Верховна рада ухвалила зміни до закону про імміграцію. Документ визначає обставини, за яких факт перебування у шлюбі з громадянином України не є підставою для дозволу на імміграцію.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням народного депутата Олексія Гончаренка в Telegram.
Згідно з документом (урядовий проект № 6516), факт перебування особи у шлюбі з громадянином України не визнається підставою для надання дозволу на імміграцію за таких обставин:
- один з подружжя прийняв матеріальну компенсацію в обмін на вираження згоди на укладення шлюбу, якщо це не є обов’язковим при укладенні шлюбу за межами України відповідно до права іноземної держави;
- подружжя не проживає спільно або не веде спільного домашнього господарства;
- подружжя не зустрічалося або не спілкувалося до укладення шлюбу;
- подружжя не розмовляють мовою, зрозумілою одним одному;
- кожен із подружжя не володіє інформацією про дані іншого з подружжя особистого характеру (дата та місце народження, місце проживання, освіта, місце роботи, фах, віросповідання, наявність близьких родичів, особливості побуту та уподобань).
Обґрунтування закону
Як зазначається в пояснювальній записці до проекту, згідно моніторингу міграційних процесів, зробленого СБУ за підсумками аналізу міграційної ситуації за 2018-2020 роки, встановлено, що все більше поширеним стає спосіб легалізації іноземців через укладення шлюбу.
Зокрема, у кілька разів збільшилася кількість спроб переправлення в Україну громадян Афганістану, Пакистану, Ірану, Іраку (країн походження нелегальних мігрантів) під приводом об’єднання сім’ї у зв’язку із одруженням з громадянками України або іммігрантками, які отримали право на постійне проживання в Україні.
Норми закону
Законом передбачено удосконалення механізмів надання дозволу на імміграцію, відмови в наданні дозволу на імміграцію, скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання, а також посилення заходів протидії нелегальній міграції відносно осіб, яким відмовлено у видачі дозволу на імміграцію або скасовано такий дозвіл.
Згідно з законом квота Кабміну для імміграції може бути встановлена для таких категорій іммігрантів:
- 1) діячі науки та культури, імміграція яких відповідає інтересам України;
- 2) висококваліфіковані спеціалісти і робітники, гостра потреба в яких є відчутною для економіки України, подружжя таких осіб, їх діти, які не досягли 18 років, у разі їх одночасного в’їзду та перебування на території України.
Законом також визначено, що масове прибуття в Україну іммігрантів – ситуація, за якої критична питома вага іммігрантів стосовно всього населення України перевищуватиме 10%.
Нагадаємо, в лютому Кабінет міністрів встановив квоти імміграції на 2023 рік на рівні 9203 осіб, що трохи більше, ніж очікувалося минулого року (8488 осіб).