Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

59 справ щодо війни, за якими варто стежити цього тижня: справа Рабіновича, єфрейтор із Бурятії та розстріл сім’ї

59 справ щодо війни, за якими варто стежити цього тижня: справа Рабіновича, єфрейтор із Бурятії та розстріл сім’ї
59 справ щодо війни, за якими варто стежити цього тижня: справа Рабіновича, єфрейтор із Бурятії та розстріл сім’ї

Київська область

Обстріл бронетанкового заводу. Михайло Антропов — український військовий. Його звинувачують у передачі в російський чат-бот інформації про розташування техніки й підрозділів ЗСУ. Нібито за його наведенням росіяни обстріляли бронетанковий завод у Києві. Чоловік провину не визнає. Його захист наполягає, що росіяни могли отримати інформацію про завод з репортажу про оборонне підприємство незадовго до обстрілу. Антропову інкримінують держзраду. Справа № 753/14582/23. Засідання призначене на 3 жовтня об 11:00 у Дарницькому районному суді Києва.

Пости у Facebook. Юлія Корзіна — мешканка Києва. Як каже слідство, у 2023 році вона поширила на своїй сторінці у Facebook три дописи, у яких експертиза виявила ознаки виправдовування російського вторгнення. На клопотання слідства суд призначив жінці примусову психіатричну експертизу. Їй інкримінують виправдання збройної агресії РФ. Справа № 753/16859/23. Засідання призначене на 3 жовтня о 13:30 у Дарницькому районному суді Києва.

Депортація з Криму. Руслан Ізмайлов до анексії Криму був суддею у Євпаторійському суді, де залишився працювати при окупації. Він, каже слідство, ухвалював рішення про видворення мешканців Криму, підтримуючи російську політику витіснення українців з півострова. Його звинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Справа № 754/17063/23. Засідання призначене на 3 жовтня об 11:30 у Деснянському районному суді Києва (in absentia).

Справа Рабіновича. Вадим Рабінович — співголова забороненої проросійської партії ОПЗЖ. З початку повномасштабної війни виїхав за кордон. У лютому 2022 року написав у Facebook, що Захід почав війну проти України, закликаючи виїжджати. Слідство встановило, що Рабінович в інтерв’ю та виступах поширював в країнах ЄС антиукраїнську пропаганду. Його обвинувачують у державній зраді. Справа № 757/9695/24-к. Засідання призначене на 1 жовтня о 13:30 у Печерському районному суді Києва (in absentia). 

Поставив “Клас”. Володимир Гармата з Київщини. Як з’ясувало слідство, він вподобав допис у забороненій в Україні соцмережі “Однокласники”, чим автоматично поширив його для своїх підписників. Допис виправдовував дії РФ. Чоловіка взяли під варту, проте він вніс заставу. Його звинувачують у виправдовування агресії Росії. Справа № 712/11761/23. Засідання призначене на 3 жовтня о 12:00 у Печерському районному суді Києва. 

Поплічник Монтян. Денис Філіпов живе в Києві. За версією слідства, він вів пропагандистський Telegram-канал Тетяни Монтян, яку підозрюють у колабораціонізмі. Наразі вона в Росії. Раніше Філіпов балотувався до Київради від команди Монтян. У публікаціях каналу він заперечував причетність росіян до повітряних ударів по цивільних об’єктах України, постив фейки про ситуацію на фронті. Злочинність таких постів підтвердила лінгвістична експертиза. Філіпова обвинувачують у виправдані та глорифікації РФ. Справа № 760/13077/23. Засідання призначене на 1 жовтня о 10:30 у Солом’янському районному суді Києва.

Розстріл автівок під час окупації. Павло Бабаліч — командир 3-ї парашутно-десантної роти ПДД, який у березні 2022 року окупував Київську область. Його позиції були в селі Микуличі. Разом із іншим російським військовим він розстріляв два авто з цивільними. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Справа № 939/2099/23. Засідання призначене на 2 жовтня о 14:15 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).

Командир і виконавці. Микола Симов, Ілля Астахов, Олег Бахмісов, Андрій Дворецький, Руслан Харитонов — військові 7-ї роти 3-го батальйону 331-го парашутно-десантного полку 98-ї повітряно-десантної дивізії повітряно-десантних військ ЗС РФ. Слідство встановило, що вони контролювали дорогу між селами Бабинці й Здвижівка під час окупації Київщини у 2022 році. Старший лейтенант Микола Симова наказав Астахову, Бахмісову, Дворецькому, Харитонову та Радіку Гукасяну розстріляли авто. У машині помер чоловік. Гукасяна взяли в полон, у квітні його засудили до 12 років позбавлення волі. Симова, Астахова, Бахмісова, Дворецького та Харитонова обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Справа № 939/2192/24. Засідання призначене на 2 жовтня на 16:00 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).

Видача ветерана АТО. Віктор Хомицький — мешканець Бучанського району. За даними слідства, наприкінці березня 2022 року він допомагав росіянам. Зокрема, видав адресу ветерана АТО, якого росіяни затримали і катували. Також Хомицький рекомендував позиції у лісосмугах, де вигідно розміщувати воєнну техніку. Йому інкримінують держзраду. Справа № 757/20918/22-к. Засідання призначене на 3 жовтня о 10:00 у Бородянський районному суді Київської області.

Єфрейтор із Бурятії. Надбіт Дабаєв — російський військовий, який брав участь в окупації села Гавронщина на Київщині. Слідство вважає, що там він застрелив цивільного, коли вибивав із нього зізнання про службу в ЗСУ. Також він імітував страту кількох місцевих. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Справа № 370/816/23. Засідання призначене на 30 вересня о 14:00 у Києво-Святошинському районному суді Київської області (in absentia).

Катування і вбивство. Лінхобо Найданов служить навідником артилерії 5-ї окремої танкової бригади, брав участь в окупації Київщини. Найданов стояв на блокпосту у Березівці. Разом з ним був єфрейтор Саян Ільяров, справу якого розглядає суж в Ірпені. Слідство встановило, що Найданов та Ільяров розстріляли цивільне авто волонтера.Чоловіка росіяни допитували та катували, відтак, встановило слідство, Ільяров його застрелив. Найданова обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Справа № 370/511/24. Засідання призначене на 2 жовтня о 12:00 у Києво-Святошинському районному суді Київської області (in absentia).

Вбивства у Бучі. Останні кілька років Чингіз Атантаєв мешкав у Пскові, де дислокуються 104-й і 234-й десантно-штурмові полки. Він був серед окупантів Бучі — його ідентифікували журналісти із записів камер відеоспостереження. На них видно, як 4 березня російські військові під прицілом автоматів ведуть  до своєї бази дев’ятьох чоловіків із зав’язаними очима. А 5 березня тіла тих самих людей лежать поряд з офісною будівлею, біля них ходять російські військові. Атантаєва обвинувачують у порушенні звичаїв та законів війни. Справа № 370/731/24. Засідання призначене на 1 жовтня о 15:00 в Макарівському районному суді Київської області (in absentia).

Українці в армії РФ. Олександр Коніщев і Антон Лігінчук ― військові армії РФ родом із Макіївки та Херсона. Коніщева вже затримували: у 2010 році він вкрав сумочку, а в 2014-му грабував місцевих у Маріуполі, поки за місто тривали бої. Тоді він втік. Слідство вважає, що Коніщев і Лігінчук пограбували разом щонайменше дві квартири, вкрали золоті прикраси, кросівки, годинники. Їх знайшли за відбитками пальців. Обох обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Справа № 367/3387/23. Засідання призначене на 30 вересня о 12:00 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Розстріл авто. Бахріддін Мадгозієв і Кажмурат Сєргазієв — молодший сержант і рядовий, підрозділ яких окупував Бучу в 2022 році. Слідство встановило, що під час контролю сектору міста вони вистрілили по цивільній машині, а потім вбили чоловіка. Їх обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Справа № 367/6476/24. Засідання призначене на 1 жовтня об 11:45 в Ірпінському міському суді (in absentia).

Розстріл сім’ї. Вадим Овчинніков — командир розвідувального взводу розвідроти 37-ї окремої мотострілецької бригади 36-ї загальновійськової армії РФ. Михайло Жаркой, Алдар Гарматаров, Сергій Зваричевський, Артем Бєліков, Іван Нагуманов — його підлеглі. Як встановило слідство, під час окупації Бучанського району Київщини на початку березня 2022 року Овчинніков наказав підлеглим розстріляти авто із цивільними, які намагались евакуюватися. Так вони вбили подружжя та їхню 15-річну доньку. Молодша 9-річна донька вижила. Росіянам інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Справа № 370/140/24. Засідання призначене на 2 жовтня об 11:20 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Наказ катувати. Георгій Раднатаров — військовий 7-ї окремої мотострілецької бригади РФ. Під час окупації Бучі у 2022 році він з іншими солдатами зайшов до будинку, де за його наказом зв’язали цивільного, погрожували йому вбивством та били. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Справа № 367/3951/24. Засідання призначене на 2 жовтня о 13:45 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Полонений росіянин. Микола Карташев — російський військовий, якого взяли в полон на Харківщині. Він служив у 76-ій десантно-штурмовій дивізії південого військового округу РФ. Слідство вважає, що у 2022 році він розстріляв охоронця супермаркета в Бучі. Російські медіа пишуть, що після того він дезертирував, його затримали в Росії, винесли рік умовного терміну й знову відправили на фронт. Карташева взяли в полон, обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Справа № 367/7326/23. Засідання призначене на 3 жовтня о 14:30 в Ірпінському міському суді Київської області.

Донецька область

ЗСУ в Бахмуті. Олена Теплицька — уродженка російського Олєнєгорська, має українське громадянство. За даними слідства, у квітні 2022 року вона повідомляла в Telegram представнику Росії інформацію про переміщення ЗСУ в Бахмуті. Також під час розслідування з’ясували, що у 2014 році жінка брала участь у “референдумі” щодо приєднання Бахмута до РФ. Їй інкримінують несанкціоноване поширення інформації про переміщення ЗСУ. Справа № 219/2061/22. Засідання призначене на 2 жовтня об 11:00 у Дружківському міському суді Донецької області.

Дніпропетровська область

Військовий госпіталь. Юрій Подтереба — мешканець Дніпра. Як стверджує слідство, за гроші він передавав росіянам інформацію про ЗСУ. Нібито з ще одним чоловіком він об’їжджав область на авто та фіксував розташування блокпостів, військової частини і госпіталю. Чоловіка взяли під варту. Йому інкримінують несанкціоноване поширення інформації про переміщення ЗСУ. Справа № 755/2607/23. Засідання призначене на 2 жовтня о 14:15 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.  

Впровадження рублів. Юлія Корабельнікова була податковою інспекторкою в Куп’янську. Обвинувачення каже, що протягом квітня-вересня 2022 року вона працювала в податковій росіян, сприяла впровадженню рублів і пропонувала роботу двом колегам. Жінці інкримінують держзраду. Справа № 642/875/23. Засідання призначене на 1 жовтня о 15:00 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

“Лобзик”. Олхазур Юсупов ― російський військовий із позивним “Лобзик”, який окупував село Макіївка Луганської області. Слідство встановило, що з березня по квітень 2022 року він жорстоко поводився із цивільними, бив і грабував їх. Разом із іншими росіянами обікрав дім: забрали золоті прикраси, мобільні телефони, техніку, готівку. Юсупов побив власницю квартири, звинувативши її в диверсії. Жінку відвезли до місцевої школи, де били електричним струмом і металопластиковою трубою по руках, ногах і спині, вимагали сказати, куди вона заховала українські прапори. Цим керував Юсупов. Його обвинувачують у порушенні звичаїв і законів війни. Справа № 185/12535/23. Засідання призначене на 1 жовтня о 10:30 у Павлоградському міськрайонному суді Дніпропетровської області (in absentia).

“Народна міліція ЛНР”. Сергій Сергієнко ― громадянин України, який у 2017 році вступив до структурного підрозділу силового блоку “ЛНР”. У 2022 році, йдеться в матеріалах слідства, як “начальник відділення підготовки і призову громадян на військову службу” організував примусову мобілізацію чоловіків віком від 18 до 55 років у Луганської області. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Справа № 185/7043/23. Засідання призначене на 4 жовтня об 11:00 у Павлоградському районному суді Дніпропетровської області (in absentia).

Завод і ЗСУ. Катерина Тургунбаєва працювала прибиральницею на заводі в Павлограді. За даними слідства, у жовтні 2023 року вона передала співрозмовнику в Telegram фото та інформацію про розташування військових і техніки ЗСУ на території заводу. Жінку взяли під варту, їй інкримінують несанкціоноване поширення інформації про розміщення ЗСУ. Справа № 185/4220/24. Засідання призначене на 4 жовтня о 13:00 у Павлоградському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Житомирська область

Наведення на нагородження військових. Ганна Іващенко жила у Добропільському районі Донецької області. За версією слідства, протягом листопада-грудня 2023 року жінка передавала російській розвідці інформацію про дислокацію ЗСУ, зокрема координати блокпостів, розташування українських військових і техніки у Добропіллі. В одному з повідомлень писала про ЗСУ на території пожежної частини, у відділку поліції, де нагороджували відзнаками. Крім цього, повідомила про ППО західного виробництва й просила про масований удар по ньому. Жінку звинувачують у держзраді. Справа № 279/4273/24. Засідання призначене на 3 жовтня об 11:30 у Богунському районному суді Житомира.

Запорізька область

“Кадирівець”. Зелімхан Агмерзоєв ― командир 3-ї роти полку поліції федерального управління позавідомчої охорони військ Росгвардії по Чеченській республіці. Слідство вважає, що в окупованому Мелітополі саме він організовує репресії. За його наказом нібито катували полонених, а він вимагав від їхніх рідних гроші. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Справа № 333/8149/23. Засідання призначене на 2 жовтня о 12:00 у Комунарському районному суді Запоріжжя (in absentia).

Депортація на Запоріжжі. Микола Опришко — керівник окупаційного “Головного управління МВС у Запорізькій області”, Костянтин Разигрін — керівник тамтешнього окупаційного “управління з питань міграції”. За даними слідства, ці росіяни депортували людей з тимчасово окупованої частини Запорізької області. Зокрема, викрали з власної оселі й утримували 74-річного мешканця Пологів. Потім чоловіка примусово перевезли до прикордонного пункту з Латвією та наказали пішки йти до кордону близько 10 кілометрів. Їм інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Справа № 333/5566/24. Засідання призначене на  2 жовтня о 15:00 у Комунарському районному суді Запоріжжя (in absentia).

Коригування з “Мотор Січі”. Вікторія Штапура була інженеркою-технологинею корпорації “Мотор Січ”. За даними обвинувачення, протягом жовтня–грудня 2023 року жінка повідомляла через Telegram представнику ФСБ про наслідки ворожих обстрілів, розповідала, де жили військові ЗСУ, а за однією локацією підтвердила влучання по місцю скупчення українських бійців. Штапуру обвинувачують у держзраді. Справа № 336/6182/24. Засідання призначене на 30 вересня о 14:00 у Шевченківському районному суді Запоріжжя. 

Львівська область

“Війну просто так ніхто не починає”. Гліб Ляшенко — блогер і політкоментатор, який поширював у Facebook антиукраїнську пропаганду та схвалював агресію Росії проти України. На своїй сторінці він писав: “Вісім років Росія молила Україну змінити курс. Україна 8 років відмовлялась. І ось результат”. Він вийшов із СІЗО під заставу 3 мільйони гривень, а його матір писала листи Зеленському з вимогою звільнити сина. Ляшенка обвинувачують у державній зраді. Справа № 464/1692/22. Засідання призначене на 1 жовтня о 10:00 у Сихівському районному суді Львова.

Миколаївська область

Коригування у Миколаєві. Ігор Бабич — мешканець Миколаєва. За даними слідства, він за гроші повідомляв представнику РФ про розташування ЗСУ в місті. Зокрема відправив повідомлення про розташування та деталі роботи бронетанкового заводу, а також адресу скупчення військових. Чоловіку інкримінують держзраду. Справа № 490/10581/23. Засідання призначене на 2 жовтня о 10:00 у Центральному районному суді Миколаєва.

Здача позицій ЗСУ у Херсоні. Олег Тимошенков — мешканець Херсона. За даними слідства, під час окупації він передавав представника ФСБ інформацію про розташування ЗСУ та місцевих активістів й ветеранів АТО. Чоловік перебуває на лікуванні у психіатричному закладі. Йому інкримінують пособництво державі-агресору. Справа № 521/8094/23. Засідання призначене на 30 вересня об 12:30 у Малиновському районному суді Миколаєва.

Одеська область

Тюремник. Олексій Матіос — працівник херсонської виправної колонії. Під час окупації, каже слідство, він продовжив працювати в колонії. Йому інкримінують держзраду. Справа № 521/9697/23. Засідання призначене на 1 жовтня о 16:30 у Малиновському районному суді Одеси.

Херсонська колонія. Володимир Кожан — працював у Північній колонії № 90 Херсона. Під час окупації перейшов на бік ворога та продовжив працювати у колонії, яку росіяни підпорядкували собі. Кожану інкримінують держзраду. Справа № 521/8490/23. Засідання призначене на 2 жовтня о 14:00 у Малиновському районному суді Одеси.

Зрадник чи потерпілий. Ігор Гуряков — колишній начальник Херсонського слідчого ізолятора. Як каже слідство, під час окупації він перейшов на бік росіян. Допомагав їм налагоджувати окупаційний орган, що опікувався виправними закладами. Обвинувачений доводить, що до останнього працював за українським законодавством та питав у керівництва, як діяти далі, адже в СІЗО перебували двісті в’язнів. Захист Гурякова твердить, що росіяни його затримали й катуванням примусили співпрацювати. Він навіть є потерпілим у справі за обвинуваченням російського військового у катуванні людей у Херсоні. Гурякову інкримінують держзраду. Справа № 521/2017/23. Засідання призначене на 4 жовтня о 10:30 у Малиновському районному суді Одеси.

Незаконний референдум. Лідія Сіденко — мешканка села Станіслав Херсонської області. Впродовж тижня у вересні 2022 року вона брала участь у проведенні незаконного референдуму щодо приєднання області до Росії. З урною для глосування та в супроводі озброєних російських військових вона обходила будинки місцевих, закликала голосувати й переконувала тих, хто відмовлявся, що при Росії буде краще. Її звинувачують у колабораціонізмі. Справа № 522/8333/23. Засідання призначене на 30 вересня о 13:50 у Приморському районному суді Одеси.

“Референдум” на Херсонщині. Калина Гнилянська — з Бериславського району Херсонської області. Слідство вважає, що вона разом із двома іншими місцевими співпрацювала з росіянами в окупації і погрожувала жителям за відмову голосувати на “референдумі”. Її звинувачують у колабораціонізмі. Справа № 522/4744/23. Засідання призначене на 2 жовтня об 11:00 у Приморському районному суді Одеси.

Одеський тіктокер. Андрій Малихін — 35-річний одесит, тіктокер. СБУ встановила, що він “засвітив” роботу протиповітряної оборони під час дронової атаки РФ на Одесу 5 листопада 2023 року. Слідство стверджує, що чоловік зняв на мобільний роботу української ППО та запостив ці відео у своєму TikTok-акаунті (цей телефон знайшли під час обшуку його помешкання). Раніше він відбував покарання за крадіжку та пограбування. Малихіну інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Справа № 523/5584/24. Засідання призначене на 30 вересня об 11:30 у Суворовському районному суді Одеси.

Рівненська область

Підполковниця СБУ. Анжеліка Кобзєва з 1996 року працює в управлінні СБУ Рівненської області головною спеціалісткою з оперативних питань, має звання підполковниці. За даними слідства, у серпні 2022 року в спілкуванні вона виправдовувала російське вторгнення, представляла війну як внутрішній громадянський конфлікт. У декларації слідчого СБУ з Рівненської області за 2015 рік Анжеліка Кобзєва вказана як мачуха, а батьком зазначений Сергій Кобзєв, котрий також обвинувачується у глорифікації дій РФ. Анжеліка Кобзєва перебуває під домашнім арештом. Її звинувачують у виправданні російської агресії. Справа № 569/6500/23. Засідання призначене на 3 жовтня о 15:30 у Рівненському міському суді.

Сумська область

Пограбування цивільного. Артур Потапов на початку 2022 року брав участь у бойових діях на території Сумської області в складі батальйонної тактичної групи 1-го танкового полку 2-ої мотострілецької дивізії 1-ої танкової армії Західного військового округу РФ. За даними обвинувачення, 24 березня у селі Жигалівка Охтирського району Потапов із іншими військовими вдерся на територію ферми. Погрожуючи власнику автоматами, вони вимагали віддати мисливську рушницю. Чоловік не мав зброї, тож росіяни обікрали його будинок. Потапов забрав кілька тисяч гривень, старі телефони й ноутбук, вимагав у господаря віддати валюту. При цьому погрожував розстрілом, стріляв йому під ноги з автомата. Також Потапов наказав іншим солдатам обстріляти машину господаря. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Справа № 578/264/24. Засідання призначене на 1 жовтня о 15:00 у Краснопільському районному суді Сумської області (in absentia).

Погрози та мародерство. Євгеній Сухобоков — російський заступник командира взводу. Разом із військовими Ігорем Лабутіним, Маадиром Ондаром і Умедджоном Гульмірзоєвим у березні 2022 року вони як окупанти були в селі Ворожба. Слідство каже, що вони вдерлися до будинку місцевої, утримували її, пограбували, а Сухобоков розстріляв автомобіль сина жінки. Викрадене майно оцінюють у понад 37 тисяч гривень, пошкодження авто — у понад 64 тисячі гривень. Їх обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Справа № 950/3703/23. Засідання призначене на 2 жовтня о 10:00 у Лебединському районному суді Сумської області (in absentia).

Списки тероборони Сум. Володимир Артюх колись був головою держархіву Сумської області, балотувався до міської ради від партії “За майбутнє”. Станом на 2022 рік був почесним головою обласної Спілки ветеранів Афганістану. СБУ затримала його під час спроби передати списки тероборонівців росіянам, які планували викрадати, катувати та вбивати цих людей. Артюха обвинувачують у державній зраді. Справа № 591/3267/22. Засідання призначене на 1 жовтня о 16:00 у Зарічному районному суді Сум.

Харківська область

Поставка російських газет. Тетяна Гайдадіна  — мешканка Ізюму, до повномасштабного вторгнення працювала на Укрпошті. Слідство вважає, що після захоплення міста жінка підтримала росіян і запропонувала їм свою допомогу. Її призначили на керівну посаду. У газетах, які вона роздавала, російські автори виправдовували повномасштабне вторгнення РФ. Їй інкримінують колабораціонізм. Справа № 638/4322/24. Засідання призначене на 1 жовтня о 12:30 у Дзержинському районному суді Харкова. 

Поліцейський-еколог. Максим Нестеров — до повномасштабного вторгнення РФ працював поліцейським відділу реагування патрульної поліції Ізюмського райуправління поліції. Після окупації міста, каже слідство, чоловік перейшов на бік росіян — став начальником відділу природних ресурсів та екології окупаційної адміністрації в Ізюмі. Чоловіка взяли під варту. Йому інкримінують держзраду. Справа № 638/8939/23. Засідання призначене на 2 жовтня о 12:30 у Дзержинському районному суді Харкова. 

Лісівник із Харківщини. Андрій Сидоренко до повномасштабного вторгнення працював старшим майстром лісу Борівського лісництва на Харківщині. Він очолив лісництво під час окупації. Чоловіку інкримінують колабораціонізм. Справа № 638/4239/23. Засідання призначене на 3 жовтня о 10:30 у Дзержинському районному суді Харкова.

Допомога росіянам. Михайло Чигринов — 38-річний мешканець Вовчанська. Слідство встановило, що він із перших днів вторгнення підтримував росіян пально-мастильними матеріалами, житлом і їжею. Чигринов допомагав їм орієнтуватися на місцевості та показав дороги, відомі лише тутешнім, намагався придушити опір місцевих. Він нібито “зливав” дані щодо людей, які допомагали ЗСУ, і організував чи брав участь у пограбуванні військової частини Нацгвардії, складів “Вовчанського м’ясокомбінату”, приміщень цукрового заводу у селищі Білий Колодязь Чугуївського району. Йому інкримінують пособництво державі-агресору. Справа № 953/1172/23. Засідання призначене на 30 вересня об 11:30 у Київському районному суді Харкова.

Коригування по Харкову. Антон Ізмайлов ― безробітний житель Харкова, уродженець Брянська, якого, стверджує слідство, завербували спецслужби РФ. Ізмайлов нібито коригував ракетні удари по Харкову: збирав інформацію про місця базування та маршрути ЗСУ в місті. Його обвинувачують у поширенні інформації про ЗСУ. Справа № 641/1158/23. Засідання призначене на 3 жовтня о 14:00 у Комінтернівському районному суді Харкова.

Поліцейський. Олександр Кур’янов на момент окупації працював начальником сектору реагування патрульної поліції у Куп’янську. Під час окупації, каже слідство, чоловік перейшов на бік росіян. Йому інкримінують держзраду. Справа № 642/211/23. Засідання призначене на 4 жовтня о 10:00 у Ленінському районному суді Харкова.

Обман подружжя задля згвалтування. Андрій Бублєв ― колишній громадянин України, який перейшов на бік росіян, військовий, командир розрахунку 202-го стрілецького полку мобілізаційного резерву 4-ї окремої мотострілецької бригади 2-го армійського корпусу 8-ї загальновійськової армії південного військового округу ЗС РФ. Слідство вважає, що під час окупації Харківщини він зупинив авто, яким їхало подружжя і заманив їх до свого дому, щоб нібито продати їм дефіцитне пальне. Там побив і закрив у підвалі чоловіка, а жінці наказав роздягатись і почав при ній мастурбувати. Проте чоловік вибрався з підвалу й запобіг згвалтуванню. Бублєва обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Справа № 610/606/23. Засідання призначене на 30 вересня о 10:00 у Балаклійському районному суді Харківської області (in absentia).

“Матеріальна допомога” на Харківщині. Віра Дресвянкіна — колишня староста Гусинської сільської ради в Куп’янському районі. У 2022 році слідство встановило, що Дресвянкіна добровільно стала чиновницею окупаційної адміністрації: нібито організувала збір даних для виплати мешканцям села Гусинка “матеріальної допомоги” в російських рублях і формувала акти прийому-передачі. Її обвинувачують у колабораціонізмі. Справа № 646/10092/23. Засідання призначене на 30 вересня о 14:30 у Червонозаводському районному суді Харкова. 

Каральні рейди. Султан Паштов — військовий батальйону “Чібіс” 16-ї окремої бригади Головного управління генштабу ЗС РФ. У 2022 році був серед окупантів у Балаклії. За даними слідства, Паштов ходив у каральні рейди і катував цивільних. Також він змушував місцевих здавати росіянам дані про Сили оборони на східному фронті. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Справа № 610/2754/24. Засідання призначене на 30 вересня об 11:30 у Балаклійському районному суді Харківської області (in absentia). 

Заселення росіян. Валерій Бордаков — керівник садівничого товариства “Агрегат” із Харківської області. Як встановило слідство, під час окупації він селив росіян на території товариства. Обвинувачення каже, що він погрожував свідкам — учасникам товариства. Чоловіку інкримінують пособництво державі-агресору. Справа № 635/5158/23. Засідання призначене на 4 жовтня об 11:20 у Харківському районному суді Харківської області.

Херсонська область

Оформлення бізнесу під час окупації. Анатолій Воронов — директор і власник малого приватного підприємства “Євгенія” з Новоберислава. Після захоплення Херсона Воронов перереєстрував підприємство, отримав дозвіл на роботу від окупаційної адміністрації і платив податки до російського бюджету. Згодом виїхав і у Кривому Розі хотів відкрити нове підприємство з перевезень. Воронову інкримінують пособництво державі-агресору. Справа № 650/446/24. Засідання призначене на 4 жовтня о 14:00 у Великоолександрівському районному суді Херсонської області.

Вивезення дітей у Крим. Микола Джиганський — власник херсонського автопідприємства. За даними СБУ, під час окупації міста він надавав росіянам транспорт, брав участь у вивезенні дітей із Херсона у Крим. Чоловіка затримали під час спроби виїзду до Молдови. Його звинувачують у пособництві державі-агресору.  Справа № 761/26522/23. Засідання призначене на 30 вересня о 10:00 у Херсонському міському суді.

Викрадення очільника Голої Пристані. Пилип Квартник — начальник інженерно-технічного відділення ОМОН “Беркут” управління Росгвардії по Криму та Севастополю. Як встановило слідство, він наказав викрасти міського голову Голої Пристані Херсонської області Олександра Бабича. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Справа № 766/9711/23. Засідання призначене на 30 вересня о 15:00 у Херсонському міському суді (in absentia).

Тюремник. Вячеслав Малков у 2020 році очолював Північну виправну колонію № 90 у Херсоні. Під час окупації, каже слідство, він працював у колонії, яку росіяни перетворили на катівню. Малкову інкримінують колабораціонізм. Справа № 766/2125/23. Засідання призначене на 1 жовтня о 10:30 у Херсонському міському суді.

Російська освіта. Наталія Тітова — мешканка Херсона. Під час окупації, встановило слідство, вона працювала у відділі документообігу захопленого університету і сприяла впровадженню російських освітніх стандартів. Жінці інкримінують колабораціонізм. Справа № 766/1464/24. Засідання призначене на 2 жовтня об 11:30 у Херсонському міському суді.

Здача тероборонівців. Олег Оселедець — мешканець Білозерки Херсонської області. Як встановило слідство, під час окупації села він з ідеологічних і корисливих мотивів здавав росіянам тероборонівців. За його наведенням росіяни викрали та вивезли до катівні місцевого. Також він ремонтував російську техніку. Його звинувачують у пособництві державі-агресору. Справа № 766/2062/23. Засідання призначене на 3 жовтня о 10:00 у Херсонському міському суді.

Черкаська область

Листування в телефоні. Володимир Гончаров — пенсіонер із Чигирина, якого обирали депутатом від нині забороненої ОПЗЖ, був депутатом Чигиринської райради. Під час обшуку в його телефоні знайшли листування із держзрадником і матеріали російської пропаганди. Його обвинувачують у виправдовуванні російської агресії. Справа № 712/7006/24. Засідання призначене на 30 вересня о 12:00 у Соснівському районному суді Черкас.

Чернігівська область

Викрадення цивільного. Андрій Александров — військовий 90-ї гвардійської танкової дивізії РФ. Як встановило слідство, у березні 2022 року під час окупації Чернігівської області він й інші військові увірвалися до помешкання цивільних, затримали господаря, погрожували йому автоматом, викрали з гаража два автомобілі. Росіяни вивезли господаря будинку з собою, він зник безвісти. Його обвинувачують в порушенні законів та звичаїв війни. Справа № 739/772/24. Засідання призначене на 1 жовтня о 14:00 у Менському районному суді Чернігівської області (in absentia).

Затримання цивільних. Андранік Егоян — російський військовий, який був серед окупантів села Золотинка. Слідство встановило, що він разом із іншими росіянами затримали місцевих і тримали їх у підвалі. За це його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Справа № 748/3480/24. Засідання призначене на 3 жовтня о 09:30 у Чернігівському районному суді (in absentia).

Джерело: Медійна ініціатива за права людини,  МІПЛ

Exit mobile version