Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

Втеча за кордон ексголови Конституційного суду Тупицького: 5 підозр поліцейським, прикордонникам та митнику

Втеча за кордон ексголови Конституційного суду Тупицького: 5 підозр поліцейським, прикордонникам та митнику
Втеча за кордон ексголови Конституційного суду Тупицького: 5 підозр поліцейським, прикордонникам та митнику

Після втечі за кордон ексголови Конституційного суду Олександра Тупицького у березні 2022 року Держбюро розслідувань розпочало кримінальне провадження. Розслідували незаконне переправлення через кордон чоловіків призовного віку, провели обшуки. 

Майже два роки потому ДБР оголосило підозри двом прикордонникам, двом поліцейським, митнику та шести цивільним, у тому числі Тупицькому. 

Справа стосується пунктів пропуску «Лужанка» і «Косино» у Закарпатській області. За даними слідства, у березні 2022 року через ці пункти могли незаконно виїхати близько сотні чоловіків. Що відомо про справу із рішень суду, опублікованих у судовому реєстрі, а також від прокуратури та адвокатів, — у матеріалі видання «Ґрати».

Виїзд Тупицького — початок справи

Справа про незаконне переправлення чоловіків призовного віку через кордон розпочала з виїзду ексголови Олександра Тупицького з України. 14 березня 2022 року він відмовився від державної охорони, послугами якої користувався як посадовець такого рівня у судовій системі. Через два дні разом із дружиною та двома неповнолітніми дітьми переїхав зі Стрия Львівської області, де перебував із початку березня, у місто Берегове Закарпатської області. Сім’я поселилася там в готелі «Магнум».

Наступного дня, як йдеться в матеріалах слідства, автомобіль із Тупицьким та двома іншими пасажирами, за кермом якого був чоловік з угорським паспортом, перетнули кордон без перевірки документів у районі пункту пропуску «Косино» поряд із селом Косонь, Берегівського району, Закарпатської області. Через годину дружина судді зі ще однією жінкою (ймовірно, нянею) та дітьми виїхала за кордон на власному автомобілі.

В авто разом з Олександром Тупицьким, за даними слідства, був Іван Бондаренко і Дмитро Омельчук. Бондаренко — племінник Володимира Бобкова — знайомого Тупицького, вважає слідство, а Омельчук — родич дружини одного з підозрюваних поліцейських — Павла Густея.

«Українська правда» у розслідуванні щодо перебування українських бізнесменів та підприємців за кордоном у період воєнного стану публікувала кадри зустрічі Тупицького та Бобкова біля готелю Hyatt у Відні.

Стоп-кадри відео “Української правди” із зустрічі Олександра Тупицького та Володимира Бобкова біля готелю Hyatt у Відні

24 березня «Схеми» опублікували фото Тупицького біля готелю Stefanie у центрі Відня. А 2 квітня ДБР розпочало розслідування його незаконного виїзду. Сам Тупицький 5 квітня під час судового засідання в одній із порушених проти нього справ, пояснив, що виїхати з України був змушений задля безпеки сім’ї: вагітної дружини та двох неповнолітніх дітей. Він також зазначив, що перетнув кордон на законних підставах, посилаючись на те, що на момент виїзду був суддею КСУ, а судді не підлягають мобілізації.

Слідство вважає, що Тупицький спочатку дійсно намагався виїхати на законних підставах: взяв довідку, що є заброньованим від мобілізації як суддя Конституційного суду. Але за такими документами його не випускали, тож вирішив домовитися про незаконний виїзд. За даними прокуратури, Тупицький організував переправлення Бондаренка та Омельчука, а тому йому пред’явили підозру в кримінальному злочині, а не адміністративному.

«Олександр Миколайович [Тупицький] не організовував переправлення ні Бондаренка, ні когось іншого за кордон… Немає значення, з ким він їхав [у автомобілі], він — суддя КС, мав право виїзду за кордон… Ця справа зроблена для того, щоб перервати строки давності притягнення його до відповідальності в інших кримінальних провадженнях. Щоб казати, що він в розшуку, ухиляється, а тепер вчинив нове правопорушення. Насправді в його діях немає складу злочину», — прокоментував «Ґратам» адвокат Тупицького Костянтин Дорошенко.

У судовому реєстрі йдеться, що наприкінці 2022 року приватний перевізник намагався вивезти через кордон особисті речі Тупицького, які згодом ДБР намагалося арештувати як речові докази. Серед них були нагороди ексголови суду, медична документація, значок судді і перепустка в суд, грамоти за перемогу у риболовних змаганнях в Іспанії і навіть дитяче крісло для годування та ходунки. Втім, суд у цьому відмовив. Перевізник дав свідчення і сказав, що речі забрав у Стрию Львівської області від іншої людини, яка організувала там проживання сім’ї Тупицького. І віз речі у Будапешт.

Суд першої інстанції відмовив в такому арешті, посилаючись на те, що не було дозволу суду про огляд автомобіля і причепа перевізника. Апеляційний наклав арешт на майно.

П’ять підозр поліцейським, прикордонникам та митнику

Прізвище інших фігурантів справи стали відомі у середині жовтня цього року, коли їм обирали запобіжні заходи.

Заступника начальника, начальника сектору кримінальної поліції Берегівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Закарпатської області Павла Густея суд відправив під домашній арешт із 22:00 до 06:00, за винятком необхідності отримання медичної допомоги та прямування до місця укриття цивільного захисту в Ужгороді, а також відсторонив його від посади до 2 грудня цього року.

Адвокат Густея Михайло Мелай зазначив, що його клієнт заперечує будь-яку причетність до справи. За його словами, він лише проводив свою родичку —  дружину Дмитра Омельчука. За даними слідства, Омельчук їхав в автомобілі з Олександром Тупицьким до пункту пропуску і повернувся.

«Пам’ятаєте, які тоді були черги на кордоні? А жінка їхала з двомісячною дитиною… Він їх підвіз до пункту пропуску і поїхав», — зазначив адвокат у коментарі «Ґратам».

Заступник начальника з превентивної діяльності Берегівського районного відділу поліції Ян Мікша в суді. Фото: Тарас Федоренко, Слідство.Інфо

Заступника начальника з превентивної діяльності цього райвідділку поліції Яна Мікшу заарештували на два місяці з правом внести заставу у два мільйони гривень. Невдовзі після рішення суду він вніс кошти та вийшов на свободу.

За даними слідства, упродовж березня 2022 року Мікша незаконно перенаправив близько двадцяти чоловіків призовного віку через пункти пропуску «Косино» та «Лужанка».

Крім того, суд відсторонив його від посади до 16 листопада. Утім, коли термін наближався до завершення прокуратура знову попросила продовжити термін відсторонення, утім, Печерський райсуд Києва у цьому відмовив, тож із 17 листопада Мікша зможе повернутися на роботу. Хоч прокуратура планує оскаржувати таке рішення, але воно набуває законної сили одразу після проголошення.

У судовому рішенні щодо запобіжного захожу Мікші йдеться, що у справі був допитаний у тому числі водій Золтан Кіш (прізвище чоловіка вдалося встановити у реєстрі судових рішень, його також публікувало видання Слідство.інфо, кореспондент якого брав участі у судовому засіданні щодо Мікші), який перевозив чоловіків через кордон, бо має угорське громадянство.

Він скаржився слідству, що Мікша наполіг, щоб він заховав свій телефон, а також спонукав дати неправдиві покази і знайшов йому адвоката. Згодом той же адвокат свідчив проти Мікші, зазначивши, що поліцейський влаштував стеження за ним та його клієнтом.

Запитати про позицію захисту у цій справі в адвоката Мікші Романа Свистовича «Ґратам» не вдалося.

Інспектора прикордонної служби, що працює в Берегівському районі Закарпатської області, Романа Макуху, підозрюють у незаконному перенаправленні 17 чоловіків призовного віку у березні 2022 року. Печерський райсуд Києва заарештував його на два місяці з альтернативою застави у чотири мільйони гривень. Наразі він перебуває під арештом, але його адвокат подав апеляційну скаргу.

Коментувати справу адвокат Макуха Ростислав Попович відмовився.

Четвертим підозрюваним є інспектор прикордонної служби Роман Леонідович Гінгін. Він пішов на співпрацю зі слідством і дав викривальні свідчення.

Ще один підозрюваний у справі — головний інспектор митного поста Косонь Закарпатської митниці Михайло Лесів — перебуває у розшуку. За даними слідства, у березні 2022 року він викрав контрольні талони з пропускного пункту за час свого чергування 1, 5 та 17 березня того ж року, звільнився 25 березня і виїхав до Угорщини. Наразі прокуратура очікує підтвердження місця перебування Лесіва.

«Невидимки» 

Аби з’ясувати, хто виїхав незаконно, слідство отримало дозвіл суду для доступу до  даних телефонних з’єднань у зоні контрольно-пропускних пунктів, а також зверталося до угорської сторони щодо перетину кордону окремими громадянами України. Здебільшого, вони не значилися як такі, що перетнули український кордон, але проходили контроль з Угорщиною.

Зазвичай, ті, хто не мали права, але все ж виїхали за кордон, не проходили українську перевірку і, відповідно, не зафіксовані в базі прикордонників як такі, що виїхали, але натомість проходили угорську перевірку. І вважаються такими, що перетнули кордон з Угорщиною.

1 липня 2024 року Печерський райсуд Києва заочно арештував уродженця селища Солоне Дніпропетровської області. Із даних сайту Київського апеляційного суду, йдеться про Олександра Шапошника. Його оголосили у розшук. Йому закидають  підбурення працівників митниці та поліції до організації перенаправлення  частина 4 статті 27 частина 2 статті 332 Кримінального кодексу, частина 2 статті 332 ККйого та ще двох чоловіків-односельчан через кордон за 60 тисяч доларів хабаря за усіх.

Адвокат Антон Ульяненко зазначив у коментарі «Ґратам», що Шапошник «як і всі тоді, шукав спосіб втекти, і втік, тобто вчинив адміністративне правопорушення, але не організовував перенаправлення людей за кордон», тому не може бути підозрюваним за кримінальним провадженням.

Під час розслідування цього ж провадження підозру пред’явили уродженцю міста Єнакієво Донецької області, пенсіонеру та підприємцю Юрію Шумакову. Він нібито домовився про переправлення п’яти своїх знайомих через пункт пропуску «Косино» і сам їх вивіз.

У вересні цього року суд обрав йому запобіжний захід у вигляді застави у понад 240 тис. гривень та зобов’язав здати паспорти для виїзду за кордон і приходити за будь-яким викликом детектива, прокурора, судді. Та його адвокат Валерій Кірчев оскаржив рішення в апеляції. Адвокат зазначив, що на прохання Шумакова не коментує справу.

Ігор Юшко. Фото: «Солагро Трейд»

Ще одну підозру у цій справі, згідно з даними судового реєстру, висунули Ігорю Юшко, уродженцю Маріуполя, що був міністром фінансів за часів Леоніда Кучми, а також позаштатним радником Віктора Януковича. За версією слідства, він організував виїзд за кордон свого сина та охоронця Дмитра Дудника.

Прокуратура клопотала про арешт Юшка, але Печерський райсуд відмовив, вважаючи, що наданих стороною обвинувачення доказів недостатньо для того, щоб довести причетність до злочину Юшка. Сторона обвинувачення подала апеляційну скаргу на це рішення, засідання призначене на кінець листопада.

У той же час, згідно з даними МВС, Ігор Юшко оголошений у розшук. Його адвокат Андрій Кубов уточнює, що йдеться про його розшук на національному рівні, а не міжнародному. Деталі справи коментувати відмовився, як і те, де перебуває Юшко на даний момент. За даними слідства, він перебуває в Австрії.

Ще один фігурант справи, що пішов на співпрацю зі слідством, — Вадим Гордієвський. За даними слідства, він підробив посвідчення про те, що є багатодітним батьком.

У розшук оголосили також Володимира Бобкова та Віктора Кочетова у цій справі. Хоча в базі МВС їх поки немає.

За даними аналітичної системи YouControl, Бобков та Бондаренко, що виїжджав за кордон разом з Тупицьким та Омельчуком, є одними зі співзасновників будівельної компанії «Східно-Український центр реконструкції та розвитку», заснованої у Донецьку у 2020-х роках. Окрім цієї компанії вони володіють й іншими.

Кочетов є співвласником кількох компаній, що в тому числі займаються розповсюдженням відео, комп’ютерними послугами тощо.

За даними «Слідства.Інфо», у березні 2022 року на тому ж пункті пропуску кордон незаконно перетнули київський дизайнер Гайк Аванесян та чоловік сестри футболіста Андрія Шевченка — Андрій Васюренко.

Прокурор Роман Крупка у коментарі «Ґратам» зазначає, що пред’явити підозри тим, хто незаконно перетнув кордон за кримінальним законодавством неможливо, це правопорушення вважається адміністративним і передбачає штраф. Натомість під кримінальну відповідальність підпадає організація незаконного перенаправлення людей через пункти пропуску.

«Під час розслідування цієї справи ми досліджуємо так званих «невидимок», тобто тих, хто перетинав кордони у «Лужанці» та «Косино» у березні 2022 року, але прикордонники їх не побачили. Сума [хабарів] там стартувала від 20 тисяч доларів. Таких було близько ста людей. Наразі ми пред’явили підозру і проводимо слідчі дії щодо тих, по кому надала відповідь також і угорська сторона, а не лише ми отримали доступ до з’єднань та відео з камер спостереження», — зазначив прокурор у справі Роман Крупка.

Слідство планує до кінця року завершити розслідування та надати матеріали сторонам на ознайомлення. Епізоди справи щодо тих, хто перебуває у розшуку, виділяють окремо, а щодо інших підозрюваних — передадуть в суд для розгляду по суті.

Автор: Вікторія Матола

Джерело: Ґрати

Exit mobile version