У Західній Європі епідемія нападів з ножем на людей

У низці європейських країн останніми роками побільшало нападів із застосуванням холодної зброї (фотоілюстрація)Фото: imagrbroker/imago

Поліція Дортмунда, міста на заході Німеччини, розслідує ножовий напад на 15-річного українського підлітка. Експерти ж говорять про справжню “епідемію” ножових атак у Західній Європі, особливо серед молоді.

За даними німецької газети Bild, постраждалий у супроводі двох друзів під час прогулянки заговорив із двома дівчатами. Це, вочевидь, не сподобалося групі невідомих осіб, яка перебувала поруч, зазначає DW. Сталася сутичка, унаслідок якої молодий українець отримав ножові поранення горла та верхньої частини тіла. Зрештою постраждалого, що стікав кров’ю, вдалося доправити до лікарні. Його стан зараз характеризують як стабільний. “Ми виходимо з того, що йдеться про спробу вбивства”, – цитує Bild працівницю дортмундської прокуратури Марібель Андерссон (Maribel Andersson).

Слідство у цій справі триває. Це вже не перший подібний випадок насильницького нападу із застосуванням холодної зброї проти українських біженців. У лютому після ножового нападу в Обергаузені трагічно загинув 17-річний український баскетболіст Володимир Єрмаков.Його друг-спортсмен Артем Козаченко також згодом помер у лікарні внаслідок отриманих під час цього інциденту поранень.

Наприкінці квітня у баварському Мурнау-ам-Штаффельзеє загинули двоє чоловіків з України. Вони отримали смертельні ножові поранення. Незабаром підозрюваного зловмисника, вихідця з Росії, затримали.

Зухвалі злочини, скоєні посеред дня, нерідко із застосуванням холодної зброї проти неповнолітніх, привернули значну увагу до цих історій як в Україні, так і в самій Німеччині, особливо, через можливі ксенофобські мотиви. Разом з тим експерти говорять про цілу “епідемію” ножової злочинності, в тому числі серед підлітків, яка останніми роками набула у Західній Європі загрозливих масштабів.

У Німеччині щодня фіксують 34 ножові напади

Німецькі правоохоронці щодня реєструють у середньому 34 напади із застосуванням холодної зброї, повідомляє телеканал ZDF. Дискусія щодо масштабів проблеми особливо розгорілася у Німеччині після приголомшливого ножового нападу на пасажирів у поїзді Гамбург-Кіль. Двоє неповнолітніх пасажирів тоді загинули. Нападником виявився нелегал з Палестинських територій. Суд у цій справі завершився в середині травня 2024 року. 34-річного чоловіка засудили до довічного ув’язнення.

Сьогодні привокзальна територія у Гамбурзі – зона, де діє заборона на зброю, в тому числі й холодну, і за чим постійно стежить поліція. Та попри це, як розповів ZDF комісар гамбурзької поліції Мартін Борак (Martin Borack), у ході перевірок правоохоронці вилучають ножі дедалі частіше. Не кращою виглядає і ситуація у німецькій столиці – кількість ножових нападів у Берліні за останнє десятиліття зросла на чверть – до 3317 у 2022-му році.

До слова, громадянство чи походження нападників, як вказує статистика по Берліну за 2020 і 2021 роки, вирішальної ролі не відіграє – частка іноземців та громадян ФРН серед нападників була приблизно рівною.

Про значне погіршення статистики ножових нападів повідомляють і в низці інших європейських країн, в тому числі у Франції. А у столиці Австрії, наприклад, кількість злочинних нападів із застосуванням холодної зброї – від ножів до мачете – у 2023-му зросла майже на чверть у порівнянні з даними за попередній рік, сягнувши майже однієї тисячі інцидентів.

Багато хто в цьому зв’язку спрямовує погляди на Великобританію, де про ножові атаки говорять вже як про епідемію та справжній “бич часу”.

Судмедексперти на місці ножового нападу в англійському Ноттінгемі, 13 червня 2023
Судмедексперти на місці ножового нападу в англійському Ноттінгемі, 13 червня 2023Фото: Zac Goodwin/empics/PA Wire/picture alliance

Великобританія: 18 підлітків зарізано у 2023-му тільки в Лондоні

В Англії та Уельсі щодня реєструють в середньому понад 125 кримінальних інцидентів із застосуванням холодної зброї, часто з летальним кінцем. Торік країну особливо сколихнув напад, що стався у червні в Ноттінгемі: 19-річні студенти Барнабі Веббер та його супутниця Грейс О’Маллі-Кумар загинули від ножового нападу невідомого, коли удвох прогулювалися літнім нічним містом. Нападник, який виявився 33-річним мігрантом з Гвінеї-Бісау, тієї ж ночі ще встиг заколоти на смерть 65-річного шкільного завгоспа Єна Коутса, викрасти автомобіль та здійснити спробу наїзду на перехожих, перед тим як його схопила поліція.

Пам'ять 16-річного Гаррі Пітмена вшанували під час футбольного матчу, січень 2024
Пам’ять 16-річного Гаррі Пітмена вшанували під час футбольного матчу, січень 2024Фото: Bradley Collyer/empics/PA Wire/picture alliance

Тим часом у Лондоні впродовж 2023 року від поранень, отриманих у ході ножових атак, загинули 18 підлітків, повідомляє London Evening Standard. Останнім до цього сумного списку прямо під час феєрверка та святкувань Нового року 31 грудня потрапив 16-річний Гаррі Пітмен. Обвинувачення висунуто підліткові, якому також лише 16. Судовий процес у цій справі триває.

Особливістю статистики за 2023 рік ножових злочинів у Лондоні є й те, що близько 40 відсотків таких правопорушень припадала на членів чорної громади, хоча їхня частка у загальному населенні британської столиці становить близько 13 відсотків. Дослідники вважають, що ці потенційні соціальні або системні диспропорції, ймовірно, пов’язані з бідністю.

Профілактика серед підлітків допоможе?

За останні роки національні уряди та міжнародні організації випустили десятки звітів із різними пропозиціями щодо боротьби та профілактики злочинності із застосуванням холодної зброї, у тому числі й серед неповнолітніх.

Що штовхає підлітків на вчинення таких злочинів? За словами Патріка Гріна, голови Трасту Бена Кінселла – названого на честь 16-річного лондонського підлітка, що помер від ножових поранень, – “є ціла низка факторів, які роблять людей вразливими до злочинів і, зрештою, до насильства, серед яких соціальна ізоляція, бідність, нерівність і расизм”.

Методи і підходи до профілактики також різняться. Наприклад, берлінська поліція організовує лекції у школах. Німецька Профспілка поліції (GdP) пропонує посилення на законодавчому рівні покарань за такі злочини. Деякі експерти також рекомендують розширення зон із забороною на носіння зброї, інші ж вважають, що на практиці реалізувати це буде важко. Носіння при собі ножів та інших колюче-ріжучих предметів, кажуть експерти, часто стає реакцією підлітків на відчуття небезпеки і розкручує спіраль насильства.

В Англії та Уельсі, де, за офіційною статисткою, кількість злочинів із застосуванням ножів у 2023-му зросла на п’ять відсотків, молоді активісти не чекають, склавши руки, на покращення статистики. У людних місцях, особливо в неблагополучних районах, вони встановлюють аптечки, які у випадку нападу допоможуть зупинити гостру кровотечу до прибуття карети швидкої допомоги.

Скульптура "Янгол ножів" виконана в тому числі й з використанням справжніх знарядь злочину
Скульптура “Янгол ножів” виконана в тому числі й з використанням справжніх знарядь злочинуФото: Geoffrey Swaine/Photoshot/picture alliance

Іншим важливим фактором профілактики багато експертів майже одноголосно називають привернення суспільної уваги до проблеми. В Англії серед наймасштабніших подібних проєктів вважають скульптуру “Янгола ножів”, створену митцем Елфі Бредлі зі 100 тисяч ножів, в тому числі й конфіскованих поліцією і тих, які слугували безпосереднім знаряддям злочину.

“Янгол” об’їхав вже багато міст і громад для заохочення молоді до участі у суспільній дискусії щодо боротьби із насильством та злочинами із застосуванням холодної зброї. Щомісяця інсталяція “змінює прописку” і виставляється у новому місті.

Автор: Дмитро Каневський

Джерело:  DW

You may also like...