Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

Вбивство українського баскетболіста в Німеччині як частина епідемії ножових нападів у Західній Європі

Фото: imagrbroker/imago
Фото: imagrbroker/imago

У поліції західнонімецького міста Меттманн у середу, 14 лютого, повідомили про нові дані у розслідуванні нападу на 15-річного українця. Інцидент стався 10 лютого, коли юнак перебував у турецькому ресторані. Між ним та невідомим чоловіком зав’язалася суперечка. За даними німецької поліції, нападник висловлювався ксенофобно, а відтак ударив 15-річного підлітка з України по голові невстановленим предметом, після чого втік. Поліція отримала оперативну інформацію стосовно особи нападника і зараз перевіряє дані. Сам же підліток надалі перебуває на стаціонарному лікуванні, повідомляє DW.

Того ж дня під час іншого інциденту на двох українських юнаків напали в Обергаузені, також на заході Німеччини. Внаслідок ножових поранень загинув 17-річний український баскетболіст Володимир Єрмаков, його колега Артем Козаченко надалі перебуває у лікарні. Ще двоє підлітків, які намагалися втрутитися у бійку і допомогти українцям, теж дістали ножових поранень.

Тепер, як зазначає DW, у справі про напад на українського підлітка-баскетболіста в німецькому Обергаузені з’явилися нові подробиці. Зокрема в поліції Ессена заперечили наявність конкретних вказівок на ксенофобське підґрунтя нападу з ножем на 17-річного Володимира Єрмакова, внаслідок якого він помер у лікарні. У поліції повідомили, що “на даний момент усе вказує на те, що це була раптова ескалація насильства з боку 15-річного головного злочинця“.

Там створили спеціальну слідчу комісію з розслідування інциденту. Раніше у Федерації баскетболу Києва стверджували, що напад на українських спортсменів стався “просто за те, що вони – українці”. “Після вичерпного опитування свідків та аналізу доказових матеріалів ніщо конкретно не вказує на злочин на ґрунті ксенофобії”, – зазначають поліція та прокуратура Ессена у спільному повідомленні.

Свідки нападу, яких цитує німецький таблоїд Bild, стверджують, що Єрмаков, а також його колега по команді Артем Козаченко безрезультатно намагалися уникнути сутички з 15-річним Мертом В. та його поплічниками, які їх неодноразово провокували. Нападник, за словами свідків та поліцейського, якого цитує видання, витягнув ножа та “як ошаленілий” напав на хлопців, завдавши їм дев’ять ножових поранень. Крім того, він поранив ножем також своїх поплічників, які намагалися заспокоїти нападника. “Очевидно, йому було байдуже, чи він когось уб’є. Під час затримання не було видно, що він про щось шкодує”, – цитує Bild неназваного поліцейського. Артему Козаченко вдалося вижити, його направили до відділення інтенсивної терапії однієї з лікарень з тяжкими травмами.

Пост у Facebook на сторінці клубу ART Giants Düsseldorf

За наявною на даний момент інформацією, Мерт В. був єдиним, хто бив ножем. Німецького підлітка з турецьким корінням неодноразово затримувала поліція, зокрема через розбійний напад та завдання тяжких тілесних ушкоджень. Потрапляв у поле зору поліції за підозрою в тяжких злочинах також 14-річний поплічник нападника.

Зухвалі злочини, скоєні посеред дня із застосуванням холодної зброї проти неповнолітніх, привернули значну увагу до цих історій як в Україні, так і в самій Німеччині, особливо, через можливий ксенофобський мотив. Разом з тим експерти говорять про цілу “епідемію” ножової злочинності, в тому числі серед підлітків, яка останніми роками набула загрозливих масштабів у Західній Європі.

У Німеччині щодня фіксують 34 ножові напади

У середньому 34 напади із застосуванням холодної зброї реєструють щодня німецькі правоохоронці, повідомляє телеканал ZDF. Дискусії щодо масштабів проблеми розгорілася у Німеччині особливо від минулого року, після приголомшливого ножового нападу на пасажирів у поїзді Гамбург-Кіль. Двоє неповнолітніх пасажирів тоді загинули. Нападником виявився нелегал з Палестинських територій.

Знак про заборону зброї в гамбурзькому районі розваг Репербан (архівне фото)Фото: AP

Сьогодні привокзальна територія у Гамбурзі – зона, де діє заборона на зброю, в тому числі й холодну, і за чим постійно стежить поліція. Все ж, як розповів ZDF комісар гамбурзької поліції Мартін Борак (Martin Borack), у ході перевірок правоохоронці вилучають ножі дедалі частіше. Не краще виглядає і ситуація у німецькій столиці – кількість ножових нападів за останнє десятиліття зросла у Берліні на чверть – до 3317 у 2022-му році, повідомляє регіональний мовник RBB з посиланням на офіційну кримінальну статистику.

До слова, громадянство чи походження нападників, як вказує принаймні статистика по Берліну за 2020 і 2021 роки, вирішальної ролі не відіграє – частка іноземців та громадян ФРН серед нападників була приблизно рівною.

Про значне погіршення статистики ножових нападів повідомляють і в низці інших європейських країн. Наприклад, у столиці Австрії кількість злочинних нападів із застосуванням холодної зброї – від ножів до мачете – зросла у 2023-му майже на чверть у порівнянні з даними за попередній рік, сягнувши майже однієї тисячі інцидентів.

Багато хто в цьому зв’язку спрямовує погляди на Велику Британію, де про ножові атаки говорять вже як про епідемію та справжній “бич часу”.

Судмедексперти на місці ножового нападу в англійському Ноттінгемі, 13 червня 2023Фото: Zac Goodwin/empics/PA Wire/picture alliance

Велика Британія: 18 підлітків зарізано у 2023-му тільки в Лондоні

У Великій Британії щодня реєструють у середньому близько 125 кримінальних інцидентів із застосуванням холодної зброї, часто з летальним кінцем. Торік країну особливо сколихнув напад, що стався у червні в Ноттінгемі: 19-річний студент та його однокурсниця загинули від ножового нападу невідомого, коли удвох прогулювалися літнім нічним містом. Нападник, який виявився 33-річним мігрантом з Гвінеї-Бісау, тої ж ночі встиг заколоти на смерть ще 65-річного шкільного завгоспа перед тим, як його схопила поліція.

Пам’ять 16-річного Гаррі Пітмена вшанували під час футбольного матчу, січень 2024Фото: Bradley Collyer/empics/PA Wire/picture alliance

Тим часом у Лондоні 18 підлітків загинули впродовж 2023 року від поранень, отриманих у ході ножових атак, повідомляє London Evening Standard. Останнім до цього сумного списку прямо під час святкувань Нового року 31 грудня потрапив 16-річний Гаррі Пітмен. Слідство у його справі досі триває.

Особливістю статистики ножових злочинів у Лондоні є і те, що майже половина (45 відсотків) таких правопорушень припадала на членів чорної громади, хоча їхня частка у загальному населенні британської столиці становить 13 відсотків.

Профілактика серед підлітків допоможе?

За останні роки національні уряди та міжнародні організації випустили десятки звітів із різними пропозиціями щодо боротьби і профілактики злочинності із застосуванням холодної зброї, в тому числі й серед неповнолітніх.

Що штовхає підлітків на вчинення таких злочинів? За словами Патріка Гріна, голови Трасту Бена Кінселла – названого на честь 16-річного лондонського підлітка, що помер від ножових поранень, – “є ціла низка факторів, які роблять людей вразливими до злочинів і, зрештою, до насильства, серед яких соціальна ізоляція, бідність, позбавлення, нерівність і расизм”.

Методи і підходи до профілактики також різняться. Наприклад, берлінська поліція організовує лекції у школах. Німецька Профспілка поліції (GdP) пропонує посилення на законодавчому рівні покарань за такі злочини. Деякі експерти також рекомендують розширення зон із забороною на носіння зброї, інші ж вважають, що на практиці реалізувати це буде важко. До того ж часто носіння при собі ножів та інших колюче-ріжучих предметів стає реакцією підлітків на відчуття небезпеки і лише розкручує спіраль насильства, кажуть оглядачі.

Скульптура “Янгол ножів” виконана в тому числі й з використанням справжніх знарядь убивствФото: Geoffrey Swaine/Photoshot/picture alliance

В Англії та Уельсі, де за останньою офіційною статисткою, кількість злочинів із застосуванням ножів у 2023-му зросла на 5 відсотків, молоді активісти не чекають, склавши руки, на покращення статистики. У людних місцях, особливо в неблагополучних районах, вони встановлюють аптечки, які у випадку нападу допоможуть зупинити гостру кровотечу до прибуття карети швидкої допомоги.

Іншим важливим фактором профілактики багато експертів майже одноголосно називають привернення суспільної уваги до проблеми. Серед наймасштабніших таких проєктів в Англії вважають скульптуру “Янгола ножів”, створену митцем Елфі Бредлі зі 100 тисячі ножів, в тому числі й конфіскованих поліцією і тих, які слугували безпосереднім знаряддям злочину.

“Янгол” об’їхав вже багато міст і громад для заохочення молоді до участі у суспільній дискусії щодо боротьби із насильством та злочинами із застосуванням холодної зброї. Цього місяця інсталяція завітає до північноанглійського Лідса.

Автор: Дмитро Каневський

Джерело: dw.com

Exit mobile version