуваних спільнот в сільських і віддалених частинах країни.
- З огляду на важливість безконтактних фінансових транзакцій і потенціал для зменшення залежності від готівкових коштів, знову посилюється прагнення до розширення цифрових технологій.
- Зростає визнання ключового нематеріального активу, що лежить в основі успішного мікрофінансування, – знань та інфраструктури (організаційного капіталу), розроблених постачальниками мікрофінансування для успішної підтримки домашніх господарств і дрібного бізнесу.
Хоча існує явна потреба в значних втручаннях зацікавлених сторін, пандемія також викликала відгуки з боку самих МФО, які активно впроваджують онлайн-послуги.