Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

Кого, коли, та як мобілізують та призивають на службу в Україні: роз’яснення

Мобілізацію в Україні продовжили до 19 лютого 2023 року, і в умовах воєнного стану чоловікам від 18 до 60 років заборонено виїзд із країни, оскільки вони є військовозобов’язаними та можуть бути мобілізованими. Проте військове керівництво пояснює, що призивають на службу не всіх підряд такого віку – важливі тільки певні професіонали і спеціалісти.

Декому ж узагалі відмовляють у мобілізації, хоч ці люди можуть бути добровольцями. OBOZREVATEL розповідає, з якого віку призивають під час загальної мобілізації та кому пропонують підписувати контракт, а також, чи призивають тих, доглядає за особою з інвалідністю.

У якому віці мобілізують під час війни?

Згідно з чинним законодавством, військовозобов’язаними вважаються усі чоловіки віком від 18 до 60 років. Відповідно, неповнолітніх та старших за 60 (64 для офіцерів) років уже не мобілізують.

Закон України “Про військовий обов’язок і військову службу” регулює умови служби та визначає максимальний вік для неї в ЗСУ людей, які були призвані під час мобілізації.

Максимальний вік для мобілізації – це граничний вік перебування в запасі або резерві. Проте довше нього, але не більше ніж на 5 років можуть залишатися служити або мобілізуватися професійні військові, які мають неоціненний досвід і підходять для служби за рішенням військово-лікарняної комісії.

Граничний вік для військовослужбовців в Україні:

– рядових, молодших сержантів і старшин на контрактній службі; а також для молодших офіцерів – 45 років;

– старших сержантів і старшин на контрактній службі, а також майорів (капітанів 3 рангу) і підполковників (капітанів 2 рангу) – 50 років;

– вищого сержантського та старшинського складу, які служать за контрактом, а також полковників (капітанів 1 рангу) – 55 років;

– вищого офіцерського складу – 60 років. Сюди також відносять рядових, сержантів і старшин, молодших і старших офіцерів, які служать під час дії воєнного стану, тобто в поточних умовах в Україні;

– вищого офіцерського складу в особливий період – 65 років.

Кого із військовозобов’язаних чоловіків не мобілізують?

Начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач розповів, що під час мобілізації все одно не беруть чоловіків призовного віку, це – від 18 до 27 років. Натомість, їм можуть пропонувати укласти контракт на службу із ЗСУ.

Крім того, за його словами, є ті, кому відмовляють за станом здоров’я, навіть, якщо це доброволець.

“Наприклад, він може бути здоровим, але перебувати в статусі призовника. Це громадяни, які не служили, віком до 27 років. За мобілізацією їх не призивають. Вони можуть вступити тільки на військову службу за контрактом”, – говорить він.

Так, чоловіки до 27 років можуть не мобілізуватися до ЗСУ, якщо не мають бойового досвіду несення військової служби.

Кого мобілізують першочергово в 2023 році?

Горбач каже, що насамперед призивають колишніх солдат та офіцерів, якщо вони мають досвід і підходять за військовими спеціальностями. Але в штабі не заперечують, що для доукомплектації підрозділів професіоналами певних спеціальностей можуть мобілізувати чоловіків без бойового досвіду, якщо потрібна їхня спеціалізація.

Тому фахівці, які мають професії, пов’язані із необхідними у війську, можуть бути мобілізовані навіть без досвіду служби.

Такі військовозобов’язані мають проходити навчання, яке триває близько місяця. А тих, хто має досвід, можуть направити на військові позиції одразу після мобілізації.

Кому пропонують підписувати контракт?

Військовозобов’язані, які не підходять за віком для мобілізації, й добровольці можуть підписати контракт на службу в ЗСУ, і це часте явище, пояснює Роман Горбач. Зі свого боку глава МВС Денис Монастирський заявив, що повістки на блокпостах вже немає сенсу видавати, оскільки достатньо добровольців, які йдуть служити в лави війська.

Контракт можуть підписати громадяни України та іноземці. Серед військових це рядові, сержанти й офіцери, які відслужили строкову службу і не досягли 60 років.

Початковий вік – 18 років, тому, технічно, ті, кого не мобілізували, можуть піти служити на контракт.

Крім того, контракт можуть підписати іноземці, які пройшли перевірки й придатні за станом здоров’я і віком, а також випускники вищих військових навчальних закладів і особи які закінчили військову кафедру з присвоєнням початкового офіцерського звання.

Який термін служби на контракті?

Частина друга ст. 23 ЗУ “Про військовий обов’язок і військову службу” регулює терміни служби:

– рядовий склад – 3 роки;

– сержантсько-старшинський складу – від 3 до 5 років;

– офіцери – до 5 років;

– офіцери, що оволоділи авіаційними спеціальностями – 10 років;

– офіцери, які отримали первинне офіцерське звання після навчання на військових кафедрах – від 2 до 5 років;

– інші громадяни – від 1 до 5 років.

Військовослужбовці строкової служби або мобілізовані, які відслужили 11 місяців, можуть бути прийняті за контрактом під час особливого стану на 6 місяців. Строк їхньої служби може бути продовжений за ч. 4 ст. 23 того ж закону. Під час війни контракт можна продовжити від 1 до 10 років, але не більше ніж до досягнення граничного віку перебування на військовій службі.

Чи можуть призвати чоловіка, який доглядає за особою з інвалідністю?

Як уже згадувалося, до лав ЗСУ призивають чоловіків віком від 18 до 60 років, крім тих, що мають право на звільнення від призову за станом здоров’я чи сімейними обставинами. До таких відносяться й чоловіки, які здійснюють догляд за рідними з інвалідністю.

Юрист Дмитро Дончак нагадав, що відповідно до ст. 23 ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, не підлягають мобілізації особи, які мають одного із своїх батьків або батьків дружини із числа осіб з інвалідністю I або II групи.

Якщо документально підтвердити родинні зв’язки неможливо, але потрібна відстрочка для догляду за особою з інвалідністю, то можна використати положення абзацу 12 ст. 23 цього закону, згідно якого не підлягають мобілізації особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи.

Так, можна отримати відстрочку від мобілізації, якщо встановить постійний догляд.

Як встановити постійний догляд за особою з інвалідністю?

У довідці МСЕК повинно бути зазначено, що особа потребує постійного догляду.Необхідно звернутися до органів опіки та піклування (або при виконкомі місцевої ради) та подати заяву про встановлення постійного догляду. Працівники органу опіки дадуть бланк заяви, там буде зазначено список необхідних документів, які потрібно надати разом із заповненою заявою.

Якщо орган опіки після розгляду заяви погодиться, що чоловік може здійснювати догляд за особою з інвалідністю, то в підсумку буде видано довідку про отримання компенсації за здійснення постійного догляду.

Раніше OBOZREVATEL розповідав, чи буде посилено мобілізацію в Україні 2023 року. А також, як призивають на службу чоловіків-переселенців.

Exit mobile version