Оригінальний ресурс досить довго стикається з погрозами від Москви.
«Вікіпедія» і раніше стикалася з проблемами з боку Кремля. Зокрема, російські цензори погрожували їй майже з самого початку війни в Україні 2014 року. Однак, зазначили у виданні, лише наприкінці 2023 року стало зрозуміло, що Москва хоче серйозно її змінити. RuWiki, як називають проєкт російські цензори, здебільшого є прямою копією «Вікіпедії». Однак у російській версії ресурсу найбільш чутливі моменти історії пропустили або переписали. Кремлівські ідеологи сподіваються, що мільйони росіян тепер сприймуть ці нові версії як правду.
Проєкт RuWiki можна було б назвати орвеллівським, якби британський автор сам не піддавався періодичній цензурі. Наприклад, у статті про «1984» відсутній звичайний для сайту опис Міністерства правди Вінстона Сміта, де «виправляються» історичні записи (хоча робота Сміта згадується в іншому місці). В інших місцях рерайтери RuWiki прокладають собі шлях через чутливі зони путінської ідеології: права ЛГБТ, оральний секс, радянську історію та війну в Україні.
Звірства росіян у Бучі під Києвом у 2022 році переосмислюються як «українська та західна дезінформаційна кампанія». Херсон, зруйнованих російськими бомбами, згадується без жодного слова про війну. Розстріл майже 22 тисячі польських офіцерів у Катині в 1940 році переписаний так, щоб поставити під сумнів архівні документи, які доводять, що це зробили радянські спецслужби. Немає згадки про «Путін хуйло!» – зневажливу кричалку, що висміює російського президента, яка вперше пролунала на українських футбольних трибунах у 2014 році. А всі згадки про Алєксєя Навального, якого вважають російським опозиційним лідером, змінені, аби описати його як простого «блогера».
Аналіз сайту, проведений незалежною російською медіаорганізацією «Медіазона», показує, що переважна більшість нових редагувань вноситься в робочі години в будні дні. На їхню думку, це свідчить про те, що редагуванням займаються команди оплачуваних авторів, на відміну від волонтерської моделі «Вікіпедії».
У попередніх версіях сайту RuWiki було відкрито інформацію про те, скільки змін внесли і коли. Наприкінці 2023 року можна було побачити, що з оригінального тексту «Вікіпедії» про права людини в Росії видалили 158 тисяч символів. Стаття про «російську свободу слова» скоротилася на 205 тисяч символів. Стаття про «цензуру» також стала на 71 тисячу символів коротшою. Але останні версії сайту приховують таку статистику, ймовірно, через негативний розголос у ЗМІ.
Попри тривалі розбіжності, російська влада досі не внесла «Вікіпедію» до чорного списку, як і десятки інших ЗМІ. Поки що вони існують пліч-о-пліч. Але значні інвестиції в RuWiki свідчать про те, що дні «Вікіпедії» злічені.
«Російський інтернет ще не побудований так, як китайський, але ми рухаємося в цьому напрямку, і дуже швидко», – додав Лєщіна.
Нагадаємо, з вересня 2023 року російські школярі з 11-о класу почали вивчати новітню історію за новим підручником. Оскільки книга охоплює події до сьогоднішнього дня, вони дізнаються звідти, що «Україна – ультранаціоналістична держава». І що «сьогодні будь-яке інакомислення в Україні жорстоко переслідується, опозиція заборонена, все російське оголошено ворожим». Згідно зі світоглядом Кремля, книга також вчить, що «США стали головним бенефіціаром українського конфлікту … Сполучені Штати сповнені рішучості воювати до останнього українця». Такі підручники, як писав Financial Times, слугують ширшій меті змусити російське суспільство пишатися своїм фальшивим минулим.
При чому одержимість Путіна історією України та слов’янських народів далеко не нова. У 2008 році, коли диктатор сидів із тодішнім послом США Вільямом Бернсом, нині директором Центрального розвідувального управління, він прямо заявив про своє бачення. Зокрема, господар Кремля вважає Україну «не справжньою країною». // Дзеркало тижня