Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

29 справ щодо війни, за якими варто стежити цього тижня: справа Ягідного, Діана Панченко та «російська громада» Полтави

29 справ щодо війни, за якими варто стежити цього тижня: справа Ягідного, Діана Панченко та “російська громада” Полтави
29 справ щодо війни, за якими варто стежити цього тижня: справа Ягідного, Діана Панченко та “російська громада” Полтави

Підвал у Ягідному. Нагадуємо про справу Ягідного: у цьому селі на Чернігівщині російські військові майже місяць тримали в підвалі школи 368 людей. Росіяни вдиралися до будинків, грабували, били та роздягали чоловіків, шукали татуювання та насильно зганяли всіх до підвалу школи. Люди 28 днів були у темряві та задусі, без ліків, нормального доступу до їжі та води.  За цей час там померло десять людей. Справа на етапі судових дебатів. П’ятнадцятьох військових із Туви обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 27 березня о 09:30 в Чернігівському районному суді міста Чернігова (in absentia).

Очільник російської громади в Полтаві. Віктор Шестаков — очільник і засновник ГО “Російська громада Полтавщини”. У 2023 році його затримала СБУ. Шестаков використовував псевдоніми Андрій Уваров, Ігор Логінов і Петро Жарков. Слідство встановило, що він був агентом служби зовнішньої розвідки РФ. Шестаков підготував понад 60 замовних публікацій для російських інтернет-видань “Одна родіна” та “Фонд стратегічної культури”. Шестаков готував замовні матеріали щодо російських ударів по торговельному центру у Кременчуці, багатоквартирному будинку у Дніпрі та масованих обстрілах енергооб’єктів у Києві. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 26 лютого о 15:00 у Ленінському районному суді міста Полтава.

Віктора Шестакова підозрюють в держзраді та виготовленні і поширенні матеріалів, які виправдовують агресію РФ проти України. Фото: інтернет-видання “Полтавщина”

Військове керівництво РФ. Олександр Носатов — російський воєначальник. Командувач Балтійським флотом з 2016 року. У жовтні 2021 року його призначили  начальником Головного штабу ВМФ Росії — першого заступника Головнокомандувача ВМФ Росії. Має нагороду за окупацію Криму та командує російськими військами, які окупували територію України. Через підтримку російської агресії та порушення територіальної цілісності України під час російсько-української війни перебуває під персональними міжнародними санкціями різних країн. Його обвинувачують у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України. Засідання призначене на 29 лютого о 10:00 у Голосіївському районному суді (in absentia).

Дискредитація волонтерів. Олексій Оскер родом із Сумщини. Він створював фінансові піраміди, балотувався на виборах у кількох областях, керував компанією, яка володіла медіа, був причетний до справи про продаж посади голови Миколаївської ОДА, мав спільні події з львівським антивакцинатором Остапом Стахівим. Після початку повномасштабної війни записував відео з дискредитацією українського волонтерського руху, поширював фейки про роздачу повісток і злочини переселенців, закликав повалити владу на Волині. За це його обвинувачують у спробі насильницької зміни конституційного ладу. Засідання призначене на 29 лютого об 11:30 у Святошинському районному суді Києва.

“Сябри Волині” та Ленінська комуністична спілка. Михайло й Олександр Кононовичі — брати з Луцька, активні учасники антиукраїнських і проросійських акцій. Вони розповсюджували інформацію про “фашизм” в Україні, особливо на Волині. Їздили в “ЛНР” роздавати дітям “гуманітарку” та провели там пресконференцію разом із проросійськими окупантами, де Михайло заявив, що “саме київська влада йде на ескалацію конфлікту на Донбасі”. СБУ встановила, що вони тісно співпрацюють зі спецслужбами Росії та Білорусі для розхитування ситуації в Україні та “створення інформаційної картинки”.

Олександр Кононович є керівником Волинської обласної організації Ленінської комуністичної спілки молоді України, російської общини Волинської області, волинського осередку “Антифашистського комітету України”, білоруської общини “Сябри Волині”. Михайло теж причетний до “Сябрів Волині”, керує обласною організацією Ленінської комуністичної спілки України, молодіжною ГО “Авангард”. Їх обвинувачують у діях, спрямованих на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу. Засідання призначене на 1 березня о 10:00 у Солом’янському районному суді міста Києва.

Полковник харківської СБУ. Юрій Рябуха — колишній заступник голови управління СБУ в Харківській області. У Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого він керував Інститутом підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки. Як каже слідство, Рябуха готував інститут до “здачі”, вчасно не вивіз майно та співробітників, схиляв курсантів не чинити спротив росіянам і співпрацювати з ними. Рябуху затримали у 2022 році за підозрою у держзраді. Очільник СБУ Василь Малюк розповідав, що на телефоні Рябухи гімн Росії був мелодією будильника. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 27 лютого об 11:30 у Шевченківському районному суді Києва. 

Юрій Рябуха, колишній заступник голови управління СБУ в Харківській області. Фото: Вечірній Харків

Розстріл автівок під час окупації. Павло Бабаліч — командир 3 парашутно-десантної роти ПДД, який у березні 2022 року окупував Київську область. Його позиції були розташовані в селі Микуличі. Разом із іншим російським військовим він розстріляв два авто з цивільними. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 26 лютого о 14:15 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).

Приставка Playstation. Радік Гукасян — російський десантник, який брав участь в окупації Київщини минулоріч. Прокуратура встановила, що Гукасян разом із ще 5 російськими військовими розстріляли авто під Бородянкою — чоловік, який був всередині, загинув. Також слідство вважає, що Гукасян займався мародерством. ЗСУ взяли в полон Гукасяна на Херсонському напряму. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни.  Засідання призначене на 28 лютого о 14:15 у Бородянському районному суді Київської області.

“Фільтраційні заходи”. Василь Полтінін — російський військовий, який окупував Київщину в 2022 році. За даними слідства, Полтінін у березні 2022 року в селі Катюжанка Вишгородського району проводив обшуки, аби знайти українських військових та правоохоронців. Він, йдеться у підозрі, ув’язнив у підвалі школи двох чоловіків, які служили в АТО. Російський військовий вимагав від полонених інформацію про розташування позицій ЗСУ, місцеперебування правоохоронців та колишніх атовців. Погрожував розстрілом за те, що чоловіки служили у 2014 році на сході України, відмовляв їм у їжі і воді. Свої дії обвинувачений пояснював “фільтраційними заходами”. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 29  лютого о 14:00 у Вишгородському районному суді Київської області (in absentia).

Імітація розстрілу. Олександр Кондратьєв — російський командир, який брав участь в окупації Бучанського району. Він грабував будинки, імітував розстріл і знущався над місцевою жінкою. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 27 лютого  о 10:00 у Макарівському районному суді Київської області (in absentia).

Розстріл цивільних. Антон Струєв — командир мотострілецької роти 15-ої “миротворчої” бригади 2-ої гвардійської загальновійськової армії. СБУ встановила, що під час окупації Бучанщини Струєв віддав наказ розстріляти цивільних у селі Заворичі. За версією обвинувачення, тоді військові РФ перебували у будинку місцевого жителя та допитували його, коли повз проїжджав інший мешканець села. За наказом Струєва росіяни почали стріляти у чоловіка і поранили його. Чоловік вижив. Струєва обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 29 лютого о 14:00 у Броварському міськрайонному суді Київської області (in absentia).

Антон Струєв, командир мотострілецької роти 15-ої “миротворчої” бригади 2-ої гвардійської загальновійськової армії. Фото: Facebook-сторінка колишньої генпрокурорки Ірини Венедіктової

Катування у Богданівці. Нагадуємо про справу Олександра Васильєва і Олексія Булгакова ― військових 15-ї окремої гвардійської мотострілецької бригади. Під час окупації села Богданівка на Київщині, як каже слідство, вони взяли в полон і катували місцевого тероборонівця. Той каже, що саме Булгаков віддав наказ бити. Їх обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 29 лютого о 16:30 у Броварському міськрайонному суді Київської області (in absentia).

Розстріл автомобільної черги. Олександр Стенін ― командир розвідувальної роти. Прокуратура стверджує, що у березні 2022 року разом зі спільниками він встановив вогневий контроль над проїжджою частиною вулиці Олега Кошового в Ірпені. На той час це була єдина дорога для евакуації з міста. Російські військові відкрили вогонь по колоні автівок із написами “ДІТИ” та “ЕВАКУАЦІЯ”. Під час обстрілу шести легкових автомобілів загинуло п’ятеро людей, поранення отримали семеро, серед яких мала дитина. Стеніна обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання заплановане на 27 лютого о 12:15 в Ірпінському міськрайонному суді Київської області (in absentia).

Коригування по Харкову. Антон Ізмайлов ― безробітний житель Харкова, якого завербували спецслужби Росії. Слідство вважає, що Ізмайлов коригував ракетні удари по Харкову: збирав інформацію про місця базування та маршрути ЗСУ на території міста. Його обвинувачують у поширенні інформації про ЗСУ, якої немає у вільному доступі. Засідання призначене на 28 лютого об 11:00 у Комінтернівському районному суді Харкова. 

Погроза підпалу. Євгеній Басов і Петро Базаров ― військові з 35-ої та 74-ої окремих гвардійських мотострілецьких бригад РФ відповідно. Слідство вважає, що 6 березня 2022 року в одному з окупованих сіл Чернігівщини їх побратими затримали цивільного та привели його в приміщення магазину, де серед інших були Басов і Базаров. Вони, йдеться в матеріалах, катували чоловіка, аби отримати інформацію про ЗСУ. Басов погрожував підпалити його, вони з Базаровим вдарили чоловіка ногами щонайменше 45 разів. Обох обвинувачують у порушенні законів і звичаїв ведення війни. Засідання призначене на 1 березня о 10:00 у Чернігівському районному суді (in absentia).

Ведуча NewsOne. Діана Панченко ― колишня ведуча проросійських каналів Медведчука NewsOne, “Перший незалежний” та UkrLive. Слідство встановило, що  вона виправдовувала збройну агресію РФ проти України, підтримувала та пропагувала окупацію регіонів. У 2022 році у своєму шоу говорила, що Байден віддав наказ Україні наступати на Донбас. На своєму ютуб-каналі та у соціальних мережах закликала не чинити спротив Росії. З окупованого Маріуполя та Донецька знімала пропагандистські репортажі. Її обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 28 лютого о 9:30 у Шевченківському районному суді Києва (in absentia).

Діана Панченко, колишня ведуча проросійських каналів Медведчука NewsOne. Фото: скрин з випуску новин NewsOne

Посилки в Росію. Євген Мурзінцев — військовий РФ, який брав участь в окупації Київщини. Із Білорусі він надіслав награбоване майно у Рубцовськ посилкою вагою 24,34 кг. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 29 лютого о 14:15 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).

Зґвалтування вагітної. Арслан Саліхов і Рінат Хакімянов — російські військові із 90-ї танкової дивізії, які окупували Броварський район у 2022 році. Слідство встановило, що Хакімянов разом із ще одним росіянином затримали місцеву жінку в будинку. Вона сказала, що вагітна і просила її не чіпати. Саліхов залишився на вулиці для охорониа, а Хакімянов разом із ще одним військовим по черзі ґвалтували жінку, при цьому вони її били, душили й вибили чотири зуба. Також Саліхов і Хакімянов викрали телефони місцевих, примусили одного чоловіка рити окопи. Їх обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 29 лютого об 11:00 у Броварському міськрайонному суді Київської області (in absentia).

Співпраця з росіянами. Надія Антонова — жителька села Кутузівка, що на Харківщині. Слідство встановило, що вона активно співпрацювала з російськими військовими під час окупації. Використовуючи свою посаду, вона надала доступ військовим РФ до житлових приміщень будівлі управління державного підприємства, забезпечувала окупантів житлом, яке належить місцевим. Її обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 29 лютого о 10:30 у Харківському районному суді Харківської області 

Коригування вогню. Олександр Трифонов — депутат Сіверської міської ради від ОПЗЖ. Раніше був футбольним тренером. Слідство вважає, що коли почалося повномасштабне вторгнення, він передавав росіянам координати для ударів. Місцеві кажуть, що він також роздавав російську гуманітарку. Трифонова затримали за підозрою у колабораціонізмі. Засідання призначене на 1 березня об 11:00 у Дружківському районному суді.

Затриманий депутат Сіверської міськради, якого підозрюють у передачі окупантам розвідувальної інформації. Фото: СБУ

Сільський староста з Харківщини. Микола Чашка-Ратушний десять років очолював село, а згодом громаду з центром у Лісній Стінці. Він був членом Партії регіонів. Слідство вважає, що у 2022 році чоловік перейшов на бік росіян, отримав “чиновницьку посаду” і наводив обшук директорки місцевого навчального закладу, що була проти окупації. У 2023 Чашку-Ратушного затримали за підозрою у колабораціонізмі. Засідання призначене на 28 лютого о 13:15 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Військовий комісар “ЛНР”. Восени 2021 року мешканець Луганщини Андрій Губанов приєднався до “Народної міліції ЛНР” і став військовим комісаром, йдеться у матеріалах справи. Серед іншого він займається організацією призову мешканців тимчасово окупованої Луганської області на службу в лавах окупаційний військ РФ. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 28 лютого о 09:00 у Павлоградському міськрайсуді Дніпропетровської області (in absentia).

Пограбування в Ізюмі. Ерєє Монгуш, Сергій Бєбін і Дмитро Мельников ― російські військові 30-тої окремої мотострілецької Червонопрапорної бригади, яка окупувала Харківщину. Слідство вважає, що 16 травня минулоріч вони пограбували місцевих. Бєбін був п’яним, вони втрьох побачили авто, що їхало дорогою. Мельников спинив його, Монгуш двічі вистрілив із автомата біля коліс. Вони втрьох погрожували водієві, казали, що розстріляють і заберуть авто. Бєбін забрав у водія 3500 гривень. Усіх трьох обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 1 березня об 11:30 у Павлоградському міськрайонному суді Дніпра (in absentia).

Депутат із Херсона. Ілля Карамаліков із 2020 року був депутатом Херсонської обласної ради від партії Колихаєва. Слідство заявляє, що коли почалося повномасштабне вторгнення, збирав і передавав росіянам дані про місцевих проукраїнських політиків, активістів, правоохоронців. Його затримали за підозрою у державній зраді. Засідання призначене на 1 березня о 13:00 у Жовтневому районному суді Кривого Рогу.

Ілля Карамаліков, депутат Херсонської обласної ради з 2020 року. Фото: Херсонська облрада

Підприємець із Житомира. Роман Кучер — житомирський підприємець і голова ГО “Молода влада”. У 2020 році СБУ проводила обшук оселі, щоб вилучити докази, які стосуються створення та організації “територіальних громад самостійної української держави Україна Київської Русі”. Тепер йому інкримінують поширення інформації про ЗСУ. Засідання призначене на 29 лютого о 9:15 у Корольовському районному суді Житомира.

Дані для сестри в Росію. Олена Фролова уродженка Снігурівки. Як каже слідство, після російського вторгнення вона переїхала до Львова і фіксувала розташування українських військових, передавала інформацію своїй сестрі, котра жила в окупованому Херсоні з російським військовим, а згодом виїхала до РФ. Як ідеться у матеріалах справи, брат Фролової, якого мобілізували до ЗСУ, обвинувачений у держзраді. Через сестру, яка виїхала до РФ, він зв’язався з російським командиром і надсилав інформацію про розташування українських сил. Фроловій інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 27 лютого о 10:30 у Личаківському районному суді Львова.

Погрози розстрілом. Костянтин Озаєв ― командир 5-ї батареї реактивної системи залпового вогню “Ураган” 147-ї ОМС. У березні 2022 року підрозділ окупував село Боромля на Сумщині. Чоловік зупинив місцевого, коли той віз на машині тіло вбитої подруги. Озаєв запропонував чоловікові поховати тіло в найближчій воронці від вибуху або на узбіччі дороги, але той відмовився. Росіяни перевіряли документи й Озаєв наказав вистрелити чоловіку в коліно. Коли той почав просити не робити цього, Озаєв наказав солдатам стратити його. У той час росіянам зателефонували і чоловік встиг заховатися. Озаєва обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 26 лютого об 14:30 у Тростянецькому районному суді Сумської області (in absentia).

Заклик до перемовин. Олександр Курпіль — депутат Охтирської районний ради від партії “Наш край”. Слідство вважає, що він поширював заклики до зміни кордонів України та до перемовин, допомагав росіянам із продуктами, маршрутами, супроводжував їх. Йому інкримінують державну зраду. Засідання призначене на 26 лютого о 10:00 в Охтирському міськрайонному суді Сумської області.

Депутат від ОПЗЖ. Володимир Голієнко — депутат Старосалтівської селищної ради від ОПЗЖ. Голова фермерського господарства “Агростіл”. Під час російської окупації  він допомагав росіянам вивозити зерно з окупованої території України. У тому числі користуючись технікою фермерського господарства “Агростіл”. За версією слідства, Голієнко вивіз 2655 тонн озимої пшениці до складських приміщень ТОВ “Агростіл” для зберігання та передачі державі агресору. У 2020 році став депутатом Старосалтівської селищної ради від ОПЗЖ. Його обвинувачують у пособництві державі-агресору. Засідання призначене на 28 лютого о 14:00 у Чугуївському міському суді Харківської області.

Джерело: Медійна ініціатива за права людини

Exit mobile version