Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

34 справи щодо війни, за якими варто стежити цього тижня: проросійський мер Полтави, розстріл трьох братів, син начальника охорони Януковича

34 справи щодо війни, за якими варто стежити цього тижня: проросійський мер Полтави, розстріл трьох братів, син начальника охорони Януковича
34 справи щодо війни, за якими варто стежити цього тижня: проросійський мер Полтави, розстріл трьох братів, син начальника охорони Януковича

Київ та область

Суд над українськими моряками. Віктор Можелянський — колишній суддя Київського районного суду Сімферополя, який перейшов на службу до окупантів. Він обирав запобіжний захід українським морякам, яких захопили російські військові у нейтральних водах у районі Керченської протоки. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 23 липня о 10:00 у Деснянському районному суді Києва (in absentia).

“Смотрящий” від окупантів. Олександр Реймер після окупації Запорізької області перебрався з Криму до Кам’янки-Дніпровської, де став “заступником голови адміністрації”. Він активний діяч партії “Єдіная Росія”, очолював раду при окупаційному міністерстві транспорту Криму. ЗМІ писали, що він брав участь у викраденні зерна з тимчасово окупованої частини Запорізької області та грабував місцевих. У серпні ГУР повідомляло, що спрямувало дрон-камікадзе у його квартиру. Унаслідок вибуху він отримав поранення. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 20 лютого о 10:00 у Шевченківському районному суді Києва (in absentia).

Підозра в шпигунстві. Ван Ібо та Янь Цзяньчен ― громадяни Китаю, яких підозрюють у шпигунстві. Судовий процес закрили. Засідання призначено на 22 липня о 15:00 у Києво-Святошинському районному суді Київської області. 

Імітація розстрілу. Олександр Кондратьєв — майор, начальник штабу, заступник командира батальйону, який окупував Київщину у 2022 році. Слідство встановило, що в березні 2022 в Андріївці він грабував цивільних і чинив щодо них психологічне насильство. Разом із підлеглими обшукав будинок місцевої і, погрожуючи їй вбивством, вивів на подвір’я та імітував розстріл, вистріливши декілька разів над головою. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 25 липня о 14:00 у Макарівському районному суді Київської області (in absentia).

Розстріл авто. Бахріддін Мадгозієв і Кажмурат Сєргазієв — молодший сержант і рядовий, підрозділ яких окупував Бучу в 2022 році. Слідство встановило, що під час контролю сектору міста вони вистрілили по цивільній машині, а потім вбили чоловіка. Їх обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 23 липня об 11:40 в Ірпінському міському суді (in absentia).

Харківська область

Грабунок ювелірного магазину. Набивуллах Гулмагомедов й Ілля Кательніков — гранатометники гаубично-артилерійського дивізіону армії РФ. Під час окупації Ізюму у квітні 2022 року вони, встановило слідство, пограбували магазин ювелірних виробів “Золотий вік”. Винесли прикрас на вісім мільйонів гривень. Обом інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 24 липня о 15:00 у Дзержинському міському суді Харкова (in absentia).

Злив секретних даних. Михайло Флюк — мешканець Харкова, Діна Шаоцзе — громадянин Китаю, керівник громадської організації “Український центр управління освітою та науковими технологіями”. За версією слідства, вони передавали секретну інформацію Росії. Флюку інкримінують держзраду, а Шаоцзе — шпигунство. Засідання призначено на 25 липня о 12:00 у Дзержинському міському суді Харкова.

Начальниця під час окупації. Олена Асєєва — колишня інженерка з охорони праці служби охорони праці та цивільного захисту АТ “Харківгаз”. Слідство встановило, що під час окупації Харківщини вона виконувала обов’язки начальниці окупаційного комунального підприємства “Ізюмгаз”. Її обвинувачують у пособництві державі-агресору. Засідання призначено на 22 липня об 11:00 у Київському районному суді Харкова. 

Від бурильника до оперуповноваженого. Віталій Ткаченко з Ізюму Харківської області працював помічником бурильника в “Укргазбуд”. Яка каже слідство, під час окупації він добровільно працював у незаконних правоохоронних органах — виконував обов’язки старшого оперуповноваженого відділу економічної безпеки Ізюмського “відділу поліції”. Його обвинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначене на 25 липня о 12:00 у Київському районному суді Харкова.

Фермерка. Наталія Проценко — власниця сільгосппідприємства, депутатка Шевченківської селищної ради, обрана від ОПЗЖ. Як встановило слідство, під час окупації громади у 2022 році вона надала своє підприємство росіянам для розміщення та ремонту техніки. Крім цього, організувала продаж збіжжя до Росії. Жінці інкримінують пособництво країні-агресору. Засідання призначено на 24 липня о 10:40 в Орджонікідзевському районному суді Харкова.

Фельдшерка. Яна Серьогіна працювала фельдшеркою в Ізюмському районі Харківщини. Під час окупації, каже слідство, вона з ідеологічних мотивів допомагала росіянам — передала у користування приміщення амбулаторії, забезпечувала побут, приносила їжу. Жінці інкримінують колабораціонізм. Засідання призначене на 24 липня о 14:00 у Балаклійському районному суді Харківської області. 

Очільник ОТГ. Дмитро Чигринов — мешканець Вовчанська.Слідство встановило, що під час окупації він допомагав росіянам грабувати місцевих. За це він отримав винагороду. Брав участь у піднятті російського прапора у Вовчанську після референдуму. Він організував збір підписів серед жителів Вовчанської ОТГ щодо легалізації себе як “очільника Вовчанського району” в обмін на їжу. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 25 липня о 10:15 у Чугуївському районному суді. 

Чернігівська область

Розстріл авто з цивільними. Артем Терешонков і Владислав Донгак — російські військові. За даними слідства, вони причетні до розстрілу автомобіля з шістьма цивільними 3 березня 2022 року на виїзді з села Рогощі. Тоді загинули двоє людей, серед них — суддя Чернігівського апеляційного суду Любов Харечко. Їм інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 23 липня о 10:00 у Чернігівському районному суді (in absentia).

Розстріл трьох братів. Костянтин Смирнов і Денис Подгорний — начальник військової поліції округу та його підлеглий. Слідство встановило, що під час окупації Чернігівщини у 2022 році Смирнов наказав Подгорному розстріляти трьох братів. Одному вдалося вижити. Росіян обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 25 липня о 13:50 у Ріпкинському районному суді Чернігівської області (in absentia).

Донецька область

З ʼʼДНРʼʼ у полон. Юрій Борисов — мешканець Донеччини. З 2014 року він служив у підрозділах “ДНР” на посадах комірника, водія тягача гармати, завідувача складу. У травні 2023 року у складі підрозділу прибув на штурмові позиції у Донецькій області, але того ж дня здався в полон. Борисов уклав із прокурором угоду про визнання винуватості. Проте суд її відхилив. Йому інкримінують участь у терористичній організації та держзраду. Засідання призначене на 23 липня о 14:00 у Красноармійському міськрайонному суді Донецької області. 

Працівниця залізниці. Тетяна Лисянська — мешканка міста Нью-Йорк Донецької області, яка працювала на залізничній станції Краматорська. Як каже слідство, через прихильність до “ДНР” жінка передавала ворогу голосовими повідомленнями через Telegram інформацію про переміщення ЗСУ. Її взяли під варту. Лисянську звинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про переміщення ЗСУ. Засідання призначене на 25 липня о 10:00 у Дзержинському міському суді Донецької області.

Дніпропетровська область 

Граната та ЗСУ. Максим Євстігнеєв ― мешканець Дніпропетровської області. Правоохоронці проводили щодо нього розслідування за фактом зберігання гранати. Під час перевірки телефонів дізналися, що він поширював дані про переміщення техніки ЗСУ. Йому інкримінують несанкціоноване поширення інформації про переміщення ЗСУ. Засідання призначене на 25 липня о 13:00 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Зґвалтування в окупації. Станіслав Новакович ― боєць оперативно-бойового тактичного формування “Каскад” “ДНР”. За даними слідства, у квітні 2022 року в окупованому місті Рубіжне Луганської області російські військові затримали жінку та помістили її в камеру суду, яку облаштували для утримання українців. Згодом туди прибув Новакович і, розшукуючи жінок для зґвалтування, наказав потерпілій іти за ним. Погрожуючи, що віддасть наказ на її групове зґвалтування, сам зґвалтував її. Він приходив по неї двічі, а на третій раз росіянин-наглядач не дозволив її забрати, адже жінка намагалася вчинити самогубство. Новаковичу інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 25 липня о 15:00 у Павлоградському міськрайонному суді Дніпропетровської області (in absentia).

“Парад” військовополонених у “ДНР”. Ольга Сухова живе у Донецьку. У 2014 році, ймовірно, конвоювала “парад” українських полонених, організований “ДНР” на День незалежності України. Раніше в цій справі обвинувачували українську ветеранку Валерію Котелець із позивним “Фортуна”. Сухову обвинувачують у порушення законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 22 липня о 15:00 в Індустріальному районному суді Дніпра (in absentia).

Допомога вітчиму з “ДНР”. Олексій Лукін ― мешканець Краматорська. Як каже слідство, у березні 2022 року він повідомив своєму вітчиму, який воює у підрозділі “ДНР”, про розташування блокпоста ЗСУ. Вітчима у 2015 році засудили за участь у бойових діях на боці “ДНР”, але тоді його обміняли. Сам Лукін провину не визнав і заявив, що після затримання його катували, а вітчима він не бачив з 2009 року. Водночас у його переписці є згадки про розташування українських військових. Суд першої інстанції засудив його до 10 років позбавлення волі. Проте захист оскаржив вирок і Касаційний суд скерував справу на повторний розгляд. Лукіну інкримінують сприяння діяльності терористичної організації. Засідання призначене на 23 липня о 14:30 в Індустріальному районному суді Дніпра.

Повторне слухання справи про злив позицій ЗСУ. Олег Жигулін ― мешканець Краматорська, який у березні 2023 року повідомив адміну Telegram-каналу “Краматорск.Обстановка” про розташування ЗСУ в місцевій школі. Невдовзі позицію обстріляли росіяни. Слідство інкримінувало чоловіку несанкціоноване поширення інформації про сили оборони України з тяжкими наслідками. Проте апеляційний суд скасував вирок як необґрунтований і скерував справу на повторне слухання. Її слухають закрито. Засідання призначене на 25 липня о 14:30 в Індустріальному районному суді Дніпра.

Запорізька область

Відібрав Volkswagen Touareg. Костянтин Лисенко до 2014 року працював оперуповноваженим управління МВС у Запорізькій області. Його звільнили, коли він не пройшов переатестацію. Під час окупації частини Запорізької області у 2022 році він, стверджує слідство, погодився на співпрацю з окупантами й очолив Дніпроруднівський відділ міліції. Ця структура займалася фільтрацією місцевих. Слідство встановило, що під час однієї з перевірок Лисенко наказав відібрати авто Volkswagen Touareg у чоловіка, який намагався виїхати з окупації. Лисенку інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 25 липня о 15:00 у Заводському районному суді Запорізької області (in absentia).

Син начальника охорони Януковича. Ян Заневський — співробітник ФСБ, син колишнього начальника охорони президента-втікача Віктора Януковича. Слідство встановило, що Заневський бере участь у фільтрації людей на тимчасово окупованих територіях Запорізької, Херсонської, Миколаївської областей. Люди, які змогли виїхати з окупації, розповідали, що він їх катував. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 25 липня о 09:30 в Орджонікідзевському районному суді Запоріжжя (in absentia).

Російська служба. Олександр Фомін і Віктор Чудак — колишні правоохоронці з Василівського району Запорізької області. Слідство встановило, що вони погодилися на співпрацю з росіянами та пішли служити в їх поліцію. На “службі” знущалися з цивільних. Їх обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 24 липня о 14:00 у Запорізькому районному суді Запорізької області (in absentia). 

Кіровоградська область

Скупчення військових. Дмитро Романченко після повномасштабного вторгнення РФ переїхав на Кіровоградщину з Торецька Донецької області. Як каже обвинувачення, він за гроші передавав росіянам інформацію про розташування ЗСУ. Чоловік перебуває під вартою, йому інкримінують держзраду. Засідання призначене на 22 липня о 14:00 у Ленінському районному суді Кропивницького.

Львівська область

Соратниця Медведчука. Інна Іваночко — очільниця Львівської облорганізації ОПЗЖ та громадського руху Медведчука “Український вибір — право народу” у регіоні. Іваночко обвинувачують в антиукраїнській діяльності та просуванні ідеї федералізації України. Прокуратура встановила, що вона організовувала конференції, семінари та вуличні акції з вимогами надати особливий економічний і культурний статус Галичині, від’єднати її і дати автономію. В інтерв’ю російським медіа жінка як “політична експертка” поширювала вигадки пропаганди про русофобію, фашизм, нацизм та бази НАТО в Україні. Її обвинувачують у держзраді. Засідання призначене на 23 липня об 11:00 у Галицькому районному суді Львова.

Миколаївська область

Коригування по Чорноморській косі. Олександр Помикалов, В’ячеслав Амбросов, Дмитро Земляков, Ірина Землякова — мешканці Миколаївщини. За даними слідства, вони інформували представників Росії про розташування ЗСУ на Чорноморській косі. Справа порушена за статтею про держзраду та поширення інформації про переміщення ЗСУ. Засідання призначене на 24 липня о 13:00 у Заводському районному суді Миколаєва.

Скриншоти ЗСУ. Сергій Григоровський — мешканець Миколаєва. Як каже слідство, з ідеологічних мотивів він передавав представнику РФ інформацію про розташування ЗСУ. Чоловік робив скриншоти на Google-мапах місць розташування техніки чи особового складу. Його взяли під варту й інкримінують несанкціоноване поширення інформації про переміщення ЗСУ. Засідання призначене на 22 липня о 13:30 у Корабельному районному суді Миколаєва.

Одеська область

Листівки з пропагандою. Олександр Приймак — мешканець Одеси. У квітні 2023 року його затримала поліція під час комендантської години. Чоловік вночі розклеював листівки про те, що Зеленський — “жидофашист”, з образами ЗСУ та славінням Ісуса Христа. Крім цього, подібне чоловік постив і в Instagram. Його звинувачують у виправдовуванні збройної агресії РФ. Судове засідання призначене на 25 липня об 11:00 у Київському районному суді Одеси.

Працівник херсонської колонії. Дмитро Пащенко — мешканець Снігурівського району Миколаївщини. Під час окупації Херсона, каже слідство, він працював у колонії, яку росіяни підпорядкували собі. Захисник натомість доводить, що підсудного примусили. Пащенку інкримінують держзраду. Судове засідання призначене на 22 липня о 13:00 у Малиновському районному суді Одеси.

ФСБ у Херсоні. Юрій Бєляцький — співробітник 9-го управління департаменту оперативної інформації 5-ї служби ФСБ РФ. Слідство вважає, що за наказом та за участі Бєляцького у березні 2023 викрали та катували жителя Херсона. Квартиру потерпілого пограбували, погрожували дружині та дитині. Чоловіка побили, звʼязали руки пластиковими стяжками, одягнули шапку на обличчя та вивезли в катівню у центрі міста. Там потерпілого катували, били, імітували розстріл, погрожували вбити родину, змусили підписати згоду про співпрацю. Після цього вивезли на перехрестя у центрі Херсона і відпустили. Бєляцького обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 25 липня о 15:00 у Малиновському районному суді Одеси (in absentia).

Колонія окупантів. В’ячеслав Пащенко був водієм “АТБ” у Херсоні. Під час окупації міста, каже слідство, впродовж червня й липня 2022 року працював на росіян — став молодшим інспектором відділу охорони Північної виправної колонії № 90, яку окупанти захопили. Він охороняв в’язнів і затриманих. Пащенку інкримінують колабораціонізм. Засідання призначене на 25 липня о 16:00 у Малиновському районному суді Одеси.

Посада при окупантах в Одесі. Андрій Кулик — мешканець Одеси. За даними слідства, чоловік зняв об’єкти військового призначення на території міста і шукав контакти ФСБ, щоб передати інформацію. Його знайомий повідомив, що може “звести” його з потрібними людьми, але він має засвідчити готовність до конфіденційного співробітництва. Кулик погодився і просив, аби в обмін на це його призначили керівником департаменту ЖКГ в окупаційній адміністрації після захоплення міста. Чоловіка затримали за підозрою у державній зраді. Засідання призначене на 22 липня о 14:00 у Суворовському районному суді Одеси.

Полтавська область

Мер Полтави. Олександр Мамай ― колишній член Партії регіонів і мер Полтави до квітня 2023 року. Очолював місто кілька разів, міська рада висловлювала йому недовіру, позбавляла повноважень, після чого він поновлювався на посаді. Через неправомірне підвищення тарифів проти нього протестували місцеві жителі у 2013 році, його обвинувачували в корупції, у цій справі Мамай конфліктував із суддею, за його каденції були порушення в забудові центру міста. ВАКС засудив Мамая за розтрату майна.

У грудні 2022-го чоловік отримав підозру за поширення інформації про розташування ЗСУ. Мамай не раз демонстрував любов до СРСР, підтримував Януковича, висловлювався російськими наративами про Велику вітчизняну війну, називав росіян і українців братніми народами та казав, що на сході України воюють Росія та США. Його обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про переміщення ЗСУ. Засідання призначене на 25 липня об 14:30 в Октябрському районному суді Полтави.

Джерело: Медійна ініціатива за права людини,  МІПЛ

Exit mobile version