Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

Чеське взуття для російських загарбників. «Я не знаю, де вони його взяли» – каже власник

Чеське взуття для російських загарбників. "Я не знаю, де вони його взяли" - каже власник
Чеське взуття для російських загарбників. "Я не знаю, де вони його взяли" - каже власник

Чеська компанія Prabos похвалилася у російській соціальній мережі «ВКонтакте» фотографіями російських солдатів та співробітників російських спецслужб у своєму взутті.

При цьому директор компанії запевняє журналістів, що завадити цьому вони не можуть, зазначає чеське видання 420on.cz.

Вже в перші дні після повномасштабного вторгнення в Україну в Росії виник небувалий інтерес до так званого тактичного взуття чеської компанії Prabos, розташованого у Славичині на території регіону Злін. Високоміцні черевики цієї фірми, призначені зокрема для солдаті, раптово стали дефіцитним товаром.

Скріншот: ВКонтакте

«Ми отримуємо багато запитів про відправку взуття в Росію . Ви можете зв’язатися з нашим представником у магазині «Полігон 52», він намагатиметься допомогти вам із замовленнями», — таке повідомлення з’явилося на сторінці Prabos у російській соціальній мережі „ВКонтакте“ через два дні після вторгнення Росії в Україну.

За кілька днів, 2 березня 2022 року, на тій же сторінці з’явився напис: «З жалем повідомляємо вам, що Prabos підвищує ціни на свою продукцію. Це вимушений захід, ми сподіваємося, ви поставитеся до цього з розумінням».

Незабаром після цього було оголошення, що в найближчий місяць поставки в Росію припиняться, а також заклик до покупців «зберігати спокій», що зараз шукаються варіанти «відновлення поставок».

З пізніших повідомлень та фотографій (деякі з них були видалені Prabos через кілька годин після запитів) стало ясно, що імпорт затребуваного взуття справді відновився невідомими торговими каналами. На них також видно, що тактичне взуття від «Славичина» потрапило на ноги російських солдатів або бійців ФСБ, чим хвалився сам Prabos на своїй сторінці «ВКонтакті».

Проте Юрай Возар, основний акціонер та генеральний директор взуттєвої компанії «Славічин», стверджує, що вони не експортували взуття до Росії від початку війни.

“Якщо взуття тут і є, то це можуть бути залишки великих запасів, закуплених раніше, а може бути і сірий імпорт через посередників та приватних осіб”, – сказав Возар у відповідь на запитання редакції.

Реальність така, що чоловіче тактичне та вуличне взуття зі Славичина, як і раніше, пропонується в різних моделях і розмірах найбільшими російськими інтернет-магазинами, такими як Ozon, Vojentorg або Sturmer. Вони пропонують десятки альтернативних варіантів. Ціни варіюються від 19 до 46 тисяч рублів, тобто від 200 до 400 євро.

Компанія “Воїн” із західного російського ексклаву Калінінграда на своїй сторінці “ВКонтакте” представляє себе як “ексклюзивного постачальника бренду Prabos на всій території Російської Федерації”. Вона пропонує понад п’ятдесят видів чеського взуття.

Скріншот від 6 вересня 2024 року

У жовтні минулого року компанія, що має шість стаціонарних магазинів у Калінінграді та три у Москві, запросила відвідувачів на виставку зброї та мисливських товарів до російської столиці. Там, за запрошенням, охочі могли ознайомитися з новинками «Славичина» до наступного сезону.

Інформацію про те, що компанія «Воїн» є ексклюзивним постачальником, перепостила на свою сторінку та компанія «Прабос» зі Славичина. У відповідь на запитання директор компанії Юрай Возар зізнався, що вони дійсно обговорювали ділове співробітництво з компанією раніше – приблизно в 2021 році – але, за його словами, вони ніколи не надавали ексклюзивне представництво в Росії, а лише офіційне. Проте, за його словами, з того часу контракт «не діє».

Скріншот від 6 вересня 2024 року

Возар нібито навіть не зустрічався з власником «Воїна» Валерієм Айрапетяном. “Я ніколи не зустрічався з паном Айрапетяном і не знаю його особисто, контракт був підписаний в режимі онлайн”, – заявив голова взуттєвої компанії.

Як він пояснює, що «Воїн» досі претендує на роль їхнього ексклюзивного дистриб’ютора, продає їхнє чеське взуття в Росії та репостить статуси один одного у «ВКонтакті», Юрай Возар не сказав.

Історія нинішньої компанії «Prabos plus» розпочалася у 1860 році, коли Йозеф Півечка побудував новий шкіряний завод у Славичині у Злинському краї. Взуттєва компанія Півечкі пережила великий розвиток у міжвоєнний період, коли вона постачала ринку нову продукцію під торговою назвою Japis.

За часів протекторату вона виготовляла військове взуття для німецького вермахту. Після комуністичної націоналізації вона стала частиною національного підприємства «Світ». Сьогодні «Прабос плюс» – один із провідних виробників робочого та вуличного взуття в Центральній та Східній Європі, а також взуття для військових, пожежних та поліцейських сил. Сама компанія заявляє, що постачає або постачала у минулому свої черевики до армій Німеччини, Литви, Швейцарії, Польщі, Нідерландів та Великобританії. Росія у річному звіті не згадується.

75% акцій компанії, в якій працює близько 200 осіб, належить словацькому бізнесменові Юраю Возару, який є її співвласником із 2006 року. Інші акції котируються на Празькій фондовій біржі.

Існує ще один бізнес, з яким взуттєва фабрика Возара розпочала співпрацю в Росії кілька років тому.

Це згадана у вступі компанія «Полігон 52», розташована в Нижньому Новгороді, в центральній частині країни. Саме її керівники в перший рік війни барвисто описували в російській мережі «ВКонтакте», як вони не справляються з тисячами замовлень, що надходять. «Ми не можемо замовити стільки взуття (Prabos), щоб задовольнити всіх. Серед тих, хто замовляє, багато жінок, оскільки чоловіки зі зрозумілих причин зараз не можуть замовляти», – йдеться у повідомленні „ВКонтакте“ від 6 жовтня 2022 року.

Виходячи з того, що величезний інтерес до черевиків із Чехії може стати причиною «чергового» збою на сайті, цього дня були відкриті попередні замовлення лише на дуже популярну модель тактичних черевиків Vagabund 40-го розміру, наступного дня – на іншу.

З іншого тексту компанії, опублікованого 26 вересня 2022 року, випливає, що черевики зі Славичина продаються «Полігоном 52» у Росії з 2018 року і нібито були протестовані «у підрозділах Міністерства оборони, Російської (національної) гвардії чи (секретної служби) ФСБ», серед інших.

«Оператор новгородського магазину був із нами у Славичині на зустрічі у 2019 році», – розповів про співпрацю з Polygon 52 Юрай Возар, основний власник славичинської компанії. Однак він не розкривав, про що саме вони домовилися.

Вже у 2019 році чеська преса згадувала слова Возара про початок експорту до Росії, але нічого не йшлося про випробування у російських збройних силах. “Ми також робимо невеликі, але планомірні кроки в Росії”, – заявив тоді Возар, коментуючи нові експортні можливості взуттєвої фабрики.

“Відомий фотограф і військовий журналіст Костянтин Лазарєв віддає перевагу взуття Prabos”, – говорить російський опис на сайті компанії. Однак, на думку оглядача Ондржея Соукупа, це не журналіст, а ютубер, який збирає гроші на свою діяльність та поширює прокремлівську пропаганду.

Незважаючи на всі налагоджені контакти з росіянами, Юрай Возар наполягає на тому, що Prabos добровільно відмовився від усього російського та білоруського ринку на початку війни.

Крім того, за його словами, вони вимагають від кожної компанії та торгового представника письмового запевнення, що їхнє взуття не потрапить до цих країн, навіть до сепаратистських республік на Донбасі. «Але ми не маємо реальних механізмів, щоб запобігти цьому», – пише Возар в електронному листі, відповідаючи на запитання редакції.

Скріншот від 6 вересня 2024 року

За словами Влади Майєрової, директора Чеської асоціації взуття та шкіряних виробів, членом якої є Prabos, жоден чеський взуттьовик не експортує свою продукцію до Росії. «Ніхто із виробників взуття чи наших членів не експортує взуття до Росії», – сказала Майєрова.

Однак навіть якщо шевці зі Славіцина прямо та свідомо експортують взуття до Росії, вони не порушують жодного закону чи санкційного регулювання.

Санкції ЄС встановлені таким чином, що заборонено лише експорт взуття класу люкс із заявленою ціною понад 300 євро за пару (тобто понад 7500 чеських крон). Це санкційне обмеження поширюється і на широкий спектр інших товарів.

У червні цього року видання Investigace.cz повідомило, що компанія Prabos нібито порушила санкції, експортуючи до Росії алюмінієві форми для виробництва підошв. Проте компанія це спростувала.

Після початку вторгнення в Україну в лютому 2022 року на сторінці також з’являлася низка фотографій військовослужбовців російських збройних сил або Федеральної служби безпеки у взутті Prabos.

Однак, навіть це зображення, зроблене в серпні 2022 року, вже недоступне.

Юрій Возар стверджує, що спочатку сторінку вів власник вищезгаданого магазину у Нижньому Новгороді разом із іншими дилерами.

«У 2022 році ми взяли сторінку під своє управління, а в 2023 році заблокували доступ до всіх інших дилерів. З того часу вона функціонує лише як сервіс періодичного обслуговування та сервісних консультацій для російськомовної спільноти клієнтів з усього світу», – каже Возар.

Після надходження питань Prabos видалив деякі пости, наприклад, фотографії російських солдатів у чеських черевиках. Якою ж є справжня позиція власника компанії Юрія Возара щодо конфлікту в Україні?

«Я не публічна постать, яка має висловлювати свою приватну думку про події у світі. Я займаюся виробництвом взуття, і саме припинення постачання взуття до Росії та Білорусі, а також гуманітарна допомога, яку ми неодноразово надавали Україні, є позицією компанії щодо цієї війни».

Автор:  Анастасія Князєва

Джерело:  420on.cz

Exit mobile version