Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

Інформаційна війна. Як працює підрозділ Кремля із дезінформації під назвою «АСД»

Як працює підрозділ Кремля із дезінформації під назвою «АСД»
Як працює підрозділ Кремля із дезінформації під назвою «АСД»

Німецькі медіа Süddeutsche ZeitungNDR і WDR, та естонське інтернет-ЗМІ Delfi отримали витік внутрішніх документів «Агенції соціального дизайну» або «АСД» – підсанкційної в ЄС та США організації, яка, за твердженням американських правоохоронців, працює на замовлення адміністрації президента Російської Федерації.

«Схеми» (Радіо Свобода) у співпраці з десятком європейських редакцій дослідили тисячі файлів витоку. У межах проєкту «Фабрика фейків» журналісти виявили, що «АСД», яким керує російський політтехнолог Ілля Гамбашидзе, використовує дезінформацію для дискредитації України, її найвищого керівництва та громадян, а також лідерів західних країн, які її підтримують. При цьому агенція просуває інтереси Росії та тих європейських політиків, які їх обстоюють.

Частину документів із цього витоку на початку вересня опублікували американські правоохоронці на підтримку клопотання про арешт інтернет-доменів сайтів, які повʼязують із «АСД».

Джерела медіаконсорціуму у західній розвідці на умовах анонімності повідомили, що за їхніми оцінками, отримані журналістами файли – автентичні.

«Російські ідеологічні війська»

Російська «Агенція соціального дизайну» позиціонує себе як організація, що забезпечує замовнику повний медійний супровід. Це й аналіз західного інформаційного поля, і визначення потенційних загроз, і пропозиції варіантів протидії таким викликам, і їхню реалізацію.

Про це йдеться у вочевидь непублічній відеопрезентації компанії, яка потрапила до журналістів в межах витоку. Готували її, ймовірно, для чинних чи потенційних клієнтів «АСД».

У відео під драматичну музику зʼявляється керівник агенції – Ілля Гамбашидзе. Він знімає темні окуляри та каптур худі у кольорах військового камуфляжу, тоді як закадровий голос каже, що приховуватися більше немає сенсу – кампанію «Doppelganger» («Двійник» – ред.) викрила французька розвідка.

Це відео могли зняти після того, як у листопаді 2023 року французька влада заявила, що кампанія «Doppelganger» посилює напругу у країні. Її суть полягала у створенні сайтів-двійників таких поважних медіа, як французький Le Monde або німецький Der Spiegel, та публікації статей, що дискредитують Україну. Охоплювала вона ще й Німеччину, США та Ізраїль. Невдовзі Меta (компанія-власниця Facebook) назвала «Doppelganger» наймасштабнішою російською спецоперацією, з якою їй довелось стикатися з 2017 року.

У відео на худі підсанкційного політтехнолога Гамбашидзе – нашивки «російські ідеологічні війська» та «командувач спецпідрозділом».

Американські правоохоронці прямо обвинувачують «АСД» у роботі на Кремль, а куратором їхньої діяльності називають Сергія Кірієнка, першого заступника керівника адміністрації президента Росії Володимира Путіна.

Відповідно до американських розвідданих, залучена у кампанії «Doppelganger» й інша співробітниця адміністрації Путіна – Софія Захарова. Вона працює в управлінні з розвитку інформаційно-комунікаційних технологій та інфраструктури звʼязку.

У витоку даних «Схеми» побачили численні згадки про Софію (на переконання американських спецслужб, йдеться саме про Захарову з президентської адміністрації). Вона, ймовірно, бере участь у плануванні кампаній з дезінформації – її імʼя фігурує у протоколах зустрічей «АСД».

Моніторинг, аналітика, креатив

Згідно з відеопрезентацією, команда Гамбашидзе працює за трьома напрямами.

За чотири місяці, з січня по квітень 2024 року, команда Гамбашидзе виробила 39,899 одиниці контенту, згідно з документом з витоку за назвою «Статистика работы Центра С». Серед них – «посты (31,059), видеоролики и видеомемы (4,641), статьи лонгриды и шортриды (1,455), мемы и графики (2,516), фейки – спецсообщения (238)».

Займається «АСД» й розповсюдженням підробок офіційних документів, як, наприклад, пресрелізів Міністерства внутрішніх справ Німеччини та Митної служби Польщі, про що, зокрема, йдеться у відеопрезентації компанії.

«Реєстр фейків та допреальності»

Журналісти «Схем» знайшли у витоку «АСД» свідчення про фальшування й українських урядових документів.

У таблиці «Реестр фейков и допреальности – УКК» у стовпчику «Название фейка» міститься «Приказ из ОП (Офіс президента – ред.) о зачистке». Там прикріплений документ нібито українського Міністерства оборони: розпорядження до голів підрозділів та відомств ЗСУ не підтверджувати «інформацію про перебування військовополонених для обміну на борту» Іл-76, що розбився у Бєлгородській області Росії у січні 2024 року. Мета цього фейку, згідно з супровідними документами, – звинуватити українське військове керівництво у цензурі та приховуванні правди про катастрофу.

Росія стверджувала, що на борту перебували 65 українських військовополонених, та звинувачувала ЗСУ у збитті літака. У Генштабі збройних сил заявили, що Іл-76 транспортував ракети С-300, якими Росія обстрілює Україну.

Чи були у літаку українські військовополонені достеменно невідомо досі. Одразу після трагедії «Схеми» ідентифікували усіх шістьох членів російського екіпажу та підтвердили загибель половини з них.

В «Інституті вивчення війни» (ISW) зауважили, що Росія використовує катастрофу Іл-76, щоб посіяти невдоволення серед українців, та підірвати західну допомогу країні.

У «реєстрі фейків та допреальності» є й підробка наказу нібито головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського про прирівнювання здачі в полон військовослужбовцями до державної зради. Мета цього фейку, як йдеться в описі завдання російської агенції – «дискредитація військово-політичного керівництва України та деморалізація ЗСУ».

Робота на поляризацію й розкол українського суспільства

Російські аналітики «АСД» ретельно досліджують інформаційне поле України, виявляють чутливі теми та використовують їх для поляризації суспільства.

Серед таких тем, наприклад, мобілізація, втрати на полі бою, обмеження свободи слова під час воєнного стану, зниження військової допомоги, корупція та контрнаступ.

Використовують для розколу суспільства й непрості взаємовідносини чинного президента Володимира Зеленського з його попередником Петром Порошенком, чинним мером Києва Віталієм Кличком, а також колишнім головкомом ЗСУ Валерієм Залужним.

Російські боти і проблеми з перекладом

Боти Гамбашидзе відіграють важливу роль у просуванні різноманітних деструктивних та проросійських наративів в українському сегменті соціальних мереж. У такий спосіб «АСД» поширює меми, карикатури і фейки.

Та українські користувачі часто самі викривають російський слід таких «вкидів» через граматичні та логічні помилки.

Так сталося і з інфографікою, створеною «креативниками» Гамбашидзе (її оригінал у високій якості, а також інструкції з поширення, журналісти «Схем» знайшли у витоку в папці «Группы поддержки»). Ця ілюстрація мала сприяти розколу українського суспільства, протиставляючи: тих, хто підтримує президента Володимира Зеленського, тим, хто підтримує колишнього головкома ЗСУ Валерія Залужного.

Помилки одразу помітила одна з користувачок мережі Х (колишній Twitter – ред.).

«АСД» ретельно фіксує діяльність своїх ботів у соцмережах: у витоку є файл зі звітністю про роботу компанії в соцмережі Х. Ця таблиця має колонки: «Дата», «ID (если есть)», «Тип контента», «Платформа», «Username», «Ссылка на коммент» і стовпчик із гіперпосиланнями на скріншоти опублікованих коментарів, як доказ виконаної роботи.

Відповідно до інформації з цього файлу, коментарі (текстові та у вигляді мемів) боти залишають під дописами українських державних установ, правоохоронних органів, політичних діячів, українських медіа.

Збережені «АСД» скріншоти вказують на те, що боти Гамбашидзе коментували у тому числі й дописи проєкту «Схеми».

Значна кількість таких коментарів на час публікації цього матеріалу – вже видалена. Однак деякі з них досі можна знайти під постами, наприклад, Служби безпеки УкраїниГенерального штабу чи Кіберполіції України.

Загалом, за інформацією документа «Статистика работы Центра С» з витоку «АСД», з січня по квітень 2024 команда Гамбашидзе опублікувала майже 34 мільйони коментарів.тКерує цим напрямком штатний «оператор ботоферми», згідно з переліком співробітників компанії, що опинився в журналістів.

Вигадані історії про українців для європейців

Згідно з документами з витоку «АСД», команда Гамбашидзе створює та тиражує у соцмережах сфабриковані відеосюжети, стилізовані під матеріали західних медіа.

Один з них – нібито авторства німецького видання Bild. У ньому йдеться про те, що українські біженці, в намаганні спалити російський прапор, підпалили будинок німців, які дали їм притулок.

Ще у травні 2022 року на цей відеосюжет звернув увагу проєкт StopFake. Фактчекери довели, що він сфальсифікований, а сама історія з пожежею – вигадана. Відео скомпілювали зі старих записів 2013 та 2021 років. Однак цей сюжет на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну активно поширювали як російськомовні телеграм-канали (Украина.ру і «Mash на Донбассе»), так і ті, що працюють на європейську аудиторію – німецькомовний Deutchtruth та італійський Veritaitaliana.

Документи з витоку «АСД» свідчать про те, що розповсюдженням цього фейку серед європейців займалася команда Гамбашидзе.

У файлі-таблиці «Сводная по заявкам МКК» назва цього відео зазначена у колонці «Задачи» і має статус «Произведён». На підтвердження виконання – посилання на публікації телеграм-каналів Deutchtruth та Veritaitaliana (у стовпчиках «Размещение Германия» та «Размещение Италия» відповідно).

У цьому ж файлі позначені виконаними й інші «задачі», що вочевидь мали на меті дискредитацію українців за кордоном.

Зокрема, зафіксовані публікації у телеграм-каналах німецькою та англійською мовами відео про те, як, наприклад, українець у Неаполі буцімто вирішив пограбувати магазин або як біженці з України начебто змушують відвідувача бару танцювати гопак.

Інформація з витоку свідчить, ці сюжети вигадують працівники «АСД», потім обговорюють їхнє створення та фіксують поширення.

Ось дещо з запропонованого «креативу» з тієї ж таблиці «Сводная по заявкам МКК»:

Останню публікацію «креативникам» замовляли у стилістиці німецького видання Die Zeit. У документах витоку, зокрема є й детальна інструкція про те, як фальсифікувати відео («прийоми для створення фейків»).

Ще один приклад фейку, створеного «АСД» для західної аудиторії – нібито торгівля у даркнеті українськими дітьми, яких зі Львова буцімто відправляли до ЄС. Цю вигадку політтехнологи розповсюджували у Телеграм каналах російськоюпольськоюанглійською та французькою мовами, а також на пропагандистських вебсайтах та у російській соцмережі VK.

Цей, та інші, фейки «АСД» про Україну підхопила, зокрема, й американська конгресвумен від республіканців – Марджорі Тейлор Грін, яка виступає проти допомоги Україні.

Софія (ймовірно, Захарова), згідно з протоколом зустрічі від вересня 2023 року, коментувала це наступним чином: «Нова команда зробила фейк крадіжки дітей. Американці всерйоз опублікували. Успіх!».

Створений «АСД» мем із зображенням Володимира Зеленського поширив у соцмережі Х і її власник – мільярдер Ілон Маск. Це випливає з протоколу засідання російських політтехнологів, що є у витоку.

 

Спроба впливу на вибори в ЄС

Згідно з отриманими журналістами документами, в «АСД», серед іншого, намагалисяповпливати й на парламентські вибори в ЄС, що відбувалися в червні 2024 року. На меті було посприяти правим силам, які, за очікуваннями команди Гамбашидзе, мали б просувати проросійські наративи.

У документі пропонують «проведення комплексної контркампанії проти ліберальних глобалістів, їхньої платформи та яскравих представників», як, наприклад президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн. Охоплювати вона мала головно Німеччину, Францію, Іспанію, Італію та Польщу.

Кампанія складалася з чотирьох основних пунктів: закинути політикам при владі:

Виконувати завдання планували за допомогою звичних для компанії інструментів – поширення фейків через соцмережі у різноманітних формах.

Особливо в «АСД» підтримували партії «Альтернатива для Німеччини» та французький «Національний Фронт». Рейтинги обох політсил команда Гамбашидзе прагнула підняти до 20%.

В Німеччині «АСД» намагалася досягнути того, щоб понад половину громадян «не бажали жертвувати своїм добробутом заради перемоги над Росією» та просували наративи про те, що США нібито використовує Німеччину в економічній та гібридній війні з Росією, тоді як країна залишилася беззбройною, адже все, що мала, віддала Україні.

Зокрема, ця дезінформаційна кампанія передбачала поширення тверджень про те, що німецькою зброєю в Україні скоюються воєнні злочини та вона потрапляє на чорний ринок.

Плани «АСД» на Німеччину та Францію – схожі. З суттєвих відмінностей хіба те, що політтехнологи хотіли досягнути, щоб понад 25% французів забажали виходу їхньої країни з НАТО.

Зрештою, попри те, що більшість крісел у парламенті залишилась за демократичними силами, рейтинги «правих» все ж пішли вгору. У документах витоку команда Гамбашидзе приписує цю заслугу собі.

«Загалом, сукупний успіх правих на європейських виборах сприймається сьогодні в усьому світі, як успіх російської зовнішньої політики й навіть більше, успіх російської пропаганди», – йдеться в одному з документів.

Втім, у документі зауважують, що лідери правих партій не завжди виправдовують очікування Росії. Як приклад наводять Марін Ле Пен, лідерку французьких ультраправих, яка «аплодувала президенту України Володимиру Зеленському в Парижі» під час його виступу перед Національною Асамблеєю в червні 2024 року, та премʼєрку Італії Джорджу Мелоні, яка палко підтримує Україну, попри приналежність до правої партії.

Медведчуку в поміч

Згідно з документами витоку, політтехнологи Гамбашидзе стоять й за запуском, й за розкруткою «політичного руху» прокремлівського політика Віктора Медведчука – «Другая Украина».

Віктор Медведчук з Володимиром Путіним

Про створення цього «руху» колишній голова політради забороненої в Україні партії «Опозиційна платформа за життя» або ОПЗЖ, обвинувачений у державній зраді Віктор Медведчук заявив у січні 2023 року, коли з’явився на російському телебаченні після обміну військовополонених.

Офіційно організацію зареєстрували через півроку. Тоді ж «Схеми» з’ясували, що до «Другой Украины» долучилися політичні коментатори з уже закритих проросійських телеканалів, депутати місцевих рад від ОПЗЖ та обвинувачені у державній зраді і сепаратизмі політтехнологи. Вони поширюють антиукраїнські наративи на сторінках «Другой Украины» у соцмережах та на сайті «політичного руху».

У файлі «Другая_Украина_Комплексное_сопровождение_в_Интернете» з витоку «АСД» сформульовані основні завдання, визначена цільова аудиторія, ідеологія проєкту, напрямки та види робіт, а також показники ефективності.

Віктора Медведчука пропонують позиціонувати як «послідовного борця за мирне майбутнє України», який «розповідає про переваги початку мирного діалогу як про альтернативу можливої ядерної війни» і доносить тези про те, що «Україну мають припинити використовувати як полігон для випробувань західної зброї».

«Комплексний супровід» команди Гамбашидзе – це аналітика, написання текстів на сайт, публікації у ЗМІ та робота в соцмережах, яка передбачає «видалення коментарів, що суперечать політиці груп» і «коментарі на підтримку та захист ВМ (Віктор Медведчук – ред.) та його Руху».

А ще – «креатив»: одне відео на тиждень, та тричі – графіки та ілюстрації. Журналісти «Схем» перевірили: у папці «аналитика и креатив» є карикатури, якими й справді проілюстровані статті на сайті «Другой Украины».

У витоку є й документ-звіт про вже виконану роботу: створення сторінок «Другой Украины» у соцмережах (посилання, що наводяться у документі, справді ведуть на майданчики «політичного руху»).

Також повідомляється про успішне поширення матеріалів рубрики #ДежурныйПоДругойУкраине за участю політолога Олександра Дудчака, про антиукраїнські й маніпулятивні блоги якого «Схеми» писали у квітні 2023 року.

Втім, попри зусилля політтехнологів Гамбашидзе, аналітики команди відзначають, постать Медведчука викликає переважно негативні коментарі у російській соцмережі «Вконтакте»: «абсолютна більшість негативних коментарів була зосереджена навколо особи Віктора Володимировича Медведчука».

У документі йдеться, що 76% коментарів під висловлюванням Віктора Медведчука про зустріч лідерів КНР та Республіки Білорусь у Пекіні – негативні. Мовляв, лідера «Другой Украины» звинувачують у продажності, втечі з України, належності до еліти, співпраці з колегою по ОПЗЖ Юрієм Бойком.

Незважаючи на негативне сприйняття Медведчука користувачами соцмереж, в «АСД», схоже, продовжили працювати на «Другую Украину», складали плани щодо просування сайту організації через лідерів громадської думки, ботів та рекламі в соцмережах.

Згодом з’ясувалося, що з рекламою є проблеми (про це йдеться в окремому документі), оскільки у «Вконтакте» і «Одноклассниках» заборонено просувати політичні рухи, а «західні соцмережі (Facebook – ред.) не пропускають рекламу через проросійський характер наших матеріалів». Тому рекламу, зазначено у документі, вирішили розміщувати у групах і спільнотах, не пов’язаних із «Другой Украиной».

Про те, що Ілля Гамбашидзе може бути одним із головних тіньових радників «Другой Украины», йшлося у статті France 24, опублікованій наприкінці лютого 2024 року.

Автор:  Максим Савчук

Джерело: Радіо Свобода

Exit mobile version