Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

67 справ щодо війни, за якими варто стежити наступного тижня: обман ТЦК, розстріл трьох братів та “Рух пацифістів”

“Рух пацифістів”
“Рух пацифістів”

Київська область

Справа Миколи Семени. Надія Школьна ― “суддя Верховного суду” Криму. Вона винесла вирок Миколі Семені ― українському журналісту, який продовжував працювати в окупованому Криму. У 2017 році росіяни засудили Семена до 2,5 років ув’язнення за його матеріали для Крим.Реалії. Випробувальний термін ― 3 роки ― достроково припинили. У 2020 році Семен отримав дозвіл на виїзд із Криму та переїхав на материкову частину України. Надію Школьну обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 19 вересня о 12:00 у Голосіївському районному суді Києва (in absentia).

Держслужбовець. Ігор Анташкевич до 2024 року працював начальником відділу мобілізаційної роботи Верховного Суду України. Це структура, яку в рамках судової реформи замінили на однойменний Верховний Суд, та через законодавчі казуси не змогли ліквідувати. Як каже слідство, спілкуючись із колегами чоловік заперечував суверенітет України, пропонував “віддати” Росії південні регіони та Харківську область, героїзував найманців “Вагнера” та підтримував захоплення Львова й північних областей. Анташкевичу інкримінують виправдання збройної агресії РФ. Засідання призначено на 18 вересня об 11:30 у Дарницькому районному суді Києва.

Депортація з Криму до Сибіру. Ігор Вільховий — суддя з Криму. Після анексії півострова у 2014 році залишився працювати в Євпаторії, порушивши присягу Україні. Почав видавати рішення іменем Російської Федерації. Як каже прокуратура, брав участь у реалізації політики РФ для зміни демографії Криму і своїми рішеннями сприяв депортації українців — людей вивозили до віддалених регіонів Росії, зокрема до Сибіру. У справі заявлені двоє потерпілих. Вільхового обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 17 вересня о 12:00 у Деснянському районному суді Києва (in absentia).

Перепустки в комендантську. Олександр Баліцький у 2022 році служив на посаді стрільця відділення охорони окремого дисциплінарного батальйону однієї з військових частин. Як каже слідство, він вкрав із роботі й продавав за 10 тисяч гривень перепустки для проїзду Києвом та областю у комендантську годину. Чоловіку інкримінують перешкоджання діяльності ЗСУ. Засідання призначено на 17 вересня о 10:00 у Деснянському районному суді Києва.

“Рух пацифістів”. Юрій Шеляженко — блогер, у 2007–2014 роках був помічником депутата Печерської райради від БЮТ Григорія Костинського та помічником нардепа, стояв біля витоків ГО “Український рух пацифістів”. Слідство встановило, що він неодноразово закликав киян ухилятися від мобілізації та називав російське вторгнення “загостренням збройних конфліктів”. У вересні 2023 року СБУ затримала його в Києві. Чоловіка звинувачують у виправдовуванні збройної агресії Росії проти України. Засідання призначено на 18 вересня о 15:30 у Печерському районному суді Києва. 

Дискредитація волонтерів. Олексій Оскер родом із Сумщини. За даними ЗМІ, він створював фінансові піраміди, балотувався на виборах у кількох областях, керував компанією, яка володіла медіа, був причетний до справи про продаж посади голови Миколаївської ОДА, мав спільні заходи з львівським антивакцинатором Остапом Стахівим. Після початку повномасштабної війни записував відео з дискредитацією українського волонтерського руху, поширював фейки про роздачу повісток і злочини переселенців, закликав повалити владу на Волині. За це його обвинувачують у спробі насильницької зміни конституційного ладу. Засідання призначено на 17 вересня о 10:00 у Святошинському районному суді Києва.

Окупаційний мер Енергодара. Олександр Молоков із позивним “Волга” впродовж 2014 — 2016 років був начальником управління капітального будівництва в окупованій Алушті. Його звільнили і згодом засудили за хабарництво. Після повномасштабного вторгнення РФ він прибув до Енергодара, називаючи себе “мером”. За інформацією ЗМІ, він організовував вивезення зерна з окупованої території Запорізької області до Криму. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 18 вересня о 12:00 у Шевченківському районному суді Києва (in absentia).

Посилки в Росію. Данило Міхальов ― військовий Національної Гвардії РФ. У 2022 році він був серед окупантів Бучанського району. Слідство встановило, що він із іншими військовими грабував будинки. Речі відправляли білоруською доставкою експрес-пошти “СДЕК” з міста Мозир. Міхальов відправив пилосос, набір пневматичних інструментів, шуруповерт і телевізор. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 18 вересня о 12:30 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia). 

Polaroid для росіяна. Олександр Пікалов — військовий нацгвардії РФ. Під час окупації Бучанського району у лютому–березні 2022 року, каже слідство, грабував будинки місцевих. Його ідентифікували з допомогою штучного інтелекту за фото, яке він, грабуючи, зробив на Polaroid. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 19 вересня о 10:00 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).

Підпал пожежної частини. Олександр Недашківський і В’ячеслав Савенок працювали у 41-й пожежно-рятувальній частині ДСНС у Київській області. За даними обвинувачення, вони за винагороду від російських військових підпалили свою частину в селищі Іванків 22 березня 2022 року. Їм інкримінують держзраду. Засідання призначено на 16 вересня о 14:30 у Вишгородському районному суді Київської області.

Закопували в холодну землю. Олександр Борисов, Раян Мадяєв, Максим Сулайндзюга ― солдати 4-ї окремої мотострілецької бригади 35 загальновійськової армії ЗС РФ. За даними обвинувачення, вони катували мешканця села Гавронщина Макарівської ОТГ. Упродовж тижня чоловіка били, погрожували розстрілом, зв’язували руки та ноги мотузкою, роздягали, закопували у холодну землю, не давали їжу й одяг. Їх обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 16 вересня о 14:00 у Макарівському районному суді Київської області (in absentia).

Пограбування на телефон. Микита Жуков, Максим Здір, Тимофій Лукшин, Дмитро Астанов, Кирило Жеребов і Дмитро Берегових ― російські військові. Слідство стверджує, що у 2022 році під час окупації вони пограбували дім у Богданівці. На понад 223 тисячі гривень вкрали, зокрема, прикраси, генератори, акумулятори, срібні медалі про закінчення школи та іменні медалі з недорогоцінних металів. Вони знімали все це на телефон, один із росіян забув карту пам’яті з цими відео в куртці ― так її отримали правоохоронці. Росіян обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 17 вересня о 16:45 у Броварському міськрайонному суді Київської області (in absentia).

Постріл у голову лежачому. Саян Ільяров — єфрейтор, старший навідник 5-ї танкової бригади 36-ї загальновійськової армії Східного військового округу ЗС РФ. За даними слідства, під час окупації Київщини Ільяров та інші військові без попередження обстріляли цивільне авто. У ньому був волонтер, який розвозив продуктові набори людям у Бучанському районі. Чоловік отримав поранення, але був ще живий. Ільяров вистрілив лежачому в голову та з іншими військовими сховав тіло у каналізаційному колодязі. Його звинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 16 вересня о 12:15 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

“Втеча” до добробату. Андрій Кобец — підприємець із Бучі. За версією слідства, він під час окупації співпрацював із росіянами, допомагав їм мародерити і перевіряти помешкання місцевих. Після деокупації, аби приховати скоєне, намагався вступити в український добровольчий батальйон. Чоловік провину відкидає і доводить, що його обмовили. Обвинуваченому інкримінують колабораціонізм. Засідання призначено на 16 вересня о 15:30 в Ірпінському міському суді Київської області.

Розстріл авто. Микита Чалов — російський військовий, оператор бойової машини. Слідство встановило, що в Бучі він розстріляв два евакуаційні авто. Через це загинули люди. Йому інкримінують порушення законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 18 вересня о 09:40 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia). 

Вбивство цивільного в Ірпені. Олександр Тимофєєв ― механік-водій 234-го гвардійського десантно-штурмового полку РФ. За даними слідства, він разом з іншими російськими військовими у лютому 2022 року вдерся до квартири мешканця Ірпеня. Чоловіка зв’язали, били, а наприкінці невстановлений слідством військовий застрелив його. Тимофєєва звинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 19 вересня о 12:40 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Колишній суддя. Володимир Куксов — суддя Північного апеляційного господарського суду. Після окупації Криму його переведели до Києва. Слідство встановило, що після 24 лютого 2022 року він висловлював підтримку Росії, закликав знайомих в окупації співпрацювати з росіянами. Його обвинувачують у колабораційній діяльності. Засідання призначено на 17 вересня о 14:00 в Києво-Святошинському районному суді Київської області. 

Сумська область

Погрози та мародерство. Євгеній Сухобоков — російський заступник командира взводу. Разом із військовими Ігорем Лабутіним, Маадиром Ондаром і Умедджоном Гульмірзоєвим у березні 2022 року вони як окупанти були в селі Ворожба Сумської області. Слідство каже, що вони вдерлися до будинку місцевої, утримували її, пограбували, а Сухобоков розстріляв автомобіль сина жінки. Викрадене майно оцінюють у понад 37 тисяч гривень, пошкодження авто — у понад 64 тисячі гривень. Сухобокова обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 18 вересня о 10:00 у Лебединському районному суді Сумської області (in absentia).

Здача координат. Сергій Холщов — був посадовою особою від Партії регіонів у Тростянцю. Його затримали поблизу лінії оборони на території Сумщини. Холщов нібито проводив дорозвідку для коригування авіабомб РФ. Слідство встановило, що росіяни Холщова завербували дистанційно. Він приховано фотографував військові об’єкти та фіксував їхні координати, а на своїй сторінці в соціальних мережах він виправдовував дії російської влади. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 16 вересня об 11:30 в Лебединському районному суді Сумської області. 

“Каральні загони”. Максим Волчек, Олексій Рижковіч, Рустам Ірзаєв, Петро Ілюшин, Вадим Мітін — військові 423-го мотострілецького полку ЗС РФ. Вони захоплювали Тростянець у лютому-березні 2022 року. Слідство встановило, що чоловіки входили до складу “каральних загонів”, які викрадали та катували цивільних у підвалі захопленого елеватора. У СБУ зауважили, що особливо жорстоким був Волчек, за що командування РФ нагородило його медаллю Суворова. Їх обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 16 вересня о 10:00 у Тростянецькому районному суді Сумської області (in absentia).

Харківська область

Поліцейський-еколог. Максим Нестеров до повномасштабного вторгнення РФ був поліцейським відділу реагування патрульної поліції Ізюмського райуправління. Після окупації міста, каже слідство, чоловік перейшов на бік ворога — став начальником відділу природних ресурсів та екології окупаційної адміністрації в Ізюмі. Нестерова взяли під варту. Йому інкримінують держзраду. Засідання призначено на 16 вересня об 11:05 у Дзержинському районному суді Харкова.

Маршрути в Харкові. Павло Дідковський — мешканець Харкова. Як каже обвинувачення, впродовж березня-травня 2023 року він передавав через Telegram представнику Росії інформацію про ЗСУ, зокрема про місця проживання військових, маршрути техніки, вогневі позиції. Дідковський на суді провину визнав частково. Йому інкримінують держзраду. Засідання призначено на 16 вересня о 12:00 у Дзержинському міському суді Харкова.

Катівня на Харківщині. Антон Поляков — підполковник армії РФ. Як з’ясувало слідство, під час окупації Ізюмського району за його наказом облаштували катівню. Там російські військові знущалися з ветеранів АТО й інших цивільних. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 18 вересня о 13:00 у Дзержинському районному суді Харкова (in absentia).

Пенсіонери МВС. Павло Колесник і Сергій Смельницький — пенсіонери МВС із Харкова. За даними слідства, влітку 2022 року вони зняли та передали росіянам через Telegram розташування ЗСУ. Обом інкримінують держзраду. Засідання призначено на 20 вересня о 12:00 у Жовтневому районному суді Харкова.

Начальниця під час окупації. Олена Асєєва — колишня інженерка з охорони праці в АТ “Харківгаз”. Слідство встановило, що під час окупації Харківщини вона виконувала обов’язки начальниці окупаційного комунального підприємства “Ізюмгаз”. Її обвинувачують у пособництві державі-агресору. Засідання призначено на 16 вересня об 11:00 у Київському районному суді Харкова. 

Продаж зерна. Дмитро Кабанець — аграрій із Куп’янського району Харківської області. Під час окупації, стверджує слідство, він співпрацював із окупаційною військовою адміністрацією. На підставі “патенту” від росіян продавав зерно та платив відсотки в окупаційний бюджет. Чоловіку інкримінують колабораціонізм. Засідання призначено на 16 вересня о 12:00 в Орджонікідзевському районному суді Харкова.

Управління фінансів. У серпні 2022 року Віктор Татаренко став виконувати обов’язки “начальника” управління фінансів в окупаційній адміністрації Куп’янська. Після деокупації втік до Харкова, де його затримали. Чоловіка обвинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначено на 18 вересня о 14:00 у Червонозаводському районному суді Харкова.

На службі у росіян. Микола Сєнічкін — мешканець села Вербівка. Як каже слідство, під час окупації він із ідеологічних мотивів приєднався до росіян. Чергував на блокпостах у Балаклії, перевіряв документи місцевих. Свідки розповіли, що чоловік носив камуфляж російського зразка з прапором РФ на шевроні. Вже після деокупації області він, за даними слідства, передав росіянам інформацію про розташування українських військових. Засідання призначено на 14 травня о 10:00 у Балаклійському районному суді Харківської області.

Депутатка з Харківщини. Надія Антонова ― депутатка Вільхівської сільської ради від партії “Слуга народу”. За даними слідства, під час окупації села Кутузівка вона впустила військових РФ жити у будівлі управління державного підприємства та будинків місцевих. Жінку затримали у 2022 році. Їй інкримінують держзраду. Засідання призначено на 19 вересня о 10:00 у Харківському районному суді Харківської області . 

Очільник ОТГ. Дмитро Чигринов — мешканець Вовчанська. Слідство встановило, що під час окупації він допомагав росіянам грабувати місцевих. За це він отримав винагороду. Брав участь у піднятті російського прапора у Вовчанську після референдуму. Він організував збір підписів серед жителів Вовчанської ОТГ щодо легалізації себе як “очільника Вовчанського району” в обмін на їжу. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 17 вересня о 10:45 у Чугуївському районному суді Харківської області.

Чернігівська область

Розстріл трьох братів. Костянтин Смирнов і Денис Подгорний — начальник військової поліції округу та його підлеглий. Слідство встановило, що під час окупації Чернігівщини у 2022 році Смирнов наказав Подгорному розстріляти трьох братів. Один із них вижив. Росіян обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 20 вересня о 12:00 у Ріпкинському районному суді Чернігівської області (in absentia).

Затримання цивільних. Андранік Егоян — російський військовий, який був серед окупантів села Золотинка. Слідство встановило, що він разом із іншими росіянами затримали місцевих і тримали їх у підвалі. За це його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 16 вересня о 09:45 у Чернігівському районному суді (in absentia).

Грабіж під час окупації. Кирило Ішматов — російський військовий, командир 2-го мотострілецького взводу РФ. Слідство встановило, що він віддав наказ про пограбування ферми та навмисне пошкодження сільськогосподарської техніки під час окупації села Шестовиця у березні 2022 року. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 16 вересня о 10:00 у Чернігівському районному суді (in absentia).

Дніпропетровська область

Граната і ЗСУ. Максим Євстігнеєв ― мешканець Дніпропетровської області. Правоохоронці проводили щодо нього розслідування за фактом зберігання гранати. Під час перевірки телефонів дізналися, що він поширював дані про переміщення техніки ЗСУ. Йому інкримінують несанкціоноване поширення інформації про переміщення ЗСУ. Засідання призначене на 18 вересня о 13:00 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Податки для окупантів. Ірина Мельник з 1985 року працювала у податкових органах, зокрема в Куп’янську. Під час окупації міста, каже слідство, вона почала працювати у створеній росіянами “Податковій службі Харківської області” — брала на облік підприємців, змушених реєструватися у податковій системі РФ, видавала дозволи на підприємницьку діяльність. Жінці інкримінують держзраду. Засідання призначене на 18 вересня о 13:30 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Дільничний. Ігор Мотильов жив у Куп’янську на момент окупації. За даними слідства, з ідеологічних мотивів він почав працювати дільничним при окупантах. Чоловіка затримали, звинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначене на 19 вересня о 14:00 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Директор стадіону. Анатолій Москаленко на момент окупації Куп’янська очолював місцевий стадіон “Спартак”. Як каже слідство, він лишився працювати при окупантах, сприяв організації роботи за російськими стандартами, організовував заходи, футбольні матчі з російською символікою. Захист Москаленка стверджує: немає доказів, що він виконував накази окупаційної адміністрації, а футбольні матчі були лише для дітей. Натомість у мережі є фото, де на стадіоні є російські військові як глядачі. Москаленку інкримінують пособництво країні-агресору. Засідання призначене на 19 вересня о 14:20 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Начальник військкомату “ЛНР”. Михайло Костюков — мешканець Луганської області. За даними слідства, у 2021 році він влаштувався на посаду начальника відділу військового комісаріату “Народної міліції” “ЛНР”. Серед його обов’язків — проведення мобілізації населення й вилучення техніки для “військкомату”. Костюкову інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 18 вересня о 15:00 у Павлоградському міськрайонному суді Дніпропетровської області (in absentia).

“Лобзик”. Олхазур Юсупов ― російський військовий із позивним “Лобзик”, який окупував село Макіївка Луганської області. Слідство встановило, що з березня по квітень 2022 року він жорстоко поводився із цивільними, бив їх, привласнював майно. Дванадцятого квітня разом із іншими росіянами пограбував дім: забрали золоті прикраси, мобільні телефони, техніку на 50 тисяч гривень, готівкою 1000 євро, 100 доларів і 15000 гривень. Юсупов побив власницю квартири, звинувативши її в диверсії. Жінку відвезли до місцевої школи, де били електричним струмом і металопластиковою трубою по руках, ногах і спині, вимагали сказати, куди вона заховала українські прапори. Цим керував Юсупов. Його обвинувачують у порушенні звичаїв і законів війни. Засідання призначене на 19 вересня о 15:00 у Павлоградському міськрайонному суді Дніпропетровської області (in absentia).

Російський бізнес. Єгор Волокітін з Павлограда займається промисловою технікою, є засновником низки підприємств. Юлія Балашова ― бухгалтерка його підприємства. За даними слідства, попри повномасштабне вторгнення РФ Волокітін не припинив співпрацювати з “Южстанкомаш”, що у російському Бєлгороді. У травні 2023 року бухгалтерка фірм Волокітіна перерахувала гроші російській фірмі, яка виконує оборонні замовлення зокрема. Обом інкримінують колабораціонізм. Засідання призначене на 18 вересня о 16:00 у Павлоградському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Робота на ворога. Олександр Політаєв живе у Кривому Розі. За даними слідства, він через месенджери передавав російським військовим інформацію про ЗСУ. Чоловік перебуває під вартою. Йому інкримінують держзраду. Засідання призначене на 17 вересня о 13:30 у Саксаганському районному суді Кривого Рогу.

“Російський крейсер нікуди не піде”. Шалва Сидоренко, за версією слідства, планував передавати росіянам інформацію про переміщення ЗСУ. Для цього в соцмережі spaces.im написав знайомому з Харкова з проханням повідомляти, де розташовуються Сили оборони. Співрозмовник звернувся до правоохоронців і під їхнім контролем передав фейкові дані, які Сидоренко відправив представнику РФ. Крім цього, при обшуці у Сидоренка вдома знайшли патрони до АК-47. У соцмережах він підтримував російську армію, зокрема запостив фото російського корабля з підписом “Російський ракетний крейсер нікуди не піде”,  поширив зображення російського гелікоптера та військового, обрамлене георгіївською стрічкою. Також він написав, що Росія розвивала Україну з часів Київської Русі й “плем’я, від якого Україна відмовилася, тепер вчинило так само, тож за відхід треба платити”. За висновком амбулаторної судово-психіатричної експертизи, чоловік має психічне захворювання, втім “усвідомлював свої дії та керував ними”. Його скерували на примусову госпіталізацію до психіатричного медзакладу. У судових засіданнях він бере участь онлайн з лікарні. Його обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Засідання призначене на 18 вересня о 10:00 у Ленінському районному суді Дніпра.

Запорізька область

Розстріл військовополоненого. Дмитро Курашов — стрілець штурмового загону “Шторм-V” 127-ї мотострілецької дивізії Східного військового округу РФ. За даними слідства, 6 січня 2024 року він розстріляв бійця ЗСУ, якого окупанти взяли в полон. Курашов вистрілив в українця щонайменше тричі. Невдовзі ЗСУ контратакували росіян і захопили у полон Курашова та його побратимів. Під час допиту в СБУ інший полонений росіянин видав Курашова, згодом зібрали інші докази його вини. Курашову інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 19 вересня о 14:00 у Заводському районному суді Запоріжжя.

Російська служба. Олександр Фомін і Віктор Чудак — колишні правоохоронці з Василівського району. Слідство встановило, що вони погодилися на співпрацю з росіянами та пішли служити в їх поліцію. На “службі” знущалися з цивільних. Їх обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 18 вересня об 11:00 у Запорізькому районному суді Запорізької області (in absentia). 

Кіровоградська область

Надурити ТЦК. Алім Ібрагімлі — мешканець Кропивницького. Він родом із Азербайджану, приїхав сюди на навчання й лишився жити. У 2021 році він заснував громадську організацію “Міжнародна асоціація націй” для просування ідей тюркських народів. З початком повномасштабного вторгнення організація займалася волонтерством, допомагала переселенцям, військовим і лікарням. Але, як з’ясувало слідство, окрім цього організація допомагала ухилитися від мобілізації — за гроші людям видавали волонтерське посвідчення та шеврони батальйону “Туран”. Чоловікам рекомендували носити одяг військового зразка, а у випадку перевірки співробітником ТЦК — показувати шеврон і посвідчення. Двоє співучасників цієї організації визнали провину й отримали умовне покарання. Ібрагімлі інкримінують перешкоджання законній діяльності ЗСУ. Засідання призначене на 19 вересня об 11:00 у Кіровському районному суді Кропивницького.

Скупчення військових. Дмитро Романченко після повномасштабного вторгнення РФ переїхав на Кіровоградщину з Торецька Донецької області. Як каже обвинувачення, він за гроші передавав росіянам інформацію про розташування ЗСУ. Чоловік перебуває під вартою, йому інкримінують держзраду. Засідання призначене на 17 вересня о 10:30 у Ленінському районному суді Кропивницького.

Миколаївська область

Вербування від ФСБ. Володимир Лохін із Миколаєва, за даними слідства, на початку повномасштабного вторгнення виїхав за кордон і почав активно підтримувати збройну агресію РФ. Його дистанційно завербували російські спецслужби. Повернувшись в Україну, він шукав локації військових аеродромів з бойовою авіацією ЗСУ. Його обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про переміщення ЗСУ. Засідання призначене на 16 вересня о 13:00 у Заводському районному суді Миколаєва.

Шпигунство за колонами ЗСУ. Денис Шульженко — мешканець Миколаєва. Як каже слідство, він шпигував для Росії за логістикою ЗСУ. Обходив територію міста, знімав на телефон розташування ЗСУ, ключові транспортні комунікації й переміщення колон військових. Чоловіку інкримінують держзраду. Засідання призначене на 18 вересня о 14:00 у Ленінському районному суді Миколаєва.

Скриншоти ЗСУ. Сергій Григоровський — мешканець Миколаєва. Як каже слідство, з ідеологічних мотивів він передавав представнику РФ інформацію про розташування ЗСУ. Чоловік робив скриншоти на Google-мапах місць розташування техніки чи особового складу. Його взяли під варту й інкримінують несанкціоноване поширення інформації про переміщення ЗСУ. Засідання призначено на 17 вересня о 13:30 у Корабельному районному суді Миколаєва.

Пенсіонерка і чат-боти. Ірина Колеснік ― 65-річна мешканка Миколаєва. Слідство вважає, що вона неодноразово передавала росіянам дані для коригування ударів по місту через чат-боти. Також у соцмережах вона поширювала пости про виправдання дій РФ, підтримку Путіна і ностальгію за СРСР. Її обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Засідання призначене на 20 вересня о 14:00 у Ленінському районному суді Миколаєва.

Перевезення в’язнів. Євген Соболєв очолював Північну виправну колонію №90, що у Новій Каховці. Після окупації, каже слідство, він перейшов на бік ворога, працював в окупаційному управлінні служби виконання покарань. У травні 2022 року він наказав вивезти в’язнів із Снігурівської виправної колонії на Миколаївщині до раніше захопленої Голопристанської колонії на Херсонщині. Російські військові змусили засуджених вийти з камер, погрожуючи зброєю та світло-шумовими гранатами. Соболєву інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 16 вересня о 10:00 у Центральному районному суді Миколаєва (in absentia).

Військкомати. Віталій Кузьменко з Миколаєва, за даними слідства, погодився на пропозицію від співрозмовника у Telegram за гроші зняти приміщення ТЦК у Миколаєві. Його координатором нібито був співробітник ФСБ. Кузьменку інкримінують держзраду. Засідання призначене на 19 вересня о 14:00 у Центральному районному суді Миколаєва.

Одеська область

Листівки з пропагандою. Олександр Приймак — мешканець Одеси. У квітні 2023 року його затримала поліція під час комендантської години. Чоловік вночі розклеював листівки про те, що Зеленський — “жидофашист”, з образами ЗСУ та славінням Ісуса Христа. Крім цього, подібне чоловік постив і в Instagram. Його звинувачують у виправдовуванні збройної агресії РФ. Судове засідання призначене на 16 вересня о 12:00 у Київському районному суді Одеси.

Лікарська оборудка. Раїса Костенко працювала завідувачкою одеської амбулаторії № 3 Центру первинної медико-санітарної допомоги № 3. За версією слідства, у змові з Василем Маргітичем, сімейним лікарем Центру, і медсестрою Тетяною Александровою жінка за гроші підробляла направлення на МСЕК. Висновки такої комісії дають можливість оформити інвалідність. Обвинуваченим інкримінують перешкоджання законній діяльності ЗСУ та підробку документів. Засідання призначене на 16 вересня о 14:00 у Київському районному суді Одеси.

Фотографії HIMARS. Андрій Дрямов — засновник благодійного фонду з Одеси. Ще у 2021 році ЗМІ писали про сумнівну діяльність фонду, який збирав пожертви на вулиці у наметах. У 2023-му чоловіка затримали після того, як знайшли дві гранати в його авто. Під час огляду телефону знайшли переписку з російським абонентом, якому Дрямов надіслав фото установок HIMARS, які переміщували через Миколаїв. Ще він надіслав знімки та координати розташування підрозділу ЗСУ і складів ракетно-артилерійських боєприпасів. Наразі він під вартою з можливістю внесення застави 2,2 мільйона гривень. Дрямову інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Засідання призначене на 17 вересня о 12:00 у Київському районному суді Одеси.

Зрадник чи потерпілий. Ігор Гуряков — колишній начальник Херсонського слідчого ізолятора. Як каже слідство, під час окупації він перейшов на бік росіян. Допомагав їм налагоджувати окупаційний орган, що опікувався виправними закладами. Обвинувачений доводить, що до останнього працював за українським законодавством та питав у керівництва, як діяти далі, адже в СІЗО перебували двісті в’язнів. Захист Гурякова твердить, що росіяни його затримали й катуванням примусили співпрацювати. Він навіть є потерпілим у справі за обвинуваченням російського військового у катуванні людей у Херсоні. Гурякову інкримінують держзраду. Засідання призначене на 16 вересня о 16:00 у Малиновському районному суді Одеси.

Власниця Telegram-каналу. Людмила Старченко — мешканка Одеської області. За даними слідства, жінка поширювала у своєму Telegram-каналі дописи з виправданням нападу Росії, інформацію про розташування ЗСУ, а про останнє ще й закликала повідомляти. Їй інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Засідання призначене на 17 вересня о 12:00 у Малиновському районному суді Одеси.

Чиновник при окупантах. Олександр Ліберт працював керівником середньої ланки у Басейновому управлінні водних ресурсів нижнього Дніпра, що в Херсоні. Під час окупації міста, каже слідство, став “заступником” директора цієї ж структури, яку росіяни підпорядкували собі. На “посаді” організовував робочий процес, повідомляв співробітникам про те, що треба працевлаштуватися до окупантів. Чоловіку інкримінують колабораціонізм. Засідання призначене на 18 вересня о 10:30 у Малиновському районному суді Одеси.

Посада при окупантах в Одесі. Андрій Кулик — мешканець Одеси. За даними слідства, чоловік зняв об’єкти військового призначення на території міста і шукав контакти ФСБ, щоб передати інформацію. Його знайомий повідомив, що може “звести” його з потрібними людьми, але він має засвідчити готовність до конфіденційного співробітництва. Кулик погодився і просив, аби в обмін на це його призначили керівником департаменту ЖКГ в окупаційній адміністрації після захоплення міста. Чоловіка затримали за підозрою у державній зраді. Засідання призначене на 18 вересня о 12:30 у Суворовському районному суді Одеси.

Працівник авіазаводу. Олег Кабачков працював радіомеханіком одеського авіазаводу. Як каже слідство, у квітні 2024 року він поширив фотографії техніки з території заводу та аеродрому у створеній ним групі в Telegram. Вона налічувала 9 учасників. Кабачкову інкримінують несанкціоноване поширення інформації про переміщення ЗСУ. Засідання призначене на 20 вересня о 13:00 у Суворовському районному суді Одеси.

Здавав інформацію про ГУР. Сергій Коваленко — уродженець Кіровоградської області. Як каже слідство, у 2021 році його завербував представник розвідцентру РФ. За його завданням Коваленко мав збирати інформацію про службовців ГУР МО. У червні 2021 року обвинувачений передав росіянину через месенджер Wickr Me анкетні дані співробітників ГУР, місця їхнього проживання та служби, номери та модель авто оперативної служби. Ці дані він зібрав під час спілкування з службовцями управління у Херсоні. Згодом він повідомив про ймовірну спецоперацію ГУР з підриву газопроводу у Криму та співробітників, залучених до неї. Коваленку інкримінують держзраду. Засідання призначене на 16 вересня о 13:00 у Приморському районному суді Одеси. 

“Референдум”. Оксана Ватаманюк — мешканка Білозерського району Херсонської області. Як каже слідство, під час окупації вона допомагала росіянам проводити незаконний “референдум” про приєднання області до РФ. Жінку взяли під варту. Її захист просив суд про м’якший запобіжний захід на час судового розгляду, адже обвинувачена має двох неповнолітніх дітей та хвороби. Ватаманюк інкримінують колабораціонізм. Засідання призначене на 20 вересня о 15:30 у Приморському районному суді Одеси. 

Херсонська область

Організація “референдум”. Олена Каменєва — мешканка Херсонщини. За даними слідства, під час окупації допомагала росіянам проводити “референдум” про приєднання області до РФ. Її затримали та інкримінують колабораціонізм. Засідання призначене на 17 вересня о 13:00 у Великоолександрівському районному суді Херсонської області.

Зґвалтування кульковою ручкою. Роман Попов — військовий 143-го полку оперативного призначення 50-ї окремої бригади оперативного призначення федеральної служби військ національної гвардії РФ. Його впізнав потерпілий, якого військові РФ викрали та понад два тижні утримували і катували в ізоляторі тимчасового тримання. Слідство встановило, що він разом із трьома військовими тримав потерпілого, у той час, як ще один солдат РФ ґвалтував його кульковою ручкою в анальний отвір. Після катувань росіяни взяли 100 тисяч гривень у дружини потерпілого і лише потім відпустили його. Попова обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 17 вересня об 11:00 у Херсонському міському суді (in absentia).

Катування у херсонському ізоляторі. Руслан Алімханов — стрілець Росгвардії з Волгограда. Як встановило слідство, він знущався з викрадених цивільних у херсонській катівні на вулиці Теплоенергетиків, 3. Одного з полонених за його участі забили до смерті. Алімханову інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 18 вересня о 09:15 у Херсонському міському суді (in absentia).

Учасниця “ДВК”. Тетяна Чорней — мешканка Бериславського району Херсонської області. За даними слідства, у вересні 2022 року вона увійшла до виборчої дільниці, яку окупанти організували в селі Шляхове для проведення незаконного референдуму. Жінка вела облік учасників референдуму щодо приєднання до РФ, закликала односельців голосувати. Їй інкримінують колабораціонізм. Засідання призначене на 18 вересня о 13:00 у Великоолександрівському районному суді. 

Черкаська область

Митрополит Черкаський і Канівський. Денис Снігірьов у 2020 році став архієпископом Черкаським і Канівським від РПЦ в Україні. Заявляв, що ця церква найбільш незалежна у світі, виступав проти створення ПЦУ. Наступного року став митрополитом, а у 2022-му — професором Київської духовної академії. Під його керівництвом на сайтах єпархії публікували матеріали з пропагандистських сайтів РПЦ, що прославляли ідеї рашизму, під час обшуку в чоловіка знайшли роздруківки цитат Путіна. Снігірьова обвинувачують у виправданні збройної агресії РФ проти України. Засідання призначене на 18 вересня об 11:00 у Соснівському районному суді Черкаської області.

Джерело: Медійна ініціатива за права людини

Exit mobile version