Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

«Ви маєте сказати, хто такий Ставрас» Як судять пенсіонера за вербування агента СБУ для російських спецслужб

Пенсіонера судять за вербування агента СБУ для російських спецслужб
Пенсіонера судять за вербування агента СБУ для російських спецслужб

63-річний Анатолій Когут, уродженець Донеччини. Із 2014 року він неодноразово їздив на окуповану територію. У Донецьку проживає його донька і онуки. Каже, що відвідував родину. 25 січня 2022-го, за місяць до повномасштабного вторгнення, Когута затримали в Києві у сквері біля кінотеатру «Жовтень». Його звинувачують у тероризмі, зазначає видання «Судовий репортер». 

Три роки чоловік перебуває в СІЗО. Справу слухає Подільський районний суд столиці. Обвинувачений видимо втомлений цим процесом постійно висловлює надію, що судді підуть йому на зустріч і звільнять з-під варти. Але поки що даремно.

Когут вважає свою справу сфабрикованою і цитує слідчого: «Посидиш пʼять років і підпишеш все, що я захочу». На це Когут відповідає, що просидить і 10-ть, але нічого не підпише. Йому не раз пропонували визнати вину і обмінятися у «ДНР», але він уперто не хоче, наполягає, що невинуватий: «Я не буду на себя брать тот грех, который следствие навязало».

Пономаренко

Ключовий свідок у його справі — «Шевченко». Когут стверджує, що це не хто інший, як Дмитро Пономаренко, агент СБУ, відомий як «Дітріх», «Катренко» і «Борисфен», учасник багатьох спецоперацій.

Одна з найвідоміших — інсценування у 2018 році убивства в Україні російського журналіста Аркадія Бабченка з метою розкриття ворожої російської агентури.

За версією слідства, Когут причетний до злочинної діяльності мешканців окупованих територій Донбасу, представників криміналітету і вихідців із Північно-Кавказького регіону РФ.

«Виношують наміри щодо викрадення та вбивства діючих та колишніх співробітників СБУ, зокрема керівника 5-го управління ДКР СБУ, який бере участь у протидії російській агресії…», — йшлося у рапорті оперуповноваженого СБУ. Ймовірними обʼєктами посягань вважалися керівник Департаменту контррозвідки СБУ Олександр Поклад, замголови СБУ Анатолій Сандурський і начальник 5-го управління Департаменту контррозвідки СБУ Роман Червінський.

Когут нібито вербував громадян України в інтересах ДНР, а також збирав інформацію щодо колишніх і діючих працівників правоохоронних органів, у тому числі СБУ. У 2020 році, як написано в обвинуваченні, зустрічався із представниками організованих злочинних угруповань і обговорював із ними організаційні питання: способи виконання злочинів, суми винагороди, мотиви вчинення вбивств та ін.

За версією обвинувачення, Когут спілкувався із колишнім співробітником СБУ в Донецькій області Сергієм Чуковим (на фото вище — ред.), який обійняв одну з керівних посад у Центральному республіканському банку «ДНР», де відповідає за фінансування служби спеціальних операцій «МГБ ДНР».

Колишній начальник СБУ в Луганській області Олександр Третяк, нібито, організував Когуту зустріч із куратором «МГБ ДНР» Ставрасом, який давав уже конкретні завдання.

Так, у червні 2020-го Когут через представника криміналітету з Житомирської області Володимиром Г., познайомився із Пономаренком і запропонував йому працювати на «ДНР».

Пономаренко, фото: Hromadske

Під час чергової поїздки у Донецьк Когут доповів про Пономаренка і Ставрас висловив побажання, щоби новий агент зустрівся із представниками ФСБ на території РФ, а ще передав аркуш паперу із завданням. У цей же день Когут надіслав Пономаренку завдання наступного змісту: «1. Нужны данные советников США, их позывные, телефоны, наличие связей, места проживания и место дислокации, а также направление деятельности, которые они курируют. 2. Предоставление данных о готовящихся мероприятиях, которые планируются на территориях ЛНР и ДНР о терактах, убийствах и похищениях, кем и когда и где».

Із метою викриття Когута Пономаренко передав йому флешку з фейковою інформацією, яку підготувала Служба безпеки України. Йшлося про Сидоренка І.В., стосовно якого ГУР МОУ збирає інформацію з метою подальшого вивезення з непідконтрольної українській владі території Донецької області на підконтрольну територію.

— Здесь информация о готовящихся преступлениях в отношении «Республики». Есть у нас такой Сидоренко, значит. Это бывший эсбэушник. Его тут прихватили за террористический акт. Убежал туда, — пояснював Пономаренко.

7 травня 2021 року Пономаренко, перебуваючи за місцем свого проживання у Києві, передав Когуту наступну флешку з текстовим файлом: «С целью заброски на неподконтрольную территорию представителями «острова» готовятся группы из числа лиц, имеющих опыт участия в боевых действиях на Востоке. Подготовкой этих групп руководит бывший сотрудник МВД с позывным «Швед», который проходил спецподготовку по проведению диверсионной роботы и имеет значительный боевой опыт…». Через півтора тижні Когут поїхав у Донецьк і доставив флешку представникам терористичної організації.

Вернувшись до Києва, Когут повідомив Пономаренка про необхідність встановлення місць проживання, контактних номерів телефонів та ін. із метою подальшого викрадення, вивезення і передачі представникам «МГБ ДНР» одного із колишніх співробітників СБУ та ГУР МОУ, імʼя якого буде доведено додатково. За виконання завдання була погоджена грошова винагорода у розмірі 1 мільйон гривень.

«Ви маєте сказати, хто такий Ставрас»

Основні докази — це відео та аудіозаписи розмов Когута з Пономаренком і Чуковим. Більшість із них стосуються побутових тем і не містять нічого кримінального.

Когут не раз справедливо вимагав, щоб прокурор чітко вказав на фрагменти, в яких обговорюється скоєння злочину.

Серед масиву записів дійсно є розмова, в якій згадується Ставрас і передача йому інформації.

Пономаренко: У нас есть Ставрас, да? Смотри, больше всех рискую в этой схеме я. Первый раз проверочную информацию передал, да… Ты кто?! Ти у нас связной.

Когут: Конечно. Почтальон. (Сміється)… Сказали, ти не думай, что у Димы нету людей… Он сам это делать не будет (…) Но рискую и я, Дим. Не дай бог, с тебя хоть одна волосина упадет.

Пономаренко: Мое мнение, что сейчас нужно уже откровенно говорить и запускать механизм. На сегодняшний день даже ту информацию, которую я собрал по ихнему заданию… Если честно, это между нами, она больших денег стоит. Второе, я не понимаю, кому мы ее четко передаем. Ты мне это можешь объяснить?

Когут: Только лично ему.

Пономаренко: Я не понял, кто такой Ставрас? Фээсбешник или грушник?

Когут: Он, короче, надсмотрщик за всеми… Он все смотрит, это самое… Я бы не сказал, как тебе сказать… 

Прямої відповіді запитання про приналежність Ставраса до спецслужб РФ Когут не дає. Захист звертає на це увагу.

— Это вы мне должны сказать, кто такой Ставрас. У меня у жены Ставрова фамилия. Проверьте это по документам. Это фамилия моей жены. Возле любого подъезда рассказывают бабки о чем угодно, — заперечує Когут.

Цікаво, що Ставрас так і залишився неідентифікований. У матеріалах справи зазначалося, що його ймовірне імʼя — Ігор Вікторович і він представляє ФСБ РФ на території «ДНР».

Із записів чутно, що Когут і Пономаренко часто обговорюють господарські відносини, продаж якогось обладнання. Але вихваляються і впливовими знайомствами, в тому числі з кримінальними авторитетами.

Пономаренко: У меня есть своя группа, с которой я работаю. Когда ты меня с Магой (ред: Мага – Равіль Галієв) познакомил, он говорит, что мы с Толиком братья. Говорит, мне нужна первая сотня Майдана — выкупить. Он купил «первую сотню Майдана» (ред: імовірно, тут мова про громадську організацію з такою назвою).

Когут: Нахуя?

Пономаренко: Как нахуя? Политическая структура здесь своя.

Когут: Шо она ему даст здесь, чечену?

Пономаренко: У него дядя замминистра обороны (нерозбірливо). И просто для давления, для качки.

Когут: И после всего ты в это веришь?!

На початку грудня 2020-го в Києві накрили групу транснаціональну організовану злочинну групу, включаючи чеченця «Магу», а під кінець місяця затримали і забудовника Максима Микитася, якого повʼязували з цим угрупованням по епізоду викрадення юриста. Разом із чеченцями арештували і Пономаренка. Суд відпустив його домашній арешт із електронним браслетом.

У матеріалах НСРД зафіксовано висловлювання Пономаренка про власну кримінальну справу. А саме, що він чекає, коли його з підозрюваного переведуть у статус свідка. Це справді сталося: підозру з Пономаренка зняли.

Когут тепер каже, що Пономаренко був залежний від СБУ, обмовив його, щоб самому уникнути відповідальності.

«Витягували в Москву для вербувальної бесіди»

Обвинувачений постійно вимагав, щоби так званий Шевченко (він же Пономаренко) прийшов до суду і дав показання.

Але з міркувань безпеки свідок перебував в іншому залі суду і долучився у засідання по відеозвʼязку. Його обличчя не показували, зображення на екрані був виключено. Але голос не змінювали і Когут його впізнає.

Пономаренко розповів, що у  2020 році на автозаправці біля міста Житомира його з Когутом познайомили батько і син Грибани. Спочатку чоловіки хотіли поговорити про бізнес. Однак Анатолій почав казати, що він із Донецька і має добрі звʼязки з урядом терористичної організації «ДНР». Розповів, що його друг колишній співробітник СБУ Чуков працює в нацбанку «ДНР» і фінансує спецоперації проти України і на цьому можна заробити грошей. Це диверсії, збір інформації, вербовка людей перед повномасштабним вторгненням в Україну.

 Был как агент-вербовщик со стороны «ДНР», его интересовали сотрудники СБУ, ГУР МО Украины, различных силовых структур. Собирал информацию с обмеженим доступом, вербовал людей. Уже после он пытался вывезти меня в Москву для дальнейшей вербовки. Все мои действия происходили под контролем СБУ, все записано на видео и аудио. Когда Когут уехал в Донецк, я разговаривал по видео с Чуковим, с его другом (…) Анатолий постоянно преследовал корыстные мотивы.

Свідок пояснив, що вирішив продовжити спілкування і викрити Когута. При цьому, як запевняє, керувався патріотичними мотивами. Тому що його друзі загинули за Україну, дім його тещі розбомбили, родичів убили.

Наступні два роки чоловіки зустрічалися, переписувалися та зідзвонювалися і Пономаренко діяв під контролем СБУ. Перебуваючи під домашнім арештом, Пономаренко приймав Когута в себе вдома. Зафіксували, як Пономаренко і Когут звʼязувалися із  Чуковим по відеозвʼязку. Це було спеціальне завдання від СБУ, щоб встановити особу Чукова.

Когут показує у суді публікації про агента Пономаренка

Пономаренко підтвердив, що ФСБ хотіло інформацію про діяльність американців в Україні цікавилося підрозділом ГУР МО, яке очолював «Швед». Він пояснив, що в той час працював у приватних охоронних структурах і мав широке коло знайомств. Начебто, саме через це Когут проявив до нього інтерес.

За роботу для «ДНР» обіцяли грошову винагороду в біткоінах чи іншій електронній валюті. Але у підсумку росіяни нічого не заплатили, тому що були незадоволені зібраними відомостями.  СБУ готувала слизькі відповіді, вступивши в оперативну гру з «МГБ ДНР» і ці відповіді ворогів не влаштували, вони відповіли, що на флешках все взяте з інтернету.

Пономаренко каже, що саме Когут познайомив його з чеченцями.

— У Когута в Украине были люди. Это чеченцы, которых депортировали. Он меня знакомил с чеченцами. Это была организованная группа, которая недавно прибыла в Украину. Спортсмены, какая-то чеченская организация. Знакомил с перспективой, что эти люди будут входить перед вторжением России в подполье, чтобы подполье помогло россиянам. Это были заранее закинутые тоже специальные люди со стороны России, которые здесь дестабилизировали обстановку.

Як пригадує Пономаренко, його постійно намагалися витягти в Росію і для цього обіцяли “затерти” перетини кордону, через Китай вивезти — відправити за ним у Китай приватний літак.

— … Он настаивал, чтобы я ехал в Москву и скорее ехал, потому что намечается вторжение в Украину и им нужны здесь агенты (…) Чтобы меня подготовить в Москве, провести вербовочную беседу. Представить меня, он сказал, или первому, или минимум второму человеку, который планирует перед вторжением организацию подполья в Украине. Насколько я потом это понял, это мои доводы, что это Сивкович и генерал Беседа — это пятая служба ФСБ России. К Сивковичу я би точно попал, а к Беседе — под вопросом.

Он объяснял, что в Москве есть люди высокопоставленные, которые готовят специальную операцию против Украины и конкретные личности за этим закреплени. Он не раз говорил, что есть первое лицо и второе. И когда ты приедешь в Москву ты встречаешься минимум с вторым лицом, которое тебе даст деньги для диверсионной деятельности и подрывной работы в Украине и поставит еще больше заданий. 

У судовому засіданні колишні приятелі не стримували негативних емоцій.

— Послушай, лучше признайся, честно. Всю правду расскажи, — говорив Пономаренко.

— Что это значит?! Ти уже выше себя ставишь чем суд! Сказал, что я террорист, что я что-то готовил. И знаешь же заблаговременно, что это не так. Ты говоришь неправду… — обурювався Когут.

— Ты и есть террорист, — наполягав Пономаренко. — Ти хуже чем террорист. Ты предатель, который готовил вторжение русских войск в Украину.

— Ты меня сюда не выманивал с Польши?

— Ты сам приехал.

— Дима, ты меня выманивал на должность в Вольнянске назначить и на встречу на какую-то?

— Ну это был план СБУ, чтобы тебя вытащить, — визнав Пономаренко.

— В записях есть, что я тебе говорил, что если ты предатель, то обмотайся украинским флагом и едь на Лубянку! Ты это помнишь? — допитувався Когут.

— Ты сейчас унижаешь украинский флаг, ты подонок, да?! Ты посмотри, что россияне [делают]!..

— Свідок, дотримуйтесь, будь ласка,порядку! — втрутилася суддя

— Ты предатель! — вигукував Пономаренко.

Когут каже, що на той час працював у Польщі і оформляв собі там постійне місце проживання. Але його сімʼя проживала в Україні. І в січні 2022-го він приїхав з Польщі, щоб побачитися з родиною, а не через Пономаренка. Останній, нібито, щоб побачитися, запропонував йому посаду директора заводу в Запорізькій області.

— Не ты ли сказал мне о таких как Червинский, Сандурский, Поклад? Кто первый начал этот — запитував Когут.

— Ты начал такой разговор, — відповідав Пономаренко.

— Я эти фамилии до твоих оглашений и не слышал никогда.

— Ну правильно. Ти получал инструкции с террористической организации ДНР.

— Откуда это известно, что я получал?

— С твоих слов.

— Можешь сказать, что я готовил? Или ты уже забил, когда ты говорил, чтоб собрать Сандурского, Червинского и Поклада в беседку и взорвать. Это я предлагал или это ты говорил при первой встречи? Я про этих людей даже не слышал…

Пономаренко відмовився відповідати, кажучи, що Когут висловлює якісь власні твердження.

Наразі дослідження записів розмов не завершено. Не виключено, що в майбутньому Пономаренко буде допитаний повторно. Когут сказав, що хоче знову викликати його як свідка.

Адвокат Роман Брацило  вважає, що Пономаренко міг провокувати його підзахисного.

— Ми досліджуємо тільки розмови, а не дії. Дій ще ніяких ми не побачили, ні речових доказів. Свідка допитали. Наприкінці допиту навіть я почав переживати за себе, оскільки така емоція негативна була проти Когута і проти мене. Як можна сказати, що він не є зацікавлена особа в цьому провадженні?! — каже Брацило.


Автор:  Ірина Салій

Джерело: «Судовий репортер» 

Exit mobile version