Астронавти Роберт Бенкен і Дуглас Хьорлі, яких два місяці тому відправили на Міжнародну космічну станцію на кораблі SpaceX Crew Dragon, повернулися на Землю.
Капсула з астронавтами приводнилася неподалік Флориди – у визначеній зоні в Атлантичному океані, де їх підібрав рятувальний човен Go Navigator.
Відправка Crew Dragon до МКС відбулася 30 травня – вона стала першим в історії пілотованим польотом людини в космос на приватному космічному кораблі. Вже через 19 годин після запуску астронавти досягли станції.
Повернення астронавтів на Землю, фактично, стало останнім етапом випробуванням Crew Dragon, який довів, що корабель є надійним та безпечним для використання.
У чому полягала місія астронавтів?
Упродовж двох місяців, які Роберт Бенкен і Дуглас Хьорлі провели на Міжнародній космічній станції, вони переважно займалися її технічним обслуговуванням.
Приміром, Бенкен, який має великий досвід виходів у відкритий космос, заміняв зовні станції нікель-водневі акумуляторні батареї на нові літій-іонні.
Але головною метою місії астронавтів, звісно, було саме випробування надійності Crew Dragon і його готовності до майбутніх польотів – зокрема тестування його маневреності та роботи автоматичної системи стикування з МКС.
Вже перебуваючи на Міжнародній космічній станції вони також щоденно перевіряли роботу бортових систем Crew Dragon.
Окрім того, Бенкен і Хьорлі в реальних умовах випробовували зручність та функціональність нових скафандрів, розроблених SpaceX.
Коли наступний політ?
У NASA розповідали, що в разі успіху першого пілотованого польоту Crew Dragon, наступний планується здійснити вже восени цього року.
До екіпажу, як очікується, входитимуть вже не двоє, а четверо астронавтів – американці Майкл Хопкінс, Віктор Гловер, Шенон Вокер, а також японець Соїті Ногучі.
“Батут працює”
Для космічної галузі, передусім американської, успіх місії без перебільшення є історичною подією, адже вперше людей у космос відправила приватна компанія.
Крім того, вперше за дев’ять років американці відправили на Міжнародну космічну станцію своїх астронавтів самостійно. З 2011-го США доводилося купувати місця на російських кораблях “Союз”.
Це не лише било по міжнародному іміджу США як космічної держави, але й коштувало країні чималих грошей: останнім часом вартість відправки лише одного астронавта на “Союзі” сягала 90 млн доларів – це приблизно у чотири рази більше, ніж 10 років тому.
Послуги SpaceX значно дешевші – всього 55 млн доларів за місце.
У 2014 році, на тлі запровадження санкцій щодо Росії через анексію Криму, нинішній керівник “Роскосмосу” Дмитро Рогозін пригрозив, що Росія може відмовитися від доставки американських астронавтів на МКС: “Пропоную США доставляти своїх астронавтів на МКС за допомогою батута”.
Відповіді на ці слова він дочекався шість років потому. “Батут працює”, – пожартував засновник SpaceX Ілон Маск, коментуючи успішний запуск Crew Dragon. // BBC