Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

Справу за обвинуваченням поліціянта у вбивстві водія Jaguar, який розбив обличчя патрульній, почав розглядати суд

Патрульний Єгор Звонков у Ленінському райсуді Дніпра, 21 жовтня 2021 року. Фото: Олександр Дубина, Ґрати
Патрульний Єгор Звонков у Ленінському райсуді Дніпра, 21 жовтня 2021 року. Фото: Олександр Дубина, Ґрати

21 жовтня Ленінський районний суд Дніпра розпочав розгляд по суті справи патрульного поліцейського Єгора Звонкова. 29 серпня минулого року він застрелив 38-річного Джумбері Сілогаву. Це стало фіналом конфлікту, який почався з порушення автомобілем марки Jaguar, за кермом якого був Сілогава, правил дорожнього руху. Звонков — обвинувачений  в умисному вбивстві та перевищення службових повноважень працівником правоохоронного органу. Йому загрожує до 15 років позбавлення волі. Свою вину Звонков, який продовжує служити в патрульній поліції, не визнає. 

У тому ж суді слухається справа 22-річної Тетяни Патинки — цивільної дружини Сілогави. Її звинувачують в опорі працівникам правоохоронних органів. Патинці, яка теж не визнає провини, загрожує до двох років позбавлення волі. Подробиці справ патрульного та цивільної дружини загиблого — у матеріалі видання «Ґрати».

Рік по тому

Історія конфлікту 38-річного Джумбері Сіногави з інспекторами патрульної поліції Єгором Звонковим та Анастасією Жилою, яка завершилась смертю чоловіка, рік тому збурила українське суспільство.

Коли через два дні після трагедії Звонкову обирали запобіжний захід, під будівлею Кіровського райсуду Дніпра зібрались декілька десятків його колег, які вирішили підтримати патрульного. Його напарниця Анастасія Жила, якій Сілогава розбив обличчя, оголосила збір коштів на лікування та адвоката і за кілька днів зібрала понад мільйон гривень. Згодом вона передала ці кошти благодійному фонду «Повернись живим» на потреби збройних сил України.

Вбивство поліцейським чоловіка, який, хоч і був п’яним та напав на Звонкова з колегою, однак не мав при собі зброї, знайшло підтримку далеко не у всіх.

Прокуратура одразу кваліфікувала дії Звонкова як навмисне вбивство та перевищення службових обов’язків. Прокурор Дніпропетровської обласної прокуратури Артем Желіба в суді клопотав про арешт патрульного, однак суддя Андрій Єдаменко відправив Звонкова під домашній арешт. За два тижні Дніпровський апеляційний суд відхилив апеляційні скарги захисту Звонкова та прокуратури, тож патрульний залишився під домашнім арештом, який згодом продовжили ще на місяць.

За день до закінчення цього строку Кіровський райсуд Дніпра послабив патрульному запобіжний захід до нічного домашнього арешту, під яким він перебував до 28 лютого цього року. Тоді суд відпустив Звонкова під заставу у 242 240 гривень.

Ще 30 листопада минулого року за клопотанням слідчого Держбюро розслідувань Кіровський райсуд відсторонив Звонкова від посади інспектора патрульної служби. Суд декілька разів подовжував строк відсторонення, однак 15 серпня відмовився зробити це знову.

Наприкінці травня ДБР закінчило слідство у справі Звонкова, а прокуратура спрямувала обвинувальний акт до Ленінського райсуду Дніпра. Влітку суд провів лише підготовче засідання, а розгляд справи патрульного по суті призначили на осінь.

Обвинувачення

За рік після конфлікту між Джумбері Сіловагою та патрульними Жилою та Звонковим справа про його вбивство вже немає такого резонансу. На першому засіданні розгляду по суті журналіст «Ґрат» — єдиний представник преси, немає у залі і колег Звонкова.

Єгор Звонков, який продовжує служити у поліції, у залі знаходиться поряд зі своїм адвокатом Олександром Гризою. Тим часом прокурор Артем Желіба зачитує скорочений варіант обвинувального акту.

Він зазначає, що Звонков почав служити в управлінні патрульної поліції на посаді інспектора взводу 29 травня минулого року. На той час йому був 21 рік.

29 серпня 2023 Звонков вчергове заступив на добове чергування разом з інспекторкою Анастасією Жилою. Він був озброєний пістолетом Ford-17, мав до нього 14 набоїв. На службовому автомобілі Toyota Corolla вони патрулювали територію Чечелівського району Дніпра.

Прокурор Артем Желіба у Ленінському райсуді Дніпра, 21 жовтня 2021 року. Фото: Олександр Дубина, Ґрати

О 16:45 автівка патрульних рухалась по проспекту Івана Мазепи у бік Криворізького шосе. Тоді вони побачили, як автомобіль марки Jaguar порушив правила дорожнього руху. Звонков, який був за кермом, увімкнув проблискові маячки, щоб зупинити цю автівку та перевірити її водія. Jaguar спинився.

Коли патрульні підійшли до нього, в автівці на місці водія сиділа жінка — 22-річна Тетяна Патинка. Поряд з нею на пасажирському кріслі сидів 38-річний Джумбері Сілогава, а в салоні позаду — двоє його синів: 14-річний Давид та 12-річний Джумбері.

В обвинувальному акті зазначається, що водійкою Jaguar була саме Патинка. Однак ще на початку досудового слідства Нацполіція оприлюднила кадри з камери спостереження, на яких видно, що під час порушення правил дорожнього руху автомобілем Jaguar керував чоловік. Вірогідно жінка пересіла на місце водія, коли автомобіль зупинився, але до того як до них підійшли поліцейські.

Далі, оголошував прокурор обвинувальний акт, патрульні повідомили Тетяні Патинці, що вона порушила правила дорожнього руху, тож необхідно скласти протокол про адміністративне правопорушення. У відповідь жінка заперечила, що вчинила правопорушення і відмовилась надавати документи, мотивуючи це тим, що працівники поліції не надали їй відео порушення.

Прокурор Желіба не став детально описувати конфлікт Патинки та Сілогави з патрульними. Зазначив лише, що поки Патинка, яку він назвав цивільною дружиною Сілогави, сперечалась з патрульними, чоловік вийшов з автомобіля та почав ображати інспекторів й погрожувати їм.

За словами прокурора, враховуючи те, що Патинка відмовилась надати документи та вийти з автомобіля, а також намагалась зачинитись в автомобілі, патрульні силою дістали її з автомобіля та поклали на асфальт. В цей час Сілогава «з метою захисту своєї цивільної дружини від фізичного впливу» накинувся на патрульних та почав їх бити. Саме тоді, стверджував в суді прокурор, у Звонкова і виник умисел вбити Сілогаву.

Суддя Олексій Яценко у Ленінському райсуді Дніпра, 21 жовтня 2024 року. Фото: Олександр Дубина, Ґрати

Слідство стверджує, що в цій ситуації патрульний відверто знехтував найвищою соціальною цінністю — життям людини, а також вийшов за межі повноважень застосовувати табельну зброю, наданих йому законом «про Національну поліцію» та положенням «про застосування вогнепальної зброї».

«Усвідомлюючи що він [Звонков]  перебуває у громадському місці та може завдати шкоди іншим особам, у тому числі неповнолітнім, а також розуміючи, що застосування вогнепальної зброї може завдати смерті потерпілого, та бажаючи настання таких наслідків, діючи умисно, здійснив поспіль три прицільних постріли у бік Сілогави, який у той час перебував до нього спиною», — цитував обвинувальний акт прокурор Желіба.

Він зазначив, що в результаті Сілогава отримав два поранення тулуба: в нього були пошкоджені ліва та права легені, розтрощена права нирка, другий поперековий хребець та лівий плечовий суглоб. Поранення, які ускладнились шоком та гострою крововтратою, призвели до смерті потерпілого на місці.

Завершуючи виступ, прокурор він зазначив, що Звонков спричинив моральну шкоду матері та двом дітям Сілогави, яку слідство оцінило на загальну суму у п’ять мільйонів гривень.

«Не визнаю себе винним в повному обсязі» 

Після того, як прокурор закінчив читати обвинувальний акт, суддя Олексій Яценко запитав у Звонкова, чи визнає він свою вину?

«Не визнаю себе винним в повному обсязі», —  лаконічно відповів патрульний.

Ні він, ні його адвокат Олександр Гриза в суді не прокоментували обвинувачення. Після засідання Гриза відмовився озвучувати «Ґратам» версію захисту і порадив дочекатись допиту Звонкова у суді. Як визначили сторони, обвинувачений свідчитиме останнім, після розгляду письмових доказів та допитів потерпілих і  свідків.

Рік тому, під час обрання йому запобіжного заходу, Звонков заявив, що абсолютно не згоден з підозрою у навмисному вбивстві та перевищенні повноважень, тому що не робив жодних дій, описаних слідством.

«У той день на мене і на мого колегу було скоєно напад. Після того, як були використані всі можливі методи впливу, в стані крайньої необхідності було застосовано зброю для захисту мого життя та життя моєї колеги», — сказав патрульний 31 серпня минулого року у Кіровському райсуді Дніпра.

Адвокатка Юлія Сегеда, яка тоді захищала поліцейського, наголошувала, що Сілогава неодноразово проявляв непокору законним вимогам поліцейських, а далі напав на них.

Засідання Ленінського райсуду Дніпра у справі Єгора Звонкова, 21 жовтня 2024 року. Фото: Олександр Дубина, Ґрати

Паралельний процес

Справа за обвинуваченням патрульного Єгора Звонкова у навмисному вбивстві Джумбері Сілогави — не єдине кримінальне провадження, відкрите після конфлікту між ним та патрульними в Дніпрі 29 серпня минулого року.

Наступного дня слідчі Національної поліції відкрили кримінальне провадження за статтями про опір працівниках правоохоронного органу та посягання на їх життя  стаття 348 ККУ.

Тетяні Патинці повідомили про підозру, однак, лише в опорі правоохоронцям. 12 вересня минулого року Бабушкінський районний суд Дніпра відправив її на два місяці під нічний домашній арешт.  За два місяці суд відпустив Патинку під особисте зобов’язання.

30 листопада слідчий Нацполіції закрив кримінальне провадження в частині посягання на життя правоохоронців. Адвокат патрульних Звонкова та Жили через суд спочатку добився поновлення справи, однак прокуратура оскаржила це рішення у Дніпровському апеляційному суді, який зрештою закрив справу.

У грудні справу за обвинуваченням Тетяни Патинки в опорі патрульним почав слухали суддя Ленінського райсуду Дніпра Максим Таус.

Окрім цього 10 квітня Ленінський райсуд Дніпра визнав, що 29 серпня минулого року Патинка керувала Jaguar у стані алкогольного сп’яніння і на рік позбавив її права керувати транспортним засобом та оштрафував на 17 тисяч гривень. Автомобіль Jaguar, який належав покійному Сілогаві, суд арештував як речовий доказ ще у вересні минулого року.

Автор: Максим Каменєв

Джерело: Ґрати

Exit mobile version